BURGERLIJKE STA\D DER GE11EEXTE TEXEL. De oud-kapitein der infanterie P. A. Jansen, is lid geworden van de redactie der Negen gemeenteneen blad, dat tweemaal 's weeks te Akkrum in Friesland verschijnt. Men schrijft uit Rotterdam, 24 Dec, Kapt. Jensen, van de Noorscbe bark Onni, alhier van New- York binnen, rapporteert het volgende: Vrijdag 29 November passeerden wij op 43° 501 NBr. en 33° WIj. een geladen schip, door het volk verlaten, tiet lag om de Zuid, met het ondermarszeil tegengehaald en het voor-ondermarszeil weggewaaid. Het schip was zwart geverfd, met een halfdek tot de groote mast, waarop een molenpomp, terwijl een witte en een zwarte boot op het dek lagen en het had twee boven bramstengen. Het schip was oogenschijnlijk geladen met hout, doch had geen deklast. NW. storm en hooge zee. Den 5 December passeerden wij op 46° NBr. en 18° WL. het fregatschip Pride of the Oceandoor het volk verlaten en vol water. Het was zwart geverfd en de standaard met de naam er op was aan de gaffel geheschen en geene zeilen aan de ra's. De verschansing!? en alles van dek geslagen. Het schip scheen eerst kort geleden nieuw gekoperd te zijn. Te Delfshaven hebben eenige gehuwde dames zich tot den gemeenteraad gewend, met verzoek, om de school uren aan de school voor m. u. 1. o. voor meisjes aldaar, te wijzigen. De gemeenteraad echter, in overweging nemende, dat uit het ingediende verzoekschrift niet bleek dat adres santen daartoe door hunne echtgenooten waren gemachtigd en het request alzoo niet aan de vereischten vau de wet beantwoordde, heeft besloten ten aanzien van dat request over te gaan tot de orde van den dag. Bij het ministerie van Koloniën is een klacht inge komen vau den gouverneur-generaal over het groot incom pleet van officieren bij de landmacht in de Overzeesche Be zittingen, speciaal bij de infanterie, waar zelfs 80 tweede luitenants aan de formatie zouden ontbreken. De minister van Koloniën heeft zich deswege gewend tot den minister van Oorlog, en dientengevolge zal weldra een oproeping plaats hebben van ouderofficieren der infanterie hier te lande, om over te gaan bij het Iudische leger, teneinde daar, na afgelegd examen, spoedig den officiersrang te verkrijgen. Blijkens een bij het departement van Koloniën ont vangen bericht van den gouverneur van Suriname, gedag- teekend 20 November jl. was, zoowel naar het gevoelen der commissie van geneeskundig ouderzoek en toevoorzicht als van den chef van den militairen geneeskundigen dienst, de algemeene gezondheidstoestand zeer gunstig. Wel deden zich onder de militairen te Paramaribo enkele gevallen van gele koorts voor, maar het was niet noodig daartegen bijzondere maatregelen te nemen, al achtte de gouverneur het voor zichtigheidshalve noodig de kazerne te doen desinfecteeren, en aan den kommandant van Zr. Ms. stoomschip de A7?istel te vergunnen, om zich met zijnen onderhebbenden bodem voor eenigen tijd van het station te verwijderen en in zee te kruisen. Te Meppel is de politie eene bende jeugdige dieven op 't spoor gekomen, die er reeds sedert eenigen tijd werk van maakte om in winkels, bierhuizen, herbergen, enz., onderschei dene kleinere of grootere oplichterijen en diefstallen te plegen. Voor eenige dagen is niet ver van Gorredijk een allertreurigst ongeluk gebeurd. Een schipper, die geregeld met turf op Sneek vaart, was met