HELDERSC1E Jïieums* en Zaterdag <flDoertentte--6faÖ. 31 Mei. M 1255. Dertiende Jaargang. 1875. «©jfictëel gedeelte. RIJKSTELEGRAAF. JSiet-nfficiëcl gcöcclte. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden f 0.50 Franco per post B 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advcutentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GI LT J E S. De Burgemeester der gemeente HELDER, vestigt de aandacht van gezag voerders van Schepen en wie het verder mogt aangaan, op de door den Minister van Financiën andermaal in de Staatscouraut geplaatste kennisgeving betreffende de ligging van den telegraafkabel op de Zuiderzee, tot verbinding van VLIELAND met den frieschen wal bij HARLINGEN, lnideude die kennisgeving aldus „De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat in de Zui derzee een telegraafkabel gezonken ligt, van het Noorderbastion te Harlingen „in west-noordwestelijke rigting, volgens miswijzeud kompas, naar de Blaauwe „Slenk, de 1ste, 2ae, 3de, 4de en 5de zwarte tonnen ongeveer 10Ü tot 200 „meters ten noorden latende vervolgens noordwestwaarts op tot in de Vlie— „stroom, even benoorden het midden van dat vaarwaterin den Vliestroom „noord-noordwestwnarts op 300 meters ten westen van de zwarte tonnen tot „aan die, welke op de bank Caranan (ds westhoek van den Jacobsrug) „gelegen isvervolgens met een groote bogt, westelijk opgaande, totdat de „Duinkaap en de Veldkaap van Vlieland iueenliggen en eindelijk ten „ZQiden ombuigende tot het punt van de Rigchel of Roode tonnenplaat, „waar de waterstaatskeet en de vu&rbaak ineenvallen. „Op dit punt is de kabel geland «n aan den houten paal, die op de plaafc is ingeslagen, kenbaar. „Vermits de beschadiging van den kabel de staking van het telegrafisch „verkeer met Vlieland gedurende korteren of langeren tijd ten gevolge „kan hebben, wordt den gezagvoerders van schepen, loodsen en wie het vcr- „der mogt aangaan, dringend aanbevolen, tegen zoodanige beschadiging de „poodige voorzorgen te nemen." HELDER, den 29 Mei 1673. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. op Dinsdag den 27 Mei 1873. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester. Secretaris de Heer L. Verhey. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren de BreukBoom en Bedloo de Bronovo. De notulen der vorige vergadering worden gelezenen goed gekeurd. 4.) Aanmerkingen van Gedeputeerde Staten op de Verordening tot vervoer van besmettelijke zieken. Do nota wordt in handen gesteld van de commissie voor de strafverorderingenom daarop te dienen van consideratie en advies. 2.) Af- en overschrijvingen van en op posten van uitgaaf der be grooting voor 1873. De voordrachten van Burgemeester en Wethouders bij concept besluiten, worden goedgekeurd. 3.) Verzoek om ontslag van den hulponderwijzer J. Bruinwegens zijne benoeming als zoodanig te Purmerende. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend, met ingang van 15 Juni 1873. 4.) Voordrachten ter benoeming van drie hulponderwijzers. Worden benoemd de heeren W. H. Disper, te Helder, met 12, 5. Baert en J. Baert, van Hoorn, met 13 stemmen. 5.) Verzoek van den heer K. J. Krul om ontslag als regent van het Weeshuis. Wordt eervol verleend, onder dankbetuiging voor. de langdurige goede diensten, in die betrekking bewezen. 6.) Voordrachtter vervulling van die betrekking van het bestuur van het Weeshuis. Op de voordracht waren geplaatst de heeren B. A. Janzen en E. Graat. De heer Janzen wordt benoemd met 9 stemmen. De heer Graat bekwam 2 stemmen. Een briefje in blanco. De wethouder, de heer J. Graat, hield zich buiten stemming. 7.) Verzoek van W. van der Meijden en A. van der Laan, om, wegens verandering van betrekking, ontslagen te worden als vader en moeder in het Weeshuis alhier. Op voorstel van het Bestuur van het Weeshuis wordt het ont slag eervol verleend met ingang van den 1 Juli a. s. 8.) Voordracht van het Bestuur van het Weeshuis, tot benoeming van een vader en moeder in dat gesticht. De lijst der sollicitanten bevatte 24 echtparen. De voorgedragen personen J. H. Altgeit en A. Boekhorn worden met algemeene stem men benoemd. De benoemden vervullen thans de betrekking van vader en moeder in het weeshuis te Worraerveer. 9.) Mededeeling van Ingekomen Stukken. a. Kennisgeving van de Plaatselijke Schoolcommissie, dat de heeren P. Haremaker en G. Schoorl, hulponderwijzers aan de gemeente scholen, eene akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer hebben verkregen, en alzoo worden voorgedragen voor de verhoogde wedde van f450. Daartoe, zegt de voorzitter, is besloten, met ingang van 1 Juni a. s. b. Kennisgeving van de op 10 Juni a. s. te houden verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal. c. Kennisgeving dat spoedig onderhandelingen zullen plaats hebben met den eigenaar over den afstand van een gedeelte van het Koegras voor eene verzamelplaats van meststoffen. Aan het einde der zitting wijst de heer van Veen op het belang voor deze gemeente, om bij dc Hooge Regeering aan te dringen op de verwezenlijking der voorgedragen werken door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, tot verbetering der haven enz., in verband tot de onlangs gehoudene beraadslaging bij de volksvertegenwoordigers, over spoorweg-aangelegenheden. Na eenige gcdachtenwisseling te dezer zake neemt de heer van Veen op zich daaromtrent in een volgende zitting een voorstel in te dienen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediëp, Willemsoord,, enz., 30 Mei 1S73. De soiree musicale, door de élèves van den muziekonder wijzer J. H. Polak gisteren avond in a-Musïs Sacrum" gegeven, kunnen wij goed geslaagd noemen. De verschillende num mers van het programma werden flink en met aplomb uitge voerd; bij een paar nummers ontwaarden wij zelfs bij de executanten een techniek, die voor de toekomst zeer veel belooft. Wanneer wij nu melden, dat de inteekeniug f117. heeft bedragen en daarvan f 100. in de kas van het Roode Kruis vloeit, dan moeten wij hulde brengen aan het zuiuig beheer van den onderwijzer, die daardoor heeft getoond, dat hij, bij zijn muziekale kennis, de beoefening der weldadig heid niet uit het oog heeft verloren. Het Stoomschip Prins van Oranje is den 22n dezer van Batavia naar hier vertrokken met volle lading, 26 passagiers; 34 kinderen le kl.9 passagiers 6 kinderen 2e kl en 93 soldaten. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar hieris den 26n dezer des avonds ten 6 ure te Snez aangekomen en den 27n des morgens het Kanaal ingegaan. - Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard is den 28 dezer te Palmouth aangekomen en zou den volgenden dag weder van daar vertrekken. Aan boord was alles wel. Yolgens een bij het departement van Marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwenonder bevel van den luitenant ter zee le kl. C. P. van der Star, in den ochtend van den 26n dezer te Malta aangekomen, en zou in den avond van den daarop volgenden dag weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost- Indië. Aan boord was alles wel. De kapitein luitenant ter zee C. A. P. Fauchey, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 20n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2e kl. W. J. van Hoogenhuyzen, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eer vol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2e kl. P. Metman, op zijn daartoe gedaan verzoekmet den laatsten dezer eer vol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heelt met iugang van den ln Juni a. s, de officier van gez. 2e kl. J. C. D. Steendijk bevorderd tot officier van gez. le kl. bij dc zeemacht.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1