HELDERSCHE COURANT. Woensdag 21 Mei. M 1252. 1875. Jtieuios- en <aï)oerfen(ie--6fai). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Feuilleton. Een Amerikaansche Verkiezing. Dertiende Jaargang. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhaudclaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1 4 regels is CO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Diusdagsen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GILT J E S. Officier! ijcöcdte. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevondeneen SIGAREN KOKER en eene PORTEFEUILLE. De regtraatige eigenaar kan zich ter terug bekoming aanmelden ten burele van den ondergeteekende. Helder, 20 Mei '75. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. De BURGEMEESTER dor gemeente HELDER brengt ter ken- nisse, dat op een of meerdere dagen dezer week, aan te vangen waarschijnlijk WOENSDAG 21 M e iPROEVEN MET ZWAAR •GESCHUT zullen genomen worden op de OOSTBATTERIJ. De dag van het vuren zal kenbaar gemaakt worden door het uitsteken van een WIMPELvan den toren van het RAADHUIS -en van de NIEUWE KERK, en het uur wordt kenbaar gemaakt door het hijschen van eene ROODE VLAG van de BATTERIJ, en het afvuren van een gewoon Kanonschot, een kwartier uur vóór •de proeven zullen plaats hebben. Ingezetenen der Gemeente, en bijzonder bewoners en eigenaars van panden in de nabijheid van de OOSTBATTERIJ, worden in hun belang aangemaand de ramen open te zetten, of zoodanige maatregelen te nemen als zij dienstig oordeelen. Helder, Dc Burgemeester, 20 Mei 1873. STAK MAN BOSSE. JSiet-ufficiccl ocbcclte Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 20 Mei 1S73. Na eene reis van 27 uren arriveerde alhier Zaterdag van Middlesbro, het stoomschip Javahet eerste schip der maatschappij van dien naam. Zooals men weet, zal genoem de boot den 31 dezer de reis van hier, via Suez, naar Ba tavia ondernemen, aan boord hebbende een detachement vrij" villigers voor liet Oost-Ind. leger. Den 5 Juni vertrekt van hier van wege de Commer cial Steamship ('ompany het Nederl. stoomschip Trompkapt. Leue, naar Batavia, via Suez. Zaterdag morgen embarqueerde het detachement ma riniers, sterk 300 man, onder kommando van den kapitein F. A. van Braam Houckgeest, aan boord van het stoom schip Koning der Nederlanden. De schout-bij-nacht, direc teur en kommandant der marine alhier, de heer E. A. Gre- gory, richtte voor het aan boord gaan der troepen het woord tot hen door op het gewicht der zending en op hetgeen het vaderland van hen verwachtte, te wijzen. Het muziekkorps der marine liet zich toen, even als bij het naar zee gaan van het stoomschip, hooren en een onaf zienbare menigte had zich langs de kade geschaard, om de vertrekkenden een laatst vaartwel toe te roepen. Het stoomschip Koning der Nederlandenkapt. Braat, Zaterdag van hier, via Suez, naar Batavia vertrokken, pas- s rde 18 dezer 's middags Dover; alles welaan boord. Op Donderdag avond a. s. zal door de zangvereeni- ging Cecilia eene uitvoering worden gegeven in het lokaal Musis Sacrum. Het tweede gedeelte van het programma wordt geheel ingenomen door de schoone cantate: der Oster- morgenvoor solo's en koor. Hoewel men de ingezetenen dezer gemeente wel eens ten laste legt, weinig ingenomenheid te bezitten voor de liefe lijke toonen van muziek en zang, vertrouwen wij, dat de gunstige reputatie van Ceciliavooral bij de uitvoering van groote stukken, een genoegzaam talrijke opkomst zal uitlok ken, om zich van bedoelde blaam te zuiveren. Door de vereeniging Gaudium inter nos, zal op Zon dag avond a s. in het lokaal Tivoli een vriendschappelijke (Si t.) Nauwelijks heeft Bitter gehoord, dat de menigte der werklieden zich laat afschrikken door de tegenwoordigheid der fabrikanten of hij dringt door de massa henen, naar alle zijden vriendelijk groetende, en dezen cn genen de hand drukkende. «Vooruit, jongens! wat scheelt er aan? Hoe eerder wij klaar zijn, des te eerder zitten wij bij ons bier. Vooruit maar!" Plotseling voelt hij een gespierden arm onder don zijnenen hoort naast zich een luide stem: «Vooruit, jongens! hier is de kapitein Bitter, die gaarne met ons geld zou omspringen; doch: Hoerah