HELDERSCHE COURANT. Zaterdag Jlö nertcntic-ftfnïl. 12 April. Jfieums- en Dertiende Jaargang. ©jfiricd geöedte. Erven in de Koningstraat. iRict-ufficiëcl BC&L-cite. NIEUWSTIJDINGEN. .M 1241. 1875. Versehijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder, In aanmerking nemende dat de KONINGSTRAAT binnen kort van wege de gemeente zal worden verlicht. Herinneren de eigenaars van Erven in de Koxixgstraat aan hunne verpligtiDg om die Erven van den openbaren weg af te scheiden, door gemetselde muren of houten schuttingen ter hoogte van 2 ellen, gemeten boven den weg. Daar waar zulks niet hinderlijk is, kan door de onderge- teekenden, voorloopig eene andere en minder kostbare wijze van afschutten worden toegestaan. De eigenaars van Erven die vóór 15 Mei e. k. aan de verpligting tot afschutting niet hebben voldaan, zullen overeenkomstig de verordening op het bouwen worden vervolgd. Helder, den 10 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 April 1873. Gisteren namiddag is op de Haaks gestrand een hol- landsch loggerschip met een ruime vangst schol, die men bezig is te lossen. Het schip zal vermoedelijk weg zijn. Bij dispositie van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmacht, is de eerstaanwezende officier van ge zondheid Dr. W. Krol, verplaatst van hier naar het instructie bataljon te Kampen, en de officier van gezondheid A. N. Vorstman verplaatst van Gouda naar hier, te rekenen op den Jn Mei a. s. Men is hier sedert een paar dagen, langs de Hel- dersche Zeewering, bezig met het maken van toebereidselen, om eenige proeven te nemen met torpedo's. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar hier, 8 dezer te Port Saïd aangekomen. Het zou den volgenden dag des avonds de reis voortzetten. Met het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden zullen naar Indië vertrekken de le luitenant J. P. de Yeer, de 2e luitenant A. A. van Blommestein, T. Weersma, W. L. Mann, C. van Crans en de 2e luitenant-kwartiermeester S. L. Jangte, benevens de offic. vau gezondheid lekl. H, J. Weefers Bettink. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Meialen Kruisonder bevel van den kapitein ter zee H. B. Kip, den 9n dezer te Palmouth aangekomen, ten einde steenkolen in te nemen en vervolgens de reis naar Oost-Jndië voort te zetten. Aan boord was alles wel. De kapt.-luit. t/z. C. A. W. Halverhout, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar wegens langdurig verblijf den 5n dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De benoemde dirigeerende offic. van gez. J. A. C. Konigslöw wordt met den In Mei a. s. geplaatst in de ma ritieme directie Uellevoetsluis, ter vervanging van den met dien datum gepens. dirigeerende offic. van gez. A. H. Neyssel. De scheepsklerk W. K. M. Hazeu, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 4n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Men schrijft vau Texel, 10 April: Door het breken van den kabel is de telegrafische ge» meenschap met Vlieland verstoord. Donderdag is aan de werf der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam met goed ge volg te water gelaten het schroefstoomschip 4e klasse Deli aldaar gebouwd ten behoeve van het departement van kolo niën en bestemd voor de dienst in Ned. Indië. Op voordracht van B. en W. van Amsterdam, is in de zitting van den Gemeenteraad aldaar van Woensdag 9 April de pacht der Stads-Schouwburg gegund aan den Heer Victor Driessens en wel tot 1° September 1876. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van op zichter van den waterstaat 4e klasse, is sedert onze jongste opgaaf met 33 vermeerderd; het bedraagt thans 71. Het examen voor surnumerair bij de posterijen zal ge houden worden van 19 tot 26 April aanstaande. De talrijke ontwerpen voor den aanleg van dokken en havens te Amsterdam, zijn vermeerderd met een nieuw ha venplan van den heer J. J. van der Maden. Dit plan bedoelt de aanplemping van het oostelijk Y, te beginnen aan den Zuiderzeedijk tusschen Schellingwoude en den Paardenhoek, en in deze aanpleraping den aanleg van een binnenhaven, 2000 meter lang en 200 meter breed, waardoor voor bouw terrein ongeveer 100 hectaren zouden overblijven, die ruimte genoeg kouden opleveren voor 145 flinke woonhuizen met tuinen. Buiten den afsluitdijk der haven zou nog een aan plemping van 1000 meters lengte en 650 meters breedte moeten geschieden, ter bescherming van den Zuiderzeedijk. Ten behoeve van de waterverversching verlangt de ontwerper een kanaal, waarmede het Zuiderzeewater door de Diemer- meer in en om de stad kon gevoerd worden. De kosten voor de uitvoering van dit plan zijn op circa 30 inillioen gulden geraamd. Men verneemt dat de Nederlandsche Handelmaatschappij haar inschrijving ten behoeve der op te richten Indische Droogdokmaatschappij opnieuw met f 25,000 heeft verhoogd en dus op f 100,000 heeft gebracht. Ook van andere zijde zijn inschrijvingen ingekomen, doch deze waren heden nog niet voldoende om de ontbrekende f360,000.geheel aan te vullen. De heer P. G. Tresling te Amsterdam, die de eer en den roem der nationale nijverheid zoo waardiglijk handhaaft in en buiten het vaderland, mag zich weder in twee onder scheidingen verheugen bij de vele, welke hij, als erkenning van zijne groote verdiensten, reeds verworven heeft. Van de ottomanische ridder-orde van Medjidié kreeg %ij de in signes èn van de vierde èn van de vijfde klasse. Eerstge noemde decoratie, die van officier der orde, ontving hij van den sultan van Turkije; de tweede van den khedive van Egypte. De vereenigde tooneelisten, onder leiding van de heeren Stumpff Veltman, hebben in eene Dinsdag avond gehouden vergadering eenstemmig besloten, nog een jaar in het Grand Théatre te blijven spelen, teneinde te wachten tot dat de schouwburg aldaar voltooid zal zijn. Den 22n April e. k zal de heer J. A. Alberdingk Thijm in het Rotterdamsche spreekgezelschap de volgende stellingen verdedigen 1. De verklaring van Thorbecke //Kunst is geen regee- ringszaak" strijdt niet met de beginselen onzer tegenwoordige staatsordening. 2. maar uit die leer volgt dan tevens //Ook wetenschap is geen regeeringszaak." 3 Op dat standpunt behoort de inrichting der tegenwoordige openbare scholen in Nederland te worden afgekeurd.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1