NIEUWS T IJl) INGEN. Wij willen voor het oogenblik van deze zaak afstappen. De heer X. eindigt met ons den raad te geven »wanneer wij nogmaals behoefte gevoelen om "praatjes" rond te strooien er eens over na te denken of wij ons voldoende kunnen ver antwoorden." De eene raad is den anderen waard. Wij ra den den heer X. "wanneer hij nogmaals behoefte gevoelt om eene goede zaak weg te redeneeren, zich niet meer boos te maken, en liever na te denkeu of hij zijne krachten ook nuttiger zou kunnen besteden." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Febr. 1873. In de fabriek van den heer mr. Ch. Bosch Reitz alhier, had Zaterdag avond een droevig ongeval plaats. Een der werk lieden was bezig een in werking zijnde machine te smeren, doch had het ongeluk om te ver te komen, waardoor zijn arm tusschen de machine kwain en gedeeltelijk werd verbrijzeld. Door de hh. geneeskundigen Haremaker en Bitter werd dit verbrijzelde gedeelte eenige uren daarna geamputeerd. De zuivere opbrengst van de voorstelling, jl. Woensdag gegeven door de Rederij kerskamer Olympiaten voordeele van weduwen en weezen te Middelharuis, bedraagt f 304.08. De herstemming voor een lid van den gemeente raad zal plaats hebben op Dinsdag IS Eebruari a. s. Van de Zondag avond jl. in het lokaal Tivoli gehou den volksvoordracht mag gezegd worden, dat zij zeer goed aan het doel beantwoordde. De opkomst van het publiek was weder zeer talrijk niet tegenstaande heerschte er tijdens de voordrachteu eene ge- wenschte stilte. Als sprekers traden op de heeren J. Rinner, D. Dekker enJ.de Jough. De eerste had tot onderwerp gekozen eene door spreker bewerkte dorps-novelle, getiteld: '/Een nare week" en had ten doel het dwaze en ongerijmde aan te toonen van het geloof aan de voorspellingen van waarzegsters. Door den tweeden spreker werden voorgedrageneen sprookje van Andersen getiteld "Een minnend paaren eene van spre kers Texelsche novellen getiteld"Het concert a la Musard" De derde spreker had tot onderwerp eene Friesche vertel ling getiteld "Sjoerd en AukjeTen slotte werd door de vereeniging Ern-st en Schertszeer verdienstelijk opgevoerd het blijspel: "Een misverstandHet was blijkbaar dat een en ander zeer ten genoege was der aanwezigen. Èn sprekers èn optredende leden van bovengenoemde vereeniging ver dienen allen lof. Zaterdag avond is alhier per spoortrein 7.45 ure aange komen een detachem. koloniale militairen sterk 125 onderoffic. en manschappen, gekommaudeerd door den van verlof terug keerenden kapitein der Infanterie T. van Haaften medegeleiders de 2e luits., G. N. Levert, der Infanterie, en J. G. T. E. van den Bossche, en W. H. van den Broek der Artillerie. Het detachement is onmiddelijk overgegaan aan boord van het stoomschip L'onraddat Zondag namiddag van hier ver trok, via Suez naar Batavia, met volle lading en de navolgende passagiers De heer R. Tannenhaum en fam., de heer Brugmans, mevr. ten Brinck, kind en bed.; mej. J. E. Bartelds; mej. A. C. F. van Os; de dames Graswinckelmevr. Horst geb. Deenik; mevr. de Graaff; mevr. de wed. Sijnja, geb. Geurs en fam.de heer mr. F. A. LoudonH. G. J. van HoogstratenF. Ph. van Suchtelen, officier mr. J. J. Smits Carl von Hochstetter A. H. Meijer Timmerman Thijssen;L. H. Meijer, kapt. van het O. T. leger, H. H. G. Resink; H. P. Mensinga; W. de Boer; J.Ros; W. Beereukarnp en echtg.; G. P. J. Ockerse; W. K. E. Paré, met fam. en baboe; de heeren E. H. en J. Peters de heer S. N. Walter J. van der LofA. C. J. van Blokhuijzen J. E. Gallas; H. F. P. Obertop; C. D. van Driessel en mevr. T. van Haaften. De luit. ter zee le kl. J. A. E. Dinaux wordt met den I6n dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, ten einde tijdelijk het bevel te voeren over Zr. Ms. instruclievaartuig Ternate. De offic. van gez. 3e kl. W. T. Clous en M. Steensma worden met 1 Maart a. s. geplaatst, respectievelijk bij het hospitaal der Marine en aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De offic. van adm. 3e kl. N. de Ronde Bresser, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. monitor Heiligerleewordt met den I5n dezer op non-activ. gesteld; terwijl met den 16n daaraanvolgende aan boord van genoemden monitor wordt geplaatst de offic. van adm. 3e kl. P. K. S Metman. Z. M. heeft den scheepsklerk W. P. Haver Droeze, op verzoek, met den lOn daaraanvolgende, eervol uit de zeedienst ontslagen. Volgens een bij het Depart. