NI EU WSTIJDINGEN. ons geopperde idéé aangaande de opleiding van jeugdige mi litairen zou gevonden worden. Wat de tweede bewering betreft zijn wij verplicht de partij der ongetrouwde officieren op te nemen tegen den heer X. Wij zijn overtuigd, dat er ook onder hen gevonden worden, die evenveel liefde voor de studie hebben, en evenmin een overdreven gebruik maken van het bezoeken der sociëteit en koffiehuizen als de getrouwde. Maar indien het dan zoo van zelf spreekt, dat zij het gezellig verkeer buiten hun vertrek zoeken, is dan de onderstelling zoo gewaagd, dat het voor velen zeer nuttig zou zijD, dat zij meer gezette werkzaam heden hadden Wij herhalen het wij weten zekerdat me nig officier het zelf wenscht, en kunnen dus onmogelijk be grijpen, waar de heer X. de hatelijke gevolgtrekkingen van daan haalt, en waarom hij zich zoo boos heeft gemaakt. De heer X. besluit zijne voorafspraak met de woorden »wij zijn haast overtuigd, dat de schrijver van het »praatje" niet weet, waar hij zich in zijne énorm veel vrije uren kan ophouden en daarom praatjes debiteert." Men duide bet ons niet ten kwade, dat wij bij die over tuiging van den beer X. niet konden nalaten te glimlachen. Het zou ons echter werkelijk leed doen, indien zijne over tuiging, in gewichtiger zaken dan deze, niet op betere gron den steunde, dan hier het geval is. Daarna gaat de heer X. over tot de zoogenaamde weder legging van ons beweren aangaande de opleiding der jonge militairen. Wij komen daarop wellicht ook terug de zaak is het wel waard. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 4 Febr. 1873. De vereeniging van onder-officieren der land- en zee macht, Vaderland en Oranjehield jl. Zondagavond hare 3e buitengewone vergadering in het lokaal Tivoli. Yele leden en geïutroduceerdcn, waaronder de kommandant en directeur der marine, alhier, de heer F. A. A. Gregorij met zijnen adju dant en eenige officiereu der verschillende wapenen woonden deze vergadering bij. De werkzaamheden bestonden in de opvoering van het historisch-romantische drama Bolla en de kluchtige scène Hans de kruier in 't verhoor. Het karakter van Rolla werd uitmuntend weergegeven en de verschilende standen lieten niets te wenschen over. De liefhebbende broeder, prins Apiani en de goede Michel Angelo bevielen ons mede zeer goed. Tn het nastukje bracht Hans de Kruier door zijne inge wikkelde antwoorden aan den commissaris en het opgeven van raadsels aan den gerechtsdienaar, menigeen aan het lachen. Het geheele programma werd vlug afgespeeld en een geanimeerd bal besloot dezen zeer genoegelijken avond. Bij de Luth. gemeente te Curacao is beroepen de pro ponent F. F. Sonstral. Het stoomschip Prins van Oranjekapt Fabritius, kwam Zondag morgen alhier in de haven aan. Yan Port-Saïd naar hier had men zeer veel slecht weder doorgestaan. Aan boord van bovengenoemd stoomschip bevonden zich 23 passagiers en een detachement kolonialen, sterk 53 man, onder kommando van den kapitein der Oost-Indische infan terie Dompseler. Het detachement vertrok gisteren morgen met den trein van 9.15 ure van hier naar Amsterdam. Naar wij vernemen, is de zeildag van Zr. Ms. schroef- stoomschip Watergeus bepaald op Donderdag 16 dezer. Volgens een bij het Dep. van Marine ontvangen be richt, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwer penonder bevel van den köpt.-luit. ter zee J. W. Binkes, na op den 19den Dec. 1.1. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop* te zijn aangekomen, den 27sten daaraanvolgende van daar de reis naar Batavia voortgezet. De offic. van administratie 2e kl. J. A. Lagaay, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 28n Januari "jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van marine van den 31n Januari is aan den oppercoustabel in het vaste corps dek- en onderofficieren W. van Knaape toegekend de gou den medaille voor vijftigjarige eerlijke en trouwe militaire dienst. De kapitein-luitenant van Asperen heeft zijn ontslag genomen als directeur der stoomvaartmaatschappij Nederland bij een brief aau de aandeelhouders waarin als reden wordt opgegeven verschil van inzicht omtrent het beleid der maat schappij met zijne mede-directeuren de heeren Ramann en Boissevain. Men schrijft uit Amsterdam, 27 Januari: //De voor bijna een half jaar zooveel en op onderscheidene wijze besproken en beschreven werkstaking der typografen van de drukkerij der heeren Roeloffsen Hübner kan thans zoo goed als geëindigd beschouwd worden. Althans, op een enkele na hebben allen wederom eene betrekking in of bui ten Amsterdam weten te bekomen. Yoor de werkstakers is in dien tijd door werklieden-vereenigingen en bijzondere personen zoowel in als buiten Amsterdam eeue som van p. m. f3000 bijeengebracht, waarvan een deel der Amsterdamsche typografen alleen circa f 1000 gulden bijdroeg. Men schrijft uit Amsterdam, 31 Jan.: H. F. Weyler, de laatste nog in leven zijnde van de vier outkomenen aan de kanonneerboot door van Speijk gekom- mandeerd, met zijn bejaarde