BliUiKRUJKE HTAMl DER GEPISTE HELDER. ADVERTENTIES. D. G. Soetbrood Piccardt en J. E. Jautze, op hun daartoe gedaan verzoek, met ultimo Eebruari 1873, eervol uit Zr. Ms. zeediepst ontslagen en met ingang van den ln Maart daar aanvolgende benoemd tot 2u luitenant-kwartiermeester bij het leger in Ned. Indië, met bepaling dat zij bij dat leger zullen rang nemen in dezelfde volgorde, waarin hunne namen hier- voren zijn genoemd. Te Schagen is jl. Vrijdag ten raadhuize door burgem. en wethouders in het openbaar aanbesteed: Het omgrachten, ophoogen, bezooden, behardeu van den toegangsweg en ver dere tot een en ander betrekking hebbende werkzaamheden, van het onlangs door de gemeente voor p. m. f5500. aan gekochte terrein, gelegen in de Hoep, tot begraafplaats be stemd, waarvan de heer Kemp, wonende te Winkel, als de laagste inschrijver, voor de som van f2137. aannemer is geworden. Heden zal voor het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland terecht staan M. C. G. Bekker, huisvrouw van II. C. Mill, oud 40 jaren, geboren te Kemmerich (in Nas sau) wonende in den Anna-Paulownapolder, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waardoor te voor zien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht. Ten laste van de besch. wordt aangevoerddat zij, in den namiddag van 12 September 1872, terwijl haar man afwezig was, op den zolder harer woning, die aan de kleine sluis te Anna-Paulownapolder, tusschen andere woniu- gen gelegen is, opzettelijk een kooltje vuur onder het aldaar geborgen ongedorsclite haverstroo gelegd en met bran dende lucifers dat haverstroo in brand gestoken heeft, met het oogmerk, hare woning te doen verbranden. Dit had wer kelijk een brand ten gevolge, waardoor het dak boven den zolder, bijua alles wat zich op den zolder bevond, een gedeelte der zoldering zelve en de trap, die naar dien zolder toegang verleent, zijn verbrand. Die brand is niet dan met groote moeite gebluscht, door de ter hulp toegesnelde buren en andere personen, terwijl voor de aan de oostzijde van het brandend perceel gelegen houten zadelmakerswerkplaats van van der W., welke aan diens woning verbonden is, groot gevaar bestaan heeft van door de vlammen te worden aangetast en te ver branden. De beschuldigde erkent het haar ten laste gelegde en heeft opgegeven, den brand te hebben gesticht ten einde in eenen beteren toestand te geraken, dewijl de zaken van haren echtgenoot achteruit gingen en huis en inboedel bij twee maatschappijen hoog waren verzekerd dat haar man, vau een opvliegend karakter, haar dikwerf sloeg, niet van werken hield en haar, als zij hem om geld voor de huis houding vroeg, meermalen ten antwoord heeft gegeven, dat zij den boel maar in brand moest steken, daar zij dan geld kreeg dat hij haar echter nimmer den last heeft gegeven den brand te stichten en zij het op den bovengenoemden dag buiten zijn voorkennis heeft gedaandat zij er toe is overgegaan ook uit vrees dat haar man het in den nacht zou doen en de kinderen dan gevaar zouden loopen. Aan de beschuldigde is als verdediger toegevoegd de ad- vokaat mr. C. C. van Valkenburg. Volgens gerucht zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. te Oudendijk twee boerenwoningen door brand vernield. Volgens de trekkingslijst der op 27 December gehouden verloting in //Arti Amicitice," te Amsterdam, zijn van de 50 prijzen, 20 ten deel gevallen aan houders van loten wonende te Amsterdam. Men meldt uit den Haag Uit de instructie door de Raadkamer van de rechtbank is gebleken, dat er voldoende bezwaren aanwezig zijn om ten aanzien van den gearresteerden zandschipper de Jong, bevel tot gevangenhouding te verleenen, als verdacht van de bedrijver te zijn van