sterdam, plannen waardoor vooral de scheepvaart op Am sterdam zou gebaat worden, en het Hoogheemraadschap van Waterland voor goed in de gelegenheid komen om zijn bin nen boezem-waterstand in het belang van den landbouw aldaar, te verlagen, is het waar, dat die plannen, bij het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken aanhangig, plotseling ter zijde zijn geschoven door een ander plan van de Zaanstreek afkomstig, bedoelende het Noordhollandsch Kanaal bij den Koogerpolder Westgrafdijk), langs de Zaan, door het gra- veu van een nieuw scheepvaartkanaal, met het Noordzee kanaal bij Zaandam te verbinden, en tegelijkertijd de schut sluis te Purmerend definitief voor de scheepvaart te sluiten Zijn wij wel ingelicht, dan is er van het op zijde schui ven van het plan tot verbetering van het Noordhollandsch Kanaal geen sprake, maar is de beslissing daaromtrent door de Regeering alleen aangehouden, in verband met het on derzoek eener aanvrage tot verbinding van het Noordhol landsch Kanaal met het Noordzeekanaal, langs de Zaan. (Stoompost.) De gemeenteraad van Amsterdam heeft aangenomen de voordracht om de proef met asphaltbestrating, waartoe verleden jaar was besloten en die zou genomen worden op den Nieuwendijk, op uitgebreider schaal te nemen in de Kalverstraat tusschen den Dam en de Taksteeg, en tevens goedgekeurd het tweede gedeelte dier voordracht, om de meerdere kosten ad f7500 te bestrijden uit den post //onvoorziene uitgaven" der begrooting 1873. Eenigen tijd geleden is aan B. en W. van Amster dam een plan voor nieuwe havens en dokken in het TJ voor Amsterdam, opgemaakt door den hoofdingenieur Wal dorp, aangeboden. Het doel van dit plan is: het maken eener geheel nieuwe haven, rechtstreeks met het spoorwegnet verbonden voor den Üo3terdoksdijk, en zulks door 2 ei landen in dat gedeelte van het IJ te maken, dat thans voor de scheepvaart onbruikbaar is en, al werd het ook uitge diept, toch geen veilige of genoegzame ligplaats zou aan bieden. Een houthaven wordt aan de Westzijde der stad op groote schaal ingericht; een petroleumhaven aan de over zijde van het IJ en een droogdok aan de Yolewijk, tevens als marinehaven. Adressanten wenschen, dat de gemeente, of anders eene maatschappij, de uitvoering van die werken op zich neme en houden zich verzekerd, dat de Staat daartoe geldelijk zal bijdragen. Verkoop van gronden zal voldoende zijn tot bekostiging der nieuwe havens met al wat er bij -behoort, 't Geheele plan wordt op 25 millioen berekend. De twee eilanden (geheel met zand te maken, zoodat alle gebouwen onmiddellijk kunnen gefundeerd worden) zullen f 4,850,000 kostende verbreeding van het Oosterdok f 1,050,000; de verdieping der havens 1^- millioen. Dit zou door den Staat moeten betaald worden, daar die reeds tot verdieping tot 5.50 M. over de geheele ruimte verplicht is. Verder komen nog de plankieren langs de eilanden, en 133 hoofden met ducdalven: f 1,980,000, zoodat de haven komt op f7,880,000; nog voor bestrating, bruggen, rioleering en verlichting f 1,763,872, te zamen 9,643,572. De beschik bare grond, die men bekomt, zal deze kosten goed maken. De houthaven zal fl,100,000, de petroleumhaven f 700,000; de drooge dokken en werven in de Volewijk f 10,000,000; de bureaux en personeel voor den aanleg f 600,000; on voorzien en rente f2,956,128 kosten. De Jong, Behagel en Verlind, de drie verdachten in zake den dubbelen moord, zijn Woensdag in het verhoor geweest Woensdag namiddag is, van onbekende zijde, een bul letin door de stad verspreid, waarin beweerd wordt, dat door personen, aangehouden in zake van den moord aan de Bocht van Guinea, te 's Gravenhage bekentenis zou zijn gedaan. Op grond van door ons ingewonnen zeer stellige infor- matiën, kunnen wij verzekeren, dat deze bewering //ongegrond" is. Dagbl Ofschoon er voor de voorloopige in vrijheid stelling van een der vennooten van het gefailleerde bankiershuis Tie- lens, te Maastricht, een borgtocht van f 500.000 is aangeboden, zijn de drie vennooten voortdurend in verzekerde bewaring. Aan gemelde firma is in de laatste jaren herhaaldelijk sur séance van betaling verleend. In dien tijd is den schuld- eischers 41 pet. uitgekeerd. Thans moet er weinig meer voorhanden zijn. Het passief bedraagt nog ongeveer een millioen gulden. Hbl Wij lezen in het Nieuws van den Dag Vrijdag had in de gemeente Hoedekenskerke de installatie van den nieuw benoemden burgemeester, den heer W L. Kakebeeke, plaats. Aanvankelijk scheen deze plechtigheid geen voortgang te kunnen hebben, omdat de #oudste wet houder, waarnemend burgemeester, op advies van den secre taris, nagelaten had zooals de burgemeester verzocht had raadsvergadering te beleggen. Na de. convocatie van den burgemeester zelf, was weldra de grootste helft van het aan