NIEUWST IJ DIN GE fT Leonie Bellemanste Tldeltllf jaar, wees. Eene der beste leerlingen van de school. Buitengewone geschiktheid. 75 fr. in een boekje voor de spaarbank en 5l) franken aan den voedstervader voor de goede zorgen door hem besteed aan het hem toevertrouwde kind. Melanie Laeremanste Thielt13 jaar. Dochter van een onbemiddelde herbergier met 10 kinderen. Groote vlijt. 75 fr. Wat is uit dit verslag te leeren Zulks bespreken wij in een volgend artikel. Inmiddels mogen de heeren van het schoolverbond een weinig nadenken ende Camstraas Dr. v. O. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Febr. 1873. De tooneelvoorstelling, door de rederijkerskamer Olym- pia Woensdag gegeven ten voordeele der weduwen en weezen te Middelharnis, die door het vergaan der vischsloep Mid- delharnis ongelukkig zijn geworden, werd opgeluisterd door muziekuitvoeringen van het korps der Kon. Ned. Marine en eenige dilettanten, onder directie van den verdienstelijken kapelmeester, den heer W. L. Weckesser. Opgevoerd werd het historisch drama: de Boodschapper of Loevestein in 1570, dat zeer goed voldeed; het talrijk publiek toonde dit dan ook door een luid applaudissement. De opbrengst dezer voorstelling bedraagt ongeveer f 300 de juiste som deelen wij later mede. Uitslag der op Dinsdag jl gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Uitgebracht 206 stemmen, waarvan op de heeren Ch. van Veen 67, B. J. Herweijer 48, A. Brand 36, C. Giltjes 20, M. J. Manheim 18, L. F. Over de Linden 3, L. Hartog 2, J. J. Backer Dirks 2, H. Janzen Ez. 2, G. Koppen 1, J. G R. Vos 1, J. Hoo- genbosch 1, J. Drijver 1, Mr. D. P. H. Aberson 1, P. J. Heij- ning 1, P. van Twisk 1 en N. J. Leijer 1. Alzoo her stemming tusschen de heeren Ch. van Veen en B. J. Herweijer. (In hoofdzaak reeds Woensdag bij extra biljetjes aan onze abonnenten binnen deze gemeente medegedeeld.) Naar wij vernemen, is de heer P. H Polak alhier, dezer dagen vereerd geworden met een geschenk van Z. M. den koning, bestaande in een gouden ring, en wel als blijk van ingenomenheid met de opdracht aan Z. M. van een werkje, ge titeld: //Het leven van een Hollandsch soldaat.'" Naar wij vernemen, is Dinsdag avond alhier eene vrouw, tengevolge van het misbruiken van sterken drank, overleden. Met genoegen voldoen wPptan bet verzoek, om onzen lezers mede te deelen, dat door de vereeniging nGaudium Inter Nos11 op Zondag 16 Februari a. s. in het lokaal Tivoli zal worden opgevoerd, het beroemde volksdrama //Marie Jeanne, of de vrouw uit de volksklasse.1' Tn het Amsterdamsch Koffiehuis alhier, ontstond Dins dag avond jl. tusschen twee. bezoekers verschil van gevoelen over het Café Chantant //de Club", de betoogkracht der vuisten werd met dat gevolg toegepast, dat een der partijen, vrij onzacht in aanraking kwam met eenige gelagglazen, waardoor hij een wonde bekwam aan het hoofd, die zich in den beginne vrij ernstig deed aanzien. Dank zij echter de doelmatig aangebrachte chirurgiale hulp van den heer Bitter; waardoor het gevaar gelukkig is af gewend Volgens telegram van Batavia, is het stoomschip de Ruyter, kapt. Falck, na 46 dagen reis, den 2n Februari aldaar aangekomen. De lc luit. J. A. Zaal en de 2e luit. J. B. Verhey, beiden van het corps mariniers, kommandeerende de detache menten mariniers, ingescheept aan boord van Zr. Ms. wacht schepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer gesteld ter beschikking van den kommandant van genoemd corps en met den ln Maart daaraanvolgende vervangen respectievelijk door de 2e luits. bij meergemeld corps J. H. van Ouwerkerk en G. C. Mirandolle. Z. M. heeft aan den offic. van gez. 2e kl. J. Léon, van het 7° reg. inf., op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Men meldt uit Sloten (Noord-Holland) vau 2 Feb. //Een treurig geval van onmatigheid in het gebruik van sterken drank heeft in deze gemeente plaats gehad. Een boerenarbeider was voor zijn baa3 naar de bierbrouwerij ge weest om //bostel" (een hier zeer gebruikelijk veevoeder) van daar te laten halen, en had er een groote hoeveelheid Beiersch bier gebruikt. Op de terugreis wilde hij zich eenigen tijd ophouden in een boerenhofstede, waar juist bruiloft werd gehouden. Nadat hij daar eenige glazen jenever naar binnen had geslagen, viel hij in een bewusteloozen toestand, waaruit hij niet is ontwaakt. Hij had zich doodgedronken. Ongelukkiger drukfout dan in het kerkbriefje der Ne der duitsch hervormde gemeente te Amsterdam kon wel niet gemaakt worden. Daarin leest men //Vergadering van het ^/escollege op Maandag 3 Februari a. s.,_des avonds ten 6 ure. Aan de pletterij op het Funen te Amsterdam zijn Dins dag namiddag door hef springen van een werktuig twee. werkliedeu deerlijk verwond geraakt, zoo zelfs, dat men vreesde dat een der ougelukkigeu, onder het vervoer naar het gasthuis, reeds zou bezwijken. Naar wij vernemeu, is het aantal getuigen, die in de zaak van den moord op mevrouw van der Kouwen en