Wij kunnen thans met. volkomen zekerheid mededeelen, dat het bedoelde gerucht een feit was. Prins Yon Bisiriarck heeft een bedrag van f 100 voor het bedoelde monument geschonken. ff. N Maandag avond wilde de heer J. G., te Zevenaar, nog in den goederenwagen van een vertrekkenden en reeds in gang zijuden trein stappen, hetgeen hem echter belet werd door den hoofdconducteur. Die poging mislukt ziende, trachtte hij op de tredeplank te stappen, welke ongewone handeling hem zoo weinig gelukte, dat hij op de rails terecht kwam tusschen de voortrollende wagens in. Daar eenige dezer over hem heengingen, was natuurlijk een oumiddelijke dood daarvan het gevolg. De ruim 73jarige vrouw van de Yries, te Harender- molen, verloor voor een paar dagen op jammerlijke wijze het leven. De man deed eene boodschap bij een der buren, toen de vrouw zich bezig hield met de wasch, welke buiten te droogen hing. Een kleedingstuk waaide van de lijn en geraakte in eene zoogenaamde ierpomp. De oude vrouw wilde dat voorwerp waarschijnlijk wederom ophalen en had het ongeluk voorover in de pomp te storten, waaruit men haar eenige oogenblikken daarna levenloos ophaalde. Door zekeren K. van Buiten wordt in de Meppeler Ct. de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid en noodza kelijkheid tot het verschaffen van vaste verblijfplaatsen aan schipperskinderen, die in de schooljaren vallen, lokalen, waar zij, terwijl de ouders elders hun brood verdienen, gevoed en gekleed worden en een goed te huis hebben, terwijl zij tevens geschikt onderwijs kunnen genieten, v. B. meent dat, met goeden wil, de gelden voor derge lijke lokalen van zelf zullen komen, ten deele uit vrijwillige giften, door de handelaren bijeengebracht. Weder is jl. Zondag te Antwerpen een moord gepleegd, dezen keer door een zelfmoord gevolgd. Henri de Coninck, 27 jaren oud, zou met zijne minnares, met welke hij een ver boden omgang had, Henriëtte Otterbeen, oud 26 jaar, in het huwelijk treden. Beide spaarden, om zich een eigen huis houden aan te schaffen. Henriëtte hield de kas. Doch de Coninck maakte zich meermalen aan wangedrag en misbruik van sterken drank schuldig, zoodat zijne geliefde hem de helft der spaarpenningen teruggaf en de verkeering met hem afbrak. De jongeling zou, in opgewonden toestand, een po ging tot verzoening gedaan hebben. Hij vond Henriëtte op het oogenblik, dat zij zich kleedde er ontstond een heftige woordenwisseling, het meisje wilde de betrekking niet weder aanknoopen, de Coninck bracht haar toen door verworging om het leven en hing zich daarna in dezelfde kamer op. De twee lijken zijn naar het gasthuis vervoerd. De »Opinion nationale" behelst eene circulaire van den minister Jules Simon aan de prefecten, waarbij deze worden uitgenoodigd hem opgaven te doen over den toestand en het aantal der volksbibliotheeken. Er zijn onderscheidene vragen gesteld over de vestiging, het onderhoud en de behoeften der bibliotheeken betrekking hebbende. Daaronder komen de vol gende voor Wordt ondersteuning van de regeering ver langd Kan deze voordeelig of wel schadelijk zijn Voor het hof van assises te Bordeaux verscheen dezer dagen Jean Mano, aangeklaagd zijne geheele familie, met name Armand Mano en diens vrouw, zijne schoonouders, Jean Mano zijne vrouw en zijne beide kinderen, Marie en Mena vermoord te hebben. De oude Mano bebouwde de pachthoeve »Tas- tons" bij Barp en was een algemeen geacht man, Jean Mano een drinker en speler, leefde met hem in onmin. Als brie venbesteller nam hij echter zijne betrekking goed waar, maar moordlust schijnt de drijfveer tot de misdaad geweest te zijn. Hij bewaarde voor het hof een tijdelijke koelbloedigheid