hof in Noord-Holland het vonnis der rechtbank o. a. op grond, dat in dit tusschen den heer Verschuur en den heer Lairet, vroeger directeur der Vennootschap van België, ge voerd proces over de aanstelling van scheidslieden de be slissing van geen der beide bovengenoemde rechtsvragen ter zake dienende is. Nam men toch aan, dat de Vennootschap ontbonden is, dan zou zij in liquidatie zijn. De liquidatie nu zou het beding tot opdracht van geschillen aan de uitspraak van arbiters niet doen verloren gaan. Het Hof heeft derhalve den eisch daartoe toegewezen, en tot scheidslieden benoemd de heeren mrs. S. E. Nijkerk, A. Brugmans en M. H. 's Jacob, teneinde in het hoogste ressort de tusschen par tijen gerezen geschillen te beslissen. De belangrijke vraag, of de nAdelaar'1 thans al dan niet leeft, is dus nog niet uitgemaakt. (N. v. d. D.) Zaterdag morgen is op de Brouwersgracht te Amsterdam een werkman door een neerstortende baal tabak op het hoofd getroffen en onmiddelijk overledeu. Het totaal der giften, bij den burgemeester van Am sterdam ingekomen voor de werklieden aan den stads tim- mertuin, bedraagt tot dusver f 1124.24.» en 12 francs. Men meldt uit Amsterdam, 23 Dec. Volgens brief van Delfzijl van 20 dezer zou, volgens ingekomen bericht van loodsen, dezer dagen op den Raadsel gestrand zijn een Russisch schip, met steenkolen, vol water; de equipagie ver moedelijk daarbij omgekomen. Op het Groninger Wad zit aan den grond het Noord- Duitsch kofschip P/ioetiix, kapt. Govers, met hout, van Ere- derikshald naar Einden; met verlies van ankers en kettingen. Ook zou op het Groninger Wad gestrand zijn de Noord- Duitsche kof Beinstinakapt. Empen, met hout, van Noor wegen naar Emden, zwaar lek, Een nieuw barkschip is met verlies van roer door vis- schers te Ameland binnen gebracht. Aangaande het schip Eextakapt. Penning, den 26 Sept. van Kroonstad naar Stettin vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Men meldt uit den Haag dd. 23 Dec. In den afgeloopen nacht zijn door de politie twee per sonen gearresteerd, die eene poging tot diefstal met inbraak op den Loosduinschen weg hadden gepleegd. Voorts zijn als vermoedelijke daders of medeplichtigen van den dubbelen moord, op mevr. de wed. Van der Kouweu en hare dienstbode gepleegd, tweepersonen, J. d. J. enW. d.G., gearresteerd. Zij werden ten twee ure van hun bed gelicht en naar het huis van arrest overgebracht. Het onderzoek duurt voort. Het belang der justitie vordért' geen mededeeling van verdere bijzonderheden. De premie van duizend gulden voor hem, die de da ders van den in den nacht van 13 op 14 dezer te 's Gra ven hage gepleegden dubbelen moord weet aan te wijzen of zoodanige inlichtingen weet te geven, dat daarvan de aan houding der daders het gevolg is, is niet door de justitie uitgeloofd, maar door de erfgenamen van de vermoorde dame ter beschikking gesteld. In een ingezonden artikel, geteekend de Bergh, een bewoner van de bocht van Guinea te '3 Hage, wordt de op merking gemaakt, dat als het uitloven eener som het ont dekken van den moordenaar kan bevorderen, dit resultaat te eerder zal bereikt worden, naarmate de som grooter wordt, en stelt daarom voor om te trachten door inteekening eene som voor dat doel bijeen te brengen. Hij stelt zich voor, dat dit eene goede som zal opleveren. De redactie van het Vaderl. heeft reeds eene inteekenlijst gereed gelegd. Gisteren zijn, in den bekenden moord te 's Hage, eenige personen uit Amsterdam voor den rechter van instructie te 's Graven hage gedagvaard, ter zake vaneen gesprek, door hen op eene publieke plaats gevoerd, waarbij een hunner had te kennen gegeven, dat hij, voor eenigen tijd, in de gevangenis te Leeuwarden, door eenige veroordeelden, die aldaar hunne straf ondergingen, het plan had hooren beramen, om, eenmaal weder op vrije voeten gesteld, den diefstal te plegen, die nu onlangs onder zulke verschrikkelijke omstandigheden is vol voerd. Naar men ons mededeelt, zou de justitie eene photo- graphie hebben doen vervaardigen van het oog der slacht offers van den gepleegden moord. Men beweert, dat het netvlies, althans onder zekere omstandigheden, het vermogen zou bezitten, nog na den dood het lichtbeeld terug te kaat sen, dat daarin het laatst is opgevangen. Men zou dan ook, zoo verzekert men verder, in die photographie, nadat ze aan merkelijk was vergroot, het gelaat van een mensch hebbeu ontdekt. Wij geven het bericht zooals het ons voor waar heid werd medegedeeld, maar twijfelen toch aan de mogelijk heid, of het oog 11a den dood zulk een lichtbeeld nog zou kunnen terugkaatsen. Delftscke Crt.) Te Amersfoort en Roermond zullen, op last van den minister van Oorlog, proeven worden genomen met het in- en uitladen van batterijen artillerie, waartoe door de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen waggons zullen geleverd worden. In Helmond zijn de wevers afgunstig op de katoen drukkers, dewijl deze meer loon ontvangen dan gene. Door die afgunst viel op den avond van den 16n jl. een geduchte kloppartij voor. Voor de herberg van Commermans ver zamelde zich dien avond een groot aantal wevers. Yijf hunner traden de herberg binnen, waar zij aanstonds twist zochten met een paar