den dubbelen moord, of althans van medeplichtigheid. Tevens vernemen wij, dat de Jong eergisteren avond be proefd heeft zich in het huis van arrest door ophanging van het leven te berooven, maar in zijne poging niet is geslaagd. Hij wordt nu zeer streng bewaakt. Nog loopt het gerucht, dat de Raadkamer der rechtbank wegens dezelfde gruwelijke zaak, bevel gegeven heeft tot in hechtenisneming van twee audere persouen, niet in den Haag woonachtig. Gedurende de Kerstdagen hebben eenige sjouwers te Groningen een makker zooveel jenever laten drinken en ge deeltelijk ingegoten, dat hij het weldra bestierf. Indische spoed. Bij request van 24 Maart 1867, is door een ingezeten van N. T. aan de regeering het verzoek gedaan om afstand in huur van woeste gronden, gelegen in de residentie Cheribon. Thans (dus ruim vijf jaar later) wordt de requestrant zeer naïef verzocht, om met spoed mede te deêlen of hij bij zijne aanvraag volhardt. De EDgelsche bladen maken melding van een vreeselijken moord, te Londen gepleegd op een actrice, Clara Boswell ge naamd. Het slachtoffer, 27 jaren oud, was aan het tooneel verbonden, doch leidde tevens een onzedelijk leven. Den avond voor Kerstmis kwam zij te huis en begaf zich. direct naar hare kamer op de tweede verdieping. Weinige oogenblikken later begaf zij zich naar de benedenverdieping en stelde de vrouw des huizes een halven sovereign ter hand, om er de huur, zijnde 9 shillings, af te houden. Zij kreeg natuurlijk een shilling terug en begaf zich daarop naar hare kamer, na nog te hebben medegedeeld, dat zij vergezeld werd door een heer. Men vernam verder niets voor den volgenden ochtend, toen men den »heer" hoorde vertrekken. Hij sloeg de deur met geweld achter zich toe. De eigenaar van het huis vernam vervolgens niets, zoodat men des middags van den eersten Kerstdag besloot, de deur open te breken, waarop men de actrice in het bed vond niet afgesneden hals. De moordenaar had haar een messteek ge geven onder het linkeroor en voorts was de luchtpijp doorge sneden, veroorzakende een wonde, groot genoeg om er een vuist in te leggen. De moord is blijkbaar gepleegd met het doel om zich meester te maken van een paar kleinodiën, die de actrice had gehuurd en haar beurs, bevattende de bewuste shilling. Beide zaken werden gemist. De moordenaar waschte zijne handen, sloot de kamerdeur achter zich en stak den sleutel in zijn zak. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Onrlejaars overdenkingen.. Weldra zal bet jaar 1872 daarhenen zijn gesneld en een nieuwe jaar kring zich voor ous openen. De oudejuarsdag is zeker wel de dag, die de meest verschillende gewaarwordingen hij iemand doet verrijzen. De koop man b. v. slaat verheugd zijn kasboek toe en wrijft zich de handen over de gunstige balans, die hem daarin wordt te aanschouwen gegeveu, of wel, schudt weemoedig het hoofd, wanneer hij ziet dat zijne ontvangsten niet tenen zijne uitgaven kunnen opwegen. Een ander herinnert zich treurige of vrooliike oogenblikken die hem het bijkans verloopen jaar opleverden. Een derde weder gevoelt zich gelukkig, doordien zijn levensweg zooveel effe- ner is geworden. Teder mensch heeft op dien dag zoo zijne bijzondere jjm- waarwordingen, doch hoevelen zullen zich afvragen heb ik in het afaeloojlen jaar mijne plichten eetrouw vervuld plichten mij opgelegd door het ver trouwen mijner medeburgers, of door staats- of andere besturen, plichten, welke als mensch op mij rusten. Dat die vraag door niet velen zal worden "edaan, is wel zeer waarschijnlijk, omdat de beantwoording voor velen zeker nog al moeielijk zoude zijn. Wanneer b. v. die vraag rechtstreeks werd gedaan aan sommige leden van gemeente-, kerk-, polder-, of andere