den gaarne bijdragen zullen willen leveren voor een plan, dat, uitgevoerd, zeker belangrijke voordcelen aan de plaats onzer inwoning zal schenken vooral ook door de festiviteiten, die er zullen plaatsgrijpen, vuurwerk, optochten, muziek, feest hals, enz. Door de hoofdcommissie van //het Üoode Kruis" is een hoogst aanzienlijke voorraad verpleeg- en voedingsmid delen naar hier afgezonden, die in kisten gepakt, met het eerstvertrekkende stoomschip der maatschappij Nederland naar Oost-Tndië zullen worden overgevoerd, ten einde bij de op handen atchineesche expeditie van dienst te kunnen zijn. Naar wij vernemen, moet daarbij zijn gevoegd een som van f 25,000 door de commissie mede ter beschikking gesteld. Gisteren berichtte men ons, dat benoorden Terschelling is drijvende gezien de achterspiegel van een schip, waarop te lezen stond: nlnsulinde van Amsterdam." Men maakt daaruit de gevolgtrekking, dat het Nederland- sche schip lhisulindekapt. Duinker qq.den 26 April van Sunderland naar Indië vertrokken, in de Noordzee zou ziju verongelukt. Daar aangaande de bemanning nog niets be kend is, hoopt inen dat die door een ander schip is opgeno men, doch men vreest het erg'ste. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland is den 15 dezer te Port-Saïd aangekomen en zou dienzelfden dag de reis naar O. Indië voortzetten. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen kwam den 13 dezer te Falrnouth aan, tot het innemen van kolen, en zette dienzelfden dag de reis voort. Aan boord was alles wel. De luitenants ter zee 2e ld. P. Metman, J.A. Kloek, W. E. Hazenberg, benevens de officieren van admin. 3e. kl. W. F. Klompé, en F J. Olivier worden, met den 20n dezer, geplaatst resp. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, wachtschip te Hellevoetsluis, ramschip Schorpioen monitor Krokodil en wachtschip te Amsterdam. De luitenant ter zee 2e kl. J. II. Wouters wordt met den 2ln dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en zulks ter vervanging van den luitenant ter zee 2e ld. L. Voute, wiens plaatsing, aan boord van ge noemd wachtschip met den 13 tevoren, wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Naar aanleiding van 's Kouings besluit van den 12n Mei 1873, no. 17, worden Zr. Ms. schroefstoomschepen Ban- da en Amboina liggende te Fijenoord en te Amsterdam, met den 20n dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost- Indië, en het bevel daarover opgedragen respectievelijk aan de luitenants ter zee le kl. C E. T. van Woelderen en Jhr A. F. Meijer. Met dien datum worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Bandade luits. ter zee 2e kl. G G. Sterk en G. C. Otten, eerstgenoemde als oudste officier, de adel borsten le kl, A. W. F. C van Woerden en W. J. de Bruyne, de offic. van gez. 2e kl. W. Schoondermark en de officier van administratie 3e kl. M. C. Hazenberg aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina, de luits. ter zee 2e kl C W. A. D. Steup enII. L. C. Wolterbeek Muller, eerstgenoemde als oudste officier, de adelborsten le kl. G. de Fremery en H. Slot, de offic. van gez. 2e kl. IC. G. F. Sloos en de offic. van administratie 3e kl. I. F. van Gelsdorp. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te benoemen: bij het 7e reg. inf, tot kapt. der le kl., den kapt. van de hem toch vóór komen, en ik dank u, vrienden, voor uwe waak zaamheid; lieden avond spreken wij elkander nader." Ilij neemt een strook papier van zijn schrijftafel, schrijft daarop: «Nieuwe leugen van de knoeipartijen plakt het aan het hoofd van het andere biljet. Daarna haalt hij uit een gesloten kast een ander welbewaard geschrift, hecht het onder aan het schotschrift, en de werkman leest met schitterende oogen»De heer Henry Simmers is zeven jaren als boekhouder in onze zaak werkzaam geweest, en ofschoon hij bij zijn vertrek geen andere middelen bezit, dan die hij door spaarzaamheid en eene strenge geregelde leefwijze heeft kunnen verwerven, heeft hij toch hij ons het uitgebreidste crediet, en zijn wij ten volle bereid bij onze mede-handelaars voor hem borg to blijven." De onderteek'éning was van eene welbekende Newyorkscho firma. «Hoerah 1" roept de werkman»nu met den meesten spoed aan den arbeid!" «Ik ga naar onze drukkerij, daar wordt den gebeclen nacht door gewerkt," vervolgt Simmers»zorg gij nu binnen een uur voor de noodige personen, om elk aanplakbiljet met een behoor lijken kop en staart te voorzien, en het blaadje wordt juist om gekeerd." Het is nauwelijks zeven uur in den morgen, doch kapitein Bitter is reeds op de been om zich naar liet hoofdkwartier te begeven, en daarna het toezicht te houden over de genomen maatregelen en zijne partij aan te moedigen. Hij zal daartoe de rondte bij de stembussen der verschillende wijken doen. Hij betreedt echter nauwelijks de straat, of zijn blik valt op het in den nacht aange plakte biljet; het kolossale woord «leugen" met een reusachtige hand daarnaast, die op de wederlegging wijst, geeft hem een plot seling gevoel, alsof zijne beenon de dubbele zwaarte hebben ver kregen. Ilij ziet, boe de voorbijgangers even stil staan,om bette lezen, en dan lachend verder gaan; hij wendt het hoofd ai, om niet herkend te worden, In het «hoofdkwartier" zijn reeds alle leiders der oude partij vereenigd, doch de stemming is blijkbaar gedrukt. Hier en daar hoort men een korte opmerking maken, die even kort wordt beant woord. «Die kerels hebben den duivel te baatroept Bitter, bin- 2e kl. W. J. F. v. d. Blom, van het korps lot kapt. der 2c kl. den kapt. van de 3e kl. T. J. Koentz, alsmede den kapt.