Wij vertrouwen, dat deze mededeeling aan velen hoogst welkom zal zijn, en twijfelen niet of de lijsten zullen met vele geachte haodteekeningen prijken, als blijk van sympa thie voor deze zoo gunstig bekende vereeniging. Het programma zal bestaan uit; Die Maikönigin en Het Lied van de Klok. Twee stukken waarmede Cecilia reeds zooveel roem heeft ingeoogst. Z. M. heeft benoemd bij het 7e reg. infanterie, tot 2e luit. kwartierm. den sergeant J. H. Moggenstorm, van het 2e regiment. Op het stoomschip Conrad i3 een lichtmatroos van •het dek in het ruim gevallen en heeft zich zeer ernstig ver wond. Men vreest voor zijn leven. De stoomvaart-maatschappij //Nederland" bericht: Het stoomschip Prins van Oranje is den 25 Januari des namiddags Gibraltar gepasseerd. Alles wel. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 20n dezer *s avonds ter - reede van Batavia aangekomen. Alles wel. Het stoomschip Prins Hendrik zou den lOn Februari de retourreis aanvaarden. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Lava, kom- mandant de kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakker, is Za terdag alhier uit Engeland teruggekeerd. Z. M. heeft benoemd, tot heemraad van den polder Wieringerwaard, provincie Noordholland, C. Rezelman; tot -heemraad van den polder Westzaan, prov Noordh. K. Zwikker. Benoemd bij de dienstdoende schutterij te Hoorn, tot kapt. H. Kroon Dz., thans le luit.; tot le luit. G. H. van Hoolwerff, thans 2e luit.tot 2e luit. mr. J. T. Boelens, vroeger 2e luit. bij de dienstd. schutterij te Nijmegen. De offic. van administratie 2e kl. C. J. Lagaay, die nende aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioenen de offic. van adm. 3e kl. A. de Leef, dienende aati boord van Zr. Ms. monitor Tijgerworden met den 20n Februari a. s. op non-activiteit gesteld, en met den lln daaraanvolgende vervangen respect, door den offic. van adm. 2e kl. W. J. Medenbach en deu offic. van adm. 3e kl. L. C. Duhne. De luit. ter zee 2e kl. H. A. Sirks, dienende als le -officier aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgerwordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met den In Februari daaraanvolgende als zoodanig vervangen door fien luitenant ter zee 2e kl. A. de Bruyne. Mén schrijft uit Amsterdam, 25 Januari: Burgemeester en Wethouders hebben bij den Raad het voorstel ingediend tot het benoemen van een technisch hoofd ambtenaar voor de publieke werkenin de voordracht is zijn bezoldiging gesteld op f8000 'sjaars, met toekenning casu quo van f 2000, voor eenmaal, voor kosten vau ves tiging. De commissie van bijstand heeft zich met het denk beeld, om zoodanige betrekking te scheppen, vereenigd; maar over de uitgebreidheid van den werkkring van den directeur- generaal jis tusschen hare meerderheid en het dagelijksch bestuur verschil. De eerste wil hem de zorg opdragen over alle gemeentewerken en eigendommen, terwijl B. en W. de gemeentegebouwen en inrichtingen, die niet rechtstreeks door hen worden beheerd, slechts in zooverre onder zijn toezicht willen gesteld zien, dat hij over de plannen, begrootingen en bestekken voor de werken van onderhoud, verbetering of vernieuwing kan worden gehoord en het recht heeft die gebouwen te inspecteeren. De premie-trekking der leeniug voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen te Amsterdam, die den 15n dezer moest plaats hebben, is in een vergadering van aandeelhouders tot 15 Maart e. k. uitgesteld. Als een aardig staaltje van het voordeel van stoom boven zeilvaart, wordt ons het volgende medegedeeld Een firma te Amsterdam ontving in 't laatst van No vember een partij aardewerk ter verscheping naar Java. Het zeilschip, waarmede zij die partij wilde afzenden, was juist vol, en daar men vreesde voor invriezen bij een opvolgend zeilschip, werd besloten tot verzending per stoomschip //Ko ning der Nederlanden." Den 24 Januari, ontving de firma bericht, dat hare partij te Batavia is aangekomen, terwijl het zeilschip, waarmede zij eerst van plan was die te ver zenden, meer dan vier weken door tegenwind in 't Nieuwe- diep opgehouden, eerst dien dag de reis heeft aanvaard. In een vergadering der plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam, is het voorstel gedaan een adres aan den ge meenteraad te zenden, met verzoek tot niet aanneming van het door B. en W. gedaan voorstel, om den heer Rank op grond der bekende mishandeling te ontslaan als hoofd onderwijzer. Het voorstel werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen de meerderheid meende, dat de schoolcommissie in deze zaak niet ongevraagd advies moest geven. Als tegenhanger van den moord, gepleegd in de mi litaire strafgevangenis te Leiden, vermelden wij een daad, die werkelijk geen