vak het niet voldoend aantal punten bekwam. Tn de volgende maand zullen nog twee onderoffieieren vau het zelfde korps bij 't examen voor 2e luitenant bij de infanterie in Oost- Indië mededingen. De een en twintigste algemeene tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar ge houden worden te Amsterdam. Die van voortbrengselen en werktuigen van Vrijdag 26 tot en met Dinsdag .'10 Sep tember in't Paleis voor Volksvlijt; die van paarden, run deren, schapen en varkens op Zaterdag 27 September op de Veemarkt en die van pluimgedierte en honden op Dinsdag 30 September in het Paleis voor Volksvlijt. Teder inzender wordt verzocht van zijn voornemen tot inzending voor 1 Sep tember opgave te doen aan den secretaris der afdeeling waartoe hij behoort of waarin hij woonachtig is. De pre- miën zullen naar verkiezing aan de bekroonden worden vol daan in geld of in medailles, voor zoover dit met de waarde der prijzen overeenkomt. Men meldt uit den Haag, 14 April. Talrijk waren in den laatsten tijd de kennisgevingen en waarschuwingen tegen het in omloop brengen van valsch geld hier te lande, voerende dezen of genen beeldenaar of dat of eenig ander jaartal. Verzoek tot opsporing werd gedaan, maar tot dus- 'Verre vruchteloos; niettegenstaande de pogingen van justitie en politie. Thans is hier ter stede een persoon ontdekt, die deze industrie scheeu uit te oefenen. Deze ontdekking is geschied onder de volgende omstandigheden Een handelaar in borstels kwam Zaterdag avond in eene tapperij op het Spui alhier en stelde den kastelein, voor hetgeen deze aan hem in ruiling had gegeven, een gulden ter hand, die den kastelein als verdacht en valsch voor kwam, zoodat hij meende daarvan inmiddels aan de politie te moeten kennis geven, die zich niet liet wachten en den borstelmaker naar het commissariaat mede nam. Daar ge komen, werd de aangehoudene gevisiteerd, en bevond men dat in zijn mand een zakje verborgen was waarin zich eveneens een valsche gulden bevond. Vervolgens begaven de commissaris van politie Beukman en de inspecteur Strang zich naar de woning van den aangehoudene, gelegen ineen hofje aan den Noordwalalwaar meu in eene soort van poppenkast heeft ontdekt twee roodkoperen vormen, in een waarvan het borstbeeld van Koning Willem lil en in de andere het rijkswapen gegoten was, benevens een valsche guldenterwijl bovendien op den schoorsteen een klomp letterspecie lag, alle welke voorwerpen door de politie werden in beslag genomen. Bovendien was er een fleschje a'anwezig.. bevattende een chemisch prseparaatde commissaris ,narn daarmede een proefmet dat gevolg dat een daarin geworpen cent oogenblikkelijk verzilverd werd. De aangehoudene, zekere G. S., 49 jaar oud, is Zondag jl. naar het huis van arrest overgebracht en ontkent alle schuld. Het moet de eerste maal in een tijdvak van 25 jaren zijn, dat zulk eene ontdekking hier ter stede geschied is. Naar men verneemt, is er sprake van om de invalieden- huizen te Bronbeek en te Leiden op te heffen en in plaats van opneming in die gestichten, den gepensioneerden door hooger pensioen of gagement in staat tc stellen, zeiven in hun onderhoud te voorzien en meer vrijheid te genieten. De hoofd- en andere officieren bij die instellingen zouden dan, voor zooverre zij daartoe geschiktheid bezitten, weder in activiteit bij het leger hier te lande of Indië kuunen gesteld worden. Bronbeek zou alsdan voor een geneeskundig of ander museum worden ingericht. Als een bewijs van de voortreffelijkheid der geneeswijze van dr. Fock, te Utrecht, tegen den lintworm, rleelt liet D. v. Z.