drukkersgezellen. De kastelein nood zaakte de wevers de woning te ontruimen, doch vóór zulks kon geschieden, had de drukker J. Jansen een slag op het hoofd gekregen en was op andere wijze verwond. De po litie neemt maatregeleu om verdere onaangenaamheden te voorkomen. (Amst. Ct.) Te Assen zal op a. s. Vrijdag de brievenbesteller te recht staan, die, zooals vroeger gemeld is, beschuldigd wordt een brief met geldswaarde, ten bedrage van f 60.te hebben geopend en zich den inhoud te hebben toegeëigend. Te Ambt Vollenhoven is een klein kind van E. ter Meer, dat door een zevenjarig meisje bij den haard zou worden opgepast, met het laatste voorover op en in den pot met heet water gevallen, zoodat het op verschillende plaatsen door brandwonden bedekt werd en kort daarna aan de gevolgen is bezweken. De Courr. de la Meuse meldt, dat de kapitein en de offic. van gezondheid, betrokken in de zaak van wijlen den militien Meeuwissen, jl. Donderdag voor den krijgsraad te 's Bosch moesten verschijnen, om voorlezing te hooren doen van het proces-verbaal van het getuigenverhoor. Men ver wacht dus, dat deze zaak eerlang ten einde zal worden ge bracht. Voor den lord-major te Londen stond eenige dagen ge leden de 22jarige Griek Zacharias Basilius Zackarow terecht, die echter den meer effekt makenden naam van vorst Gort- schakow had aangenomen. Hij was beschuldigd den Griek- schen koopman Manuel Hephestides voor een waarde van 1000 pd. st. aan goederen bedrogen te hebben, terwijl hij bovendien werd aangeklaagd van diefstal van f7000 pd. st. aan goud en papieren, ten nadeele van denzelfden koopman. Toen hij te Brussel gevangen genomen werd, voüd men bij hem 24 Turksche obligatiën, ter waarde van 1700 pd. st.een masse juweelen en andere kostbaarheden van groote waarde en een met kogels en kruit geladen revolver. De vader des beschuldigden is een notaris, en de delinkwent zelve een snug gere knaap, die'niet minder dan acht talen zeer goedspreekt en een geruimen tijd te Londen als tolk heeft gefungeerd. De koopman had den schurk goederen toevertrouwd ter waarde van 1090 pd. st., welke hij in Londen zou verkoopen. Hij maakte echter die goederen zoek en wist de afrekening tel kens uit te stelten, tot hij eindelijk naar Konstantïnopel zou komen, waar de bedrogene woonde. Hij ging er ook wer kelijk heen en bracht zijn slachtoffer een ijzeren geldkist mede, waarvan hij hem echter een der twee in Londen ge maakte sleutels gafden anderen gebruikte hij om op ze keren dag de kast te openen en daarna met het gestolen geld te ontvluchten. Te Smyrna, waarheen hjj zich begeven had, maakte hij kennis met eene Engelsche dame, waarmee hij zich te Parijs onder den naam van vorst Gortschakow burgerlijk deed inzegenen. Te Londen volgde het kerkelijk huwelijk, waarvan destijds alle bladen uitvoerige berichten bevatten. Niet lang echter deed zich de Nemesis wachten. De hedrogen koopman kreeg achterdocht, dat achter den vorst zijn getrouwe agent schuilde en liet een bevelschrift tot gevangenneming tegen hem uitvaardigen. Inmiddels had de pseudo-Gortschakow het onraadzaam geacht langer te Londen te vertoeven, en was naar Brussel vertrokken, waar hij in een der voornaamste hotels in »dulci jubilo" leefde, tot de Belgiesche politie hem gevangen nam en hem aan En geland uitleverde. De lord-major is natuurlijk slechts be voegd, om over het te Londen gepleegde bedrog recht te spreken. De handeling der zaak is in tusschen verdaagd ge worden. Den gevangene werd alles ontnomen en de lord- major weigerde hem 't stellen eener borgtocht. Omtrent de bruiloft des keizers van China melden brieven van daar nog eenige interessante bijzonderheden, die echter geen betrekking hebben op de plaats gehad hebbende cere moniën in het paleis; maar op voorafgaande gebeurtenissen. Volgens de voorschriften van de ceremonieboeken, die het geheele leven eens keizers van het hemelsehe rijk reeds voor uit nauwkeurig bepalen, begonnen de beide keizerinnen, de kei zerin van 't Oosten en die van 't Westen, voor eenigen tijd de noodige onderzoekingen, om de gelukkige te ontdekken, die waardig zijn zou de echtgenoote van hun stiefzoon te worden. Nu zijn echter de hooggeplaatste vaders en moeders in China geenzins zoo begeerig hunne dochters tot keizerlijke eer te zien verheffen als in het Westen. Zij zien zich niet gaarne door de muren van den harum voer altijd van hun gescheiden en denken tevens aan de gevaren en de enorme kosten, die zulk eene verhooging van stand der dochter voor een vader of broeder medebrengt. Van daar dan ook, dat thans als vroeger vele ouders zich aan de mogelijke eer trachtten te onttrekken, door hunne dochters als lam, blind, gebocheld of kreupel voor te stellen. Doch zoo gemakkelijk waren de beide moeders van den keizer niet tevreden gesteld. Nogmaals werd een gebod uitgevaardigd en thans met strengheid. Mooi of leelijk, recht of krom allen moesten te voorschijn komen, en wer kelijk verschenen ook tusschen de 6 en 700 jonge dochters der Chineesche aristokratie, om gemonsterd te worden. Hieruit werd nu al meer en meer een engere keus gedaan, totdat de gansche schare ongeveer tot 60 was verminderd. Toen ge-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2