tal raadsleden tegenwoordig, zoodat volgens artikel 48 der gemeentewet vergadering kon gehouden worden. Niet alleen van de zijde der raadsleden, maar ook van den kant der bur gerij, ontving de burgemeester vele bewijzen van sympathie. Des avonds kwamen in het gemeentehuis vele belanghebben den bijeen. De secretaris werd, wegens verzet tegen de orde bij de openbare raadsvergadering, door de politie verwijderd. Woensdag avond, omstreeks acht ure, is, tengevolge eener gasontploffing, brand ontstaan in een pand aan den Westersingel te Rotterdam. De brand liet zich ernstig aan zien, doch is door spoedige hulp der werklieden van een daarnevens staand gebouw gebluscht, zoodat de inmiddels aangerukte spuiten gee n water behoefden te geven. Naar men verneemt, zijn de onderhandelingen, die de centraal-spoorwegmaatschappij aangeknoopt heeft met de ge vestigde stoombootmaatschappij te Londen, om tegen ver minderd tarief van Zwolle, via Utrecht en Rotterdam vee, boter, enz., dadelijk na afloop van de Zwolsche en Kampen- sche markt, te kunnen vervoeren, om nog Maandag morgen op de Londensche markt te kunnen zijn, reeds zoover ge vorderd, dat men verwachten kan, dat binnen een uiet ver verwijderd tijdstip het beoogde doel zal bereikt zijn. Den 7n en 8n Mei e. k. zullen de militiens der lich ting 1873, bij de verschillende regimenten infanterie en ves ting-artillerie onder de wapenen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Men meldt uit Zwolle, 12 Maart. Heden wordt in de geheele provincie Overijssel de jaarlijksche Biddag voor het gewas kerkelijk gevierd. Het derde Evangelisch noordelijk zendingsfeest zal waarschijnlijk Woensdag 9 Juli in het Oranje-woud bij Heerenveen gehouden worden. Voor het den 19 dezer af te leggen examen voor sur numerairs bij de Maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen hebben zich nu reeds 40 aspiranten aangemeld. Volgens een Berlijnsch telegram van 9 Maart in de Timeszijn de handelstractaten door .het speciale Japansche gezantschap voorgesteld //te Parijs en te Amsterdam" verworpen. Op dit oogenblik zijn in ons land 200 vacante predi kantsplaatsen, en onder deze vindt men enkelen, die 20 ver- geefsche beroepen uitbrachten. De vermoeienis der ledematen, die spoorweg-reizigers gewoonlijk ondervinden, wordt voornamelijk te weeg gebracht door de bevende of trillende beweging van den grond onder hun voeten. Zij, die veel per spoorweg moeten reizen, zullen wel doen een luchtkussen onder hun voeten te gebruiken. De gemeenteraad van Bolsward heeft het tractement voor de hulponderwijzers weder met f50verhoogd, zoo dat zij, die de acte van hoofdonderwijzer hebben, f 500. zullen ontvangen en de overigen f 450. Te Barsingerhorn worden 2 hulponderwijzers gevraagd h f450; een hulponderwijzer te Oostzaan, f450, allen inzenden voor 20 Maartte Zaandam gevraagd een hulp onderwijzer of hulponderwijzeres, op eene jaarwedde van f 450, die klimmen kan tot f 560. Inzenden vóór 15 Maart. Naar men verneemt, is door het gemeentebestuur te Utrecht vergunning verleend aan den heer Washington Mijers uit New-York, om gedurende eenigen tijd in de maaod Mei met zijn circus voorstellingen aldaar te geven. Dezer dagen maakten we reeds melding van de a. s. komst van het groote paardenspel van den Amerikaan Mijers. Wat daarvan te wachten is, bewijzen reeds de volgende staaltjes van schranderheid van een der daarbij behoorende olifanten. Op den weg, dien men volgde om Hamburg te be reiken een dronken man ziende liggen, pakte hij dezen eenvoudig op met zijn snuit en gaf hem aan den kornac, die hem waarschijnlijk een gemakkelijker plaats dan den harden bodem kon aanbieden, om zijn roes uit te slapen. Een ander dezer dieren trad op om de verdrukte onschuld bij te staan. Een politie-agent trachtte een knaap mede te trekken; de olifant meende intusschen, dat de jongen zoo'n kastijding niet verdiend hadhij nam op zijn beurt den po- litie-agent bij den kraag en hield hem zoolang gevangen, tot de jongen was ontsnapt. Men schrijft uit Harlingen, dd. 11 Maart Gisteren zijn hier aangebracht en heden morgen per Zui- derzeeboot naar Amsterdam vertrokken twaalf man equipage van het genueesche brikschip Gabriëlkapt. Gardellas, bene vens een engelsche loods. Het schip, geladen met gemalen beenderen, is (zie ons vorig nommer) Zaterdag morgen in de Vliegronden gestrand. Naar men met zekerheid verneemt, zal Z. M. de Ko ning in de maand Mei e. k. ook de provincie Friesland en hare hoofdstad bezoeken. Voor eenigen tijd werd een gerucht medegedeeld, doch tegengesproken, dat prins von Bismarck, de Duitsche Rijks kanselier, een belangrijke bijdrage had geschonken voor de oprichting van een monument ter eere van wijlen mr. J. R. Thorbecke.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2