-H. mede, dat dezer dagen een voornaam Japanner, de heer Wchinomie, in het Hotel de Pays-Bas, binnen een paar uren, zonder eenige voorbereiding, van zulk een worm bevrijd is. In Japan en te Londen was deze lieer reeds twee malen zonder goed gevolg behandeld geworden. Het aantal werklieden, dat uit Limburg tiiam naar Duitschland trekt, om er geld te verdienen, en met 't ver diende tegen 't najaar terug te keeren, is zoo groot, dat de landbouw er groote schade bij lijdt. Uit Stein zouden alleen 600, uit Geleen 400 mannen, vrouwen en kinderen voor den zomertijd emigreeren. Yroeger leverde Duitsclrland ons gras maaiers, thans gaat Nederland handen aan Duitschland leenen. BUIT K I, li I). De Parijsche prefect van politie heelt een telegram uit Londen ontvangen, meldende dat Alexander Roberts naar Frankrijk gevlucht was, na aan de Bank van Engeland zes briefjes ontvreemd te hebben, ieder ter waarde van 1000 pd. st., dragende den datum van 29 Juli 1872, en 3000 pd. st. in Fransche waarden, dus een som van 225,000 fr. Er is een aanhoudingsmandaat afgeleverd door den lord-mayor van Londen het telegram geeft het volgende signalement oud 26 jaar, lengte 5 voet, 11 duim (Engelsche maat) tamelijk mager en eenigszïns voorovergebogen, likteeken aan het lin keroog, rood. dik en gekroezeld haar, blauwe oogen, lichte bakkebaarden, geelachtige wenkbrauwen, kleinen knevel, spreekt op lagen toon, stottert een weinig, heeft vooruitsprin gende onderkaak, slecht voorkomen, loopt moeielijk. Een be looning van 2500 fr. wordt verleend aan den persoon, die hem zal doen aanhouden. Op de werf van Lorant is men dezer dagen gereed ge komen met een nieuw gepantserd vaartuig, dat bestemd is om een wezenlijken ommekeer in de marine tot stand te brengen. Dït merkwaardig sehip zal den naam dragen van «Espadon" en verdient eenige nadere beschrijving. Twee ko lossale stoommachines brengen het in beweging en geven het gelegenheid, om naar willekeur zich op den vijand te stor ten of diens aanval af te weren. Bovendien bezit het door eene combinatie zijner beweegkrachten de voorname eigen?- schap, om op een betrekkelijk kleine plaats evoluties te ma ken. Gereed zijnde om zich te verdedigen, vertoont het slechts een sphaerische oppervlakte, die maar weinig boven 't water uitsteekt. Het te enteren is onmogelijk. Een aantal over 't dek loopende pijpen bedekken het in een oogenblik met etoom, die om het schip een wezenlijke wolk vormt. Als wapen van aanval bevat het een reusachtigen spoor van twee en een half meter lang en 25 c. m. middellijn, waarmede de dikste pantserschepen doorboord kunnen worden. In 't mid den van 't vaartuig verheft zich een door een dik pantser beschut torentje, waarin zich een geducht kanon bevindt, dat gemakkelijk kan bewogen worden, ontzaglijke schoten lost en 8000- meters ver draagt. Te Brétigny, een dorp in Frankrijk, heeft een paard, waarmede een knecht het land egde, dezen aangevallen, op den grond geworpen en met de tanden een deel uit den hals gebeten, benevens een oor en een stuk uit den arm. Door spoedig toegeschoten hulp is het gelukt het woedende dier te bedwingen. De aangevallene is in zeer bedenkelijken toestand naar zijne woning gebracht. Men schrijft uit Londen, 14 April De »Panama Star and Herald"' (van 21 Maart) bericht het volgende aangaande de aardbevingen te San-Salvador »In de ongelukkige stad San-Vincente zijn steeds schokken van aardbevingen