BIMMIJKE H'i'LD DEII GEIIEEME HELDER. In enkele nieuwsbladen leest men Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der gevangenis te Middelburg, de heer P. A. Janssen te Leeuwarden. Tot deelneming aan de voorjaars-aktenexamens bij het lager onderwijs in de provincie Zuid-Holland, hebben zich -aangemeld 400 aspiranten, en in de provincie Utrecht 83. Men schrijft uit Delft, 8 April Gisteren avond sprong een 17 a 18jarige jongedochter, wonende op den Geerweg alhier, voor de ouderlijke woning in de gracht, naar men zegt uit verdriet, omdat haar vader weigerde toe te stemmen in haar engagement met een militair. Zij scheen echter spoedig tot andere gedachten te komen en nog niet voor altijd van het leven afstand te willen doen, althans zij riep, toen zij pas even in het water lag, om hulp. De korporaal der infanterie M. J. van Hoorn, die toevallig op den Geerweg was en het hulpgeschrei hoorde, begaf zich dadelijk te water en bracht de vertwijfelende minnares be houden op het drooge. Te Berg-Ambacht waren Vrijdag eenïge kinderen bezig met het plagen van een zwaan. Ten laatste komt de zwaan uit de sloot en loopt de kinderen na. De kleinste werd spoedig ingehaald en kreeg aanhoudend zulke gevoelige slagen, dat men voor het leven van het kind vreest. Door eenige arbeiders werd cje zwaan gelukkig verjaagd. Dinsdag is te Arnhem een drukkersgezel in hechtenis genomen, beschuldigd van bigamie. Zijne thans nog levende vrouw moet te Utrecht wonen, terwijl hij daar een tweede, of liever een derde huwelijk heeft aangegaan, daar hij reeds eenmaal weduwnaar was. Daar hij geen poging had aange wend om door naamsverandering of anderszins zijn vroeger .leven te verbergen, vermoedt men dat de oppassende en bekwame werkman uit onkunde eene misdaad heeft gepleegd. Uit Deventer wordt van Dinsdag als eene buitengewone zeldzaamheid gemeld, dat ter groenmarkt reeds bloemkool was aangevoerd op den kouden grond geteeld, en die zoo mooi is alsof zij in den zomer gewassen ware. Men schrijft uit Leeuwarden, 7 April De afdeeling Leeuwarden van het Schoolverbondheeftin eene dezer dagen gehouden vergadering een besluit genomen, getuigende van voortdurende zorg voor de belangen van het onderwijs. Geleid door de ervaring, clat kinderen, die geen kosteloos onderwijs ontvangen, menigmaal worden thuisge houden, wanneer de ouders door onverwachte omstandigheden bet schoolgeld voor dringender levensbehoeften moeten ge bruiken, is besloten le de leden uit te noodigen tot het .verstrekken éener bijdrage, ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs in bovenbedoelde gevallen 2e. aan de hoofdonderwijzers der tusschenscholen te verzoeken, casu quo aanwijzing te doen van die huisgezinnen, die huns inziens in de. termen dezer ondersteuning vallen. Eindelijk is besloten bij de Tweede Kamer een adres in te dienen, houdende be tuiging van sympathie met het initiatief door mr. S. van Houten genomen, om den overmatigen arbeid van kinderen tegen te gaan. Te Groningen is in de vorige week eene geheime -.zitting van den gemeenteraad gehouden. Tn die zitting zou zijn besproken op welke wijze Z. M. de Koning van stads wege zal ontvangen worden en heeft de raad o a. besloten, .dat den koning een diner zal worden aangeboden in de raadzaal, die tot dat einde in orde zal worden gebracht. Ook het provinciaal bestuur zal niet achterblijven in het brengen van hulde aan den geëerbiedigden vorst. Z. M.zal intrek nemen in het hotel van HDs. commissaris in Groningen, .den heer Graaf