zijn vaartuig voor den wind, doch tegen stroom zeilende, toen de zoon over boord sloeg. Onmiddelijk sprong de vader hem na, om eene poging tot redding te wagen. De vrouw, die zich in het vooronder (kajuit) bevond, hoorde iets in het water vallen en riep naar boven wat daar gevallen was. Toen er geen antwoord volgde, kwam zij alras tot de vreeselijke ervaring, dat vader en zoon verdwenen waren. Eenigen tijd later werden dan ook beiden levenloos uit het water opgehaald. Te IJselstein is Zondag avond jl. tusschen zes en zeven uur een brutale diefstal gepleegd. Terwijl J. Bos en zijn zuster, die samen wonen, beiden waren uitgegaan, zijn in dien tusschentijd uit een kabinet verscheiden effecten, bankpapier en geld ontvreemd. Men meldt uit Diepenveen: Nadat men eerst te vergeefs hulponderwijzers opgeroepen had, heeft men eindelijk hulponderwijzeressen verzocht naar de alhier vaceerende betrekkingen aan eene der openbare scholen (salaris f300) te dingen. Slechts éene plaats is zoodoende gevuld geworden; de tweede is nog steeds open, tot groot nadeel voor de jeugd. Ook in het naburige Holten, waar men f 350uitlooft, kan men 't noodige hulppersoneel niet krijgen. In het huis van verzekering binnen Maastricht heeft zich vrijwillig in arrest begeven J. V.medebeschuldigde van den doodslag in den nacht van 3 op 4 November jl. te Born met voorbedachte rade, op den daglooner P. Jansen gepleegd. Denemarken had reeds een verplicht en kosteloos onder wijs. Nu is daarenboven nog bepaald dat de kinderen tot hun 15e jaar moeten schoolgaan de ouders, wier kinderen zich aan schoolverzuim schuldig maken, worden met boete gestraft. Deze boete wordt uitgekeerd aan de ouders van arme kinderen, die op de school uitmunten. In Engeland is weder een nieuwe soort van strike ont staan. Te Richmond namelijk hebben in de vorige week vier hulppredikers geweigerd huD dienst te verrichten, 't Heeft evenwel weinig gebaat, want de rector vroeg met goed succes assistentie van elders. In Spanje is bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de slavernij op Portorico ten eeuwigen dage wordt afgeschaft. Al de slaven zullen vier maanden na de afkon diging der wet worden vrijgelaten, de eigenaars der slaven zullen schadeloos worden gesteld. Het ontwerp vindt bij de leden veel bijval en zal zeer waarschijnlijk worden aangenomen. In Portugal heeft men de gewoonte om visch door middel van suiker, tegen bederf te bewaren. Men neemt namelijk de ingewanden uit den visch, bestrooit hem van binnen met suiker en legt hem in een horizontale positie, opdat de suiker er zooveel mogelijk indringe. Een tafellepel suiker is voldoende voor een visch van vijf pond. De visch, op die wijze ïnge- suikerd, blijft lang goed en heeft een aangenamen smaak. Zeker bewijs van den dood. Als zoodanig wordt in Virchow's Archiv, 1872, 3 en 4, door dr. Hugo Magnus te Breslau een eenvoudig, door ieder toe te passen middel aan de hand gedaan. Het is bekend, dat van alle zoogenaamde »zekere" kenteekenen van den dood tot hier toe alleen is overgebleven »de ingetreden ontbinding." Volgens genoemden geneesheer dan behoeft men dit kenteeken niet af te wachten, om zich zekerheid te verschaffen. Daar waar de bloedsomloop heeft opgehouden kan men zeker zijn van den dood. Om dit nu aan te toonen heeft men slechts een sterken draad stijf om eenig lichaamsdeel