BURGERLIJK!! STA\D DER GEBEENTE TEXEL ADV E lt I E 1\ T I E J\. Bij M. A. GltUKWALI), Een Yankee heeft een matras uitgevonden die het on mogelijk maakt zich te verslapen. De matras wordt opge wonden als een pendule. Bij 't naar bed gaan zet men den wijzer op het uur, waarop men wakker wil worden. Op den bepaalden tijd loopt met een verschrikkelijk geraas een wekker af; de matras wordt door den veer opgelicht, legt den ont wakende zachtjes op den vloer neer en rolt zich dan op, zoodat men heni alle gelegenheid tot weder inslapen belet wordt. Men schrijft ons van Texel Door een ooggetuige (den lieer T. Mets) wordt het volgende gemeld omtrent de verschrikkelijke stranding van het onlangs te Vlielaud veronge lukte Hamburger barkschip „Franklin." Ia den vroegen morgen van 11 December 11., ontwaarde de klaringschipper B. Snooij, m N W. richting, van tijd tot tijd vuurpijlen, die als seinen van ren in nood verkeerend vaartuig werden opgeschoten. Terstond snelde Snooij dorpwaarts, oin autoriteiten en dorpbewoners zijne ontdekking ineê tedeelen 't Duurde dan ook inaar zeer kort, of de heer burgemeester, vergezeld van schipper T. de Waard, lt. vau Westen eu ooggetuige, waren nevens 't in nood zijnde schip op liet strand aangekomen. De schepelingen nu aau landmen- schen ontwarende, heschen hunne vlag, die door de nog heerschende duis ternis echter niet herkend werd, doch later bleek het de Hollandsche vlag te zijn, wijl men aan boord de Noord-Duitsche vlag, misschien door het donker misleid, ten onderste boven had opgezet. Allengs werd het aantal dorpelingen aan het strand grooter, en toen het dag was geworden, zagmeu ook vrouwen en meisjes in angstige spauniug naar de hulpbehoevenden turen, die hartverscheurende kreteu lieten hooreu, des te akeliger voor het gehoor omdat men geeu bijstand kon verleeuen, daar de reddingboot niet door de paarden over het duin kon worden getrokkeu, en 't vuurpijltoestel nog geeu dienst kon doen. Ten 8 ure ongeveer werd van boord eene sloep gestreken, met 3 koppen bemand en aau em lijn uitgevierd. Nauwelijks had mende bank bereikt, toen door de brauding een mau uit de boot- sloeg, waarop de tweede hem terstoud nasproug en de nog overgeblevene in allerijl aan boord werd teruggehaald. Op het zien van het tweetal inet de golven kampende schepelingen, begaven de zeeloodsen Adriaan Molenaar en Gerrit Molenaar met vele anderen, hand aan liaud een lange schakel vormende, zich te water, doorwaadden het zwin, en redden op die wijze twee menscheulevcus. Aan land gekomen, vroeg meu de gereddeu, zynde de 2e stuurman en een matroos der „Franklin," wat de lading vau het schip was? Op het antwoord: geeu lading, maar 178 landverhuizers aan boord, was ik als van den donder ge troffen eu zag op liet gelaat van de Vlielauders ook angstige bezorgdheid, uithoofde geen genoegzame reddingmiddelen aauwezig waren, eu algemeen werd vermoed, dat de spoedig opkomende vloed het vaartuig zou verbrijzelen. Men beproefde toen èen lijn naar het schip te schieten, de pijl echter zijn doel missende, werd terstond door een tweede gevolgd, die tusschen de grooteen fokkemast doorgaande, dwars over het dek vloog, doch de lijn op eeuigeu afstand van het schip stuk brak. Wederom wordt de scheepsboot aau een lijn uitgelaten, doch nu onbemand. Niemand kan echter vau het strand de sloep bereiken.' Wel wagen sommige moedige zwemmers zich te water, doch zien hunne pogingen den een na den ander mislukken. Eindelijk weergalmt aan het strand een luid hoera De loodsen A. Molenaar en G. Molenaar ziju er in geslaagd, van een lijn voorzien, de boot in handen te krijgen. Ver volgens hunne lijn aan de gebrokeue te knoopeu, is een oogeublik werk eu •de verbinding met den wal is daar. De schepelingen een paar redders in hunne boot ziende, trekken die ras naar boord en laten op raad van meergenoemde loodsen, ook een tweede sloep neêr. Beide sloepen, geheel als reddingbootcu ingericht, worden nu met een lOtal metuchen bemand; iets wat geen gemakkelijke taak was, vooral inet ■de vrouwen, die aan een eind touw over boord hangende, met een gunstig zeetje' in de sloep werilen gestreken, terwijl later de kinderen