bijeenkomst der leden met liuuue dames worden gehouden, zonder introductie. Volgens het programma, zullen bij deze gelegenheid geen tooneelstukken worden opgevoerd, maar zal deze avond meer worden gewijd aan de zang; verschil lende solo's, duetten en trio's zullen worden gezongen, af gewisseld door eenige voordrachten. Door de conservatieve kiezersvereeniging in dit district is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen jh. rar. C. van Foreest, aftredend lid. -Naar wij vernemen, zal het garnizoen alhier eerstdaags versterkt worden met 100 man infanterie, ter vervanging der vertrokken mariniers, speciaal ter bewaking van 's Rijkswerf. Dit detachement zal worden gekazerneerd in de mari.iiers- kazerne. Z. M. de Koning heeft den 18 dezer een bezoek van rouwbeklag afgelegd aan den gepensioneerden adjudant- onderofficier, Kohier te Groningen, den vader van den voor Atchin gesneuvelden opperbevelhebber der expeditie. Volgens een bij het departement van Marine ontvan gen telegram, is Zr Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis onder bevel van den kapitein ter zee tl. B. Kip, den 16n dezer te Aden aangekomen, en zou den 18 daaraanvolgende weder vertrekken tot voortzetting zijner reis naar Oost-lndië. Aan boord was alles wel. De officier van gezondheid 2e kl. J. O. Harthoorn, laatst behoord^hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 11 dezer in Nederland teruggekeerd wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De luitenants ter zee 2e klasse W". ,T. van Hoogen- huyzen en 11. Bakker, dienende respectievelijk aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en monitor Tijger worden, met den 20n dezer, op non-aclivilcit gesteld, en inet den 2ln daaraanvolgende aan boord van genoemde bo dems vervangen door de luitenants ter zee 2e klasse T. Dalhuisen en E. P. fL graaf van Limburg Stirum. De luitenant 2e kl. A. J. Krabbe, dienende aan boord van Zr Ms. schroefstsomschip Hel. Loowordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den ln Juni daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e kl. Jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn; terwijl met laaastge- melde datum aan boord van Zr Ms. raderstoomschip Valk geplaatst wordt de luitenant ter zee 2e kl. L. G. Koster. m De luitenant ter zee 2e kl. TI. M. van der Wijck laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Tndie en van daar, wegens langdurig verblijf, den 1 T-n dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. Ter vervanging van den heer W. TI. J. van Idsinga, die, op zijn verzoek, met 1° Augustus a. s, eervol ontslagen is als gouverneur van Suriname, is benoemd den Heer Jhr. C. A. van Sypestein. lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal. zijden. Bitterdie zijn bondgenooten gevolgd is, ziet, dat twee •jonge Duitschers, die naast do stembus de spoorwegwerkers tegen- 'houden, door de plompe, krachtige vuisten van dezen worden weggestootente gelijkertijd wordt echter de linie zijner helpers van achteren doorgebroken en dc bedreigden door gespierde vuisten in bescherming genomen. Daar valt een vuistslagen in een oogen- blilc is het gehecle plein voor de stembus een vechtende menschen- hoop. i)Slaat er op! Weg met de bedriegers!" Klinkt het van achteren en Bitter wordt in liet gewoel medcgesleept. Een lievige slag in liet aangezicht berooft hem bijna geheel van zijne bezin ning; schreeuwen vloeken en aanhitsen treft zijn oor van alle kanten; zonder te weten hoe, geraakt hij toch eindelijk buiten liet gedrang, maar zinkt machteloos op den stoep van een liuis neder. Als in een droom voelt bij zich medevoeren en in een koffiehuis brengen; behulpzame hadden strekken zich naar hem uit, cnbe- geerïg zwelgt hij den versterkenden drank binnen dien men hem toereikt: eene orwerwinnelijke afgematheid doet hem echter in diepen slaap vallen. Het was avond, ccr hij ontwaakte, en weldra vertoon en zich de beschreven tooneelen weder voor zijn geest. Een bekend persoon zit voor de tafel, naast de sofa, waarop hij lag. »lioe staat liet met de stemmen vraagt hij. »Slecht!" is het antwoord, »wij behoeven de telling der stemmen niet af te wachten. De duitsclie wijk, die de ingedrongen spoor wegarbeiders met bloedige hoofden heeft verjaagd, heeft aan onze zaak den genadeslag gegeven." Bitter slaat langzaam op, neemt hoed en stok, verwijdert zich zonder te spreken, en slaat den weg in naar zijne woning. Aan den hoek der eerste straat blijft hij staan en ziet besluiteloos rond. «Misschien ware het do beste weg, dat, ik maar dadelijk in de rivier sprongbromt hijdoch zijn .hoofd schuddende, zegt hij: «hadde ik liever mijn been gebroken, dan mij candidaat te stellen!" Langzaam, niet gebogen hoofd, schelt hij aan de deur zijner woning. Een schoon, bleek meisje, met heldere oogen en donker haar komt hem te gemoet. «Hoe staan de zaken, vader?" vraagt zij in de grootste spanning. Zonder echter te antwoorden, wondt li ij het hoofd af cn spoedt zich naar zijne kamer. Den volgenden dag, omstreeks den middag, lag kapitein Bitter nog te bed. Hij had zich vroeg het dagblad laten brengen, liet kiezersbericht gelezen, en zich weder omgewend, zonder eenige