HELDERSGHE COURANT. Jïteuros» en Woensdag «ftöoerfentie-öfai). 14 Mei. PUBLICATIE. Dertiende Jaargang. <0ffiriëri gedeelte. Schutterij. ^irt-officiccl geöcclte. NIEUWSTIJDINGEN. Een Amerikaansclie Verkiezing. .M I250. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post h 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Ad vertes tien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdagscn Vrijdags middag6 12nur gelieve men de Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S'. G I L T J E S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS"der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart I82S (Staatsblad No. 6), houdende veglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6,7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordhol land. dd. 11 April 1828. No. (Proviuciaal blad No. 41)omtrent de executie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij deze op alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij 1873 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo die genen, welke in den jare 1848 zijn geboren, alsmede de zoodanigen, welke ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op deu lsten Jauuarij 11. bun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1839 tot en met 1847 ingesloten, de vreemdelingen van cbr,zelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen volgens Art. 2 der der Wet van 11 April 1827, als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde Militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijventevens te kennen gevende: Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopeu den eersten Jnnij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken van het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd, op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 uur. En ten einde voor te komen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven Dat zij, die in meer dan «ene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar een dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aaugeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij hun verblijf houden Dat degenen welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschre ven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hnDneu juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lstcn Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen wor den ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daaren boven zonder lotiDg bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten bannen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezetene dezer ge meente, welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voor zien, waardoor zich ieder van zijn juisten ouderdom kan verzekeren, en het welk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Helder, den 1 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. "VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Mei 1S73. Benoemd bij den staf der artillerie, tot magazijnmeester der art. van de le kl. den kapt. J. J. Mathijsen, magazijn meester der art. alhier. Volgens ontvangen telegram van Malta dd. 10 Mei, is het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden met onklare machine door het stoomschip Galleop van Huil, 300 mijlen bewesten Malta op sleeptouw genomen en aldaar bin nengebracht. Voor reparatie zou het stoomschip waarschijnlijk 14 dagen oponthoud ondervinden; alles wel aan boord. Feuilleton. Op zekeren donkeren, zachten avond, en in het midden der stad M.gonsde het in de verlichte straten als in een bijenkorf. Vóór het raadhuis heeft zich een onrustige menigte verzameld, die ge deeltelijk luistert naar de woorden van een reeds heesch geworden redenaar op de trappen van het gebouw. Een ander gedeelte is in zulke hevige afzonderlijke diseüssiën gewikkeld, dat hunne luide taal de woorden van den redenaar dreigt te overschreeuwen. Uit honderd monden hoort men stilte!" roepen, hetgeen de op positie nog heviger maakt en doet vreezen, dat de vergadering in een chaos zal overgaan. In een zijstraat hoort men muziek. Een helder licht, dat de gas lantaarns bijna verduistert, vertoont zich aan den hoek der straat; een fakkeloptocht nadertraketten stijgen in de lucht op, en het hoerah der menigte, die zich aangesloten heeft, is oorverdoovend. Onder de hoorders vóór het raadhuis schijnt plotseling alle twist op te houden, en de optocht wordt bij hare verschijning, als op commando, begroet met fluiten, sissen, knorren en blalFen. Het hoerah antwoordt des te luider. De straat schijnt echter als ver sperd; de fakkels geraken uit het gelid, worden hier op elkander gedrongen, ginds afgezonderd onder de menigte verspreidde mu ziek zwijgtscherpe, bittere woorden doen zich hooren en worden nog scherper beantwoordeen hevige strijd schijnt te zullen los barsten, en de vreedzame wandelaars trachten een goed heenkomen te vinden. Daar verheft zich op de schouders der omstanders een ranke, vlugge gestalte, beschrijft met zijne fakkel een vurigen kring, en, gebruik makende van een oogenblik van stilte, roept hij uit: Vrede, burgers! Vrijheid van overtuigingEen goed Ame rikaan berooft anderen niet van de rechten, die hij zelf eischt! Morgen bij de stembus is het de tijd, zich met elkander te meten Vrede, vredeklinkt het onder de menigte en de spreker ver dwijnt. »Hoerah voor een flinken borrelroept een dorstige stem daar- tusschen; een luid gelach doet zich hooren en de vrede is her steld de fakkels worden weder geregeld en onder de hervatte mu ziek wordt de tocht op nieuw in beweging gesteld. Het is een diep ingrijpend belang, dat op den avond vóór dc verkiezing de burgers op de straten drijft, en tot wederzijdsche de monstraties beweegt. De stedelijke belastingen zijn hoog en de openbare toestanden laten machtig veel te wenschen overig de gelden verdwijnen, zonder dat men het begrijpt, of een blik in de stedelijke huishouding kan slaan. Jaren lang heeft de oppositie partij getracht de mannen van de regeering bij eene nieuwe ver kiezing te doen vallendoch deze hebben door «en nauwkeurige kennis van de middelen, waardoor men op de groote massa des volks kan werken, telken jare met een klem getal behendige aan hangers iederen aanval weten af te wenden. Thans echter, door de ondervinding wijzer geworden, heeft de vooruitgangs-partij zich zoodanig weten te organiseeren, dat men morgen op een beteren uitslag hoop mag voeden. De geheele beschaafde burgerij heeft zich aan de zijde van den vooruitgang geschaard. Die partij heeft de gewone leuzen terzijde gesteld en voert in haar vaandel slechts de woorden»de val der bedorven regeeringAan de zijde der lieerschende partij staan de mannen, die sedert jaren van de po litiek een beroep hebben gemaakt en van postjes levende leve ranciers en contractanten, die met de bestaande regeering hebben geheuld, om rijkdommen te verzamelen, en de Ieren, die blinde lings stemmen naar het voorschrift van hunne geestelijke en poli tieke aanvoerders. De vooruitgangs-partij rekent op hare goede zaak en de eerlijk te behalen meerderheid bij de stembus; de be houdende partij op hare sluwheid en ervaring, op de macht van het geldenden invloed harer leden op de afhankelijke werklieden. De eerste heeft candidaten gesteld, wier namen tot heden alleen in burgerkringen een goeden klank haddende laatste stelt man nen voor; die de bevolking nooit anders heeft hooren noemen, dan in verband met posten of ambtsbedieningen. In eene ruime kamer van een midden in de stad gelegen hotel' stapt een man met groote schreden op en neer, wiens geheele wel-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1