HELDERSCHE COURANT. Jïieïtros-- en Zaterdag <flöoerfenlte--üfaö. 8 Februari. 1225. Dertiende Jaargang. 1875. ($fificiëcl gebcclte. JSitt-ujficicei gcücdte. Een Belgisch Schoolverbond. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post nu n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirectenren. Brieven franco. De prijs der Adtektentiem van 1—4 regels is 00 Geuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minsteus een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. BEKE N D M A KING. De BURGEMEESTER dor gemeente HELDER brengt, tengevolge eener ontvangen missive van den Heer Schout bij Nacht, Directeur ea Komman- dant der Marine alhier, ter kennis van de Ingezetenen, dat als veiligheids maatregel is bepaald, dat uiemand zich op het ijs van het afslnitings ka naal van 's Rijks Marine werf alhier mag begeven, en daarvan ook geen ge bruik mag worden gemaakt om op of van die werf te gaan. Helder, 4 Februarij 1873. De Burgemeester voornoemd stakman bosse. (ISKEZOIDEX.) Men heeft, eenige jaren geleden, ten onzent eensschoolver- bond opgericht, ter beteugeling van het nog altijd zoo veel vuldig schoolverzuim. Dit verbond droeg, van den aanvang zyner oprichting, de kiemen met zich van een vroeg.--'tjdigen dood. Als te uitsluitend het werk van eene partij. Zoo ooit, dan behoorden hier partijen uitgesloten te zijn en ook in de declamatiën werd onpartijdigheid gepredikt, maar in de praktijk droeg deze geheele zaak er al die onloochen bare kenmerken van. Maar genoeg, het is ons doel niet om te verhandelen over ons schoolverbond. Na er met een woord de onvruchtbaarheid van te hebben aangestipt, wenschen wij te doen zien, hoe bij onze naburen, de Belgeu, het schoolverbond werkt. En wij leveren daarvoor eenvoudig eene vertaling van het verslag der bijeenkomst dezer vereeniging, in de maand December te Brussel gehouden, voorkomende inde Indépendance Beige van 27 Januari. De eigenlijke naam van dit verbond is: Vereeniging tot aanmoediging van onderwijs en opvoeding van meisjes en vrouwen, gesticht door M. Bischofsheim. Aan onderwijzers en onderwijzeressen van de provincie Brabant (plattelands gemeenten) die zich onderscheiden hebben door buitengewone diensten aan het onderwijs van vrouwe lijke leerlingen, werden uitgeloofd 2200 franken. Ziehier de lijst Mevrouw Rosy, te Chaumont Gistouxgroote vlijt in de op leiding van onderwijzeressen. Sedert Augustus 1861 heeft zij elf jonge meisjes uit de plaats harer inwoning of omliggende gemeenten opgeleid voor het onderwijs. Premie van 300 franken. Mejuffrouw Mattardte Opprebais heeft eene nieuwe me thode ingevoerd voor het onderwijs en schoone resultaten verkregen tegenover het schoolverzuim. Drie van hare leer lingen hebben een prijs behaald bij een kantonale wedstrijd. 300 franken. De heer van der Beekte Plancenoit. Zeer bezochte school. Meermalen door het gouvernement aangemoedigd. Verkreeg een prijs en 2 eervolle meldingen bij het concours van 1372. 300 franken. Mejuffrouw Rijsheuvelste Uccle. Onderscheidt zich door de uitbreiding aan haar onderricht gegeveD. Behalve de ver- eischten, gaf zij onderwijs in teekeuen, boekhouden, zang en eerste beginselen der exacte wetenschappen. Veel zorg voor handwerken. De school telt 25ü leerlingen. Bovendien staat er nog een school voor volwassenen onder hare leiding. 3u0 franken. Mejuffrouw Rosierste Tourneppe. Groote vlijt. School van 300 leerlingen. Meermalen beloond door het gouvernement. 300 franken. De heer August van Oosterwijckte Woluwe St. Lambert. Druk bezochte school. Vier vrouwelijke leerlingen Damen deel aan den wedstrijd van 1872. Zij behaalden 4 piijzeja voor wetenschappelijk onderricht en 4 voor de moraal. De heer van Oosterwijck had nog altijd dergelijke resultaten. 