toe- De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter alge- meene kennis, dat aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus .1873/7aanvang nemende 1 September 1873, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van negen kweekelingen te s1 Hertogenbosch, negen te Haarlem en tien te Groningen, ten einde daar, op kosten van het Rijk, opleiding tot hulponderwijzers te ont vangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweeke lingen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen wier ouders in de gemeente wonen waar de kweekschool geves- is, wordt te Haarlem eene Rijkstoelage van f 280, en te s'Hertogenbosch en te Groningen eene Rijkstoelage van ƒ250, 'sjaars toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den directeur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaat sing aan de kweekschool worden toegelaten zij die, blijkens overteleggen geboorteacte, tusschen 1 Januari 1857 en 15 Maart 1859 geboren zijn. Men schrijft ons van Terschelling. Den len Oetober a. s. hoopt de heer T. Zwaai, hoofdon derwijzer alhier, zijne 50jarige ambtsbediening als onderwijzer, feestelijk te herdenken, is liet een waar genoegen den wakkeren grijsaard nog met jeugdigeu lust en ijver werkzaam te zien aan het hoofd eener talrijk bezette school, geen min der genoegen zal het zijnen vrienden zijn te vernemen, dat eerlang de geschiedenis van zijn veelbewogen leven het licht zal zien. Die levensbeschrijving is zeer merkwaardig en nat tig, zoowel voor onderwijzers als niet-onderwijzers ook zee lieden ontvangen daarin hoogst nuttige wenken, want de heer Zwaai heeft eenige jaren, voor hij onderwijzer werd, de zee bevaren en heeft verder, door de opleiding van een honderdtal zeelieden, zoowel den handels- als den zeemans stand ten zeerste aan zich verplicht. Verschillende voor vallen, soms vermakelijke, soms minder prettige, allen in eenen eenvoudigen stijl verhaald, maken het werkje zeer onderhou dend; daarom twijfelen wij niet, of vele zijner vrienden zul len zich dit boekje aanschaffen, om of met hunnen vriend, onderwijzer en raadsman hij vroegere gebeurtenissen te ver wijlen of deel te nemen in de smarten en verliezen, welke hem in zijn lang leven ruimschoots troffen. Men schrijft uit Kampen dd. 16 Mei: Deu 20n dezer zullen van het instructie-bataljon 27 korporaals-titulair naar de infantcrie-corpsen vertrekken, om daarbij als korporaal te w-orden ingedeeld; in verband met deze overplaatsing zijn 35 jongeliugen tegen den 17n de zer opgeroepen, om na goedkeuring, bij het bataljon te wor den ingedeeld. Naar men verneemt, is den commissaris van politie, den heer Beukman, door den officier van Justitie te'sHage het onderzoek opgedragen in de zaak van het dienstmeisje, dat voor eenige weken in de nabijheid dier gpmeente levenloos en deerlijk aan het hoofd verwond, uit het water is opge haald en waarbij vermoeden van moord bestond. Reeds is een jongman, op wien verdenking van medeplichtigheid rust, aangehouden en in verhoor genomen. Naar men verneemt, is Maandag middag door twee per sonen, welke in de Plompetoren gracht te Utrecht vischten, uit het water opgehaald het hoofd van een kind. spraak tc dulden. Hij gevoelt, dat hij liever in het geheel niet meer opstaan moesteene vrouw, zes kinderen, een berg van schulden door die vervloekte verkiezing en niet het minste uitzicht een cent te verdienen, dat was zijn toekomst. Zijne vrouw brengt een brief en legt hem op zijn bed. »Kom, vader, lees hem maar!" zegt zij angstig. «Van wien is hij vraagt hij norsch, zonder op te zien. »Van Mijnheer Simmers!" «Laat hij naar de hel loopen!" «Maar in uw eigenbelang moest gij hem lezen, laat hij er bij zeggen Nog blijft hij besluiteloos, doch scheurt eindelijk driftig het cou vert open, cn leest: «Mijnheer! Ik bon overtuigd, dat gij het schotschrift tegen mij «niet hebt opgesteld; liet verdere kan mij thans niet schelen. De «stem des volks heeft tusschen ons beslist, maar den vader eener «dochter, die de trots der duitsche bevolking is, blijf ik hoogachten. «Wanneer uwe haat tegen mij U niet verhindert, Uw belang met «het mijne te verbinden, bied ik U van harte de betrekking aan «van plaatsvervanger, op een honorarium van '1000 dollars. Ant- «woord mij met een paar woorden, of ik U heden avond een bezoek «mag brengen." Simmers. Het duurde lang, eer Bitter de oogen van de regels afwenden kon en herhaalde malen veranderde hij van gelaatskleur. «De duivel moge weigeren, wanneer dc nood aan den man komt Met deze woorden haalt hij de dekens weder over het hoofd en laat de beantwoording van den brief aan zijne vrouw over. Twee dagen zijn voorbijgegaan. De reformpartij verkeert in hoogst opgewonden stemming. De gekozen candidaat heeft zijn geslagen mededinger, den man der oude partij, tot zijn plaatsver vanger benoemd, terwijl zoovele van zijn persoonlijke vrienden op dien post gehoopt hadden. Simmers echter antwoordde alleenlijk, dat hij zicli voor dien* man verantwoordelijk stelde. Toen echter acht dagen later het bericht door de stad verspreid werd, dat Simmers dc dochter van kapitein Bitter huwde, was het raadsel opgelost.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2