echtgenoote, is thans opgenomen op het Corvershof der diakouie van de Ned. Herv. gemeente te dezer stede. Zondag middag is een melkboer, die het waagde met zijne melkvaten over het ijs het Y te passeeren, er door gezakt en verdronken. Op het Yerwerspad, gemeente Nieuwer-Amstel, is Zon dag, door ontploffing van buskruid ten huize van den vuur werkmaker Eminolot, brand ontstaan. Bij dit onheil bekwamen man, dienstbode en vijf kinderen, belangrijke braudwonden allen zijn onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd. Het perceel is tot den grond afgebrand. Dat tegenwoordig vele lieden zich beangst maken, wanneer zij zich 's avonds laat of 's nachts op eenzame wegen bevinden en verdachte personen ontmoeten, is verklaarbaar. Min verklaarbaar is evenwel, wat in de verloopen week een fermen boerenzoon overkwam, die te Berkeuwoude uit vrijen was geweest. Tamelijk laat van daar terugkeerende, ziet hij in eene boereubuurt twee vrouwen samen loopen, welke hem wat al te lang van stuk schenen, en welke hij dus voor verkleede mannen hield. Van angst zakt zijn hart in zijn klompen, en vlucht hij bij een boer in, smeekende hem nachtverblijf te verleenen, om zoodoende, een vermeend gevaar te. ontwijken. De boer stond dit toe, en ziet, 's mor gens bleek al vroeg, dat de twee door onzen dappere ver dachte verkleede vrouwen, wel degelijk vrouwen waren ge weest, die, zooals men dat noemt, uit kortavonden (buren- visite), waren geweest. Men begrijpt, dat met onzen tragischen held niet weinig de gek wordt gestoken. Zaterdag middag sprong de soldaat S., van het garnizoen te Utrecht, die in arrest gebracht moest worden, doch zich daaraan wilde onttrekken, in den Singel nabij de Willems kazerne. Yan daaruit hield hij allerlei oraties tot den onder officier, met het in arrest brengen belast. Hij werd echter door het koude bad zoo opgefrischt, dat hij zelf weder naar den wal zwom. Toen men hem nu in arrest wilde nemen, trok hij eensklaps een mes en dreigde zich den hals te zullen afsnijden, een soldaat die het hem wilde afnemen, kreeg een snede over de hand. De weerbarstige is naar het hospitaal gebracht. Door de gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zijn als minimum-traktementen van onderwijzers vastgesteld voor scholen tot en met 70 leerlingen f500.voor scholen tot en met 150 leerlingen f 600.voor scholen tot en met 200 leerlingen f700.voor scholen daarboven f800.en bovendien een veranderlijk inkomen ter bevordering van het schoolbezoek. Volgens bericht van Lloyd's List is de Murillo den 30n te Cadix aangekomen. Uit het ingesteld onderzoek is geble ken dat dit vaartuig werkelijk de Northjleet heeft in den grond gevaren. Uitwendige teekenen tengevolge van die aan varing waren niet merkbaar. Nu het zeker is, dat de Murillo de verschrikkelijke ramp veroorzaakt heeft, aan de Northjleet overkomen, is het te hopen dat de kapitein ter verantwoording zal kun nen geroepen worden. Wel is het schip in Spanje ge bouwd, maar de eigenaar is Engelschraan. Ook de bij Duu- geness op den bodem der zee liggende Northjleet heeft nog zijne raadselen, daar na zes dagen nog zoo weinig lijken zijn aangespoeld en er zoo vele moeten zijn. Bij lagen stand der eb komen de punten der masten boven water. De duikers zullen aanvangen om te redden van de lading wat te redden is, en de masten uit te lichten. Het is een treurige en ge vaarlijke bezigheid, en de strandbewoners toonen zich te minder geneigd, daar zij niet recht weten hoe het met de belooning zou staan. Volgens oud gebruik nl. krfigt ieder die op strand een lijk vindt 5/; daarentegen wie een lijkuit zee opvischt en aan land brengt, krijgt niets en moet boven dien de begrafenis bekostigen. In dit netelig dilemma wis ten de lieden natuurlijk niet wat zij doen moesten, of het soms wel geraden ware de hand te bieden in het boven brengen der lijken. Ook de hoogwijze magistraat van het nabijgelegen dorpje Lyds zat met de zaak in de klem, daar op dit dorpje de verplichting zou rusten om de 300 verdron kenen te begraven, hetgeen, de onkosten daargelaten, groote moeielijkheid in had om den geringen omvang van het kerk hof. Aan alle bezwaren echter is tegemoet gekomen door de eigenaars van het verongelukte schip, die zich verbonden hebben voor elk uit het wrak opgebracht lijk 2 pond sterling te voldoen, en eene commissie onder voorzitting van den lord- mayor belooft ook voor ieder lijk in volle zee opgevischt 5 a 10/. Men wil tot bevordering van het bovenkomen der lijken nabij het wrak in de diepte eene kruidontploffing be werken. Dat is een nieuwe methode, die men nu beproeven zal. Anders schoot men wel met geschut over het zeevlak. De groote katoenspinnerij van de firma Holms Brothers te Glasgow, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag af gebrand. Er is voor een waarde van 60,000 pd. st. ver brand, die echter door assurantie gedekt is. Tusschen de 300 en 400 menschen zijn door die ramp buiten werk.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2