BUIlGEHIMB MM DER GË\IEË\TE II1X1M. Het vuren met zwaar geschut, tot beproeving cler torpédo 1s wordt heden weder voorgezet. Onder h et af drukken dezer is men daarmede aangevangen. -Zr. Ms. fregat met stoom verinogen Zeelandis den 27 dezer te Aden aangekomen, tot liet innemen van kolen, en zou gisteren weder van daar vertrekken. Alles wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip Rlouwdat den 26 dezer van Hellevoetsluis vertrok, kwam gisteren ter reede van Fa'lmonth aan. Alles wel aan boord. Verscheidene officieren en manschappen van het O. I. leger, die zich hebben onderscheiden bij het 2e tijdvak der expeditie in Deli, (noordoostkust van Sumatra) zijn door Z. M. den Koning benoemd tot ridders van den Nederl Leeuw en van de Militaire Willemsorde. Ook zullen er eenigen in Oost-Indiëzoowel als in Ne derland, bij afzonderlijke dagorders, eervol worden vermeld. Reuters Office zendt een telegram uit Singapore, zon der dagteekening, van dezeu inhoud: /f23 volksstammen onder de inboorlingen op West-Su- //matra verkoopen allen hunne peper, blijkbaar met het doel //om de Atchineezen in de maand Juni e. k. te onder- »steuneu." In de zitting der Tweede Kamer van 28 dezer is het wetsvoorstel van den heer Nierstrasz tot herziening der bepalingen omtrent de verhooging der militaire pensioenen bij de zeemacht ter zake van verblijf binnen be keerkrin gen, na eenige discussie verworpen met 32 tegen 24 stem men. De minister van marine was tegen partiëele regeling; en in allen geval zoo regeling noodzakelijk was, zou deze vooral de mindere schepelingen moeten betreden. De dis- Gussie over de leeuing kanaalmaatschappij is aangevangen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn langdurige discussien gevoerd, over de overeenkomst met de Kanaalmaatschappij, waarvan de heeren Heemskerk, Hey- deurijck, Lenting, Stieltjes en Rutgers zeer uitvoerig deel namen. Daarna repliceerde de heeren de Jong en Jolles. De laatste stelt nu bepaald als motie voor, de behandeling te verdagen, en inmiddels tijdelijke hulp aan de maatschap pij te verleenen. Vrijdag te elf ure voortzetting. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is gisteren onderzocht het nader door de Regeering gewijzigd wets ontwerp betrekkelijk de nationale militie. Bij beschikking van den minister van Binnenland- sche Zaken zijn met ingang van 1 Julij 1873, eervol ontslagen; S. A. Fijnebuik en J. Bourdrez, als opzichters van den waterstaat le kl.; en D. van Wijngaarden van Rees en P. Verschuur, als opzichters van den waterstaat 3e kl. Bevorderd: Tot opzichter van den waterstaat le kl. P. E. Fischer en D. Kramer, thans opzichters 2e kl.; tot op zichters van den waterstaat 2e kl. T, J. M. Bourdrez en G. Rietberg, thans opzichter 3e kl.; tot opzichter van den waterstaat 3e. kl. J.B Groenen. J. B. J. LoefT, C. Brauns, B. Koldenhof en J. P. van Balgooy, thans opzichters 4e kl. Benoemd, na voorafgaand vergelijkend onderzoek; tot op zichters van den waterstaat 4e kl. H. Portheine, jr. J. R. van Keppel, J. B. Ilubened, W. W. Dekkers, J. Bos en D. Baars. De leening der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij voor de vaart op Amerika is zooverre volteekend, dat het tot stand komen der vaart verzekerdis. De inschrijvingen worden ten volle aangenomen. Bij de «gehouden akte-examens voor het middelbaar onderwijs, is aan mej. K. A. lluizinga, van den Burg op Texel, uitgereikt de akte voor de nederlandsche taal- en let terkunde. Het totale cijfer, dat in ons land ontvangen is aan giften voor den hongersnood in Midden-Java, bedraagt f 178.7.17|. -Tn de Dinsdag avond te Hoorn gehouden vergadering der kiezersvereenigiug Burgerplicht is de heer jhr. Mr. D. van Akerlaken als caudidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Den 17 Juni a. s.de verjaardag or.zer Koningin, zal te Utrecht, in het Sterrebosch, worden gehouden het eerste Nationale Gymnastiek-feest met prijskamp, Na afloop der voor-oefening en van den prijskamp, zal een diner in het gebouw voor IC. en W. worden gehouden, waarna de medewerkende gymnasten in het park Tivoli vrije toegang hebben tot het vauxhall, bestaande in concert, il luminatie, vuurwerk en bal. Woensdagmorgen werd zekere S., die bij het Indië- sche leger wilde dienst nemen, afgekeurd. Uit wrevel sprong hij in den Singel,nabij de Wittevrouwen-barrière te Utrecht, om zich te verdrinken, hij werd echter met inspanning gered. Een persoon, behoorende tot den aanzienlijksten stand der gemeente Aarlandervcen, doch aan het spelen zeer ver- slaafd, had zich daaraan op nieuw overgevende, het ongeluk plus minus f 1800 te verliezen, Daar hij de som niet kon uitbetalen, benam hij zich door middel van arcenicum het leven. Maandag namiddag duelleerden te Luyks-Gestel, aan de Belgische grenzen, twee officieren van het Belgische le ger op de sabel. Vier officieren waren als getuigen tegen woordig. Bij de komst van deu burgemeester dier gemeente