HEIDERSCHE COURANT. 17 lei. Jlieums- en Zaterdag «ftöoedenfie-öfaö. Dertiende Jaargang. ©jficicrl gcöcrite. Bekendmaking. Bekendmaking. JJict-ojficiËcl gcbccitc. NIEUWSTIJDINGEN. Een Ainerikaansebe Verkiezing. M |25l. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. Dc prijs der Adtektentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tien intezcr.dcn. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. G I L T J E S. Het Gemeentebestuur van DEN HELDER, vestigt de bijzondere aandacht der Ingozetenen op de wijzigingen, welke in de twee eerste paragraphen van art. 27 der wet van ü9 Maart '1833, (Staatsblad No. 59) betreffende de personele belasting zijn gebragt, luidende aldus '1. Die na den '15dcn Mei een perceel in gebruik neemt, is »voor dit perceel do belasting naar de vier eerste grondslagen voor »den tijd des dienstjaars. die dan nog over is vorschuldigd. 2. Aan den bclastingpligtige, die in den loop des dienstjaars »cen perceel verlaat, zonder daarin cenige roerende goederen of «iemand in zijne dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend »van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd »des dienstjaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, «binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het «perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten «kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. «De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch «tijdvak waarin het perceel wordt verlaten, indien de belasting- «pligtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een an- »der perceel, waarvoor hij belastingpligtig is, in gebruik neemt. «Bij overlijden van den bclastingpligtige treden zijne erfgenamen «in dezelfde regten en verpligtingen. «De aangiften volgens het eerste en derde lid ingediend worden «als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld." Helder, den 14 Mei '1873. liet Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERllEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van dc ingezetenendat tot tegonsehatters voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1873—1874 zijn benoemd de heeren L. J. KASSIES en G. KOOTER. Helderden 14 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERllEYSecretaris. POLITIE. Dezer dagen op de mestvaalt gevonden een Zilveren VORKJE. De eigenaar kan hetzelve ten burole van Politie terug bekomen. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Helder, Nieuwecliep, Willemsoord, enz., 16 Mei 1S73. Woensdag bezocht Z. K. H. prins Hendrik met zijne adjudanten de alhier liggende mailbooten der maatschappij //Nederland" en 's Rijkswerf. Des morgens ten 9 ure 55 m. arriveerde hij alhier en werd aan het station ontvangen dooi den schout-bij-nacht, terwijl het muziekkorps der marine zich bij die gelegenheid deed hooren. Met den laatsten trein vertrok hij weder van hierop dezelfde wijze uitgeleid, als hij werd ontvangen. JX Pelix alhier, heeft het beroep naar deChr. Geref. gemeente te Groningen aangenomen. Gisteren namiddag arriveerde alhier per boot evenals heden morgen per spoortrein, een gedeelte mariniers, dat in vereenigiug met liet alhier voor de expeditie naar Atchiu aangewezene getal op morgen zal inschepen aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden. Men verzoekt ons het volgende te melden: Bij genoegzame deelneming zal in 't begin van Juli a. s. een provinciale schietwedstrijd alhier plaats hebben, waartoe zullen worden uitgenoodigd leden der weerbaarheidsvereeni- gdngen uit dit gewest, leden der schutterijen uit deze pro vincie en officieren, onderofficieren en manschappen van land en zeemacht ter dezer plaatse. Tot ondersteuning van d:t plan, met geldelijke bijdragen, zullen eerstdaags lijsten ter inteekening bij de ingezetenen worden rond gezonden. Men vleit zich dat vele plaatsgenooten en inzonderheid neringdoen- Peuilleton. {Vervolg.) «En gij komt zeker uit de Duitsche wijk Met deze woorden richtte bij zich nu tot den laatsten bezoeker. «De lieer Cox laat u weten, dat er