haar dienstmaagd verklaringen zullen hebben af te leggen, nu reeds tot over de 100 gestegen. Naar wij vernemen, kan het Japansche gezantschap tegen den 23 dezer iu de residentie verwacht worden. Den Directeur van de uitmuntende Rotterdamsche Hoogduitsche Opera, den heer Pflaging, is dezer dageu een ongeluk overkomen dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, 't Geschiedde bij de laatste repetitie van de lphigenia. De toestel waarmede de godin Diana in de laatste acte als in een wolk gehuld op het tooneel moet verschijnen, werd ze kerheidshalve door den directeur zelf beproefd. Het is een soort van schommeleen plank, aan vier ijzeren koorden bevestigd, waarop de zangeres plaats neemt. Alles ging goed tot dat de directeur zich te veel naar achteren waagde. De plank verloor haar evenwicht, kantelde en hij sloeg rugge lings achterover. In den val greep hij een der ijzeren koorden en had de geestkracht zich daaraan, met het hoofd naar be neden hangende, vast te houden niettegenstaande het ijzer- draad hem dadelijk door de vingers sneed. Dit duurde tot dat men de machine van de duizelingwekkende hoogte naar beneden had laten zakken. Met den schrik en smartelijke kwetsuren aan beide handen kwam hij er gelukkig af. Dinsdag ochtend omstreeks 8 uur vond een der hoofd lieden, werkzaam bij de Ned. Handelmaatschappij, bij het ontsluiten van het pakhuis in de boompjes te Rotterdam, op de binnenplaats, aldaar liggen het lijk van een 7Ojarig werk man. De man schijnt Maandag namiddag na afloop van zijn werk op een der zolders in slaap te zijn gevallen, zoodat hij op die wijze is ingesloten; later ontwaakt, heeft hij zich met een touw uit de tweede verdieping op de binnenplaats willen aflaten, doch schijnt misgegrepen te hebben en naar beneden te zijn gevallen. Men meldt uit Capelle a/d IJsel aan de N. R. Crt. Dinsdag ochtend geraakte een dertienjarige knaap, werk zaam aan de garancine-meekrapfabriek van de heeren Salo- inonson Co. alhier, door onvoorzichtigheid tusschen de ma chines, terwijl die in vollen gang waren. Gelukkig werd dit spoedig bemerkt en stopte men zoodra mogelijk, zoodat de knaap, hoewel zeer zwaar gewond, er nog levend uitgehaald en naar de woning van dejj* heer C. J. Dirksen directeur der fabriek, vervoerd werd, waar men met liefderijke en zorg vuldige verpleging alles deed om zijn vreeselijk lijden zooveel mogelijk te verzachten. Oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en weldra bevonden zich drie geneesheeren uit Capelle a/d IJsel, IJselmonde en Kralingen bij den ver minkten knaap, die nu spoedig op raad van deze genees kundigen naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd werd, hoewel er weinig kans bestaat, dat hij het leven er af zal brengen. Men meldt uit Londen, 5 Febr. (»Köln. Zeït.") Ofschoon de eigenaren van de »Murillo" Spanjaarden zijn, zal, op ad vies van voorname rechtsgeleerden, de aanklacht tegen hen bij het Engelsche admiraliteitshof ingediend worden, omdat de ramp in Engelsche wateren is gebeurd. Als schadever goeding wordt 14,000 pond sterling geëischt. Een der Engelsche fabrikanten bouwt nu een torpedo- stoomsloepje, dat denkelijk voor Amerika bestemd is. Het is 30 voet lang, voet wijd en gaat, als het geheel uitgerust en bemand is, 2£ voet diep. Dit sloepje heeft een spriet van 22 voet lengte, die aan het einde van een torpedo voorzien is, met voldoende lading om het grootste schip in den grond te bo ren. Zoodra dit vaartuig tot den aanval overgaat. Iaat het de spriet schuin in het water neder, waai'door de torpedo ruim 20 voet voor den boeg en 7 voet onder de waterlijn komt. Dan vliegt het met een 8.6 mijls vaart op zijn vijand los. Binnen een geweerschots afstand gekomen, haalt de machinist een stalen kap over, die hem en de machine beschermt, terwijl de twee man equipage met den stuurman zich eveneens onder een stalen schild plaatsen. Wanneer nu de vijand er niet in slaagt, om het vaartuigje met een gelukkig kanonschot in den grond te boren, hetgeen, als men de geringe afmetingen in aanmerking neemt, vrij moeielijk is, zoo heeft hij geen andere keus dan vluchten of zinken, zelfs al ware hij Peter de Groote, want geweerschoten maken geen effect. Men moet den geest hebben van een ondernemer van publieke vermakelijkheden om op den inval te komen, die de Londensche eigenaar van een daartoe bestemd gebouw dezer dagen exploiteerde. Hij kondigde een concert aan ten voor deele der betrekkingen van hen, welke bij het vergaan van de »Northfleet" waren omgekomen. Dit weldadig doel vond reeds steun, maar de ondernemer kwam op het denkbeeld om de schepelingen, wier leven gered was, op het concert te noo- digen gedurende twaalf achtereenvolgende avonden. Eenigen namen dit aan en men kan zich onmogelijk een denkbeeld maken van de toevloed van bezoekers. Nadat een paar muziek stukken waren voorgedragen, werd een scherm opgehaald en

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2