BOUWTERREIN, BUUGEHLIJKE STAM DEIt GËMATE HELDER. A D V E SITEN TIEfl. Bouwterrein te Nieuwediep. Drie en Dertig Perceelen iDJS JflUEOTlSL had, van het schip niets bespeuren; men was genoodzaakt onverrichter zake terug te keeren. Heden morgen vroeg werd de tocht met de reddingboot herhaald, vergezeld van de inspectie-schuit van het Loodswezen. Men ontmoette dan ook het schip tegen de droogte behoorlijk ten anker liggen. De hulp, den gezagvoerder door den inspecteur van het Loods wezen aangeboden, werd op een norsche toon afgewezen, met te zeggen*ik ben hier even zoo goed bekend als de beste loods;" alzoo keerde de reddingboot, op sleeptouw van het inspectievaartuig, op nieuw onverrichter zake heden morgen omstreeks 10 ure in de haven terug. De luitenant ter zee 2e klasse W. A. Kok, laatst be hoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en 1 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. jhr. E. P. E. de Stuers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken roept jonge lieden op, Nederlanders, die in aanmerking wenschen te komen voor klerk bij het Departement, voorhands op een tractement van f 500. Schoonschrijven (calligraphie) is een hoofdvereischte. Voorts wordt verlangd bedrevenheid in de Fransc'ne, Engelsche en Hoogduitsche talen. Belanghebbenden gelieven zich schriftelijk bij het Depar tement aan te melden, vóór den 31sten December aanstaande. Men schrijft uit Haarlem, 6 December: Tot commies ter provinciale griffie van Noord-Holland is, met ingang van 1 Januari 1873, benoemd jhr. mr. G. de Bosch Kemper, tot dusver adjunct-commies der eerste klasse aldaar. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan eene der openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, in de ge meente Haarlemmermeer, hebben zich 86 sollicitanten aange meld. Volgens het nieuwe ontwerp betrekkelijk de Amster- damsche Kanaal-maatschappij, wordt voor de terugbetaling der geleende 2| millioen uitstel verleend tot ultimo December 1877, en voorts nog 3 millioen verstrekt, mede tot ultimo 1877; de renten voor de geheele millioen zijn bere kend tegen 4| percent. Men schrijft uit Amsterdam, 7 December: In den afgeloopen nacht te circa 2^- uur is een brand uitgebroken in den stads-timmertuin, vermoedelijk ontstaan in een kantoortje aldaar. De timmermanswerkplaats en de smidswinkel zijn geheel uitgebrand, terwijl ook een aanzien lijke voorraad onverwerkt hout, schoolmeubeleu en het aldaar geborgen ameublement en decoratief van den stadsschouw burg een prooi der vlammen is geworden. Door de werking der 2 stoom- en een aantal gewone spuiten was men den brand ten 6 ure meester. De oorzaak van den brand is on bekend. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij geen plaats. Naar men mededeelt, is;M. B. Welstand, die den 4n December met f9700 en vooreen bedrag van ruim f 11,000 aan kassiersbriefjes uit Amsterdam is verdwenen, zonder eeuigen tegenstand te ontmoeten, te Londen aangekomen. Het Bestuur van het - Algemeen Nedérlandsch Werk lieden Verbond zendt ons toe, hare oproepingsbrief met an nex programma voor de eerste algemeene jaarlijksche bonds vergadering, met verzoek beiden in ons blad op te nemen. Wij achten die stukken daartoe te uitvoerig, doch willen gaarne als