NIEUWSTIJDINGEN. ons misschien in den weg staat, en men verzuimt de hand in eigen boezem te steken, dan zoekt men iets, waar het niette vinden is, en men zal het doel niet bereiken. Toen noch neutrale school, noch moderne kerk bestond, hcerschte cr oneindig meer ruwheid dan thans. Deze bestaat echter, helaas! nog in veel te groote mate. Zou het dan niet veel christelijker zijn, ze te zamen broe derlijk te bestrijden, dan de schuld op elkanders schouders te werpen Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 Mei 1873. De zangvereeniging Cecilia hield gisteren avond eene buitengewone vergadering in het lokaal Musis Sacruua. Bij die gelegenheid heeft zij hare oude roem gehandhaafdwant de verschillende stukken, zoowel solo's als koren werden zuiver en net afgezongen. Ofschoon de opkomst nog al voldoende was, is het toch jammer, dat er alhier niet meer sympathie bestaat voor de edele kunst, die door genoemde vereeniging met zooveel ijver wordt beoefend. Door den brandraad in deze gemeente werd 11. Dins dag den 13 dezer een vergadering gehouden, gewijd aan de belangen van het brandwezende opper-brandmeester, de heer K. J. Krul, opende als voorzitter deze vergadering. Hij verheugde zich, dat zijne gezondheid weder toeliet die vergadering te kannen leiden en de werkzaamheden te re gelen. Nadat de notulen der vorige vergadering waren ge lezen en goedgekeurdwerd overgegaan tot de gewone werk zaamheden, ter voldoening aan art. 10 en 13; uit de uit gebrachte verslagen bleek, dat de verschillende brandblusch- middelen zich allen in zeer goeden staat bevonden na het behandelen van een en ander sloot de opper-braudmeester de vergadering. Bedankt hebben de heer W. van der Wooning, C. B. Pas toor en J. Moorman, de eerste als brandmeester, de beide laatsten als kommandeurs. Naar wij vernemen, zijn door burgemeester en wethou ders benoemdde heer L. Greiner tot brandmeester van spuit no. 6 en ter vervanging van den heer L. Greiner tot le adsistent-brandmeester de heer J. 11oogenbosch de heer J. Gaarls tot kommandeur der groote pomp van spuit no. 1 en de heer H. J. Duinkertot kommandeur van den aanjager of kleine pomp van spuit no. 4. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaande adver tentie: Expositie-lokaal 7 Centrum\ Alom, waar deze collectie ter bezichtiging is gesteld, mocht zij door hare groote verscheidenheid en ruime keuze, daarbij gevoegd de lage prijzen, een buitengewoon succes behalen. Door persoonlijk onderzoek hebben wij ons overtuigd, dat bedoelde annonce slechts gedeeltelijk uitdrukt, hoe uitge breid en prachtig deze tentoonstelling is. Wij kunnen niet nalaten een ieder te reco mm andeeren van deze buitengewone gelegenheid gebruik te maken, door een bezoek te brengen op de bepaalde dagen in het lokaal 't Centrum. Dealgemeene vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart-Maatschappij Nederla?id, Woensdag morgen van 11 tot 1 uur te Amsterdam gehouden, werd gepresideerd door Z. K. H. Prins Hendrik, die haar met een kort over zicht van den toestand der Maatschappij opende en met een warme toespraak, waarin hij de Nederlandsche beurzen, die ondernemingen in den vreemde altijd zoo trouw hielpen tot stand brengen, aanspoorde om de Nationale onderne mingen wat beter le ondersteuneu, sloot, 't Verslag en de balans werden goedgekeurd. Tot derde directeur werd be noemd de heer Tegelberg, luitenant t/z. le kl. met 214 van de 271 uitgebrachte stemmen. De heer van Erp Taalman Kip verkreeg 14 stemmen; 11 stemmen waren in blanco en 32 op den niet voorgedragen heer Brouwer uitgebracht. De voorzitter van commissarissen deelde nu nog mede, hoe Z K. H. Prins Hendrik weder een bewijs had gegeven van zijn warme belangstelling in de Maatschappij door //een belangrijk voorschot te geven, onder zeer gunstige voorwaarden," opdat een vijfde stoom boot in de vaart zou kunnen gebracht worden. Z. K. II. beloofde daarop ook voor de 6e zulk een voorschot te zullen geven, indien van de tweede helft der obligatie-lee ning van drie millioen evenveel geplaatst was als van de eerste. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, den J8n dezer te Suez aangekomen en zou den 19n daaraanvolgende weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. De zeildag van Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Bommelerwaardkommandaut de luitenant ter zee 1ste kl. J. H. Haakman, is bepaald op morgen. Volgens telegram van Aden, van den 20n dezer, is het Ned. stoomschip Conradvan Batavia naar hier, den 20n dezer 's morgens aldaar gearriveerd en zou denzelfden avond de reis voortzetten. Alles wel aan boord. De officier van gezondheid 2e kl. J. C. D. Steen- dijk, gedetacheerd bij het hospitaal der Marine alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De luitenants ter zee 2e kl. A. E. E. J. Frackers en H. J. Kleynhens, worden met den 11e Juni a. s. ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te llellevoetsluis. Z. M. heeft aan den luitenant ter zee 2e kl. K. Bak ker, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft Dinsdag na langdurige beraadslagingen, met 18 tegen 14 stemmen verworpen het ontwerp tot aanleg van een droog dok te Vlissiugen. De andere ontwerpen zijn met algemeene stem men aangenomen. Bij de beraadslaging over eerstgenoemd ontwerp heeft de heer Messchert van Vollenhoven o. a. gevraagd of het wel de tijd voor dit werk was; hij had van de buitengewone ontwikkeling van Vlissingen nog niets gemerkt eu hij zou er zoo bepaald niet tegen zijn, indien er niet zooveel andere behoeften voor handel en scheepvaart waren. Onder de behoeften wijst spr. op de haven van het Nieuwe- diep, die op dit oogeublik onze beste haven is, waarvan veel gebruik wordt gemaakt. Er zijn voortdurend klachten ook bij de Regeering ingekomen, dat de haven niet meer voldeed aan de eischen van handel en scheepvaart. Voortdurend is door de Kamer van Koophandel te Nieuwe- diep bij de provinciale autoriteiten op verbetering aange drongen van een toestand, waarbij het te verwonderen is, dat er, bij het daar heerschend vertier, geen onheilen plaats vinden. Door de Regeering is in de laatste jaren niets gedaan. Spr. acht het onverantwoordelijk niets te doen aan de bestaande haven, waar men niet buiten kan. En nu wil men nog 14 ton, als het daarbij blijft, toekennen voor een haven, waarvan de toekomst onzeker isVergelijkt men de beide havens dan is de haven van Nieuwediep zeker meer de hulp waardig. Het wetsontwerp voor de nieuwe rechterlijke organi satie is in de zitting der Tweede Kamer van 20 Mei in zijn geheel verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Men telegrafeert van Singapore, 15 Mei: Een gerucht loopt, dat 10,000 Battakkers en Chineezen (Atchi neezen voorwaarts rukken om een aanval te richten op Deli, aan de oostkust van Sumatra. De Haagsche correspondent van de N. R. Ct. meldt, dat vandit gerucht bij t' departement van koloniën tot dusverre niets bekend is. Tn het Hbl. steld Q. N. voor, om den oud-generaal van Swieten met het opperbevel over de expeditie naar Atchin te belasten, daar hij door zijne vroegere veldtochten in Indïë en zijne bekendheid met Atchin meer dan iemand voor dien taak berekend zou zijn. Als maatstaf voor den grooten invloed, op handel en nijverheid uitgeoefend, door de werkstaking der sigarenmakers hier te lande, vermeldt //De Stand.," dat sedert het begin der grève, dus gedurende een tijdsverloop van omstreeks vier weken, vijf millioen sigaren per week of twintig mil lioen in het geheel minder vervaardigd zijn geworden dan vroeger. Dinsdag en Woensdag hebben te s' Gravenliage twee welgekleede mannen getracht zich te verdrinken. De eerste sprong Dinsdag omstreeks 7 uren in het Spui en deed te water alle mogelijke moeite om zich aan redding te ont trekken maar de menschlievendheid ging boven de eigen zinnigheid van den in het water spartelende, daar de personen die aan den kant stonden en zijn redding te vergeefs hebben beproefd, eindelijk een strik om zijn hals wisten te werpen, waarmede de drenkeling op het drooge werd getrokken. Aan het Bezuidenhout tegenover het hotel de Bellevue wierp zich een persoon plotseling in het water aldaar. Deze scheen daartoe door een liefdesgeschiedenis gedreven te zijn. Ook hij werd niettegenstaande zijn tegenkanting door een inmiddels toegeschoten persoon gered, die aan den wal nog krachtige maatregelen moest te baat nemen om een herhaling van het mislukte voornemen te voorkomen. Dinsdag voormiddag werd te Leiden bij rechter lijke machtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke be lasting, een studenten-boedel verkocht. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een korps muziekanten de plechtigheid bij. Het behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voorwerp, te koop aangeboden, in handen van anderen overging, maar alles weder door den vroegeren eige naar werd opgekocht, Dinsdag middag had te Leeuwarden een treurig onge val plaats. Van de kinderen uit het armhuis, gezamenlijk op weg naar de school, had een zesjarig jongetje het onge luk onder eene vigelante te geraken, zoo, dat de wielen hem over hals en borst gingen, tengevolge waarvan hij, na een hevig bloedverlies, in het stads ziekenhuis, waarheen hij ver voerd was geworden, spoedig moet overleden zijn.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2