van Heiden Reinestein, ten wiens huize ook verschillende diners ter eere dps koningszullen worden gegeven. Voorts verzekert men, dat er weder pogingen worden aan gewend tot samenstelling van een eerewacht ter ontvangst van den koning en die zich verder tot Zr. Ms. beschikking zal stellen. Zaterdag jl. bemerkte de goud- en zilversmid Kuitert, wonende in de N. Ebbingestraat te Groningen, dat zich in zijn winkel iemand bevond, die een glasruit insloeg van de winkelkast en daarop zoo vlus; hij kon, verdween. De heer Kuitert zette den onbekende na, Laaide hem in en hield hem vast. niettegenstaande de bedreiging van den onbekende hem te zullen doodsteken Een agent van politie kwam aanloopen en bracht den onbekende weder naar het huis van Kuitert, waar het bleek, dat de glasruit was ingeslagen om te stelen; de agent haalde uit den zak van den jas, dien de dief droeg, eenige gouden voorwerpen, die den genoemden heer Kuitert toebehoorden en in de winkelkast waren geborgen geweest. De dief werd dadelijk naar de gevangenis gebracht, waaruit hij pas was ontslagen. KS BJI T E M ff, A ai D. De groote rïjst-pelraolens van de heeren Irvïng Son and Jones, te Liverpool, zün door brand vernield. De schade ■wordt op 100,001) pd. st. berekend. De gebouwen waren ge assureerd. Men deelt mede Indien de schuld van 5 milliard franken, door Frankrijk aan Duitschland te voldoen, in Nederlandsche gulden-stuk ken moest worden betaald zouden deze het getal van 933,333.333 etuks uitmaken, vertegenwoordigende een wicht van 23,333,333 kilogrammen (Ned. te) gelijk staande met een wicht van 291,666§ hectoliters (mudden) tarwe ad 80 kilo grammen per hectoliter. Deze rijksdaalders over eene lengte naast elkander gelegd, geven eene lijn van 34,533,333 meters (Ned. ellen) of een afstand van 6216 uren gaans, zoodat een spoortrein, loopende 45 kilometers per uur, 767 uren of 32 dagen en nachten zou moeten loopen om dit traject af te leggen, zijnde bijna zeven achtste gedeelten van den geheelen omtrek der aarde. Ter voorziening in het gebrek aan onderofficieren bij de matrozen-divisie, in Duitschland, heeft de chef van de ad miraliteit de volgende bepaling gemaakt Matrozen eerste klasse, die zich goed gedragen hebben en naar het oordeel hunner superieuren de bekwaamheid tot on derofficier bezitten, kunnen, ook zonder de bepaling van een zeedienst van 72 maanden volbracht te moeten hebben, door de kommandeurs van de matrozen-divisie en de komroandan- ten der Rijksschepen tot onderofficieren 2e klasse worden aan gesteld. De kommandanten zullen uit de matrozen le kl. diegenen kiezen, welke zij voor de dienst van onderofficier geschikt achten en hun na practisch examen tot onderofficier 2e kl. kunnen bevorderen. Een der onderzeesche kabels, welke Europa in recht- streeksche gemeenschap met Amerika brengen, die in 1865 gelegd werd, is gebroken. Die breuk wordt door alle des kundigen beschouwd als een zeer gewichtige gebeurtenis. Tot hiertoe hadden er wel breuken plaats gehad in de na bijheid der kusten, waar de schepen ankeren, en het was daar zeer gemakkelijk geweest den kabel op te visschen en te her stellen. Het jongste ongeval is ernstiger de breuk is ontstaan op een afstand van 568 mijlen van Valencia, op een plaats waar het water buitengewoon diep is. Het herstellen van den kabel zal ongeveer 3,000,000 frs- kosten. Het onderzoek, door de regeering van Canada omtrent de schipbreuk der »Atlantic" bevolen, is begonnen. Uit de verklaring van den kapitein blijkt, dat