HELDERSCHE COURANT. aiieutos- en Zaterdag «ftDncrletitte-öfttÖ. 8 Maart. Jii 1251. Dertiende Jaarsrauff. NIEUWSTIJDINGEN. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. #ïfincri geberite. KEN NISGE VIN G. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Loteliugeu van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te ineldeu, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 9 tot l ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hnnner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, iu tijd van vrede van de dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings-vaartuigen voor de binuenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeeleu gezonden, tenzij, - ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eeue nadere wet daartoe mag- tiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragteu oefenïngstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks verguud. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergun ning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingen, die vóór hunne inlijving bij do Landmilitie, hun beroep van de Buiteulaudschc Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangebodeu, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen,* wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijdeu vergunning tot uitoefeuing van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kuui.en de manschappen der Zeemilitie vergunniug be komen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienst jaar,hebben volbragt. Voor Lotelingen, die hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang, dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zee militie aaumelden, omdat zij anders bij de Militie te laud ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geen vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Maart 1873. L. VERHEY, Secretaris. J5iet-oficiëel gebiAte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 7 Maart 1873. In de buitengewone vergaderinggisteren avond door het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst gehouden, werden opgevoerd, de dramatische schetsUit het leven en het oorspronkelijk blijspelWie is vader In het voorstuk was het spel van Santhof!'en den heer Weltman zeer natuurlijk en in het nastukje de student in de medicijnen .uitmuntend op zijne plaats, terwijl Smeervat er veel toe bijbracht, om de reeds opgewekte lachlust nog te verhoogen. Een zeer net en geanimeerd bal besloot als altijd deze bijeenkomst. Naar men verneemt, 3s door den waterschout alhier onder de verschillende armbesturen verdeeld, eene som van f 436.62, als verbeurde gages van schepelingen, gediend hebbende aan boord der Nederlandsche koopvaardijschepen MinervaNoord-Brabant, Jokanna en van het Nederlandsche stoomschip Prins van Oranje. Het wrak van het Engelsche brikschip Rewardmet daarop alsnog aanwezige inventaris en inhebbende lading steen kolen, gisteren avond in het lokaal yt Centrum in combinatie geveild, is gekocht door den heer P. Steeman, alhier, voor f 139.—. Zr. Ms. instructie-brik Ternate vertrok gisteren middag van hier naar de Noordzee, tot het doen eener oefeningstocht. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Pabritius, vertrok gisteren morgen van hier via Suez naar Batavia. Naar wij vernemen, "heeft genoemd stoomschip een aan zienlijke hoeveelheid buskruit cn patronen aan boord. Naar aanleiding van het Koninklijk besluit van den 2n Maart 1873, worden: lo. Zr. Ms. fregat Admiraal van Wassenaer en trans portschip Java, beide liggende te alhier, met den 15n Maart a. s. buiten dienst gesteld, en de kapt. ter zee R. L. de Haes en de kapt.-luit. ter zeq G. H. Bakker, die schepen komraandeerende, eervol van dat bevel ontheven en op non-activiteit gesteld 2o. de kapt. ter zee J. A. Vandevelde met gelijken datum eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en dat met den 16u daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse J./-A. Greve; en 3o. Zr. Ms. fregat Zeeland en schroefetoomschip Metalen Kruisbeide liggende alhier, met den 16n Maart a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-lndië, en het bevel daarover opgedragen respectievelijk aan de kapiteins ter zee Yandevelde voornoemd en H. B. Kip. De kapt.