uittreksel mededeelendat de vergadering zal worden gehouden op den 25 en 26 December a. s.in het lokaal //Neerlandsch werkman", Suikerbakkersteeg bij de N. Z. Voorburgwal, te Amsterdam. De afdeelingen van het Verbond worden uitgenoodigd tot het zenden van afgevaardigden. Hoewel al'de leden der afdeelingen toegang hebben, zal het alleen aan de afgevaardigden vergund zijn stem uittebrengen. Voor belangstellenden ligt genoemde brief ter inzage aan de drukkerij van dit blad. Gisteren nacht zijn vóór Hellevoetsluis gestrand, in een hevigen zuid-westen storm, drie schepen en een stoomboot een dier schepen is met gekapte masten tegen de Marinehaven gedreven. Van al de vaartuigen zijn de opvarenden gered. Men schrijft uit Rotterdam, 6 December: Gister avond omstreeks 8 ure is hier door twae agenten van politie een persoon aangehouden, op het oogenblik, dat hij bij een oudroest een tros touw verkocht. Zich niet be hoorlijk kunnende verantwoorden, werd hij naar het politie bureau in de Groote Pauwensteeg geleidaldaar noemde hij zich J. B. en beweerde te huis te behooren op het aan de Willemskade gelegen ijzeren schip -God zij met ons Dezelfde agenten kregen daarop last den man naar het 4e politiekwartier over te brengen, waar het onderzoek moest worden voortgezet. Hij ging rustig mede en dit gaf aanleiding, dat de agen ten hem los tusschen hun beiden lieten gaanop den Schie- damschen Singel wist hij echter te ontkomen en sprong te water. Als een geoefend zwemmer was hij spoedig in het midden van den Singel en bleef zich daar eenige oogenblik, ken ophouden, vermoedelijk om een geschikt punt te zoeken tot verdere ontvlugting. Eensklaps zag men hem toen in de diépte wegzinken; dadelijk werd hulp verleend en de drenke ling in bewusteloozen toestand opgehaald. In het succursaal-ziekenhuis in de Baan gedragen, bleek het onder de geneeskundige behandeling, dat hij overleden was. Men weet thans, dat de ongelukkige zich werkelijk aan diefstal had schuldig gemaakt en in dienst was bij een Duitschen schipper, tegen een loon van f8 per week. Hij was genaamd H. F., oud 21 jaren, ongehuwd en geboren te Caub in Pruisen. Men schrijft uit Rotterdam, 7 December Heden namiddag is de laatste heipaal aan het spoorweg- werk bij het Westuieuwland, met eenige festiviteit, inge slagen. Men schrijft uit Harderwijk, 5 December: Overmorgen zullen van hier weder 60 man naar de Oost- Tndiën vertrekken, zoodat er bijna geen millitairen over blijven. De werving gaat zoo slecht, dat er aan het contingent van dit jaar nog circa 200 manschappen ontbreken. Vroeger jaren was dat contingent gewoonlijk 2400 man, doch is het de laatste jaren op 1000 gebracht. Als men nu weet, dat dit stedeke geheel van de kolo nialen moet leven, kan men licht nagaan, dat door deze vermindering het hier treurig uitziet. Komt hierin geen verandering, dan zal men spoedig de vroeger zoo beroemde academiestad voor afbraak moeten verkoopen, zoodat men daarmede een begin zou kunnen maken om de Zuiderzee te dempen. (W. Arnh. C.) Het mailoverzicht van den Java-Bode luidt als volgt: 29 October bracht de Jav. Ct. de goede tijding, dat de Delische expeditie als afgeloopen kan beschouwd worden. Zij schreef //Blijkens een telegram van deu resident van Riouw, van den 27 