300 franken. De heer Flesch, te MaransartVoortreffelijk onderwijs. Zeer getrouw schoolbezoek. Vindingrijk in middelen om de ouders te bewegen tot het onderricht hunner kindereu. Op richting eener zang- en gymnastiekschool. Onderwijs in de handwerken, kosteloos gegeven door mevrouw Flesch. Lezingen over gezondheidsleer en de eerste opvoeding van kinderen. Schrijver van een volksboek over hetzelfde onderwerp, waarin een artikel voorkomt, bijzonder bestemd om het vooroordeel weg te nemen, dat onderwijs van meisjes minder noodig is. In 1863, toen de heer Flesch optrad, was de school van Ma ransart, de9 winters duor niet meer dan 50 leerlingen bezocht. Nu bedraagt dat getal, zomer en winter, 90 op eene bevol king van 546 personen (wevers en daglooners). Geen enkel meisje verlaat de school of' zij kan goed lezen, schrijven en rekenen. Premie van f40ü franken. Aan ouders van meisjes, ouder dan 6 jaren, die het ge- trouwst de school bezochten of zich het beste toelegden, werden 1215 franken uitgedeeld, benevens voor een honderd frank aan Fransche of Vlaamsche boeken. Ziehier de namen der kinderen L. Belzacky te Beer set,- 144 jaar oud. Gezin van 9 kinderen. De vader is onbemiddeld radbouwer en gemeente-secretaris. Uitstekende leerlinge. Legt zich toe op het onderwijs. 1U0 fr. J. van Zwijgenhovete Becguevort15£ jaar oud. Dochter van onbemiddelde landbouwers. Drie kinderen. Vlug van verstand en een voorbeeld van orde in alle opzichten. Bezocht de school 242 dagen van de 245. Afstand der school 3 kilo meters, 4 malen daags afgelegd. 80 franken. Euphrasie Caronte Court Saint-Etienne, 17-| jaar oud. De vader een zeer verdienstelijk gemeente-onderwijzer, onbemid deld. Vijf kinderen. Mejuffrouw Caron heeft goede studiën gemaakt en wijdt zich aan het onderwijs. 10U franken. Amelie van Inniste Elewijt13 jaar oud. Dochter van arme daglooners. Tien kinderen. De beste leerlinge der school. 100 franken. Rosina l'ollon, te Goidsenhoven15i jaar oud. Dochter van arme daglooners. Twee kinderen. Bezocht de school 215 dagen van de 230. Afstand der school 25 minuten. Viermaal daags afgelegd. Behaalde een 3e prijs op den kantonalen wed strijd. 75 franken. Dorothea CooremansJ te Malderen, 14$ jaar oud. Onbemid delde landbouwers, ten hunnen laste hebbende 5 kinderen, een nichtje die weeze is en een oude oom. Bezocht de school 251 dagen van de 252. Afstand: een halve mijl; slechte wegen. Uitstekende leerlinge. 80 franken. jPhil. Lemwenste Woluwe Saint-Pierre12jaar. Demoeder is weduwe, landarbeidster inet 5 kinderen. Bezocht de school 240 dagen van de 243. Behaalde een 2e prijs in de gods dienst en in de moraal bij den kantonalen wedstrijd. bO fr. Rosalie Per aute Piétraïn11$ jaar. Eenige dochter van arme daglooners. Bezocht 240 dagen de schooi op 15 minuten afstands. 5ü franken. Marie Louise Riyuelte Pietrain, 11 jaar oud. De vader is weduwnaar met 2 kinderen, daglooner. Schoolbezoek 24u dagen. 50 franken. L'eline en Julienne Froment, ie Ramillies-Offusde eene 14, de andere lót jaar oud. Twee eerste prijzen bij den kan tonalen wedstrijd. De ouders zijn arme daglooners met 7 kinderen, van welke er 5 school gaan. Groote zorg voor de opvoeding. 150 franken. Rosalie Eihoulte Geet-Betz, 13 jaar. Onwettige kinderen. Gezin van 4 personen. De moeder is boerendienstmaagd. Schoolbezoek 210 dagen, bij een halve mijl afstands, 4 malen daags. 50 franken. Mathilda van Geelte Geet-Betz16 jaar. Weeze ten laste eener arme grootmoeder. Buitengewone lust voor het onder wijs. 50 franken. Louise Vtrhaegente Geet-Betz14 jaar. De vader is we duwnaar met 5 kinderen. Goede leerlinge, die evenals Mathilda van Geel, vergunning krijgt, om de school te blijven bezoeken, hoewel zij reeds ouder is dan 14 jaar. 50 franken.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1