HELDERSGHE COURANT. JïteuiDS- en Woensdag <RÖöedettfte--6faÖ. 2 April. Dertiende Jaargang. gedeelte. Quarantaine. JBiet-otficiëel gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. M '1258. 4875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektemtien vau 1 4 regels is 60 Geuten; voor eiken regel meer. 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, maken bij deze, tengevolge eener bckomeuc Kennisgeving van den Heer Directeur eu Kommaudaut der Mariue alhier, aau de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke ouderkevig zijn aan Quarantaine, van deu 16 dezer tot en met den 15 October aanstaande, op de reede van Texel in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit de Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aau geene sloepen of andere vaar tuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van Quarantaine schepen ter ad:istentie of om andere redenen te begeven, alvo rens daartoe liet noodige verlof van deu Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip of wel zoo uoodig een Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk eu een iegelijk om zicb bij voorkomende gelegenheden dienovereenkom stig te gedragen, ten einde zich voor de nadeelige eu onaangename gevolgen, welke uit eeue tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zonden voortvloeijen, te vrijwaren. HELDER, den I April 1S73. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIiEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 April 1873. Ten aanhoore van Burgemeester en Wethouders en leden van den Raad, van do Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs het Bestuur van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ea van het Bestuur der Industrieschool, werd Zaterdag avond jl. wedei dejaar- lijksche openbare les gehouden, die een einde maakte aau den afgcloopeu winter-cursus der Industrieschool. Dat deze onmisbare inrichting steeds in bloei toeneemt, bewijst niet enkel het met elk jaar klimmend getal leerlingen, dat dezen winter ongeveer 100 bedroeg, maar bovenal de goede resultaten die het practisch onderricht in al de noodzakelijke vakken van kennis eu wetenschap, voor den opkomenden ambachtstaud, oplevert. Bij de beschou wing over de Spankracht der lucht, met toopassing op de brandspuit en in verband met de kennis van den barometer, gaven verscheidene leerlingen voldoeude blijken van de natuurkundige proeven goed te begrijpen betgeen wel pleit voor den ijver eu de geschiktheid vau deu onderwijzer a. J.Lcijer, die ook op het gebied van wis- eu werktuigkunde menigeu jongeling eeue groote schrede voorwaarts heeft gebracht. De aandacht der jongere leerlingen was zichtbaar gespannen bij de be handeling vau eeue der letterkundige vakken, toen door den heer W. Kuijk op Engeland gewezen werd, als bij uitnemendheid het Rijk van handel eu industrie en dat ten allen tijde de voorganger van Europa mag genoemd wor den in nijverheid eu kunstzin. Als gewoonlijk mochten de vrnebten van het teekeu-onderwijs belangrijk heeteu zoowel het hand- als lijutcekenen getuigde van ambitie, aanleg eu vorderingen in deze scboone kunst eu strekt ten bewijze, dat het ouderwijs van de lik. J. C. Leick en N. J. Leijer op den waren prijs wordt geschat. Nadat de prijzen aan de verdienstelijkste leerlingen van het 4e studie jaar (A. Dekkers, C. Maandag, J. de Kok, A. de Held, R. Meereus en B. Bol) waaronder ook een getuigschrift, (C. Koch) waren uitgereikt, sprak de heer G. E. Scholten een ernstig maar krachtig woord, vooreerst tot de leerlingen der school, waarin hij hen vooral wees op de dure plicht die op iederen toekomstigen staatsburger rust, om toch vooral voort te gaan op den ingeslagen weg; niet te vertragen in het zoeken naar meer licht op zedelijk en wetenschappelijk gebied, opdat zij hun eigen toekomst daardoor verzekerden en de waarheid van de spreuk: „keunis is macht" in beu ver wezenlijkt zou wórden