te binden, b. v. een vinger. Bij een nog levende zal dan dit deel boven het bindsel spoedig rood, daarna steeds blauwer worden gekleurd, terwijl om den draad zelve een smalle ring wordt waargenomendie niet blauw of roodmaar wit gekleurd is. Bij een lijk zal er geenerlei verandering in het deel ontstaan. Van~19 26 Dcc. 1872. ONDERTROUWD Geenc GETROUWD: Rcijcr Boou, van den Helder en Trijntje Bakker. Cor- nelis Stark en Aafje Bruin. GEBOREN; Maarten, zoon van Gerrit Hendrik Hcntwipper en Trijutje Kalis. Jan, zoon van Cornelis Bakker Bz. eu Annaatje Kooiman. Dieuwerlje, dochter van Jacob Kuiper en Saarlje Kooru. Antje, dochter v'nn Dirk de Ruijter en Hendrika Koogcr. Simou August, zoon vau Klaas Knol en Christina Busse. OVERLEDEN.- Simon August Knol, oud 1 dag, zoon van Klaas en Christina Busse. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 23 Dec. De aauvoer van vee en de daar voor bestede prijzen waren als volgt 16 koeien f250 a 300, 29 vette kalveren f 60 a 110, 6 nuchtere dito f 16 o 22, 219 schapen f30 a 40, alles per stuk, benevens 93 vette varkens 54 a 65. c. per^kilo. ENK HUIZEN, 24 Dec. Kaas aangevoerd 13 stapels, wegeude 3415 kg. hoogste prijs f 34. laagste prijs f Mosterdzaad f 20.50 a per hectol., Karweizaad per 50 kg. f 17.25 aBlanw Maanzaad per 50 kg. f-, Grauwe Erwteu f12 a 14 per heet., Vale Erwten f10 a 13.per heet., Bruine Boonen f 13 a Gerst f3 a 4.Haver f4.a 5. AMSTERDAM, 24 Dec. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgt Duinzand f2.50 a 5, Zeeuwscho Jammen f3.10 a 3 70, Friesche dito f2.90 a 3.20, Fransche dito 1'2.30 a 2 40, Gcldersehe roode Wolkammers f2.60 a 2 80, Zweedsche roode f2 a 2.10, Grevelaars f2.30, Pruisen f2 60, Zwarte of Groningers f3.50, JJselsche roode f 3 a 3.10. Vette kalveren waren weinig ter markt; schapen geene; varkens 54 a 64 cent per kilo. AVIGNON, 20 Dec. Meekrap. De vaste stemming op de binnenlandsche markten was van gunstigen invloed op de prijzen van Alizari eu Paluds. Er vonden goede inkoopen plaats tot fr. 36 a 37 voor Alizaris, en fr. 42 a 43 voor Paluds. Van verstampte valt niets nieuws te zeggen, en er is weinig vraag eu wei nig aanbod De Napelsche is minder aangeboden sedert eenige dagen de importeurs vinden de prijzen te laag om zaken te doen. Er zouden koopers zijn tot de pariteit van fr. 97 franco alhier op gewone conditiën, maar er zijn geen verkoopers. Men noteert per 100 kilo rosé Alizari fr. 72 a 80, Paluds fr. 84 a 86; Napels fr. 96 a 98; Meekrap S. F. F. F. rosé fr. 96 a 100; Paluds fr. 112 a 120, en Garancïne fr. 225 a 400. PORT-ELISABETH, 15 Dec. Wol. De laatste 14 dagen werd er weinig verkocht door de geringe aanvoeren. Er was levendige vrnag naar alle soorten van gewasscheu Wol, en de houders in vele gevallen in staat om iets hoogere prijzen te bedingen. Vette Wol werd grif iets lager verkocht voor do wasscherijen; dc koopers voor Amerika hebben zich allen teruggetrokken, en men kan eene verdere daling verwachten, zoodra de aanvoer grooter wordt. 280ste STAATS-LOTERIJ. Vierde Klasse. Tweede trekking. No. 13087, f25,000: no. 10078, f5000: no. 10965, f2000: no. 14712,"f 1500 no. 4703 en 12372 ieder f 1000 no. 965, 12625 en 14783, ieder f400: no. 2914, 4664, 7708 en 18832, ieder f200; no. 1237, 2451, 4637, 9316, 12664, 16188 en 19266, ieder f100.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3