hij, Dinsdag morgen vroeg naar zijne hut gaande, zich ten eenemale misrekend had, ten opzichte van de hoogte waarop het schip zich be vond. Naar zijn gevoelen had echter de ramp kunnen wor den voorkomen, indien de officiers krachtig gehandeld hadden. Hij was in slaap toen de »'Atlantic" op de klip stiet. De schrikkelijke tooneelen op de rots, waarvan vroeger melding gemaakt is, zijn door hem bevestigd. Hij had de geredden ijverig aangespoord om in beweging te blijven, teneinde zich wakker te houden, doch velen waren tot deze krachtsinspan ning buiten staat en stierven, oogenschijnlijk, een zachten dood. Twaalf mannen kwamen dus om *fc leven en gleden af in zee. De gemeenteraad van Halifax heeft het begraven der lijken op zich genomen. Uit Boston wordt bericht, dat driehonderd twaalf tusschendeks passagiers aldaar aangekomen en door de ingezetenen gastvrij onthaald zijn. De schipbreukelingen verklaren, dat ze drie dagen aan boord zonder voedsel geweest zijn. hetgeen door de eigenaars onmogelijk geacht wordt, daar er volgens hun berekening nog voor twintig dagen voorraad moet geweest zijn. Er zijn nog veertig lijken gevonden. Volgens telegrafische berichten uit Havanna, heeft de Amerikaansche consul aldaar van de Cubaansche overheden de invrijheidstelling van Austin Bidwell, alias Warren, ver zocht, op grond dat hij Amerikaansch burger is. Deze in hechtenis genomen persoon moet een broeder zijn van den te Edinburgh in handen der Engelsche politie gevallen George Bidwell. Ook te New-York schijnen pogingen te worden aangewend om den aldaar in hechtenis genomen, vermoedelijk medeplichtige aan de oplichterij der EDgelsche Bank, Mac- donnell, in vrijheid tè doen stellen. De heer Calvo y Terruel, vice-consul van Spanje, te Parijs, die met de noorderzon i3 verdweneD, laat een deficit na van 353,500 francs. Sedert drie jaren was hij vice-consul en tot December jl. zorgde hij geregeld voorde overmaking van de gelden waarvan de inning hem door de Spaausche re geering was toevertrouwd. Gedurende de laatste drie maan den zijn echter geen gelden overgemaakt, en daar de vice- consul zich sedert eenigen tijd buitengewoon groote uitgaven veroorloofde, achtte de gezant, die steeds den heer Calvo veel achting toedroeg, zich verplicht om ernstige maatregelen te nemen hij bracht een klacht tegen den heer Calvo in, en er werd bevel gegeven om deze te arresteeren. Dienzelfden dag bleef de vice-consul nog tot 4 ure aan het consulaat en ver trok toen in een rijtuig zonder dat men weet waarheen. Wel bedraagt het deficit 353,500 francs, doch daar men meent dat den 26n December een storting van 146,000 francs heeft plaats gehad, zal die som nog van het deficit moeten worden afgetrokken. Reeds hebben verscheidene particulieren vorde ringen tegen den vice-consul ingeleverd. Van 7 tot 10 April 1873. ONDERTROUWD A. Kleijn, schipper, en L. Schröder. C. Gorter, landbouwer, wonende thans alhier, onlangs te Zijpe en G. Braaf. D. Harder, smid, en A. Gijsberts. J. Dekker, werkman, en W. Copier. GEHUWD J. Vervoort en J. de Heser. W. J. Ostenbrug en E. van Lier. A. J. Wallart en J. M. Wageoaar. J. C. van Zweden en R. W. Hillenius. P. Zwart en E. van der Hoeven. BEVALLEN: A. M. D. Stürk geb. Sclimidt, Z. G. Admiraal geb. de Roos, D. A. C Uhleubeck geb. ten Bosch, D. G Steegers geb. Prins, D. N. -van der Veen geb. Vink, D. M. Kleijn geb. Koster, Z. OVERLEDEN: E. Polman geb. Eichenberg, bijna 21 jaren. J. J. Oschatz, 5 dagen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2