geringe beteekeuis heeft. De gezamenlijke gevangenen in genoemd detentiehuis heb ben korten tijd na de vreeselijke daad van hun lotgenoot aan de bevoegde autoriteiten een verzoek ingediend om eenige gelden te mogen afstaan voor de nagelaten betrek kingen van den vermoorden bewaarder, welke een som kon den beloopen van ruim f400. Hoewel dit verzoek niet kon worden ingewilligd, is het toch een verblijdend verschijnsel voor den menschenvriend. Bij gelegenheid van de a. s. wereldtentoonstelling te Weenen wordt ook Z. M. onze Koning aldaar verwacht. Behagel en Verlind zijn nog niet gearriveerd en zullen in de eerste dagen ook nog niet komen. De vorige week dacht men, dat zij in het laatst dier week zouden aanko men, maar nog steeds is aan al de formaliteiten niet voldaan. De Jong is naar een ander vertrek overgebracht omdat hij met de personen, in wier gezelschap hij zich bevondt niet langer samen kan zijn. Hij dacht dat zij hem wilden uithooren, en moet daarop in woede ontstoken zijn. In de laatste dagen moet bet als vrij zeker geconstateerd zijn, dat de moordenaars met een valschen sleutel het huis van mevrouw van der Kouwen zijn binnengedrongen. Een smid, van wien men vermoedt dat hij, zonder te weten tot welk gebruik, voor de Jong een sleutel heeft gemaakt, is door de politie ondervraagd. Zooals onze lezers zich herin neren, was er eenige dagen voor den moord ook reeds aan het deurslot gedraaid. (Faderl.) Op de uitgeschreven prijsvraag voor de gedenkteekenen voor de gesneuvelden op de citadel van Antwerpen zijn- zoo meldt de Nederl. Spectator- in de laatstverloopen dagen zestien ontwerpen ingekomen. Men schrijft uit Dordrecht, 25 Januari: Hier ter stede wordt een directeur der gemeentewerken gevraagd, tegen een jaarwedde van f2500 f3000. De onderwijzer te Beekbergen werd, onder 't geven van onderwijs, door eeu zijner leerlingen zoo gekweld, dat zijn met moeite ingehouden drift hem een beroerte op den hals haalde, die hem in bedenkelijken toestand heeft ge bracht. De heer S., te Steenwijk, uitgever van een almanak, bevond zich verleden jaar op reis en zocht voor een hem overvallende regenbui een schuilplaats op een hoeve. Toen de heer S, al pratende, zich nader bekend maakte, zeide de boerJe ben dus dij uutgever van de almenak. Allo dan as de blde deur oet; ie hep uminers mooi weer in 't almenak staon, en nou zui ie hier komen schuilen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 25 Jan. Gisteren middag zagen eenige voorbijgangers in de Vngh- terstraat den zoon van den herbergier G. boven op het huis klauteren. Hij marcheerde boven over de vorst van het ta melijk hooge huis en bereikte eindelijk het platte achterdak van de woning van den kleermaker de B., waar hij eenige glasruiten stuk brak. Met goede woorden gelukte het ein delijk, den jongman naar beneden te krijgen, doch nu be merkten de ontstelde toeschouwers, dat de ongelukkige krank zinnig was geworden. Zijn toestand was zoodanig, dat eene dadelijke overbrenging naar liet geneeskundig Gesticht nood zakelijk werd geoordeeld. Men schrijft uit Waalwijk, 22 Januari Zekere J. K., houtzager, te Drunen woonachtig, maar hier werkzaam, had heden morgen zijn gewoon ontbqt geuomen, bestaande in ongeveer IJ pd. brood. Tegen den middag ging hij een weddingschap aan, om 40 zoogenaamde bcschuitbollen op te eten. Deze taak volbracht hij onmiddelijk. Daar hij echter nog niet verzadigd was, presenteerde men hem er nog twintig, die even als de 40 vorigen hun weg naar zijn maag vonden. Hierna begaf hij zich aan zijn werk, alsof hij zijn gewonen maaltijd gebruikt had. Den 23en Jan. heeft te Stratum, een dorp in de Mey- erij van 's Bosch, de ter aarde bestelling van Jan Alphen plaats gehad. Gedurende bijna 50 jaren was de man kerk meester der R. K. gemeente en bijna even zooveel jaren lid van het gemeentebestuur van Stratum, later assessor en ein delijk oudste wethouder. Hij kon noch lezen noch schrijven sedert de invoering der gemeentewet heeft hij, hoe gebrekkig ook, nog zijnen naam leeren schrijven. (Ar?ih. Ct.) Men schrijft va tl Batavia, 21 December: Onze troepen op Celebes hebben, terugkomende van Mandhar, tot tweemalen toe vruchteloos beproefd, de ver sterkte plaats Bara Batoea, waar de Kraeng Bonto Bonto zich verschanst hield, stormenderhand te nemen. Zij zijn afgeslagen met een verlies van 4 dooden en 45 gewonden. Onder de laatsten beliooren de majoor Meijer, commandant der expeditie, en de luitenants Schultz, Van Mourik, Tenta, Waagen en Loomeijer. Al de gekwetsten zijn naar Ma kasser overgebracht, waar zij thana verpleegd worden. Bonto Bonto ontruimde Bara Batoea daags na den dubbelen storm en is in het gebergte verdwenen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2