vervolgens betuigde ZEd. in naam van het Bestuur der school zijnen dauk aau de ouderwijzers der goede zaak, waarop hij ein delijk den wensch uitsprak dat de Burgemeester met den Raad zich deze school zouden blijveu aantrekken, als zijnde een krachtigen hefboom tot op bouwing vau den bloei onzer gemeente, terwijl slechts kennis en verlichting hej/veiligste wapen in do hand dos volks mag heeteu om orde en welvaren te grondvesten. Wanneer nu de ondervinding dugclijksch leert dat de Maatschappij nog altijd groote behoefte heeft niet aan arbeiders, maar wel aan lieden die het vak hunner keuze in deu grond verstaan, dan wenscben wij niets liever, dan dat de waardeering van deze kweekplaats voor knappe ambachtslui nog al gemeen er worde, eu alle ouders, die het wel met hun zonen meenen, van deze gelegenheid profitéerenom voor weinig kosten veel te genieten. De onlangs bij de Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente alhier beroepen predikant, de heer D. Snijder Jr, zat Zondag voormiddag ten 10,ure bij die gemeente worden iu- geletd door den heer P. J. Iielwig, predikant te Amsterdam en des avonds ten 7 ure zijti intreê-rede houden. Op het schip de Sundswallliggende aan de -scheeps werf "de Lastdrageris gisteren voormiddag een man uit de bezaansmast op de campagne gevallen; men vreesde niet zonder grond het ergste. Bij de spoedig verleende heelkundige hulp vau den heer H. Bitter mocht het echter blijken, dat er voorliet oogen- blik geen levensgevaar bestaat. De tooneelvoorstelling, op Zondag 30 Maart in het lokaal Tivoli door den Burgerkring Harmonie gegeven, teu voordeele van de Wed. K. de Pijper, heeft opgebracht, ua aftrek der onvermijdelijke kosten, de niet onaanzienlijke som van f251.80. Door de commissie te Amsterdam voor het examineeren van stuurlieden ter koopvaardij, is na voldoend afgelegd ex amen, het diploma van eersten stuurman uitgereikt aan den heer A. J. Dijker, leerling aan de zeevaartkundige school van den heer A. J. Leijer alhier. Het Nederl. stoomschip Prins van Oranjevan hier naar Batavia, is 27 Maart, ten 10 ure vin. te Suez aan gekomen en heeft ten 4 ure nm. de reis voortgezet. Het Nederl. stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar hierte Suez aangekomenis 27 Maart s middags liet ka naal ingegaan. De belemmering van de vaart door het aan den grond zitten van het stoomschip Indiawelke aan de beide boven genoemde stoomschepeu oponthoud veroorzaakte, is dus op geheven. Het stoomschip Ko7iing der Nederlandenvan Batavia naar hier, is 30 Maart Aden gepasseerd. Alles wel. De 2e luitenant W. F. Paehlig, van het korps mariniers» is van het gedeelte alhier, overgeplaatst naar dat te Rotterdam» en gisteren daar heen vertrokken, terwijl de 2e luitenant li. B. van llhijn gedetacheerd is bij de schietschool te 's Hage» ingaande 1 Mei, en vervangen zal worden door den 2ea luit. J. R. J. P. Cambier. Men schrijft ons van Waal en Koog op Texel De heer Damsté, predikant te Wilsum, heeft de beroeping naar onze gemeente aangenomen. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Schier monnikoog, den heer N. J. vau den Worm, secretaris dier gemeente. Aan heil, die het Noordzeekanaal bevaren, wordt bericht, dat het oostelijk jaagpad van zijkanaal C voltooid en de sleep dienst opgeheven is. Naar wij vernemen, zijn er 38 sollicitanten naar de betrekking van Rijksopzichter van den waterstaat der 4<e kl. Volgens gerucht zou tegen 15 April e. k. eene groote promotie bij het leger kunnen worden tegemoet gezien. Naar men verneemt, zal de boogleeraar J. J. van Oos terzee, van Utrecht, de openingsrede uitspreken op het noor delijk zendiugsfeest, dat dezen zomer in liet Oranjewoud zal worden gehouden. Het spoorweg-comité te Hoorn heeft zich Donderdag, met het adres, dat duizenden handteekeningen bevat, naar den Haag begeven, om het aan Z. M. den Koning te overhandigen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1