weinig hoop mag worden gevoed, als er nog niet een flinke slag geslagen wordt. Uw tegen stander de candidaat van de re/ompartijde heer Simmerswerkt daar in persoon en heeft de meeste kiezers reeds gewonnen. Do heer Cox laat vragenhoe het staat met de aan te plakken biljetten?" «Daar zal voor gezorgd worden," is het eenigszins bitsche ant woord; «wij zullen de Duitsche'wijk hebben, al spanden nog tien zulke menschen tegen mij samen!" Toen deze dc kamer verlaten hadsloot hij de deur, en wendde zich tot den man op de sofa. «Die candidaat is dezelfde, die mijn oudste dochter overal naliepdoch dien ik bepaald heb afgewezen. Hij is ook een Duitscher, even als ik, doch bezit niets, en heeft m de politiek altijd tegenover mij gestaan. Nu verbeeldt hij zich mij te kunnen doen vallen, en het is mogelijk, dat ik morgen avond nog armer ben dan hijmaar hij zal toch wetendat hij tegen mij opgetreden is! Ik licb hier nog iets voor u tc doen, dat ik niet iedereen kan toevertrouwen!" ging hij voort, terwijl hij een gevouwen papier uit zijn biicventasch nam«het is in het Duitsch en het Engelsc-li; ik denk wel, dat het effect zal doen. Het moet nog dezen nacht gezet en gedrukt worden, doch morden voor het aanbreken van den dag aan alle hoeken aangeplakt zTin. Laat een vat bier in de drukkerij brengen, en zorg vooral dat het in de Duitsche wijk overal te lezen is. Ik ga nu heen' om nog voor een en ander te zorgen, anders klopt men mij no°- den laatsten dollar uit den zak, vóór het een uur later is." Wij hebben u daar den kapitein Bitter voorgesteld, dien dere- geeriugspartij dit jaar tot candidaat had gestelddc andere per soon was zijn toenmalige adjudant Jim SuUivandie het geheelc jaar leefde van hetgeen hij bij de verkiezingen door zijne uitge breide kennis van plaatsen en personen wist op te loopen. lntussclien bezochten de leiders der reformpartij de afzonderlijke wijken. Er werden geruchten verbreid van een wanhopige coup dien de partij des bewinds zou beraamd hebben. De Ieren, zeide men, zouden tegen de Duitschers worden opgeruid, om hen zoo mogelijk met geweld te verhinderen hunne stemmen uit te brengen. In alle wijken houdt men nog vergaderingen met opgewonden rede voeringen. Er worden comités van toezicht benoemd, welke van het aanbreken van den dag af hunne plaats bij de bussen innemen, om het onwettig stemmen tc beletten, en voor de bescherming der liberale stemmers zullen zorgenvoor alles worden de noodige afspraken gemaakt: nog laat na middernacht bevindt zich de can didaat Simmers op straat, om uit de verst afgelegen wijk naar zijn woning terug te koeren. Hij was overal met gejuich ontvangen, want van zijne bekende strenge eerlijkheid verwachten de burgers verbetering in de schreeuwende misbruiken van allerlei aard. Nau welijks lag hij echter een uur te bed en had juist de oogen ge sloten, toen een hevig kloppen aan de huisdeur hem doet opsprin gen. «Sta op, Simmers, er is werk aan den winkel!" wordt hem toegeroepen door een binnentredend werkman, wien het zweet op het gelaat stond, en die een papier ontvouwde en bij het snel ontstoken licht hield. «Ziehierleesdit wordt zoo even aan alle hoeken aangeplakt." De jonge kpopman leest het schotschrift, dat hem beschuldigt van met door bedrog verkregen gelden naar Ame rika te zijn gekomen en daarmede zijne kleine zaak te hebben begonnen; de bewijzen zullen worden geleverd, zoodra men ver kiest; de burgers worden gewaarschuwd de stadskas niet toe te vertrouwen aan een man, die, ontrouw in het kleine, het inliet groote niet minder zal zijn. Wel was het stuk niet onderteekend, maar de indruk, dien zulk ecriê beschuldiging op den morgen dor verkiezing zou te weeg brengen, was onmogelijk te berekenen. Simmers verbleekte op het eerste gezicht, doch begon de volzinnen wat scherper in het oog te nemen. «Kapitein Bitter heeft dat niet geschreven," zegt hij eindelijkals tot zichzelven sprekende; «maai bij heeft toch wellicht dc hand in het spel gehad. Nu wij zullen

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1