£e Koop BliHüEllLIJKË STAM) DEK GKM.ÏÏÜ TEXEL. lillMLIJiiE STAM) ÜEii GEMEME WIERliGEi ABVËRTEfHTIEN. LOTERIJ-VEREENIGING. College „SINE N0MINE" ONDERSCHEIDENE ERVEN men zag acht der geredde schipbreukelingen op een rij staan. Ue ondernemer noemde hen een voor een by den naam en verhaalde, welke rol zij in de vreeselijke gebeurtenis hadden vervuld. Daarop namen de schipbreukelingen hun hoed of pet af en het scherm viel. Onder het publiek heerschte een groote sympathie, die zich op oorverdoovende wijze uitte. De vol gende avonden zal de zaal niet minder bezet zijn. Van de schipbreuk van den Atnerikaanséhen schoener Golden Hind, geeft de eerste stuurman, John Savilla, 't vol gende verhaal Ia de straat van Magellaan liad de Golden Hind, vau New-York naar San Francisco bestemd, iu Juni met vctl ruw weer te kampen eu verloor haar roer men maakte toen een hulproer, maar twee dagen later sloeg ook dit weg, en na ecuigen lijd hulpeloos heen en weder le hebben gezwalkt, stiet het vaartuig op de rotseu. In allerhaast werden nu drie booten uit gerust de mauscbappen trokken hun beste en warmste kleederen aan, en weldra had men 7 man in elke boot het zinkende schip verlaten. In de overijling van het vertrek werden bijna alle scheepsinstrumenteu en vele andere hoogst noodige artikelen aan boord gelaten. Over eeu der drie booten voerde de kapitein Robbins bevel, over de tweede de verhaler zelf en over de derde de tweede stuurman Webb. Lang had men niet meer moeten wachten, want gedurende den stikdoukereu nacht werd de Golden Hind tegen de rotsen stukgeslagen, zoodat er 's anderendaags geen spoor meer van te vinden, was. Ook de boot, waarover de tweede stuurman bevel voerde, was verdwenen twee dagen werd er naar gezocht, doch te vergeefs. Bij een onderzoek in de beide overgebleven bootcu, omtrent den voorraad le vensmiddelen, vond meu oen kleine kist en een zak hard brood, het laatste doortrokken vau zeewaterverder een kleine hoeveelheid ossenvleesch, een weiaig thee eu koflie. Bintiou weinige dogen was de voorraad vleesch reeds zoo geslonken, dat men er voortaan slechts eenmaal in de week een stukje van te proeven kreeg. Alsof er nog geene ongelukkeu genoeg waren, verloor men bovendien het kompas, het eenigc instrument dat men bezat en een ge deelte der provisie. Men deed ecDe poging om Landy Poiut, een Chiliaausche strafkolonie, te bereiken, maar liet eeuige middel om zich te orïeuteeren, waren maan en sterren. Waar men zich bevond heerschte barre winter de bergen langs de kust waren mei sneeuw eu ijs bedekt. Eindelijk aan land geroeid, vond men overvloed van dorre hoornen voorzien zijnde van een paar bijlen en lucifers, mocht men er in slagen een Hink vuur te outsteken. Tevens mocht men eeu tamelijken voorraad schaaldieren vangen, die een familietrek hadden met mosselen, maar na gebruik er van werden allen ziek, eu men at ze niet meer. Twintig dagen hielden de 14 schipbreukelingen het uit stekend uit, behalve dat door de ontzettende koude de meeste gezwollen voeten en beenen haddeu. Deu nacht bracht meu door op het strand en in de van zeilen vervaardigde teut, gezeteu om een groot vuur. Het ergst vau alles was het gemis aan slaap, want uit vrees van dood te vriezen, durfde men zich geen oogenblik van liet vuur verwijderen, eu de ruimte der teut was niet groot genoeg, om allen in liggeude houding te bergen. Na den twintigsten dag vertoonden zich de eerste verschijnselen van de algemeeue zwakte, tengevolge vau het on voldoen le voedsel. Dit eu eeu on dragelijke pijn in de ledematen veroorzaakten, dal meü thans met roeien weinig vorderde. De tot dusverre uitgedeelde portie brood werd kleiner ge maakt eu niet zelden bleef men twee dagen geheel en al zonder voedsel, om den kleinen voorraad nog wat te rekken. De houding