BLllGKHLiJKE STAM DER (iBIliïïE HELlllili. Postkantoor HELDER. ADVERTENTIES» BODE GEVRAAGD een paar korporaals en een aantal manschappen, den eersten dag, nadat dit bekend was, zich hebben aangemeld. Volgens een Weener dagblad is het verzoek van den sultan van Atchindoor den Turkschen sultan ingewilligd. De sultan van Turkeije beeft zich bereid verklaard als be middelaar op te treden in de geschillen tusscheu Nederland en het rijk van Atchin. Mejuffrouw M. E. van den Veken geboren te St. Gilles bij Brussel en thans te Bronbeek woonachtig, heeft zich bereid verklaard, om als Roode Kruiszuster aan de tweede Atchineesche expeditie deel te nemen. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 Mei: In de jongste raadsvergadering alhier, werd het nieuw gekozen lid, de heer K. Bakker, geïnstalleerd. In dezelfde vergadering werd door den raad tot gemeente-o ntvanger be noemd de heer C. Rab, van den Burg. Tot hulponderwijzer te de Cocksdorp werd benoemd de heer K. Brouwer, van Oude-Niedorp. Oude Schild 12 Mei Dat de schelpen hoog in prijs zijn, is inderdaad niet te verwonderen. De vangst is met het aanhoudend gure en ruwe weder zeer schraal. Waal-en-Koog op Texel, 12 Mei. Gisteren morgen werd door den welEerw. heer Nijenhuis consulent, onzevan Wilsum tot ons overgekomen nieuwe 1 eeraar, d3. Damsté, bevestigd en aanvaardde de bevestigde des na middags zijn dienstwerk onder ons met eene opwekkende rede. Te Oosterend trad dienzelfden morgen voor de gemeente op ds. Starkenburg van Straten, predikant te Holijsloot. Oosterend wordt eerlang door het vertrek van ds. Kapteijn vacant Te Haarlem zijn bij de jongste voorjaarsexamens tot het verkrijgen van akten van lager onderwijs geëxamineerd 77 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer, van welke 22 zijn geslaagd. Daaronder waren 46 uit Amsterdam, van wel ke slechts 9, of slechts 20 pet. de akte ontvingen, terwijl van de 31 candidaten uit andere gemeenten van deze pro vincie 13 of ruim 4-0 pet. toegelaten werden. Voor de akte van hulponderwijzer zijn geëxamineerd 64, waarvan 38 slaag den. Er bevonden zich ouder de eerstgenoeinden 39 uit Amsterdam en van deze ontvingen 16 of ruim 40 pct.de de akte; terwijl van de 25 candidaten van elders 23 of bij na 100 pet. slaagden. Wel moet hierbij op den invloed der kweekschool te Haarlem en der normaallessen te Hoorn en Helder gelet worden; maar uit de gemelde cijfers blijkt wederom, hoe noodig het is dat te Amsterdam voor eene betere opleiding van onderwijzers worde gezorgd. Men schrijft uit 's Gravenhage: De directie van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij heeft Vrijdag avond jl. eene conferentie gehad met de regeering waarin men het eens is geworden over het sluiten van eene definitieve overeenkomst. Zeer spoedig zal deze bij de Staten- Generaal worden ingediend. Een der grootste en belangrijkste werken voor ons defensie-wezen, de nieuwe Utrechtsche waterlinie, nadert hare voltooiing. Deze linie die haar begin neemt aan het fort Honswijk en vandaar uit den Lek haar water ontvangt, heeft een lengte van 6 ure of 8 geografische mijlen. Gelijktijdig met het weekblad de Tabaksplant, is thans ook de Tabakscourantbij den uitgever C. L. Brinkman te Amsterdamverschenen. Behalve een inleidend artikel en handelsberichten bevat het blad een feuilleton over ta bakscultuur, tabaksfabriekatietabakshandel en tabaksbelasting, van de bekwame hand van dr. 11. F. R. Hubrecht, den directeur der handelsschool te Amsterdam. Men schrijft uit IJzendijke, 7 Mei. Met den eersten dezer maand zijn wij met ons Rijkstelegraaf- en brieven- gaarders-kantoor eene nieuwe phase ingetreden. De telegra fist, de heer Page, keert naar Amsterdam terug en de heer J. A. Bekaar, sinds tal van jaren brievengaarder, heeft zijn