besturen, dan geloof ik dat zeer velen bij het antwoorden de examinators duizende mijlen ver zouden wen- scheu Onze gemeenteraad echter, heeft dit verwijt niet willen verdienen, getuige hare zitting van 24 dezer, waarin zij verschillende zaken heeft ten einde gebracht; o. a heeft besloten de weggebrokene brug door een loop brug (I) te doen vervangen (wanneer?) en ook nog na over verschillende onderwerpen van weinig beteelcenis zeer lang te hebben gediscussiëerd, ten slotte een concept-adres goedkeurde, gericht aan den Koning, ter verkrij ging van een spoorweg van staatswegeniet genoeg dat twee comité'3 el kander den voorrang betwisten tot den aanleg van een spoorweg, wil men hier zeker het spreekwoord doen bewaarheid worden „twee honden vechten om een been" enz. evenwel flink zoo, misschien komt dan nog eenmaal de groote zaak tot stand. Tic zou echter zoodoende geheel van mijne oudejaars overdenkingen afraken. De werkmansvereeniging, (wier bestuur zeker ook al bevreesd is voor verwijtingen van plichtverzuim) hield Zondag jl. eene vergadering; er werd weinig behandeld, het voornaamste was, dat men de ledpn in de gelegenheid zonde stellen tot het wekelijks doen inschrijven van gelden op een daartoe aan ieder lid af te geven boekje, welke gelden zullen gorden aangewend tot den aankoop van levensmiddelen in 't volgend jaar. Gij ziet dus dat de zaken hier opperbest gaan en dat ieder zich beijvert het jaar gunstig te doen eindigen. Het kan dan ook niet anders of tevre denheid moet zich van iedereen meester maken en gave de Hemel .S?. ik wil zeggen de gemeenteraad van Hoorn, ons nu wat betere bestrating, idem verlichting en rioleerimr, wat zuiverder grachten eu eene ietwat minder druk kende belasting, ge zondt wenschen een ingezeten van Hoorn te zijn, ten minste wanneer er betere en goedkoopere middelen vau vervoer bestonden en de omgang niet zoo stug cn stroef was, de rest zou zich dan nog al schikken, want niemand toch is geheel van gebrekeu vrij. Evenwel laat ons onze hoop maar vestigen op het volgende jaar, waar schijnlijk stemt dit ons meer tot tevredenheid, 't Ts zeker een schrale troost wanneer men zoo moet blijven wachten wat een volgend jaar zal brengen, de gewoonte maakt ook dit echter minder hard en wanneer dan op zalven- den toon zoovele wenschen op Nieuwjaarsdag u geworden, dan is het u alsof al uwe verwachtingen dat jaar zullen worden voldaan. Dat nieuwjaarwenschen vind ik eigentlijk al een belachelijk, vervelend werk, evenwel 't is zoo de gewoonte, daarom wensch ik u, M. d. R. een groot getal abonnenten op uw blad, uwe lezers een groot geduld om ook mijn gebrabbel te lezen, mij zelveu ruime stof tot schrijven en verder alle mogelijke zegeningen eu welvaart aan ons allen. Uw Correspondent. Pnp3bnbni7~ De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Het spoovwegreizen vooral des winters met de eerste trein van den Hel der is meestal zeer eentoonig, de meeste passagiers zijn nog niet uitge slapen en dutten spoedig weer in. lu de trein van Vrijdag 27 Dec. jl. had een incident plaats dat de passagiers geheel en al de slaap uit de oogen hield. De trein was op het punt vau te vertrekken, de conducteurs knipten de kaarijes, men wachtte slechts op bet sein, toen eensklaps een armoedig ge- kleede vrouw, op wier gelaat honger eu hartzeer huu stempel hadden gedrukt, eene der wagons 3e klasse binnenvloog, met de woorden: „daar zit hij nou met een h r." Zij grijpt eene daar zittende, goed geklecde vrouw beet, takelt haar een weinig toe en onder het uitgillen der woorden „echtbreekster, echt breekster I" tracht zij hare vijandin de wagen uit te sleuren. Zij wordt echter verwijderd, het portier wordt gesloten, een der