NIEUWST IJ DINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 25 Febr. 1873. Naar wij vernemen, is alhier bpvel ontvangen om Zr. Ms. fregatschip met stoomvermogen Zeeland met den meesten spoed gereed te maken, ook zal het Metalen Kruis voor den dienst in gereedheid worden gebracht. Jl. Vrijdag avond had in het lokaal Tivoli het tiende jaar-concert plaats van de zangschool Eupkonia 'Meermalen reeds gaven wij onze ingenomenheid met dit kinderfeest te kennen, waarop ook thans weder een groot aantal belangstel lenden aanwezig was. Het aardige groepje kinderen, de lieve zangstukjes in verschillend genre en gepast afgewisseld, de zuivere stemmetjes en de goede uitvoering hadden weder veel aantrekkelijks. Deze avond toonde opuieuw, hoe goed de heer Kuyk er den slag van heeft, kinderstemmen te leiden en te oefenen. De luitenant ter zee le klasse G. W. G. Voorduin wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De stoomvaartmaatschappij Nederland berichtHet stoomschip ('onrad, van Nieuwediep naar Batavia, is den 22 Februari, des avonds ten 11^ ure, te Port-Saïd aangekomen. Men schrijft ons van Oude Schild, 23 Febr. Met veel genoegen woonden we in de afgeloopen week eene voorstelling bij van den heer Heineman, in de school alhier, voor de leerlingen gegeven. De proeven van magie of schijnbare tooverij waren soms verrassend. Aan den Burg op de Heeren-Societeit, in de school van den heer Glijnis en van den heer W. Brouwer, werden door de heeren Hei neman en Kloots voorstellingen gegeven, die ieder ten zeerste voldeden. Die op partijen of in gezellige kringen een ge- noegelijk uurtje wil hebben, dien bevelen wij den heer Hei neman aan. 't Kan verkeeren. Terwijl er in vroeger jaren in onze haven niet meer dan drie vaartuigen naast elkander mochten liggen, was het getal gedurende dezen winter soms 9, ja wel eens 12. Als men in aanmerking neemt, dat er in 1854" aan ons dorp slechts 18 man met 9 vaartuigen zich met de schelpenvangst bezig hielden, en het getal schuiten se dert dien tijd jaarlijks is vermeerderd, en er buitendien af en aan nog een vrij groot aantal beurtkagen, lichterschepen, turfvaartuigen, enz., in onze haven ligt, en zelfs vele mos selen- en schelpenschuiten van Oost, ook onze haven be zoeken, om te lossen of te hellingen, dan zal men gereede- lijk toestemmen, dat 't wenschelijk ware, dat onze haven eenige uitbreiding kreeg. 24 Februari: Alle jongelingen van Oude Schild, die heden deelgenomen hebben aan de loting voorde nationale militie, hebben- lage nummers getrokken en zijn dientengevolge bijna allen dienstplichtig. In de vacante gemeente te Waal eu Koog 19 sedert het bedanken van den heer Margadant van Huisduinen, nog niet weder een beroep gedaan. Gisteren heeft een predikant, uit den ring van Kampen, te Waal gepredikt. De prijs, die voor verwacht wordende lammeren besteed wordt, is nog stijgende. In de Alkmaarsche Courant van 23 Februari is opge nomen een hoofdartikel, getiteld: Te veelonderteekend: //W. v. d. K.v en bevattende een warme aanprijzing van het denkbeeld om in Alkmaar een gedenkteeken op te richten aan het ontzet, van Alkmaar, toen die stad in 1573 door de Spanjaarden belegerd werd. Gaarne zouden wij aan het verzoek tot overname hebben voldaan, indien gebrek aan plaatsruimte het ons niet belette. De aangekondigde spoorweg-meeting te Hoorn heeft plaats gehad. Er waren velen opgekomen. Algemeen bleek de wensch naar een spoorweg; bijna algemeen achtte men een algemeen petitionnement aan den Koning nuttig. Daartoe is besloten. In iedere gemeeDte, bij het plan betrokken, zal een adres ter teekening worden gelegd gedurende 14 dagen, terwijl daarna eene commissie uit het bureau die adressen den Koning zal overleggen, om daaraan toe. te voegen de statistische en andere bescheiden, uit welke de aanspraak op staatshulp duidelijk zal blijken. Z. M. heeft met ingang van 24 Februari W. TI. Pyls benoemd tot burgemeester van Maastricht. De Minister van Binnetilandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de tweede helft van de maand April a. s.ter benoeming van Rijksopzichters van den waterstaat van de 4de klasse, een vergelijkend onder zoek zal plaats hebben. Zij die zich aan dit vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten voor 1 April 1873 daarvan aan het Departement van Binnenlandsche Zaken doen blijken, bij op zegel geschreven adres, bevattende nauwkeurige opgave van naam, voornaam, woonplaats en ouderdom. De candidaten moeten hun een en twintigste jaar zijn ingetreden, en hun zeven en twintigste nog niet hebben volbracht. Nadere op gaven zijn vermeld in de Staats Courant. De Minister van Oorlog heeft een circulaire gericht aan de eerstaanwezende officieren van gezondheid bij de gar nizoenen en de toeziende