der mauschappeu mocht echter onberispelijk heeteii. Iedereeu was stipt gehoorzaam, en ofschoon de kwellingen vau den honger afschuwelijk waren, werd het algemeen welziju geen oogenblik uit het oog verloren. Bijna de geheele maand Juli werd gesleten met te roeien, men dacht, in de richting vau Landy Poïnt. De eenige mcnschelijke wezens, welke de rampzaligen in dien tijd ontmoetteu, waren een Iudiaau en twee Indiaansche vrouwen in een kano, die hen vrien delijk behandcldcu en volgaarne hun verzoek inwilligden, om een eend tegen wat tabak te verruilen. Meu had uit het schip twee geweren gered, en een der matro'zen schoot een ecud, maar het kruid werd nat en onbruikbaar Ken doode eend, tusschen de rotsen gevonden, werd eveneens opgenomeu en ge geten met uitzondering van de schaaldieren, hierboven vermeld, was dit echter het eenige voedsel, dat men buiten het medegenomene machtig werd. Op het laatst van Juli werd het weder zeer stormachtig, en na eenige dagen van vruchteloos worstelen, sloeg men eindelijk het laatste kamp op. 't Was een akelige, kale en verlaten plek, door rotsen van de zee gescheiden en met lage, dorre boomen gevuld. Desniettemin voud men er eenige wortels, beziën, en, wat zonderling klinkt, een weinig selderie. Hoewel niet wetende of het vergiftig was of tiet, werd een en ander met graagte vevslonden. Kort daarop werden de ongelukkigen erustig ziek, olschoon, naar het schijnt, het pasge- getene hieraan weinig schuld had. Hunne beenen waren allengs tot eeu out- zaglijken omvang gezwollen; slechts weinigen konden nog schoenen dragen zie anderen zwierven rond met de voeten in oude vodden en zeildoek gewik keld, terwijl zij, die in het geheel niet 111 staat waren te loopen, op handen en voeten over den grond kropen. Het eerst bezweek de matroos White hij begou te ijlen en stierf weldra in de armen zijner rampzalige mukkers, vvieu vroeger of later hetzelfde lot te wachten stond. De grond was zoo hard bevroren, dat onmogelijk een graf kon gedolven worden men legde daarom het lijk op korten afstand van de tent iu do verdorde struikeu. Het tweede slachtoffer was eeu jonge man, onder de matrozen eenvoudig Dan genoemd; zijn lijk werd naast dat vau White neergelegd. Vervolgens bezweek de timmerman, daarna een Duitsch matroos, met name Charley, en eiudelijk de matroos Frank, all^n binnen den tijd van tien dagen. De kleederen der doodeu dienden om de levenden warm te honden, en in zoo verre werd de toestand dus eenigszins dragelijker,maar meu leed thans sedert dagen volslagen gebrek aan voedsel. Ten einde raad, begaf zich de hofmeester, een matroos met zich nemende, naar de plek waar de lijken lagen, en keerde terug met stukken vleesch, die over het vuur ge braden eu gretig verslonden werden. Allen, zegt de verhaler, wisten wij, dat wij het leven hielden op de lijkeu onzer karaaraden, maar niemand deed een vraag. Nu eens aten wij het gekookt, dan eens gebraden. De smaak er van had iets van rundvleesch maar, zoo vervolgt hij, het doet mij rilleu, als ik er thans aan denk. Toen het laatste van het nog eeuig over gebleven lijk bijna gegeten was, kwam de schoener Eagle, van Port Stanley, Falkland Islauds, in het gezicht. Een der schipbreukelingen klauterde op den top van een rots, en de Amerikaansche vlag zwaaiende, wist hij zich door de bemanning van het schip te doen opmerken het uur der redding was aangebroken. Het bleek nu, dat de arme zeelieden tweederden van de straat van Magellaan al roeieude hadden afgelegd en nog 60 mijlen van Landy Point verwijderd waren. Vau de 21 manschappen zijn er slechts zeven overgebleven de kapitein, de schrijver van dit verhaal en 5 matrozen. Vau het oogenblik der ver- verbrijzeling van de Goldeu Hind af, hrachten de arme zeelieden 48 dagen door in open booten, zonder eenige andere middelen van bestaan dan waarvan hierboven gesproken is. Van 30 Jan. 6 Febr. ONDERTROUWD Coruelis Nieuwenhuizen en Trijntje Dijksen. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Dirk, zoon van Coruelis Tanis en Maartje Pippeling. Maatje, dochter van Matthijs Kievit en Jantje Sluisman. Anna Marie, dochter vau Leeudert Roggeveen en Cornelia Bakker. Frederik, zoon van Jan Dekker Sz. eu Martje Zeijlemaker. Kasse, zoon van Mcindert de Boer en Marijtje koopman. OVERLEDEN Geene. Gedurmde de maand Januari 1S73. ONDERTROUWD Geene. GETROUWDGeene. GEBOREN- Pietertje, dochter van C. Visser en Geertje Flens. Geertje dochter vau J. Tijseu en Autje Metselaar. Marijtje, dochter van K. Boerseu eu Maria Johanua Kazeu. Geertje, dochter van Jh. Tijsen eu Maartje gc Vries. Gerretje, dochtea vad R. Keleveld en Auua Maria Luijt. Dirk, zoon vau K. Boersen en Johanua Wilhelma Wooue. OVERLEDEN: Geertje de Wit oud 15 dageu, dochter van I'. de Wit en Riemke Kooij. Ne eitje Aunes, oud S2 jaren weduwe Jb. Vergat. m A K K T B E R I C H T 15 N. SCHAGEN, 6 Febr. 2 Gelde Koeen f120 a 160, 1 Kalikoe f240, 17 Nuchtere Kalveren f 6 a 22, 4 Eng. Rammen f 29 a 40, 284 Magere Schapen f 25 a 31, Vette Scha pen f27 a 36. Overhouders f 20 a 33$, 3 Bokken eu Geiten f 3 a 7, 11 Magere Varkens f 16 a. 22, 14 Biggen i'9 a 13' 1 Zeug 148, Kouijuen 25 a 75 ets., Kippen f 1.a2.Eenden 75 a 125 ets., Duiven 10 a 20 ets Boter per kg. fl.20, Kaas per kg. 40 a 45 et. Kipeicren per 100 1 3.50. ENK HUIZEN, 6 Febr. Mosterdzaad f 23.per hectolKarweizaad per 50 kg. f 17.75, Grauwe Erwteu f 12 a 14.per heet., Vale Erwten f 11 a 13.per heet., Bruine Booueu f 13.— Gerst f6 a 7.Haver f4 a 5. AMSTERDAM, 5 Febr. Grankn. Tarwe: nieuwe vvitbonte Poolsche f420 2/ra per 2400 kilo. Rogge stil, nieuwe Gnlntz 1'205, jarige dito f 195, Taganrog f 185, a compt. zonder korting per 2100 kilo, op levering per Maart f 190, 189, Mei f 195, 194, 193, Oct. 1 198, 197. LONDEN, 6 Febr. Ter Veemarkt vau heden waien aangevoerd Rundereu 9000; Schapen on Lammeren 3000; Kalveren 100; Varkens 100. Prijzen.-Beste Runderen 6/2 schapen eu Lammeren 7/10, Kalveren 7/4, Varkeus 4/8 per steen. BELFAST, 3 Febr. Vlas. De aanvoer beilroeg op de verschillende markten deze week 263 tons, waarvan 165 tons machinaal en 98 tons uit de hand gezwingeld, te gen 154 tons in dezelfde weck in Ao. Po. Voor de eerste soort werd 6 a 12/ per steen naar qualiteit betaald;'en voor de 2e 5/6 a 8/8. Zaterdag 8 Februari des avonds ten 11 uur, sluiting der mail naar Oost-lndie, per stoom schip CoNRAI). Donderdag 13 Februari vertrekt van hier de O.-I. landmail via Marseille, per laatste trein. Donderdag 13 Februari vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, via Southampton, per eerste trein. Zondag 16 Februari vertrekt van hier de mail naar Curacao en Suriname, per eerste tr. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, mijne geliefde Echtgenoot MARIA RUARDI, in den ouderdom van zeven en zeventig jaren. J. PAPINEAU. Hélder1 Eebr. 1873. Voor HELT)ER worden §OL3DE PERSONEN gevraagd tegen ruime provisie. Die voor deze vereeniging werkzaam willen zijn,adresseeren zich met franco brieven, letters L. C., aan het bureau van dit blad. te Novus Pundus. VERGADERING op Maandag den 10 Februarij 1873, des avonds ten 8 u r e, in het lokaal Musis Sacrum. Indienen geloofsbrieven. Benoemen tot ridders, enz. Namens het Bestuur de Secretaris J. H. de SAUVAGE. alhier, vooraan op BEN BELKad. Sectie A, Nos. 4471 tot en met 4476, 4493 en 4538 en in het verlengde van de Amonsstraat, Kad. Sectie A, Nos. 5307, 5302, 5287, 5285, 546-6 en 5298. Koopsommen hunnen daarop gevestigd blijven. Informatiën ten kantore van Notaris SMIT, te Hélder Dijkstraat, H 384.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3