passagiers stelt voor, de arme vrouw ten algemeene koste meê te nemen, hij wil aan zijn voorstel, dat luide toejuiching vindt, reeds gevolg geveu, daar klinkt het sein, de trein zet zich in bewegiug eu het voorspel is afgespeeld. Thans neemt een akelig kluchtspel een aaovang. Zekere S., vau de Binnenhaven, heeft het verliefde paar herkend en stelt ze voor sis „mijnheer R., sjouwerman, met zijne bijzit en bare dochter." R. is de echtgenoot der „arme vrouw" en vader van 5 of 6 kinderen Hij laat de zijnen zonder een ceut, zouder een stuk brood in huis achter, om met zijne 2 „dames" een pleizierreisje naar Amsterdam te maken."(Groote verontwaardiging onder dc reizigers over zooveel zedeloosheid.) De „dame" wil zich en haar galaut verdedigen: Meuschen, een man, die 16 jaar lang met eer en trouw de marine heeft gediend, die S, Mainteneert jou Zij.- Dat 's leugen, want ik onderhoud hem vau mijne verdiensten. (Hilariteit en verontwaardiging.) Een heer (tegen eenige buren) .- Van dat eerlijk en trouw dienen mag wel iets afgedongen worden, want hij is uit den dienst weggejaagd Thans begint S. het doopceel te lichten van de bewuste „dame," die elke poging ter verdediging heeft opgegeven en blijkbaar liever overal elders, (zelfs op de Mokerheide) zou zitten, dan in dezen waggon. Interessante bijzonder heden worden verhaald. Van alle kanten klinken alles behalve liefelijke-namen en uitroepen; terwijl de dochter onder dat alles zit te lachen. S. hangt droevige tafereelen op vau de ellende, waaraan de vrouw eu kin deren van R. zijn overgegevendreigende uitroepen, gelach, bespotting, wis selen elkander af; terwijl R. duchtig dc fleseh aanspreekt, die hij intusscheu te voorschijn heeft gehaald. Daar meldt de locomotief, dat wij het tweede station bereiken, (Schageu) de treiu vermindert in vaart, houdt stil, dc meeste passagiers stappen uit, eene laatste serenade wordt der veriiefdeu gebracht, voort gaat de trein en wij weten niet, hoe de reis verder is afgeloopon. Dit echter durven wij ver onderstellen, dat die voor de drie pleizierrcizigers niet zeer pleizierig zal zijn geweest, want er bleven genoeg passagiers over om huu genoegen te vergallen. De publieke opinie heelt zich al was het in de besloten ruimte eener waggon van den spoortrein duchtig doen gelden, dc bespotting was voor zeker een zware straf. Moge die hun geweten hebben wakker geschud eu het stervende jaar do schuldigen, over hun misdadig gedrag blozeude, tot waardige leden der maatschappij zien terugtreden. Dat R. weder een zorgend en liefhebbend echtgenoot eu vader worde en zijn liefje weder met eerk eene plaats onder hare sekse tvachte in te nemen, is voorzeker de beste weusc-ii aan liet einde van het oude en het begin van het nieuwe jaar. ERN OOG- en OOGGETUIGE. STAAT van Brieven, geadresserd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand November 1872. POSTKANTOOR DEN HELDER. Namen der geadresseerden J. Linden, Elstje bij den heer Kogen, mej. Koster, L. Thomas, mej. A. Mulder, D. HouthuizeD, wed. Wnrsten, J. A. van Dink, Jacobina Kramer, te Amsterdam; mej. C. Hccrholtz, Arnhem vau Benlene, A. Hivares, Breda J. W, Meijjcr, Harderwijk; C. de Boer, Hellcvoetsluis; A. Kolvers, Vlissingen; A. Bachenbaud, de Waard. Hulpkantoor Wieringen T. Pot, Wleringen. Helder, den De Directeur van het Postkantoor den Helder, 28 December 1872. HERWEIJER. Van 20 27 December 1S72. ONDERTROUWDGecne. GEHUWD: J. van der Hulst en H. Kroon. II. Kroonenburg en D. nassing. K. Seidenstiker en M. Raven. J. Dieteriuck en C. van Gamineren. B. J. Loef eu H. Zondcrvau. P. Kokkcs en T. Noot. BEVALLEN A. Mooijman geb. de Jong, D. M. Rooders geb. Riet voort, D. M. Mens gebZaatman, Z. J. Slot geb. van 