chefs over de militaire ziekenm- richtingen, behelzende, dat er voortaan geen godsdienstleer aren mogen worden toegelaten in de militaire ziekeninrich- tiugen anders dan op uitdrukkelijk verlangen van den lijder en met vergunning van den eerstaanwezenden officier van ge zondheid, alsmede dat de verschillende godsdienstleerareu zich slechts uitsluitend zullen mogen bezig houden met den patiënt, ten wiens behoeve hun geestelijken bijstand wordt ingeroepen. Bij overtreding van dezen maatregel, zullen zij de ziekeninrichting onmiddellijk moeten verlaten. De belooning van de opzichters van den waterstaat der 1ste klasse is, met ingang van 1 Februari 1873, op f 1300.'sjaars bepaald. De commissaris vau politie, Beukman, van 's Hage heeft zich Vrijdag morgen naar Schoonhoven begeven, van waar hij, naar wij vernemen, Vrijdagavond is teruggekeerd met belangrijke berichten betreffende den dubbelen moord, die wellicht tot de ontdekking van de bij den moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Heden zijn door genoemden ambtenaar met de beide inspecteurs Hardenberg en Mertz, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, rechter-com- missaris en griffier bij de rechtbank alhier, in de woningen van de drie verdachten en in die van een vierden persoon huiszoekingen gedaan, waarvan de resultaten voor het oogenblik nog niet kunnen worden medegedeeld. Naar men verneemt, zullen de vijf ambassadeurs van het Japansch gezantschap, dat gisteren in de residentie ver wacht werd, heden Dinsdag bij Z. M. den Koning ten ge- hoore worden toegelaten. Ten 4 ure zullen zij door den kamerheer-ceremoniemeester van het hotel Paulez worden afgehaald met drie hofkoetsen en twee eskadrons kavallerie rijdende een vóór en een achter den trein. Een eerewacht zal hun aan 's Konings paleis de mi litaire honneurs bewijzen. Zij zullen daar ontvangen worden door de dienstdoende kamerheeren en den opper-ceremonie- meester Bij de audiëntie zal prof. Hofl'man, van Leiden, Z. M. tot tolk verstrekken. Na afloop van het plechtig gehoor, zal de stoet weder iu dezelfde orde naar het hotel Paulez terugkeeren. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van Rijkswege van een gemetseld droog dok te Vlissingen. De kosten worden begroot op f 1400.000. LI. Vrijdag had de heer P. B M, te Wassenaar, het geluk, verrast te worden met zijn 25u spruit Welk een zegen Uit een der omliggende gemeenten van Utrecht werd een 13jarige knaap door zijn stiefvader uit de ouderlijke woning gedreven. De jongen geen raad wetende, bracht drie (lagen en nachten in de open lucht door, na hier en daar een stuk brood gebedeld te hebben. Te Utrecht werd hij door eeu agent van politie opgemerkt en verzorgd. Een te Utrecht welbekend spoorwegbeambte, die met achterlating van zijne vrouw en veel schulden op eene hei melijke wijze verdween, heeft zich naar Amerika begeven. Aldaar riep hij de hulp in van een predikant, die hetn on dersteunde in geld en aan eene betrekking hielp hij gedroeg zich weder schandelijk, door zich aan diefstal schuldig te maken, maar maakte zich ook daar bij tijds uit de voeten en is nu waarschijnlijk naar Australië vertrokken. Men schrijft uit Harderwijk, 22 Februari Op den 4 Maart e. k. moet in het Nieuwediep, aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Prins van Oranjeovergaan een detachement, sterk 125 militairen, waaronder 6 onderofficieren. Het bevel over die troepen zal worden gevoerd door den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der artillerie A. C. H. Winter, terwijl tot medege leiders zijn aangewezen de 2e luitenants van dat wapen A. W. Segboer en M. B. Rost van Tonningen. Te Zwolle heeft een soldaat, uit wanhoop over een twist met zijn bemindegetracht zich van het leven te be- rooven, door een schot in zijn mond te lossen. Zijne ka meraden trokken hem achterover en daardoor miste het schot, dat nu slechts zijne hand raakte. De man viel bewusteloos neer. Men meldt uit Assen, 21 Febr. Te Dedemsvaart had gisteren avond een schromelijk ongeval plaatstengevolge van het op hol gaan van een paard, voor een boerenwagen gespannen, stortten de voerman en zijne vrouw van den wa gen. De vrouw bleef op de plaats dood de man brak de ribben. Alleen het kind, dat zij bij zich hadden, bleef op den wagen en heeft geen letsel bekomen. Donderdag avond ten 8 ure werd een der gedetineerden uit de gevangenis te Arnhem ten stadhuize in den echt ver bonden met eene vrouw, wier gezondheidstoestand haar niet toeliet daarmee te wachten tot het einde van zijn straftijd. Wij lezen in de Nijm. Nieuwsbode van 14 dezer, no. 496, het volgendeMet vrijmoedigheid durven wij onze lezers de kennismaking aan te raden met de Nederlandsche

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2