en bleef steeds loochenen, de schuldige te zijn. Voor de rechtbank te Lancashire stonden dezer dagen twee vrouwen te recht, beschuldigd van wederzijdsche mis handeling. Ook een zevenjarig meisje, het dochtertje van een der twee vechtenden, was in de zaak betrokken. Deze was namelijk, toen zij hare moeder hulp hoorde roepen, naar buiten gesneld en had met eene gloeiende pook de aanvalster, die hare moeder bij de haren had gegrepen en met de vuisten beukte, tot driemaal toe een slag met de gloeiende pook ge geven. De vrouw wilde haar de pook afnemen, maar brandde hevig hare handen. Zij wierp het kind verscheidene malen op den grond, maar de moeder was ontzet. De Pall Mali den lof beamende, dien de rechter aan de kleine slimme hel din gaf, uit slechts den wensch dat de kinderen in familie omstandigheden, wanneer vader en moeder van gevoelen verschillen, niet tot hetzelfde middel hun toevlucht mogen nemen. Uit Weenen wordt gemeld, dat Engeland aan de buiten- landsche mogendheden heeft doen weten, dat bet niet zal dul den dat de republikeinsche propaganda in Portugal de over hand krijgt. In den laatsten tijd werd Rusland overstroomd met valsche bankbiljetten. Thans is de maker er van ontdekt. Hij is een photograaf in de door kozakken bewoonde steppe Usti-Mouwediza, waar hij niets verdiende met zijn vak, maar toch op grooten voet leefde. Dank zij de bemoeiingen van een persoon, die hiervoor vrijstelling van straf bedong, werd de misdadiger ontdekt en zelfs op heeter daad betrapt. Het geheim zijner kunst beeft bij echter nog kunnen vernietigen. Men beeft grond om te vermoeden, dat er nog verscheidene andere werkplaatsen van dezen aard bestaan, eveneens in de minder bewoonde streken van Rusland. Te Barcelona heeft het bericht van de oneenigheid tus- schen de republikeinen en de radicalen aanleiding gegeven tot rustverstoring. De federale republiek is uitgeroepen, en de opgewonden volksmenigte is eerst bedaard, toen zij over tuigd was, dat het gerucht, als zou de regeering te Madrid gevallen zijn, geheel onwaar was. De president van de re geering, Figueras, heeft het noodig geacht om in persoon naar Barcelona te vertrekken. De verschillende partijen heb ben echter reed3 ingezien, dat de handhaving van de open bare orde het belang van allen is. De Carlisten doen hun voordeel met de omstandigheden. Aartsvernielers als zij zijn, hebben zij een* viaduct in het noorden vernield, waardoor de spoorweggemeenschap met Frankrijk is afgebroken. Don Miguel de Dorronsoro, tot opperbevelhebber der Carlisten in Guipuzcoa verkozen, is, volgens *1'Univers" zoo bovenmatig dik, dat hij bijna niet loopen en geen paard hem dragen kan. Men is genoodzaakt hem op een sterk muil dier te hijschen en hem met riemen er op vast te gespen In Juli 1871 gelukte het zekeren Thomas Start, we gens diefstal met inbraak te Horncastle vervolgd, aan de po litie te ontsnappen zij kwam hem niet weder op het spoor. Dezer dagen echter geraakte hij als van zelf weder in hare handen. Hij behoorde tot de geredden van de «Northfleet," en kwam te Londen zijn aandeel ontvangen in de som, ten behoeve van de ongelukkige schipbreukelingen bijeengebracht. Door de Tweede Kamer van het Deensche Parlement is dezer dagen een door de regeering ingediend wetsontwerp, tot regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken, aan genomen en aan de Eerste Kamer verzonden. Daarbij worden alle fabrieken en werkplaatsen, waarin meer dan 17 personen arbeiden, onder een speciaal toezicht gesteld. Kinderen be neden de 10 jaren mogen daarin niet te werk worden gesteld kinderen beneden de 14 jaren mogen niet langer dan 65 uur daags arbeiden, niet voor 