ontslag verzocht eri bekomen. Beide betrekkingen zijn nu vereenigd en opgedragen aan den heer G. Baert, een jonge ling van 19 jaar, die klerk bij de telegrafie in Rotterdam was. De oude brievenbesteller, tevens bode van het telegraafkan toor, had uit hoofde van het geringe salaris met 30 April ook voor zijn betrekking bedankt. De nieuw benoemde een gepasporteerd militair, liet echter op zich wachten. Des anderen daags werden voor de vacante betrekking door den gemeenten-omroeper sollicitanten ten kantore geroepen en werd een jongentje van 15 jaren daarmede begiftigd, zoodat wij nu aau het zoo belangrijk kantoor, waar maandelijks duizenden guldens waarden verzonden en ontvangen worden twee ambtenaren hebben, die te zamen 34 jaar tellen. Als blijk van groote activiteit kan gemeld worden, dat reeds twee van de stooinbarkassen, die van gouvernements- wege naar Indië zullen gezonden worden, in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de rijkswerf te Amsterdam zijn aangemaakt en eerstdaags naar Indië zullen worden geëx pedieerd, terwijl terstond weder twee andere stoombarkassen op stapel zijn gezet. Aan de Maastrïchtsche politie is de aangename taak opgedragen om de recettes der draaimolens te kontroleeren. Een tiende van de ontvangst moet als plaatsgeld betaald worden; daarom is nu bij eiken carrousel een agent-kontro- leur geplaatst. Te Yselmuide zijn drie personen door twee veldwach ters gestoord in het doen van opgravingen op het kerkhof. Zooals zij beweren, hadden de opgravingen ten doel een door het spiritisme aangewezen schat op te delven. Andere ver moeden, dat hier van kerkhofroof sprake zou moeten zijn. Twaalf surnumerairs bij de posterijen kunnen geplaatst worden. Het vergelijkend examen daarvoor zal in Novem ber plaats hebben. Men verneemt, dat een gewichtige ontdekking gedaan is aangaande de St. Janskerk te 's Bosch. Tot heden was het voor ieder, die eenigszins bekend is met de verschillende bouwstijlen, die zich in Nederland opvolgden, duidelijk, dat die kerk reeds ongeveer ten jare 1050 bestond. Thans wordt het al meer en meer aannemelijk, dat de St. Janskerk een nog veel hooger oudheid heeft, en denkelijk reeds be stond, toen de heilige Willebrordus in die strekeu het ge loof predikte. Agatha Millerin, te 's Gravenhage, de bekende gewezen marketenster, is thans honderd jaren oud. Te Broek-Sittard is eene duivelbanster gearresteerd, die, niet te vreden met de domme betooverden enorm veel geld af te nemen, ook de bedden, waarin zij krauzen vond, in beslag nam. B SJI T E 11 E I>. Een telegram in den «Daily Telegraph" maakt melding van een gerucht omtrent een moordaanslag op Keizer Wilhelm, tijdens de revue te Insterburg. Een priester zou op den Keizer gescho ten, en een kogel zou zijn helm doorboord, en daarna een officier verwond hebben. Luidens eene dépêche aan de Daily News," had deze moordaanslag te St. Petersburg plaats. Men meldt uit Portsmouth, 12 Mei. liet oorlogstoomschip «Valorous" zal heden naar Cape Coast Castle vertrekken, medene mende een detachement marine-artillerie en een veldbatterij. Het stoomschip «Banconta" ter Spaansche kust gestationeerd, zal zich daar bij de »Valorous" voegen. De wet betreffende den stex-ken drankwier tweede lezing thans door 'tEngelsche parlement is verworpen en wier strekking is, dat de belastingschuldigen, zoo twee derden hunner dat ver langen, de drankwinkels kunnen doen sluiten, heeft sinds '68nog niet zulk een hevigen tegenstand ontmoet als thans. Bij Chesterfield heeft een jongman de dienstmaagd van zijn moeder uit jaloerschheid in 't veld verworgd en daarna zichzelf aan een boom opgehangen. De Iersche «Farmer s Gazette" beklaagt er zich over, dat er tegenwoordig geheele scheepsladingen turf uit Rotterdam te Dublin worden