HELDERSCHE COURANT. Jficutos- Cll Woensdag <flÖoerlenttc--6faÖ. 25 December. JA 1210. •Twaalfde Jaargang. 1872. Prijs per kwartaal slechts f 0.50 franco per post <0.65 S. GILTJES. O^tficiceï getaïte. Heffing van Schoolgeld. Jgfet-ojficiëel gcheelte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrtenticu intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J B S. Die voornemens is, zich met 1 JA- NUARI a. s. op dit blad te abonnee- ren, kan de nog in deze maand verschijnende nommers, kosteloos ontvangen. In het nommer van 1 Januari a. s. zal, "even als vorige jaren, een alphabetisehe NAAMLIJST worden opgenomen van al len, die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkosten; waar onder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nommer, aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht, zich vroegtijdig en frauco te adresseeren aan den Uitgever van dit blad, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen, voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen met 1 FEBRUAR1J 1878, voor ieder kind op de openbare lagere scholen der gemeente, schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartaal: voor een. leerling fl.00 voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin0.75 voor den derden en meer leerlin gen uit hetzelfde gezin, ieder leerling0.50 Het schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet, bij vooruitbetaling, worden voldaan ten kautore van den gemeente-ontvanger, telkens vóór l FEBRU- ARIJ, 1 MEI, 1 AUGUSTUS en 1 NOVEMBER van ieder jaar. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos ouderwijs aanspraak meenen te kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe, in den loop der maand JANUARIJ aanstaande, ter Secretarie kenbaar te maken. Leerlingen voor wie het schoolgeld niet tijdig is betaald, of voor wie geene vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de scholen niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 23 Dec. 1872. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Dec. 1872. Zaterdag middag had alhier een matroos van Zr. M. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. terwijl hij een puts water ophaalde, het ongeluk in de haven te vallen. Op het hulpgeroep was men dadelijk met het verleenen van as sistentie gereed, doch niettegenstaande alle aaugewende po gingen, mocht het niet gelukken hem van den dood te redden. Gisteren morgen bad aau boord van Zr. Ms. wachtschip alhier een droevige gebeurtenis plaats. Een matroos die, wegens eenig vergrijp, lichamelijk gestraft zou worden, was, na daar voor gekeurd te zijn, weder in zijne cel opgesloten. Toen men hem eenigen tijd daarna ging haleD, yond men hem han gende. De ongelukkige had, misschien uit angst voor de straf, de hand aan zijn leven geslagen. Naar wij vernemen, is er sprake van, dat de rederijkers kamer Olympia eene voorstelling zal geven, ten voordeele van de weduwen en weezen, die door het verongelukken van de vischsloep Middelkarnis ongelukkig zijn geworden. De sluiting der jacht is bepaald op Dinsdag 31 Dec, a. s. Het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild, zal uiterlijk tot en met 14 Januari 1S73 mogen plaats hebben. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan hier naar Batavia, is Vrijdag middag met zeer gunstige gelegenheid Malta gepasseerd9 dagen reis. Aan boord alles wel. Bij de heeren Nijgh en van Dit mar, te Rotterdam, verscheen dezer dagen een nieuwe almanak, namelijk de Almanak Uilenspiegel voor 1873. Zij munt niet alleen uit door haar geestrijken inhoud, maar ook door de nette uit voering: de illustraties die er in voorkomen zijn uitstekend. Wij kunnen niet nalaten, om onze lezers de inzage van dat werkje zeer aan te bevelen. Men schrijft oos van Texel, het volgende Te Oost en Oosterend circuleert ter inteekening, een adres aan Z. M., ter aanvrage om een haven voor de visschersvaar- tuigen, om en bij Oosterend. De behoefte dienaangaande voor Texel, is te groot om zulks niet met belangstelling te ver nemen en wij twijfelen er niet aan, of bij te verwachten gun stige ondersteuning van het gemeentebestuur, dit streven zijn doel zal bereiken. Men schrijft ons van Terschelling, 22 December Gisteren is alhier met assistentie in de haven binnenge bracht, de Noord-Duitsche schoener Adelheidkapt. Chris- tofiers, met ijzer en teer van Stockholm naar Emden bestemd, hebbende lekkage en meer zeeschade. De luitenant ter zee der le klasse J. B. A. de Jos- selin de Jong, laatst behooru hebbende tot het escader in Oost-Indië, en wegens langdurig verblijf aldaar den 15 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. De minister van Marine hrengt ter kennis van belang hebbenden, dat naardien, volgens ontvangen bericht, de gele koorts te Paramaribo heerscht op de schepen welke de kolonie Suriname met bestemming naar Nederland verlaten, de voor die ziekte bepaalde quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast. De adelborsten le kl. M. F. F. J. de Nerée tot Bab- berich, L. G. Krol, W. Ii. Dittlof Tjassens, B. J. G. Volck en G. C. Otten, worden met den 6n Januarij a. s. geplaatst, de beide eerstgenoemden aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier en de drie laatstgemelden aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. Men schrijft uit Amsterdam, 20 December Men zal zich herinneren dat de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, bij vonnis van 21 Meijl. heeft beslist, dat de naamlooze vennootschap"de universele assurantie-maatschap pij de Adelaaris ontbonden, omdat blijkens een door cre diteuren aangenomen en door de rechtbank gehomologeerd accoord van 15 pCt. meer dan 75 pCt. var. het Maatschap pelijk kapitaal was verloren. De rechtbank liet onbeslist de belangrijke mede ter sprake gebrachte rechtsvraag: of een naemlooze Vennootschap door faillissement wordt ont bonden. De heer F. Verschuur, directeur-geceraal van de //Adelaar," kwam van die beslissing in hooger beroep. Bij arrest van gister (19 Dec') vernietigde het prov. gerechts-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1