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt. luit. ter zee J. W. Binkes, den 7n dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt, is door den minister van oorlog een commissie benoemd, bestaande uit kapitein Domtners, van het 6de reg. infanterie, als president, kapitein A. Kool, van den generalen staf, kapitein Joost, van de normaal schiet school en ritmeester de Bas, van het 2de reg. huzaren; aan welke commissie opgedragen is het samenstellen van een al gemeen reglement voor den velddienst. Zij zal haar werk zaamheden onmiddellijk in het gebouw der Koninklijke Mi litaire Akademie te Breda aanvangen. De Minister van Oorlog heeft ten opzichte van het gebruik van Australisch vleesch, als zijn gevoelen doen ken nen, dat dit voedingsmiddel alleen dan voor de troepen van het leger zal behooren gebezigd te worden, wanneer de troep op bivak, in een fort of op andere plaatsen zich ophoudt, alwaar voor de meuages geen versch vleesch te verkrijgen is. De Minister van Marine heeft ter algemeeue kennis gebracht, dat het «-Jaarboekje der Koninklijke Nederlandsche Zeemagt," voor 1873, is verkrijgbaar gesteld voor een gulden per exemplaar bij het Departement van Marine te's Graven- hage, de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis en bij den Inspecteur over het loodswezen, enz. te Ylissingen. Naardien dit werkje door gemeld Departement wordt uit gegeven //ten koste van en ten voordeele van het Fonds voor oude en gebrekkige zeelieden, wordt in het bijzonder de aan dacht gevestigd op het weldadig doel, dat met de uitgave wordt beoogd. Voor de dienst der gouvernements-marine in Nederl.- Indië zijn benoodigd zes derde stuurlieden. Jongelieden, beneden den leeftijd van een en twintig jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om, op den voet, onder genot der voordeelen, en onder de ver plichtingen, omschreven in de Koninklijke besluiten van 13 April 1865, no. 59, en 9 Dec. 1866, no. 29, als derde stuurlieden aan 's lands dienst in Nederl.-Indië te worden verbonden, kunnen zich tot en met 15 Maart 1873, bij ge zegeld request, tot het Dep. van Koloniën wenden, onder overlegging van de stukken, vermeld in deStaats-Ct. no. 35, die te\eus nadere bijzonderheden bevat. Men schrijft van Texel, dd. 9 Februari. Alhier is een ijsclub opgericht, onder den naam van IJsbeer De beide sociëteiten Burg er sociëteit en Coticordia hebben zich daartoe vereenigd. Het getal leden is groot. Een brief, inhoudende een bankbiljet van f 25.is door den landbouwer J. D. Sipman te Anna Paulowna ver zonden aan het adres van "L. de Poorter," koopman te Tiel; welke geadresseerde wel den brief, doch niet den in houd er van, ontvangen heeft Verlind, de derde verdachte in de zaak van den dub belen moord, wordt eerst in het laatst dezer week te 's flage verwacht. De Inrichting voor kunstmatige vischteelt in Natura Artis Magistra te Amsterdam is ten hoogste merkwaardig. Een belangrijke uitbreiding, onlangs in een tweede, zaal daaraan gegeven, stelde het bestuur in staat, niet minder dan 200,000 zalmeieren, uit de Keizerlijke inrichting te Hunningen ver kregen, op de glazen broedroosters te plaatsenterwijl bo vendien p. m. 50,000 eieren van verschillende forelsoorten in de toestellen plaats vonden. Op een aantal roosters liggen de eieren in hun bevallig gekleurd hulsel nog in rust; daarnevens bedekken reeds dui- zende vischjes, nog aan het kiemblaasje gehecht, den bodem der kleine bassins. In de ruimere bewaarplaatsen zwemmen kweekelingen van het vorige jaar lustig rond, terwijl weder in een volgend zich volwassen forellen bevinden, welke, zonder de inrichting verlaten te hebben, vruchtbare eieren opleverden. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de Weener wereldtentoonstelling heeft aan de inzenders medegedeeld, dat de inzending hunner goederen ten keuze der inzenders, te Amsterdam aan de Rijnspoorwegmaatschappij of te Rotterdam aan 's rijks-entrepot, van 1 tot uiterlijk 15 Maart e. k. franco zal moeten geschieden. De commissie verzoekt verder om op elke kist of kolli de kleuren der Nederlandsche vlag te schilderen en vestigt op nieuw de aandacht der heeren in- zeuders op de assurantie hunner voorwerpen. Zaterdag avond, omstreeks 9 ure, had op het terrein van den Nederlandschen Rhijnspoorweg nabij de Maaslaan te Rotterdam het volgende treurige ongeluk plaats. De wa- geuverwisselanr Cornelis Binnendijk, oud 4-0 jaren, bezig zijnde een wagen, beladen met gietijzer, aan eene locooiotief vast te haken, is bij ongeluk, toen hij, tusschen de beide wagens door, zich weder buiten de rails wilde begeven, met het hoofd tusschen de buffels beklemd geraakt, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat eene zwangere weduwe na met 6 kinderen, waarvan het oudste nog geen 15 jaren telt. Het schoenerschip TlorbecJce dd. 30 Ocfober 11. van Kroonstad naar Elseneur vertrokken, heeft in den storm van 11 op 13 Nov. jl schipbreuk geleden; de bemanning heeft haar graf in de golven gevonden.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2