waargenomen. De meeste huizen in het dal Lempa zijn onbewoonbaar. Na de groote aardbeving van 30 December jl., werd de rivier 'Acahuapa, die langs de stad loopt,geheel modderig, en men veronderstelde dat de vuurspuwende' berg San-Vincente er de oorzaak van was, ofschoon geene schade veroorzaakt werd op de helling van den "berg. Ongeveer vijf kwartier-uur van de stad, tegen het oosten, ligt eene vlakte, genaamd "Aardbeving-vlakte," bevattende een kleinen heuvel, nabij de samenvloeing der Acahuapa met de Ismatac, alwaar de schokken menigvuldiger en zwaarder zijn dan in de stad. Bij eiken sehok rollen groote rotssteenen van de nabijzijnde heuvelen, en in "de heuvelen der aardbeving", openden zich breede en diepe kloven van vierhonderd ellen lang. Men vreest in deze streken voor de uitbarsting van een vulkaan." De «Tribune zegt «Tiet tooneel in de stad van San-Vineente is treurig. Overal naakte muren, gespleten en dreigende om te vallen de daken onbruikbaar, de openbare gebouwen verwoest, de straten verlaten en de ongelukkige iuwoners levende op de pleinen en op de verlaten plekken, onder hutten van boom takken of in tenten. Zij hebben 26 dagen zoo doorgebracht, blootgesteld aan zon en dauw. Vijfentwintig der voornaamste familiön zijn naar andere steden vertrokken, zonder dat er hoop bestaat op hunnen terugkeer wat de raeesten betreft. In de "Court Journal" leest men het volgende: Een Staat, door vrouwen geregeerd. In de Hollandsche bezittingen is een merkwaardige kleine Staat, die wat zijn regeeringsvorm en de zeden en gewoonten zijner bewoners aangaat., de stoutste droomen van de eman cipatie der Amerikaansche dames overtreft. Op het eiland Java ligt, tusschen de steden Batavia en Samarang, het ko ningrijk Bantam. Ofschoon schatplichtig aan Nederland, is het een onafhankelijke Staat, in politieken zin onbeduidend, doch gelukkig, rijk en sedert onheuglijke tijden bestuurd en verdedigd door vrouwen. Wel is de souverein een man, maar de overige regeerings leden behooren tot het schoone geslacht. De koning is af hankelijk van zijn raad, welke uit drie vrouwen be9taat. De hoogste autoriteiten, alle hooge ambtenaren, hofbeambten, le gerhoofden en soldaten, zijn zonder eenige uitzondering vrouwen- De mannen zijn landbouwers en kooplieden. De lijfwacht van den koning is een vrouwelijke keurbende. Deze amazones rijden te paard op de wijze der mannen en dragen sterke stalen punten in plaats van sporen. Ze voeren een gepunte lans tot wapen, welke zij zeer bevallig hauteeren: evenzoo het geweer, dat zij in vollen galop afvuren. De kroon gaat over op den oudsten zoon, eu wanneer de koning zonder afstammelingen na te laten, overlijdt, verzamelt zich een hon derdtal daartoe gekozen amazones, om een opvolger uit haar eigen zoons te kiezen. De gekozene wordt dan tot wettig vorst uitgeroepen. De hoofdstad van dezen kleinen Staat ligt in een der schilderachtigste gedeelten van het eiland in een vruchtbare vlakte, en wordt verdedigd door twee goed be wapende forten. C It G, fl, fi.J T. Yan af 10 tot en met .17 April 1873, zijn te Helder als losplaats ingeklaard Naam van Plaats het Gezagvoerder. van Lading. Bestemd voor Schip. herkomst. Langleij. tJ. Shearer. Henriet. Chris-I tina. A.. Dalmeijer. Laily Jacclijn. John Morgan. Willem Kroon prins der NciljD. de Wille. Dantzig. Nevvcaslle. Grccnock. Steenkolen. Hout. Steenkolen. Koopmanschap pen. Zur Mülilen CL Blikmau C. Zur Mdl.leu C. Maats. Nederl.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2