aangevoerd. Zij noemt dit een schande voor Ierland, daar in dit eiland zelf een uitgestrektheid van zeven millioen acres turfveen nog onontgind ligt. Te Parijs is een troep Indianen uit Kanada gepasseerd, be staande uit een lOOtal mannen, vrouwen en kinderen in hun na tionaal costuum en met hun nog zeer primitieve wapenen, keu kengereedschappen en muziekinstrumenten. Zij begaven zich naar de Weener tentoonstelling om acrobatische voorstellingen te geven. Op de Weener tentoonstelling zal o. a. een zonderling kunst werk zijn te zien. Het is namelijk de Ilias van Homerus in steno grafisch schrift, door een professor te Weenen. Men kent den omvang van dat gedicht. Het is zoo fijn bewerkt dat het geheel in een notendop kan besloten worden. Men meldt uit New-York, 10 Mei. Heden is bericht ont vangen van een grooten brand te Port-au-Prince'150 huizen zijn een prooi der vlammen geworden en zes menschen zijn bij de ramp omgekomen. Gelijk overal gebeurt, werden bij het ophouwen van Boston de steenen, die van de in asch gelegde gebouwen afkomstig waren, afgebikt en op nieuw gebruikt. Dat afhikken kostte echter veel tijd en geldwat Yankee zeer verdroot. Spoedig had dan ook de amerikaansche uitvindingsgeest een middel gevonden om dat werk veel spoediger en goedkooper te verrichten. Er werd een machine gemaakt, die, voorzien van de noodige bijtels, de steenen zoo schoon schraapte, alsof ze nieuw waren. Niettegenstaande de bezwaren, die aan de vervaardiging van een dergelijk werktuig verbonden zijn, voldoet het uitmuntend. Men werpt de steenen eenvoudig in oen trechter en krijgt ze dan, 35 of 20 in de minuut, schoon terug. Komt er al eens een heel dikke steen onder de bijtels, dan stopt de machine nietmaar snijdt eenvoudig wat te veel is weg. Neemt men nu in aanmerking, dat de bijtels niet bot kunnen worden, daar de wrijving der door schuivende steenen deze voortdurend slijpt, en ook dat de steenen in hun geheel blijven, hetgeen bij bikken niet het geval is, dan schijnt deze uitvindig voor aannemers en architecten niet van be lang ontbloot te wezen. SCSIEElPSTSJfiïSlGiE». Binnengekomen te Helder. 9 Mei: Caledonian, st., Batavia, via Suez. Vine, st„ Huil. Char- lotte, Kuijper, Dantzig. Adriana, Feninga, id. 10 Witwood, Langley, Sunderland. Ornen, Hansen, Frederik- stad. Sylvanus, Rijnliardt, Drammen. Gouverneur de Ro- ville, Wolking, Cura^ao. Eigel, Larsen, New-Orleans. Eliza Aliza, Masson, Philadelphia. Witword,st., Goole. Langley, st., Sunderland. Recovery, Johnson, Newcastle, 11 r> De Ruyter, st., Batavia via Suez. Hendrik Daniël, Ouwe hand, Suriname. Etna st., Cadix. Visserij, Visser, Londen. Christina, Visser, Soerabaija, vertrok 18 December. 12 Citizen, st., Londen. Colden, st., Middlesbro. Pero, Wilson, Newcastle. Emanuel Boutcher, Walker, id. Cato, Bakker, Frederikstad. 13 Wind NtW. Seahorse, st.Huil. Daisy, Ohlson, Helsing- fors. Tisga, Pedersen, Memel. Leo, Hoek, Riga. Amphi- trite, Johnson, Krageroe. Uitgezeild te Helder. 10 Conservator, st.Newcastle. Catharina Elisabeth, Keun Wyburg. 11 Bothnia, Busche, de Oostzee. 12 Nina, st.. Bordeaux, etc. etc. 13 Rotterdam, st.Stettin. Langley, st.Sunderland. Nieuwediep, 10 Mei. Het stoomschip «Caledonian," van Batavia alhier binnen, heeft den 1 dezer storm gehad van het OZO. en den 3 en 4 dito op 410 Noorder breedte, 10o Wester lengte, van het NO. Van 9 12 Mei 1873. BEVALLEN M. S. Mulder, Z M. Schotvanger, geb. Lindeman, D. J L. Veen, geb. Stilkenboom, D. 11. Nieuw buurt, geb. Noot, Z. A. Schipper, geb. Tiemauu, Z. N. Postma, geb. Buijleudijk, Z. A. vau Gijn, geb. Bakker, Z, OVERLEDEN N. Tuinder, 38 jaar. H. Visser, 59 jaar. N. C. Kjempe (onbekend).D. Pnaij, geb. de Groot, 34 jaar. T. Henkes, geb Bakker, 57 jaar. F. Klein, 21 jaar. Levenloos aangegeven 1. MAIlKTBEItlCHTElV. ALKMAAR, 10 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f50 a 270, Veulen f-.18 Koeien f 210 a 295, 72 nuchtere Kalveren f5 a IS, 710 Schapen f21 a 45, 1S03 Lammeren fl6a 24, 7 Bokken en Geiten f5 a 10, 20 kleine dito f0.60 a f0.95, 241 magere Varkeus f21 a 35, 846 Biggeu 110 a 14, Boter per kop 10 721 a 0 80. 