-lu it. ter zee J. K. L. Gey van Pittius, de luit. ter zee le kl. jhr. J. H. P' von Schmidt auf Altenstadt, de offic. van adm. le kl. F. Wolfson, en die der 3e kl. J. II. C. Vermeer, cn de scheepsklerk W. A. le Rutte, allen dienende aan boord van Zr. Ms. fregat niet stooinvermogen „Ad miraal van Wassenaer," eerstgenoemde als lo offic., zoo mede de luit. ter zee le kl. jhr. J. A. Rocll, dienende als le offic. aan boord van Zr. Ms. transportschip met stooravermogen „Java," worden, met den 15n dezer, op non-activileit gesteld. Voorts worden met den 16n daaraanvolgende geplaatstlo. aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen „Zeeland," de kapt.-luit. ter zee W. K. F. van Oordt, als le officier; de luits. ter zee le kl. J. F. Mercicr eu W. A. Arriens de luits, ter zee 2e kl. J. A. Snoek, G. M. Dotlemau, D. Hordijk en A. M. R. Wagner; de adelb. le kl. L. R. Koolemaus Beyneu, W. Al- lirol, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep, M. Smits, EL. G J. Wolterbeek, K. W. H. Goetz, F. B. 's Jacob, W. H. Hofstede, F. M. A. Mathou. J. C. Veenhuyzen en L. Kamphuis Suermoudt; de officn. van gez. 2e kl. G. II Schröder en T. Abrahamsz.de offic. van adm. le kl. G. H. Verboon en die der 3e kl. J. H. de Sauvage de scheepsklu. A. A. Kleyuheus en J. S. C. F. Blaukeustein; de kapt. bij het korps mar. D. C. "W. Sutherlaud en de 2e luit. bij genoemd korps C. H. Pilaar, eerstgen. om het bevel to voeren over bet aan boord van gemeld fregat ingescheepte detacli. mariniers 2o. aan boord van Zr. Ms. sekroefstoomschip „Metalen Kruis," de luit. ter zee lo kl. jkr. C. C. Sis, als le offic.de luits. ter zee 2e kl. F. Zegers Veeckens, A G. Ellis, B. T. W. van Hasselt en V. C. Dijckmeester, de adelb. le kl. J. H. M. Jansen, D. A. Meusert, J. S. van Drooge, W. H. Souman, A. G. D. NoUhenius en J. P. van Rossemde offic. van gez. 2e kl. D Matak Fontein; de offic. van adm. le kl. A- 3. M. Huart en de scheepsklerk M. J. Vitriuga 3o. aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, de luitenant ter zee 2e kl O. C. A. J. Móreau, C. J. de Jong en G. C. Otteu, de offic. van gez. le kl. H. C. Steenbergeu en de offic. van adm. 3e kl. H. J. Knot tenbelt 4o. in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2e kl. M. F. Tydeman, ten einde gedet. te worden bij de torpedo-dieDst 5o. in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoelsluis, de luit. ter zee 2e kl. T. Spree, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. ïlottille—vaart. „Hector" te Vlissiugen 6o. aan boord van Zr. Ms. monitor „Tijger," de luit. ter zee 2e kl. R. Bakker, en 7o. aan boord van Zr. Ms. monitor „Krokodil," de luit. ter zee 2e kl. J. D. A. Nederburgh. Met gelijken datum worden de kapitein bij het korps mariniers J. A. IJ. van Es eu de 2e luit. bij dat corps H. J. Jolles, eerstgenoemde belast met het bevel over, en laatstgenoemde toegevoegd nau het detachement mariniers, ingescheept aan boord vau Zr. Ms. fregat „Admiraal vao Wassenaer," weder ter beschikking gesteld van don kommandant vau gemeld korps. Naar wij vernemen, is de zeildag van Zr. Ms. schroef- stoomschip Metalen Kruis, bepaald op 1 April a. s. Heden morgen ontvingen wij een exemplaar der Grond slagen van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkuude. Deze maatschappij tracht de belangen van tuinbouw en plantkunde, zoo in Nederland als in hare bezittingen, met alle haar ten dienste staande middelen te bevorderen en stelt de gelegenheid open, voor de reeds bestaande vereenigingen, zich bij haar aan te sluiten of met haar samen te werken. De middelen, waardoor de maatschappij haar doel tracht te bereiken, zijn van dien aard. dat er zeer veel goeds van te verwachten is.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1