ELDERSCHE COURANT. Jiieuiös-- en Zaterdag <flÖoertentte--öfaÖ. 4 Januari. Dertiende Jaargang. Heffing van Schoolgeld. NIEUWSTIJDINGEN. .W 1213. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Postdirecteuren. Brieven frauco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Diusdagsen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. H. H. Abonnentendie dit blad franco per post ontvangenworden verzochthet verschuldigde bedrag van f0.65 per kwartaal, te willen overmaken aan bet adres van den uitgever S. GILTJES. Helder, 3 Jan. 1873. $fjïdëd jjeöcdte. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen, voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen met 1 FEBRUARIJ 1873, voor ieder kind op de openbare lagere scholen der gemeente, schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartaal voor een leerling fl.00 voor den tweeden leerling uit betzelfde gezin0.75 voor den derden en meer leerlin gen uit hetzelfde gezin, ieder leerling i 0.50 Het schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet, bij vooruitbetaling, worden voldaan ten kantore van den gemeeme-ontvanger, telkens vóór 1 FEBRU ARIJ, 1 MEI, 1 AUGUSTUS eu 1 NOVEMBER van ieder jaar. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos ouderwijs aanspraak meenen te kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe, in den loop der maand JANUARI aanstaande, ter Secretarie kenbaar te maken. Leerlingen voor wie het schoolgeld niet tijdig is betaald, of voor wie geene vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de scholen niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgeineeseer. den 23 Dec. 1872. L. VERHEY, Secretaris. 42iet-ojfiriëel gcüeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 Jan. 1873. De proponent D. Snijder heeft het beroep bij de herst. evang. luth. gemeente alhier, aangenomen. Ds. J. W. Margadant, predikant bij de Herv. ge meente te Huisduinen, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Waal en Koog op Texel bedankt. Op het zestal van predikanten voor de Doopsgezinde gemeente te Koog en Zaandijk, komt o. a. voor, ds. Joh. Dyse- rinck alhier. De onderofficieren der artillerie zullen in het laatst dezer maand eene tooneelvoorstelling geven, ten voordeele van den kanonnier van den Akker, die bij het ongeluk op het fort Honswijk zijn beide handen heeft verloren. Wij hopen van harte, dat deze poging, om den ongelukkige te steunen, die thans van de barmhartigheid zijner natuurgenooten moet leven, hier ruime deelueming mag oudervinden. In de volgende week zal een lijst ter inteekening in de gemeente circuleeren. De stoomvaartmaatschappij Nederland bericht het vol gende *Het stoomschip Prins Hendrik is Dinsdag avond ten 7 ure te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Met ingang van den 21n Januari aanstaande worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Watergeus de luitenant ter zee le kl. G. Doorman, als le officierde luitenants ter zee 2e kl. P. C. Pabst, C. L. de Jongh en W. C. van Nes: de adelborsten le kl. I. van den Bosch, A. B. de Jong, J. T. Jarman en B. Brutel de la Rivière de officier van gezondheid 3e kl. G. Kranke» de officier van administratie 2e kl. G. H. S. Pastor en de scheepsklerk J. D. Isiug aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioende luitenant ter zee 2e kl. C. W. A. D. Steup en aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Was- senaerde scheepsklerk M. J. Yitriuga. Als een aardig staaltje van de topografische kennis van ons vaderlaud, bij onze postbeambten, diene het volgende Een hoofdonderwijzer in dezen omtrek ontving den iaatsten morgen van het vorige jaar een omslag, waarop behalve zijn adres, stond: boekhandel van W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, drukwerk franco. Er is dus zeker drukwerk in ge weest, maar bij de ontvangst was het er niet in. Het ver makelijke echter, is de reis welke dat papiertje heeft gemaakt, welke reis men kan nagaan aan de zeven, zegge zeven post stempels, welke er op gedrukt zijn Zwolle 24? Dec. '72 Zalt-Bommei 25 Dec. '72; spoorstempel Moerd.Eindh.25 Dec. '72; Harlingen 26 Dec. '72; Alkmaar 29 Dec.'72. Behalve dezen, nog de stempels der hulppostkautoren Balk (Eriesl.) en Burgervlotbrug. Zouden die beambten ook nog eens op nieuw examen in de aardrijkskunde van Nederland moeten afleggen Dinsdag jl. werd voor het provinciaal gerechtshof te Amsterdam, de zaak behandeld van M. C. G. Bekker, huis vrouw van H. G. vaü Mill, laatst wonende te Anna Paulowna, beschuldigd van op 12 September 1872 opzettelijk brand te hebben gesticht in de door haar echtgenoot en hare kinderen bewoonde woning. De beschuldigde bekende hare schuld, 12 getuigen werden gehoordde advokaat-generaal liet de ver zwarende omstandigheden, haar ten laste gelegd, varen en re- kwireerde tegen de beschuldigde eene veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. De toegevoegde verdediger mr. C. C. van Valkenburg, zette de verzachtende omstandigheden nog nader uiteen en concludeerde tot de toepassing van eene correctioneel e veroordeeling. Het hof deed nog dienzelfden middag uitspraak en ver-, oordeelde de beschuldigde tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Men schrijft uit 's Gravenhage bMet zekerheid kan worden vermeld, dat aan het Eransche gouvernement uitlevering is gevraagd van twee Hagenaars, thans te Kijssel zich bevindende, genaamd Behagel, kleeder maker en Verlind, opperman, beide verdacht van deelgenoot schap aan den dubbelen moord, alhier gepleegd.1' Naar wij vernemen, is Woensdag avond te's Graven hage een telegrafisch bericht ontvangen dat Behagel, ver dacht van medeplichtig te zijn aan den dubbelen moord, ge arresteerd is. Het schijnt, dat zijn kameraad Verlind nog op vrije voeten is. Er is onlangs een Nederlandsche dansonderwijzers- vereeniging opgericht, die Vrijdag jl. te Amsterdam hare eerste officiëele vergadering hielddeze werd geopend met een rede van den president, den heer Bekkers uit Groningen, die aantoonde, dat het doel der vereeniging is, om door sa menwerking en onderlinge bespreking, het onderwijs in de danskunst te verbeteren, zóodat al het nadeelige, wat het dansen kan aankleven, met kracht wordt bestreden en bewezen wordt, dat de danskunst niet ontbloot is van voordeelen, zoowel voor het gemoed als voor het lichaam. De vereeniging heeft reeds een guadrille Neerlandaise fdaargesteld.1'

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1