voor de reform-partij! wie geen lafaard is, volge mij!" Bitter ziet eensklaps de massa in beweging komen; hij ziet een «ogenblik van verre cle stembus en meent eenigen der fabrikanten te herkennendoch even spoedig beneemt de menigte hem dat uitzicht en hij hoort niets dan een luid, lachend: «Leve de reform partij Als door tooverij ziet hij de stembriefjes der tegenpartij in alle handen, en is blijde, dat hij het gedrang kan ontkomen, dat hem dreigt te verpletteren. Jitn heeft zich reeds uit de voeten gemaakt, en terwijl hij mompelt: «Wacht, gemeene ploerten! het zal er dezen middag anders spannen!" maakt ook de candidaat, dat hij weg komt. Hij bereikt een meer beschaafde wijken ziet een kwartier uurs later een andere stembus voor zich. Ilier gaat het alles buiten gewoon rustig en ordelijk. Glad geschoren gezichten en staande boorden onderscheiden de haute volée der burgerij. Overal schijnt het conservatieve stembiljet den boventoon te voerenzelfs als de oppositie zich vertoont, hoort men niet de minste demonstratie. Bitter gevoelt zich hier op zijn gemaken betoont weder een .grooter zelfsvertrouwentoon hij een lid van zijn hooldkwartïer in het oog krijgt, en er heen spoedt met de woorden: «Hoe gaat het elders?" »De leisel)e wijk blijft getrouw, even als altijd," is het antwoord, «ofschoon er vóór den middag nog wel bebloede hoofden zullen komen. Dc reform-mannen worden niet tot -de stembus toegelaten, doch zij schijnen zich daaraan niet geduldig ±e willen onderwerpen. Intusschen zal dc wijk der Duitschers en ■die der werklieden de beslissing moeten aanbrengen, en daar moet aiet alles even zuiver zijn." «We zullen ze wel zuiveren!" zegt Bitter met nadruk. «Hier, Jiml" roept hij, terwijl hij dezen door de menigte ziet dringen: «neem een rijtuig en haast u naar de «Zon." In een uur moeten de spoorwegwerkers in de Duitsche wijk zijnwaar ik ze stellig verwacht!" Met een blik van verstandhouding vliegt de adjudant weg, en Bitter wandelt de straat op, om ergens een achterdeurtje te vindenteneindeondanks het verbod, een kleine hartversterking te bekomen. Vrachtwagens, met een muziekkorps vóorop, en het opschrift: «Leve het behoud!" komen hem te gemoet; zij moeten dienen, om uit dc verwijderde wijken, de trage stemmers, de zieken en gebrekkigen naar de stembus te brengenen de kapitein groet de voerlieden vriendelijk met zijn stok. In troepen worden jeugdige vreemdelingen naar het stadhuis geleid, om hen tot Amerikaansche burgers te maken, cn hen volgens het hun over handigde biljet te doen stemmende behoudspartij betaalt thans het burgerschapsrecht voor allen, die haar ondersteunen. Aan de hoeken staat men te discussiëerenen Bitter ziet bij de sprekers vele bekende gezichten. Alles is in rustelooze beweging en met een opgeruimd hait sluipt Bitter eindelijk in een nauwe zijstraat, om achter een glaasje het oogenbiik af te wachten, dat hij zelf verder werkzaam zal optreden. Toen hij eindelijk, zijn plan nog eens overwegende, de richting naar de Duitsche wijk inslaat, komt Simmers hem tegen in een cab. met een vlug paard bespannen. «Hé, kapitein," roept deze, toen hij hem bemerkt; «evenwel goede vriendenhoe het ook gaan moge! niet waar?" «Loop naar den dui\elbromt Bitterdie zijn hoofd afwendt, en zijne schreden verhaast. Toen hij de wijk nadert, bemerkt hij onder de menigte talrijke gezichten, die hem doen begrijpen, dat zijne bondgenooten aangekomen zijn. Hij wringt zich voor zichtig dooi- de menigte en laat plotseling den luiden uitroep hooren «Leve de behoudspartijAls op commando van «vuur!" bij de gelederen, worden zijne woorden naast en rondom hem nagebruld en weergalmen tot aan het einde der menschenmassa, die tevens in een wilde golvende beweging geraakt. Van alle zijden dringen ruwe, krachtige mannen naar de stembus, welke daardoor als voor de menigte wordt afgesloten. Daar hoort men plotseling eene heldere stem: «Wie zijn die nieuwe kiezers? Ik wil niemand ver denken, maar ik vorder, dat ieder, die ons onbekend is, dooreen eed zijn stemrecht bewijze!" «Bravo! Leve de reformpartij 1 "Weg met die binnengesmokkelde stemmenklinkt het van alle

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1