't Hoff, D. A J. Snaphaan geb de Haas, Z. IL A. Dambrink geb.tcn Cate Iluender, Z. A. Kindt geb. Leijen, Z. H. W. A. Heek, Z. M. M. Piek geb. Bcddorff, Z. M. C. Mahieu geb. Bisdom, D. A. Bussing geb. Steilberg, D. J. Teeuwe geb. van Zanden, D. J. A. Korporaal geb. de Kok, D. A. E. Mos geb. Minderop, D. B. Buijs geb. Bijl, Z. E. J. Klcene geb Spigt, Z. J. C Pollc geb. Boucbier, Z. A. J. Rot gans geb. Louw, 2 Z. - J. W. Koevoet geb. Geijsen, D. OVERLEDEN O. de Boer, 30 jaren cn 11 maanden. H. Roozen* beek, 21 jaren. S. A. Driossen, 24 jaren. A. Visser geb. Westhuis» 43 jaren. A. Vcrheij geb. Rieckels, 69 jaren. J. M. Waaijcrs geb. Riesebos, 50 jaren. C. Kramer geb. Meijer, 52 jaren. CORRESPONDENTIE. Wij zieu ons genoodzaakt het artikel: „Een droom gezigt" ter zijde te moeten leggen ten eerste uit plaats gebrek en ten andere ook omdat het voor ons zlad, wat al te dogmatiek is. marktbekiciite n. ALKMAAR, 28 Dec. Aangevoerd 5 Paarden f45 a 200, 9 Koeien f130 a225, 18 nuchtere Kalve ren f 14 a 28, 167 Schapen flo a 40, 6 Geiten f7 a 12, 80magere Varkeus 1*IS a 24, SI Biggen 1'9 a 12, Boter per kop 1'0.75 a 0.85. HOORN, 28 Dcc. 2 heet. Tarwe f 10.a -.3 heet. Rogge f7.29 heet. Garst f 5. a 6.25. 30 heet. Haver f 3.a 5.25, 5 heet. Witte Erwten 1' 8.-a 9-, 10 heet Groene Erwten f 11.a 12. 10 heet. Grauwe Erwten f 12.a 13. - heet. Vale dito f6 heet. Bruine Boonen f 14.7 heet. Paarden- boonen f7.a 8.20 Paarden f50.a 160.425 Schapen f23.- a 38.10 Kalveren f12.a 27-35 Varkens f 16.— a 24.— 9 Zeugen f30.a 60.320 Biggen f 6.a 12.50, 150 Kippen f0.60 a 2 25, 260 Eenden f 0.90 al.20, 1750 Kipeieren f5.a 6.per 100 stuks; 2450 koppen Boter f 0 55 a 0.62 per kop. Handel vlug. SCHAGEN, 27 Dec. 380 Schapen, vette f32 a 35.—, magere f23 a 30.—, overhouders f 22 a 30, nuchtere kalveren f 18 a 26. magere varkens f 16 a 30, 20 big gen f 10 a 12, konijnen 10 a 70 ct., kippen f0 80 a 1.50, eenden f0.85 1.10, boter f120 per kilo, kaas 35 a 40 ct. per kilo, kipeieren f4 50 a 5.50 per 100 stuks. Runderen weinig ter markt aangevoerd, prijzen voor gelde koeien van f240 a 300. ROTTERDAM, 30 Dcc, Granen. Tarwe 129/30 tg Bovenlandsche f 15, 15.10, 15.20; 129/30 f§ Bovenl. Ris f 15.25; 126/57 Eg wilb. Poolsche f16 65; 127/28 f§ jarige Odessa Poolsche f15 40. Publieke veiling: 27 last bonto Poolsche f 14.95, 15 en 50 last Saxonska f 14.60, 14.70, beide comptant met 1 pCt. bijbe taling. Rogge121/22 f8 Vlaamsche f 10.50; 120/21 Nieuwe grove Fransche f 10,40; 128 fg Amerik. Westorn f 10.10; 122/23 ff? jarige grove Koningsberger f 10.40; 120/21 ff? Bessarabischè f 9.35; 118/19 tg Ibraila f9 05; 117/18 f§ jarige Taganrog f8.70. Vlas. Vlas op het land met goeden handel. De aanvoer ter markt van heden was niet groot en vond tot vaste vorige prijzen koopers. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Zecuwsche Jammen f 3.75, Geldersche ronde Wolkammers f 2.80. Met weinig aanvoer. LONDEN, 2S Dec. Ter Veemarkt van heden waren aangevoerd Runderen 2700; Schapen en Lammeren 10000; Kalveren 100; Varkens Prijzen.- Beste Runderen 6/ Schapen en Lammeren 7/-, Kalveren 6/4, Varkens 4/10 per steen. Heden ontving ik de noodlottige tijding van het overlijden van mijn dierbaren geliefde Echtgenoot REM MER KLAASEN HEEREN, in 1 wenbootsinan op het Nederlandsclie fregatschip Joiianna, Capt. W. Roesing, na een allergelukkigste echtvereeniging van ruim 22 jaren, mij nalatende vier kinderen, waaivan twee nog te jong zijn hun onherstelbaar verlies te beseffen, doch de hoop op een gelukzalig wederzien, doet mij in Gods wijzen wil berusten. Wed. R. K. HEEREN geb. Timmermans. Helderden 26 December 1S72. AIgemeene kennisgeving.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3