3 HOORN, 10 Mei. - heet. Tarwe f—a2 heel. Rogge f7.a 19 heet. Garst f6.a 7, 5 heet. Haver f 4.50 a 5, 1 heet. witte Erwten f9 a -, 2 heet. groene Erwten f 12 a -, 2 heet. vale erwten f 12 a f -, 18 heet. bruine Boouen 110 a 18, 5 heet. wilte Booneu f 13 10 heet. Paatdenboonen f8 a f-, heet. mosterdzaad f21 a 22.50, heet. karwcizaad f 19 a 19.50, 7 Paarden f 100 a 225, 270 Koeien f225 a 400, 1500 Schapen f26 a 43, 2600 Lammeren f12 a 24, 40 Kalvcica f7 a 15, 90 Varkens f20 a 30, 15 Zeugen f37 a 66, 600 Biggen f6.- a 12 50, 130 Bokken f 0.60 a 13, 125 Geiten f0.90 a 12, 19200 Kipeicrcn f2 80 a per 100 stuks, 8900 Eeudeieren f3.40 a -.-per 100 stuks, 3200 kop Boter f0.55 a 0.60 per kop. Handel vlug. AMSTERDAM, 12 Mei. Tarwe per 2400 kilo op levering Voorjaar f 5 hooger, Najaar alsvoren Mei f 386, Oct. f361. Rogge per 2100 kilo goed prijshoudend. 122/23 nieuwe Gelatz f210, 203, 119/20 jarige dito f194, 198, 199, 200 11S miuderc dito f190; 121/22 (g nieuwe Potersb. f210. Aardappelen Zceuwsche Jammen f2 30 a 3.25 Fricsche Jammen f2.40 a f 2.80. Aanvoer en handel bepalen zich grooteudeels tot Friesche, waarin de handel levendig is. Geen andere soorten meer voorhanden dan Zeeuwsche eu Friesche. ROTTERDAM, 12 Mei. Meekrap. De aanbiedingen vau oaberoofde, teelt 1872, blijven tamelijk ruim en kwamen enkele afdoeningen tot opnieuw iets lagere prijzen tot stand. Van oudere gewassen zit de voorraad meest in zeer vaste handen, ca worden die niet lager aangeboden. Ook vau fijne krappen zijn de aaubiediu- gen onbelangrijk, eu niet lager te koop. LONDEN, 12 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3600, Schapen en Lammeren 24000, Kalveren 300, Varkens 100. Prijzen: Beste lluuderen 6/6, Schapen cn Lammeren 6/4, Kalveren 6/2, Varkens 5/ NIEUWE DIENSTREGELING tengevolge der invoering van deti Zomerdienst op den N. II. Spoorweg, aanvangende 15 Mei 1873. Laatste ligting der Bussen aan het Kantoor: Voor den len trein 6.10 's morg. 2en 8.45 3en 1.10 's midd. 4en 6.40 's avonds, voor de verzen ding per Stoomboot naar Amsterdam, 10.30 's avonds. Ligting der Buitenbusscn. Binnenh. Hoofd Raadhuis Centrum Station. 5.10 's morg. 5.20 's morg. 5.25 's morg. 5.20 's morg. 6.20 's m *12.10 's midd. *12.20 's midd. *12.30 's midd. *12.20 's midd. 1.20 's m 5.40'sav. 5.50'sav. 6. 'sav. 5.50'sav. 6.50'sa. 10. Op Zon- en feestdagen vervalt deze ligting. Voor Texel laatste ligting der Bussen aan het Kantoor: 6 uur 's morg. 10 uur 's morg. 5 uur 's avonds. Vlieland en Terschelling uur 's morg. Voor Anna Paulowna en ICpegras 6.10 u. 's morg. 6.40 u. 's av Voor Wieringen 6.10 uur 's morg, Het Kantoor is geopend van af 15 Mei a. s.: Des morgens van 5 tot 7£ uur en van 10 tot 2 uur. avonds van 5 tot 8| uur. Op Zon-en Feestdagen gesloten van 10 uur 'smorg. tot 12 uur. 's Middags overigens geopend als op de werkdagen. Postwissels en Inkassering van Quitantiën: Van 10 u. 'smorg. tot 2 u. 'smidd. en 'savonds van 5tot 7 uur. De Directeur II E R W E IJ E R. Donderdag 15 Mei vertrekt van liier de O. I. landmail, via Brindisi, per laatste trein. Vrijdag 16 Mei vertrekt vanhier de mail naar Curagao en Suriname, per eerste trein. voor eene Maatschappij tot het aanwerven van nieuwe Ledentegen hooge provisievoor den Helder. Adres met franco brieven, onder letter J. G., bij den Boekhandelaars J. M. E. G. H. MEIJERHeerengracht, hoek Wolvenstraat te Amsterdam.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3