hun als stukken hout moesten worden toegeworpen. Voorbeeldig was iutusschen de orde, die hierbij werd in acht genomen, en dankt men het voor een groot deel •daaraan, dat alles zoo goéd is geslaagd. Onmogelijk is hei mij, het deernis waardige maar eenigermate naar werkelijkheid te schetsen doornatte vrouwen •en zuigelingen, sommigen bijna vau alle kleediogslukkeu ontdaan en in den toestand, zooals ze bij deu eersten stoot van het schip, hals over kop de kooien waren ontvlucht, moesten, wijl de sloepen niet over de bank kouden komen, op de schouders en ruggen der wadende en zwemmende Vlielauders, door het p. m. 3 voet diepe zwin, worden naar het straud gedragen, 't Was treffend te zien, hoe hierbij elk zich beijverde: zoowel de burgemeester en loodscommissaris, als de minste sjouwer kweteu zich van dezen plicht. Nadat men zoo een paar malen een tocht inet de booten had gedaau, kwamen schipper B. Snooij en T. de Waard met hunne vletten, benevens eeu sloep van het loodswezen, ook ter hulpe aangesneld eu nu vertoonde zich als 't ware eeu wedstrijd van zelfopoffering en hulpbetoon. Nu de reddingsmid delen zoo belangrijk waren versterkt, duurde het niet lang meer, of alle schepelingen wareu gered, 't Was ook hoogst gelukkig dat dit geschied was, nu de vloed opkwum, de brandiDg weer heviger werd en het schip reeds meer en meer op zij begon over te hellen, 'tls mij niet mogelijk het gevoel uit te drukken dat mij overmeesterde, toen ik de dankbare moedeis hunne geredde lievelingeu aan het hart prangende, in het zand zag nederkureien, terwijl ze de betraande oogen opwaarts sloegen. Of bij het zieu van ceue schipbreukelinge die eene brave Vlielander vrouw naijlde, welke zich met het verkleumde wicht huiswaarts spoedde. Hier zag ik hoe eene Vlielaudsche schoone zich van eeu kleediugstuk ontdeed eu het ceue doornatie afgetobde natuurgenoote aantoog daar weer bemerkte ik, hoe eene moeder zich de boezem outblootcnde, liet uitgeputte kiud eener vreemdelinge zoogde. lu één woord de door de brave Vlielauders betoonde menscheumiu, deed mij warme sympathie gevoelen voor de bewoners van het schier vergeten eiland welk gevoel nog toenam, toen elk voor zich eenigen der geredden wilde verzorgen «n huisvesting verleenen. Van de vele strandiugen die ik bijwoonde, en waarbij ik van alle denk bare ellende ooggetuige was, trof mij uooit een schouwspel inniger, dan 't hier verhaalde, eu wensch ik vurig, zoo iets nooit meer bij te wonen. Naar ik verneem, is het 6chip eenige uren na de stranding vorbrijzcld en hebben velen der arme emigranten al hunne bezitting bij deze schipbreuk verloren. Nog wordt mij gemeld, dat een stoomschip uit Hamburg de schipbreukelingen te Vlieland heeft afgehaald, waar ze door de goede burgers eenige dageu liefderijk wareir verpleegd. ^nsejanben. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders Mijnbeer de Redacteur! Ter rectificatie van een berigt, voorkomende in uw no. van 14 Dec. (niet in dat van 18 dezer), betreffende de redding der schipbreukelingen van de „Franklin," verzoeken wij u het volgende te plaatsen Toen men met alle mogelijke moeite eu inspanniug de reddingboot niet op het strand konde krijgeD, tengevolge van de moeijelijke wegen door het duin en zwaarte van boot en wagen, besloot men, daar het vuurpijl-toestel reeds vooruit was gezonden, om geen tijd meer te verspillen daar elke minuut kostbaar was, om andere middelen, die onder het bereik waren, te aanvaarden, nl. om onmiddelijk een boot van het loodswezen, een dito Van den praaischipper de Waard en een dito van den klaringschipper Snooij naar het straud te zenden, en door welke booten met nog twee van het schip, bemand met de alhier te huis belioorende personen, als: A. Molenaar, J. Kikkert, C. P. Zcijlemnker,, B. Sichen, E. Visser, N. Koudenburg, a'. Bruin, C. E. Molenaar, G. G. Molenaar, D. C. Smit, allen behoorende tot het loodswezen; T. de Waard, J de Waard, behoorende tot de praaidienst en B. Snooij, H. P. Visser, G. P Visser, T. Hakvoort, behoorende tot de klaringdienst; en C J Klein, G C Bruin en K. List, varensgezellen, al de opvarenden gered zijn en behouden aan wal gebragt. Dat die