-kwartierm. van de 3e kl. II. C. v. Erp Taalman Kip, beiden van het korps. Men schrijft uit Harderwijk, 14 Mei. Den 31 dezer zal van het koloniaal werfdepot naar het Nieuwediep vertrek ken een detachement suppletietroepen, sterk 170 man, waar onder 10 onderofficieren, om aldaar te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Java. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie van het Oost-Indiesch leger C. Schilfer, die van verlof retourneert, onder medegeleide van den len luitenant der infanterie van het Oost-lndiesch leger J. A. A. in't Velt en den 2en luitenant van dat leger B. van Helden. De regeering heeft aan de Tweede Kamer voorge steld de bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst, met de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij gesloten. De regeering zegt in hare toelichting, dat het wenschelijk is, aan de Ka naalmaatschappij, door verdere staatshulp, tot voortzetting van haar werk de gelegenheid te verschaffen. De Maat schappij is niet te kort gekomen aan hare verplichtingen, ten aanzien van de uitvoering der concessie, volgens de goedgekeurde plannen en bestekken. Zij heeft erin toege stemd te haren laste te nemen wijzigingen in de werken, zonder vergoeding en tot compensatie tegen minder werk. Nopens het kanaalpeil heeft men zich verstaan. De regee ring stelt voor de Maatschappij in de gelegenheid te stellen, hare taak te blijven vervullen en zoo mogelijk ten einde te brengen, door het leenen eener som van 5.J- millioen, waarop haar reeds sedert een jaar uitzicht is geopend, en waarvan zij bij wijze van voorschot reeds eene som van 3^- millioen heeft genoten. Z. M. de Koning zal, na terugkomst uit de noorde lijke provinciën, den 24n Mei a. s tot den 20n Juni daar aanvolgende in de residentie verblijven, en op dien datum of naar het Loo vertrekken, of een buitenlandsche reis gaan doen. Dagbl Op Texel heeft men een leemlaag of kleigrond ontdekt. Proeven zijn reeds genomen, of deze grondstof geschikt mocht worden bevonden tot fabriekaat van steenen of aar dewerk voorloopig schijnt zij reeds een goed resultaat te hebben opgeleverd. In de Woensdag j 1. te Schagen gehouden vergade ring der centrale kiesvereeniging is, voor de op 10 Juni a. s. te houden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in dit district, tot Candidaat gekozen, de Heer Mr. W. van der Kaay, en wel met al- gemeene stemmen. Te Deventer heeft een schoenmakers jongen, die aan onnoozelheid leed, zich aan een spanriem opgehangen. Men vond hem, toen hij nog niet dood was, maar hij overleed weldra onder de handen van een deskundige, die te hulp geroepen was. Met genoegen deelen wij mede, dat op nieuw drie Hol landers in Japanschen dienst zullen overgaan. Het zijn de beeren Esclier, ingenieur van den waterstaat, de civiel-in- genieur Thissen en de ingenieur Rijke. Binnen drie maan den zullen zij vertrekken. Het stoomschip Bengalenis Dinsdag morgen van Calcutta naar Suriname vertrokken met 530 volwassen emi granten. nenkomende, alsof hij blijde was, zijn inwendigen toorn te kunnen luclit geven, hetgeen ook de tongen der anderen scheen los te maken men hoort van alle zijden dergelijke uitroepingen en half luide gesprekken, tot eene stem gehoord wordt, die allen overschreeuwt. «Ik heb wel voor heeter vuur gestaan, zonder te wanhopen; mij dunkt wij moesten maar naar onze posten gaan, en doen wat wij kunnen. Als maar niets verzuimd wordt, zie ik nog geen reden voor een zoo groote bezorgdheidDe groepen maken echter zeer langzaam de noodige afspraak en verwijderen zich in alle stilte. Het is op de straat stiller dan gewoonlijkde talrijke koffiehui zen zijn gesloten, en alleen in de nabijheid der stembussen herinnert de steeds grooter wordende menigte aan de beteekenis van den dag. Bitter heeft zich met Ji/n Sullivan naar het naburige brandspuit huisje begeven, waar de stembus der wijk is opgericht tusschen de beëedigde kiesrechters. «Leve de regeeringscandidaathoort men enkele stemmen van verre roepen, en daar van de oppositie geen stem antwoordt, begint het gelaat van Bitter op te helderen. «Het zijn meest werklieden van de groote fabriekenmerkt Jim op met een scherpen blik op de menigte, die de straat verspert«zij heb ben een halven vrijen dag met het volle loon, en toch vertrouw ik niet veel op hen! Hé, Bob, hoe staan de zaken?" roept hij een uitdeeler fier stembriefjes toe «Zonderling!" antwoordt deze met de. hand in zijne haren; «er zijn menschcn genoeg, maar niemand verroert zich. Er zijn nog geen twintig stemmen uitgebracht. Dij de stembus staan eenige fabrikanten, en eontroleercn ieder, die zijn biljet openlijk vertoont; dat schijnt de werklieden huiverig te maken." {Slot volgt.) Tot gemak der kiezers worden in Amerika de stembriefjes met den naam van den candidaat eener partij gedrukt en zoo talrijk mogelijk verspreid.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2