dezer, zijn de beide hoofden van .den opstand in het rijk Deli hunne onderwerping komen aanbieden, en zullen zij met hun gevolg aan boord van Zr. Ms. stoom schip den Briel naar Java worden opgezonden. //Nadere telegrammen op gisteren den 28 via Penang ontvangen, bevatten het bepaalde bericht, dat de datoes Djalil en Ketjil, alsmede Soeloeng Barat zich overgegeven hebben, en onder een sterk geleide naar boord van het stoomschip den Briel zullen worden gebracht, teneinde daarmede naar Batavia te worden overgevoerd." Meu verneemt, dat eenige inlanders worden geoefpnd op vélocipèdes, ten einde van dit vervoermiddel gebruik te maken bij de bezorging van telegrammen. [Bal. llandbl.) De heer D., koopman van St. Domingo, had van de Antillen een jonge negerin mede gebracht, die de min was geweest van zijn dochtertje, thans zeven jaar oud; hij had zich met haar in een woning in de Rue Abbatucci gevestigd. Tot op Zaterdag jl. had het kind in zeer goede harmonie geleefd met haar zoogbroeder, Rcipio geheeten, en die haar speelmakker en haar bediende was. Ze was echter zeer jaloersch van hem en wilde niet, dat hij zijn moeder in haar tegenwoordigheid omhelsde. Toen de kleine Scipio Zaterdag in dat opzicht aan zijn jeug dige meesteres ongehoorzaam was geweest, nam ze een schaar op en stak hem daarmede de oogen uit. Geheel bebloed liep hij den trap af, maar hij waggelde reeds bij den derden stap en viel naar beneden. De toestand van den armen kleinen blinde is hopeloos.. »Dat is ferm gedaan!" zeide het kleine meisje tot zich zelf, met het hoofd knikkendeNu zal hij ten minste Nonnon niet meer zien Van 29 November tot 6 December 1872. ONDERTROUWD.- II. Storm, zeeman en A. Veenstra, weduwe van J. Kraaijeuoord. M. de Wit, timmerman en T. Roos. B. J. Loef, matroos bij de marine en H. Zondervan. K. Klimmert, zeeman en A. A. Kliukert, weduwe van D. Schipper. J. Ruijs, werkman, weduwnaar van D. Otto en A. Koops, weduwe van M. Audriessen. GEHUWD W. van Dijkman en A. E. Gerritsen. J. J. Hoeksel en C. H. Gersen. J. de Visser en M. E. E. G. Watjon. BEVALLEN: E. Eukke geb. Avontuur, Z. C. J. Veen geb. Heijdenrijk, D. A. P. J, Marinkelle geb. Goeman. D. M. Koomen geb. Pheifl'er, Z. E. Plue geb. Goed, D. J. M. ten Bosch geb. van Lidth de Jeude, D. J. Peeters geb van der Wissel, Z. C. Jacobs, D. J. Boon geb. Kemp. D, C. Bakker geb. Keijsering, D. S. Meijer geb. Schorsij, D. OVERLEDENH. Buijteudijk, 3 maanden. M. Deutekom, 3 weken. P. W. S. van der Sluijs, 26 dagen. P. van Veen, 2 jaren en 8 maanden. C. Braul geb. Bijl, 34 jaren. P. C. den Duik, 6 maanden. D. Verheij, 32 jaren. H. Peijen, 5 weken. Levenloos aangegeven 3. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 7 Dec. Aangevoerd 7 Paarden f 1 a 68, 3 Koeien f175 a ^95, 8 nuchtere Kalveren f 18 a 26, 190 Schapen f 17 a 35, 2 Geitel f5, 113 magere Varkens f 21 a 84, 24S Biggen f10 a 17, Boter per kop f0.8o a 0.95. HOORN, 30 Nov. 34 heet. Garst f 5 a 6 50, 38 heet. Haver f 14.2 heet. Groene Erwten f14.7 heet. Vale dito f 13 50 5 heet. Bruine Boonen f7.50, 25 Paarden f50 a 225 per stuk; 500 Schapen f 24 a 37 7 Kalveren f 16 a 26; 30 Varkens f 16,25 6 Zeugen f 35 a 55; 375 Biggen f7.a 12.50; 85 Eenden f 0.70 a 0.75; 1000 Kipeieren 1'5.a 5.50 per 100 stuks; 2550 koppen Boter 1'0.65 a 0.7? per kop. Handel vlug. ROTTERDAM, 9 Dec. Tarwe. 