HELDERSCHE COURANT. Jïieums- en <flöucrtcnlie*fifnft. Zaterdag 15 Maart. "nieuwstijdingen. M 1255. Dertiende Jaargang. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. Pe prijs der Advertenties van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men dc Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minsteus een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J B S. €>fficiëcl geöeriti:. POLITIE. Op de Secretarie dezer gemeente is achtergelatenEen paar HANDSCHOENEN. A. C. BOONZAJER, Helder, 14 Maart 73. Commissaris van Politie. Jgirt-nificiëel gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14 Maart 1873. Z. M. heeft benoemd tot majoor-kommandant der dd. schutterij alhier den heer mr. D. P. H. Abersou. Gisteren middag werd alhier uit het Heldersche Ka naal, nabij de Nieuwe Kerk opgehaald het lijk van den ge pensioneerden zeeloods D., die sedert Maandag jl. reeds was vermist. Naar wij vernemen, is dezer dagen te Amsterdam weder eeoe nieuwe stoomvaart-reederij opgericht, met het doel tot daarstelling eener geregelde dienst tusscheu de haven het Nieuwediep en Oost-lndiën, door het Suez-kauaal. De naam der maatschappij zal zijn //.Java." De eerste boot denkt men reeds in de volgende maand hier te zien. Tot Voorzitter-Directeur is benoemd de heer T. C. Schol, te Amsterdam eu tot mede-directeur o. a. de heer mr. Ch. Bosch Reitz, alhier. De cargadoor der Maatschappij alhier, zal zijn de firma Hooglant van Herwerden. Het schip Java Packet, kapt. Trappen, den 6 dezer van hier naar Tjilatjap vertrokken en den 9 daaraanvolgen de alhier uit zee teruggekomen, heeft den 7 dezer in de Noordzee met zwaar stormweer en hooge zeeën te kampen gehad, waardoor het schip lek sprong. Na gehouden expertise moet voorloopig de lading voor het grootste gedeelte worden gelost, ten einde de kopereu huid boven het water af te nemen, te vernieuwen en het schip te verbreeuwen. De 2e luit. bij het korps mariniers R. P. A. van Rees, wordt met den 21u dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, teneinde gedurende zijne inscheping op dien bodem het bevel te voeren over het aan wezige detachement mariniers. De officieren van gezondheid der le kl. N. C. Slegt en A. Peters, en die der 2e kl. J. Meijers eu P. C.Buyze, worden met den ln April a. s. geplaatst, respectievelijk, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wachtschip te Amsterdam, ramschip Schorpioen en wachtschip alhier. Voorts wordt met dienzelfden datum de officier van ge zondheid der 2e kl. J. C. D. Steendijk gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier. Z. M. heeft aan den officier van gez. 2e kl., bij de zeemacht dr. T. Abrahamsz, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der Stalen Herinneringsmedaille aan het lint voor non-combattanten, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, geschonken, ter erkenning van den vrij willigen bijstand bij het verplegen van zieken en gewouden, gedurende den veldtocht van 1870 71. Z. M. heeft aan den luit. ter zee 2e kl. J. C. Schot- borgh, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15n daar aanvolgende eervol ontslag verleend uit de zeedienst. Z. M. heeft lo. den offic. van gëz. Ie kl. bij de zeemacht J. P. G. T. Kluge, op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens langdurige dienst, met 1 April a. s. op pensioen gesteld, onder toekenning, van een pensioen van f1100; 2o. met ingang van voormelden datum te bevorderen tot offic. van gez. le kl. bij de zeemacht, den offic. van gez. 2e kl. J. J. Dekkers. Z. M. heeft aan den gewezen adjunct-commies bij de voormalige directie der marine te Vlissingen J. C. Ockers, met ingang van den eersten April a. s., een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 834. 's jaars. Het stoomschip Koning der Nederlandenis 10 dezer, 's morgens ten 9 ure, van Batavia naar 't Nieuwediep ver trokken, met volle lading, 51 passagiers, 46 kinderen eerste klasse; 9 passagiers, 12 kinderen tweedeklasseen 25 soldaten. Zr. Ms. stoomschip Djambikomm. de kapt. t/z Kroeff, vertrok den 30sten Januari van Batavia naar Riouw, om wellicht later de benoemde commissarissen, de heeren Schiff en von de Wall, naar Atjin over te voeren. De heer K. Jonges, te Wijdewormer, hield in de al- gemeene vergadering, den 8 dezer gehouden door de afdee- ling Schagen der maatschappij van Landbouw, eene verhan deling over de inenting van rundvee tegen longziekte. Hij deed het groote nut dezer kunstbewerking duidelijk uitkomen en noemde meer uitgebreid de oorzaken en om standigheden op, die tot een slechten uitslag der inënting aanleiding gaven. In diezelfde vergadering werd een voorstel ingediend om trent de oprichting van een wolmarkt te Schagen. Daar deze zaak echter te gewichtig werd geacht, daartoe dadelijk te be sluiten, zal het bestuur der afdeeling, gesteund door eene commissie van 4 a 5 leden, een nader onderzoek instellen, teneinde daarna in samenwerking met de leden een besluit te nemen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, inge volge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aauue- men voor den tijd van tien weken, wegens het overlijden van Hare Majesteit de koningin-weduwe van Wurtemberg, te weten eene week grooten rouw, drie weken halven rouw en zes weken lichten rouw, met ingang van den 12 dezer maand. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter al- gemeene kennis,dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, voor het jaar 1873 zuilen worden afgenomen in den loop der maanden Mei en Juni a. s. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich voor 15 April 1873 schrif telijk aan te melden aan het departement van Biuneulandsche Zaken. In den Haarlemmermeer neemt de longziekte onder het rundvee toe. Sedert 1 Jan. 11. zijn onteigend van N. J. Immink 2 runderen; van C. van Wijk 2, alsmede 10 verdachte runderenvan E. de Ring 1 van A. Suidgeest 5, alsmede 7 verdachte; van D. van Wieringen 2, alsmede 24 verdachte; vau B. Buis 2; terwijl er nog aanwezig zijn 46 verdachte runderen, welke, indien zij niet worden ingeënt, ook zullen onteigend worden. HCt.) De violoncellist Davidoff heeft op een concert in //Pelix Merjtus" te Amsterdam zijne gaven getooud op een instrument dat volgens 't Hbl. een waarde van f 25,000 ver tegenwoordigt. Is het waarheid, vraagt het ffandelsbl., dat de plannen tot verbetering van het Noordhollandsche Kanaal, door weg ruiming van de Purmerender schutsluis en het doortrekkeu van den Schermerboezem tot aan het Noordzee-kauaal te Am-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1