personen zich bijzonder van hun pligt hebben gekweten en er eene goede orde is gehandhaafd, niet alleen bij de redding, maar ook bij het verder aau wal brengen en verplegen vau zoo vele menscheD, is door het gunstige resultaat bewezen, en tevens dat zulks niet aan een enkel per soon, maar aau de vereende krachten van du bewoners van dit eilaud is te danken. Wij willen ons over niemand in bijzondere lof uitlaten, noch iemand daarin iets te kort doen, maar betuigen, wat iu voornoemd schrijven wordt gemeld dat de redding onder leiding van den heer Mets zou zijn geschied, op Vlieland niet is bekend Ter wille van de waarheid, vertrouwen wij, dat ook dit verslag in uw blad zal worden opgenomen. Hoogachtend UEd. Dv. Dn., Vj.ieland, Namens de Commissie van de Reddingmaatschappij, 16 December '72. R. Wij kunnen de Commissie verzekeren dat het bedoelde berichtje in het No. van 14 dezer is ingezonden, geheel en al kuiten medeweten van deu heer Mets. Ook uit het in dit No. opgenomen verslag, door den heer Mets zeiven medegedeeld, blijkt volkomen dat de berichtgever, ten aanzien raa de leiding der redding, verkeerd ingelicht was. Red. Van 12 19 Dec. 1872. ONDERTROUWD: Rcijer Boon, wonende te Nicuwcdiep en Trijntje Bakker Cornelis Stark eu Aalje Bruin. GETROUWD Gee. e. GEBOREN Neeltje, dochter van Jacob Eelman en Marijtje Hemelrijk Petronella Catharina Wilhclmina, dochter vau Kocudevt Hoogerheide eu Maria Aulouia Koopman. Naautje, dochter van Cornelis Boon en Vrouwtje Krijuen. Gerbraud Jan, zoon vau Cornelis Dros eu Marretje Kuijper. Coruelia, dochter van Bonifacius Wiegel en Maatje van Ceters. Albert, zoon van Willem Verbaarschot en Grietje Ras. Hermanus, zoon van An- dries van der Wal en Hendrika Bruin. Foppen, zoon van Johannes van heerwaarden en Antje Smit. Autje, dochter van Arie Boon en Dirkje Stark. OVERLEDEN: Jacob Eelman, oud 80 jaren, echtgenoot van Fijtje Kalis. Alberdina Kikkert, oud 84 jaren, weduwe van Klaas Bakker. Antje Zoetelief, oud 71 jaren, weduwe van Cornelis Smit. m akktberightis SCHAGEN 19, Dec. 1 Paard f 50 a 11 Gelde Koeien f 240 a 310, Vaarsen f60 a 75, 5 Nuchtere Kalveren f lB"a 26, 900 Magere Schapen f a Vette Schapen (25 a 35, Overhoudcrs f20 a 33, 4 Bokken en Geiten f 1.50 a 5, 24 Magere Varkens f 17 a 30, 9 Biggen f 10 a 12, Konijnen 25 a 60 ets., Kippen 100 a 200 et Eenden 70 a 90 ct.Duiven 15 a 20 ct., Boter per kg. f 1.10, Kaas per kg. 35 a 40 et. Kipeieren per 100 f5 a 6.25. ENK HUIZEN, 18 Dec. Kaas aangevoerd 29 stapels, wegende 7489 kg. hoogste prijs f 35.25, lpagste.prijs I' 31.Mosterdzaad I'20.a 20.50 per hectol., Karweizaad per 50 kg. f 17.25,aBlauw Maanzaad per 50 kg. f-, Grauwe Erwten f 12 a 14 per heet., Vale Erwten fll a 14.per heet., Bruine Boonen f 12 a 18. Gerst fó a 6.Haver f3.a 4.50. AMSTERDAM, 18 Dec. Granen. Tarwe. Nieuwe Waard en Groet niet mooi f317, coropt. zonder korting per 2400 kilo. Rogge in éen doen; jarige Petersb. f198; ger. dito f185, a compt. zonder korting per 2100 kilo; oplevering per Maart f 203, 204, Mei 1 205, 206, 205, 204. ROTTERDAM, 19 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtZeeuwsche Jammen f3 a 3.40, Geldersche roude Wolkammers f2.40 a 2.80. Met redelijken aanvoer. LONDEN, 19 Dec. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen 1600; Schapen en Lammeren 5000; Kalveren 300; Varkens Prijzen: Beste Runderen 6/ Schapen eu Lammeren 7/2, Kalveren 6/2, Varkeus 4/2 per steen. Zondag 22 en Maandag 23 December vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per eerste trein. Dinsdag 24 December vertrekt van hier de O.-I. landmail via Triest, per laatste trein. Donderdag 26 December vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatste trein. Ondertrouwd: CORNELIS KALISHOEK en W1LHELMINA GOOTJES, van Oude Sluisgem. Zijpe. Helder19 December 1872. Vlootstraat, Hf.lder, zijn te bekomen: Puik beste KASTANJES, de 5 ons 12 Cent, bij de baal van 50 kilo, f10. Valencia SINxAASAPPELS, 4 Cent per stuk, bij de 100 stuks f 3.50. Malaga CITROENEN, 2£- Cent per stuk, bij de 100 stuks f2. Zeer groote BOKKTNGS, 8 cent per stuk, bij de 100 stuks f7.50.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3