verwijderde zich allen over de grenzen. Van den afloop is niets bekend. Volgens een brief uit Dalfsen van 27 dezer, hebben de jongste gebeurtenissen in Frankrijk reeds invloed uit geoefend op de paardenmarkt, 26 dezer te Utrecht ge houden. Sedert jaren was er geen zoo lustelooze handel. //Menig span paarden uit de omstreken van Dalfsen is on verkocht teruggekomen, en als hoofdreden daarvan gaf men op, dat de fransche paardenkoopers, welke reeds te Utrecht waren, op het vernemen dat Tliiers zijn ontslag genomen heeft, huiverig waren grooten inkoopen te doen, en volgens sommigen zelfs hebben zij dépêches ontvangen om den in koop te staken." EllIITEiLAID. Be »London Medical Record meldt, dat door baron Adolf von Rothschild, die gedurende eenige zomermaanden op zijn buitenver blijf bij Genève woont, aldaar voor eigen rekening een hospitaal voor ooglijdcrs laat bouwen. Hij heeft 20,000 pd. st. tot dit doel beschikbaar gesteld. Te Lawrence is het hoofd van eene dame, die omkeek, in diezelfde positie blijven staan. Alle pogingen der geneesheeren om het weer- recht te draaien, waren tot heden vruchteloos. Men schrijft uit Russisch-Polen»Men zou denken, dat ook de raeest-bijgeloovige verbeelding hare grenzen heeft. Dat dit echter niet liet geval is, bewijst de volgende geschiedenis van een weenende bcelsteak, die onze nieuwsbladen druk heeft bezig gehouden. Eene keukenmeid, bij een Israëliet in dienst, had dezen verteld, dat zij uit een stuk vleesch, dat tot beefsteak bestemd was, plotseling hardverscheurende klaagtoonen vernomen had. De man gelooide nu heilig, dat de ziel van een zondig Israëliet in den beefsteak zat en naar een eervolle begrafenis volgens den joodschcn ritus verlangde. Hij spoedde zich naar den Rabbijn, en verlangde van deze bevel, dat aan den beefsteak al de ceremoniën voltrokken werden, die aan een joodsch lijk toekomen, om in lijkkleederen gehuld op het joodsch kerkhof plechtig begraven te worden. De Warschauer Israëliet, die deze geschiedenis als wer kelijk gebeurd verhaalt, voegt er bij, dat de domkop door dhh Rabbijn wegens zijn bijgeloof duchtig doorgehaalden niet zijn be lachelijk verzoek ter deure gewezen werd. Sjngesanücn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Geachte Heer In uw No. van 28 Mei werd een ingezonden stuk geplaatst, dat op de meeste uwer lezers, voorzeker een' pijnlijken indruk moet hebben gemaakt. Trouwens hetgeen de ooggetuige op Hemelvaartsdag te Oudeschild heeft gezien en gehoord, was wel geschikt, om iemand die nog eenig menschelijk gevoel heeft, met diep medelijden te ver vullen en het getuigt voorzeker voor het gemoed van den schrijver dat hij aan zijne gewaarwordingen lucht heeft wiilen geven. Toch is het jammer, dat hij zich door zijn gevoel heeft laten beheerschen en daardoor zijn gezond verstand zoo geheel werkeloos heeft gela ten. Had hij zich vóór hij zijn stuk inzond, eenigszins geinformeerd omtrent de aanleiding, die er bestond tot het vervoer van den ongelukldgen krankzinnige, hij zou hebben vernomen, dat deze op verzoek zijner naaste bloedverwanten, tot genezing zijner zielsziekte, naar een geneeskundig gesticht werd gebracht, alwaar hij reeds vroeger met gunstig gevolg werd verpleegd. Hij zou ook veruomen hebben, hoe de ongelukkige, nog korten tijd geleden, zijn eigen kind in volslagen razernij mishandelde en zijne naaste betrekkingen met moord en verderf dreigde. Had do inzender zich aldus op de hoogte gesteld, hij zou de politie, die waarlijk geen benijdenswaardige taak te vervullen had en zich onder de gegeven omstandigheden met de meeste zachtheid heeft gedragen, niet hard zijn gevallen, maar hare handelwijze, in plaats van die te verfoeien en af te keuren, hebben gewaardeerd. Texel, 28 Mei 1873. X. 281ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde Klasse. Dertiende, Veertiende, en Vijftiende Trekking. No. 18158 f25,000; no. 11701 en '12766 ieder f'1000; no. 10568, 10837 en 14183 ieder f400, no. 7099, '10603, 13560 en 16578 ieder f200; no. 3514, 5005, 8743, 11657, 13221, 16240, 16936, 17028, 17496, 18332 en 19892 ieder 1100. No. 3166, '12537 en 18897*ieder f400; no. 13268 1 200; no. 830, 1682, 2892, '10637, 13801, 15756, '18666 en 19565 ieder f100. No. 1301 2621 11251 en 16413 elk f1000 Nos. 1889 2882 7759 8063 9069 en 18203 elk f400 Nos. 770 5109 en 6779 elk f200. Nos. 1744 4884 5370 5954 6597 7979 8478 8728 9093 15964 en 19874 elk f100. Van 27 29 Mei 1873. ONDERTROUWD G. Arend, zeeman en E. T G. Penninkkoff. G. Baas, winkelier en C. Crabbendam. J. Sevenhnijsen, timmerman en A. M. de Klerk. D. Wolvendijk, vuurstoker en H. Tietz. GEHUWD: J. Griek eu T. Kok. P. Keijzer en M. Barteling. BEVALLEN A. S. Brans, geb. Romijn, D. J. G. van Veen, geb, Hendriks, D J. BlolchoiT, geb. Paauw. Z. M. Mangel, geb. Visser, D. OVERLEDEN: A. Wcduwer, geb. Veonendaal, 49 jaar. N.Smit, 30 jaar. J. Slijkerman, 63 jaar.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2