's ochtends 6 of na 's avonds 9 uren, met een rusttijd van een half uur. Jongelieden van beide ge slachten van 14 tot 18 jaren oud, mogen 12 uur daags ar beiden, tusschen 5 uren 's ochtends en 9 uren 's avonds, met een tijd voor het middagmaal van een uur en twee halve uren voor ontbijt en avondeten. Voorts mogen kinderen onder de 14 jaar des Zondags niet werken. Een amendement, strekkende om voor jongelingen tusschen de 14 en 18 jaren het werken gedurende den nacht toe te staan, met bepaling dat elk werkuur na 's avonds 9 uur voor twee uren zou tellen, werd verworpen, na door de Regeering bestreden te zijn, als de deur openzettende voor het nachtelijk werken als regel. Een ander amendement, waarbij verboden werd gehuwde vrouwen Zaterdags namiddags en Zondags te doen arbeiden, werd verworpen, omdat men van oordeel was dat het, al viel het groote nut eener dergelijke bepaling niet te betwijfelen, een te groote inbreuk maakte op de persoon lijke vrijheid. Verder worden in de wet bepalingen gemaakt in het belang van de gezondheid der fabriekarbeiders en van het geregeld onderwijs der in fabrieken en werkplaatsen arbeidende kinderen. Een dienstmeisje te Hamburg trad een der voornaamste winkels der stad binnen en vroeg een omslagdoek te mogen zien. Men legde haar eenvoudige doeken voor, doch geen dezer was mooi genoeg, tot zij eindelijk haar keus vestigde op een shawl van 200 thaler. Zij verzocht deze even ter zijde te leggen, verliet het magazijn, maar keerde spoedig met 200 thaler terug. Inmiddels was reeds de politie gewaarschuwd, daar men eene diefegge in de koopster vermoedde. Bij on derzoek bleek echter, dat zij den shawl voor gemeenschappe lijke rekening met andere dienstmeisjes aangekocht had, ten einde die om beurten des Zondags te dragen. Laten nu onze Hollandsche dames zeggen, dat zij het alleen zijn, die over de weelde bij de dienstboden te klagen hebben. Over den krijg die aan de Goudkust ontbrandt en waar omtrent de jongste Alrikaansche mail eenïg bericht bracht meent de »Morning Post" verdere ophelderingen te kunnen geven. Dat blad zegt o. a. het volgende Toen de Neder landers Elmina bezaten, had Atschaupang, een verwant van den koning der Ashantijnen en een groot roover, aan den Nederlandschen gouverneur veel moeite gegeven. Tijdens de overgave werd Atschaupang in arrest genomen en onder een geleide van 60 man naar Camassie gebracht. Hij beloofde toen, zich nooit meer op het onder Britsche bescherming staande gebied te zullen laten zien. Op weg naar Camassie werd hij echter smadelijk bejegend en van zijne sieraden beroofd. De bewoners van Akim, wien hij in zijnen tijd veel schade had toegebracht, ontrukten hem aan het geleide en hielden hem gevangen. Dewijl nu Atschaupang van koninklijke bloede is en bij den nu overleden koning Quakoe Doeah het hofambt van grootbarbier bekleedde, zoo beschouwt de tegenwoordige koning Carie Carie het gedrag tegenover zijnen verwant als eene trouwbreuk, die met de wapenen moet gewroken worden. Indien de koning, zoo als men wil, bij zijn fetish heeft ge zworen de Britsche koloniën te overvallen, dan zal die aanval zeker niet uitblijven, want het vertrouwen en de gehechtheid der inlanders aan hunnen fetish, is onbegrensd. De eigenaars van steenkoolmijnen in Westelijk York- shire hebben besloten de arbeiders lOpCt. loonsverhooging te geven en het verzoek om 15pCt. te weigeren. Niet minder dan 15 Nonconformisten te Plymouth, waaronder vele van de beste politici in die plaats, hebben geweigerd schoolbelasting te betalen, omdat het bestuur scho len van bepaald godsdienstige gezindheid subsidieert.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3