120/24 ff? Zccuwsche f 13.50, 14; 127/28 ffi Bovenl. f 15.40 129/30 ffi dito f 15 40; 128/29 18 Bovenl. Ris f 15.40 129/30 f§ dito dito f 15.50; 130/31 ft Bovenl. Ruwarige f15 00, 15 75; 131/32 Ruw- jarige Bovenl. Ris f 16 10, 16.15; 126/27 ffi witb. Poolsclie f16.65. Vlas gedurende de vorige week op het land met redelijke vraag. De aanvoer vau heden ter markt, welke zeer groot was, vond goede vraag tot onveranderde prijzen. LONDEN, 9 Dcc. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen 4200; Schapen en Lammeren 13000; Kalveren 100; Varkens 100. Prijzen.- Beste Rundereu 6/ Schapen en Lammeren 7/, Kalveren 6/6, Varkens 4/10 per steen. 280ste STAATS-LOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Trekking. No. 9601 f 5000 no. 16010 f1500 oo. 1681 f400; no. 813 f200; nos. 1846, 2222, 9292, 14575, 16731 en 19200 elk f100. Donderdag 12 December vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatste trein. Zondag 15 December vertrekt van hier de W.-I. mail via Southampton, per eerste trein. Heden overleed kaltn en zacht, onze geliefde Echt genoot en Vader, de Heer W. MAANDAG, in den ouderdom van circa 56 jaren. Eene korte, doch hevige ongesteldheid, maakte een einde aan zijn werkzaam, voor ons allen zoo dierbaar leven. Helder8 December 1872. Algemeene kennisgeving. Mede uit naam der Kinderen Wed. w. maandag, geb. J. J. FAGG. Notaris J. W. IIATTINGA RAVEN zalop Maandag 16 December 1872, des avonds ten 7 uur, in het Lo kaal T1 V O L 1 te Helder in het openbaar verkoopen te zamen groot ruim 4100 vierkante ellen, gelegen aan en nabij de nieuw gepiojecteerde Koningstraat te Nieuwediep tegenover Musis Sacrumzoodanig die perceelen op het ter rein zijn afgebakend, terwijl de verdeeliug en de grootte der perceelen voorkomt op de schetsteekening onder de ge afficheerde billetten geplaatst. De kaart van verkaveling zal van af heden ter inzage liggen ten kantore van voornoemden Notaris, Kanaal weg, I, No. 30, alwaar inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. Uitgegeven door A. TER GUll'E te Deventer. Geschiedenis en leer der Jezuiten-orde. EENE BIJDRAGE TOT VERKLARING DER ULTRA MONTAANSCHE WOELINGEN ONZER DAGEN. Naar het Hoogduitsch van P. L. F. HOFFMANN, DOOR G. P. KITS VAN HEIJNINGEN. Prijs ƒ2.50. Inhond: Inleiding. De Hervorming. -Ignatius Loyola. De organisatie der orde. De uitbreiding der orde. De geestelijke oefeningen der Jezuiten. De the ologie der Jezuiten. De moraal der Jezuiten. Opvoedings wezen. De staatkunde der Jezuiten. Gruweldaden der Je zuiten. De inquisitie, de heksenprocessen en de Jezuiten. Inwendige zending der Jezuiten. Zendingswerk der Je zuiten in Azie en Afrika. Het doel der Jezuiten-orde. De opheffing der orde. De orde sedert hare herstelling. Wie zijn tijd begrijpen wil, moet met een der hoofdfac toren van dien tijd bekend zijn, en dat is ongetwijfeld het Je zuïtisme. Dit werk van den beroemden Hoffmann dafc op even bezadigde als populaire wijze de Geschiedenis en Leer der Orde bevat, en in Duitschland als het nieuwste en beste over dat onderwerp gewaardeerd wordt, zal bij ons gewis een niet minder belangstellend Publiek vindeu.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3