NIEUWSTIJDINGEN. medeslepen; wanneer men minder op de persoonlijkheid acht gaf, maar een broederen blik sloeg op het algemeen belangwanneer de onverschilligheid, die nog altijd zoo velen van de stembus terug houdt, of hen verleidt, om te stemmen, zooals deze of gene vriend of partijman hen weet te bepraten, geheel konde worden weggeno men; dan gelooven wij, dat de uitslag der stemming het bewijs zou geven, dat ons district niet langer een volksvertegenwoordiger verlangt, wiens overtuiging zóo geheel in strijd is met die der groote meerderheid der bevolking, en dat in een district, waar vooruitgang aller leus is, en waar zelfs de conservatieven daarmede even gaarne hun voordeel doen als de andere partijen, de heer van Foreest niet langer de vertegenwoordiger in de Tweede Kamer zijn "kan. »Het is toch wel wat hard," zegt misschien deze of gene, «iemand, die zoo lang zitting heeft gehad, zóo op zijde te zetten." Het is waar, bij verkiezingen voor gemeenteraadsleden is dat denkbeeld nog zeer heerschend; van daar, dat men, vooral op het platteland, nog zoo vele leden, zelfs wethouders, aantreft, die de vereiscliten van een goeden* veestal, of de eigenschappen van een kostelijk 'koebeest volmaakt kennen, doch van de gemeente-belangen weinig meer begrijpen dan menige schooljongen. Maar de Hemel mo^e ■ons bewaren, dat dit beginsel ook al invloed zoude uitoefenen op verkiezingen voor kamerleden. Wij kunnen niet denken, dat de heer van Foreest zelf zou wenschen, alléén op dien grond, stemmen te erlangen althans kunnen wij van zijne ons bekende edele denk wijze niet verwachten, dat hij zooals soms elders geschiedt, door zijne positie op ondergeschikten of afhankelijken daartoe eenige pressie zou willen uitoefenen; maar wel gelooven wij, dat die ge dachte sommigen huiverig maakt, hunne stem op een ander can- didaat uit te brengen. En toch met een weinig nadenken, zal hun het inconsequente van die redeneering moeten opvallen. Het is niet de vraag: »hoe lang is de persoon reeds lid geweest?" maar:» hoe heeft hij zijne taak vervuld? wat staat ons verder van hem te wachten?" in éen woord: »Is hij de rechte man op de rechte plaats?" Wie nu op de laatste vraag, met het oog op den heer van Foreest in gcmoede kan antwoorden: »ja, dat is hij!" Hij brenge zijne stem op hem uit; het zou zelfs karakterloos zijn, het niet te doen. Wie echter naar overtuiging een ontkennend antwoord moet geven, hij late zich door zulke nietige bedenkingen niet verleiden, om verkeerde toestanden te bevorderen of te doen voortduren. Het belang des vaderlands is toch van meer belang, dan het genoegen, iemand eene beleefdheid te hebben bewezen. Zelfs de heer van Foreest zou met ons zeggen: ))raadpleegt alleen uw eigen overtuiging Het is echter vrij wat gemakkelijker, iemand toe te roepen: stem den aftredende niet, dan hem op goede gronden een candidaat te stellen, dien hij wel moet stemmen. De Centrale Kiesvereen- ning heeft den heer W. van der Kaay daartoe voorgesteld; heeft zij wel gedaan? Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3 Juni 1S73. tiet noord-duitsche korvet Herthakomm. Rubnitz, dat een exercitie-tocht met adelborsten maakt, kwam Zater dag morgen alhier aan en zal, naar wij vernemen, tot Don derdag a.s. hier vertoeven. Gisteren kwam alhier van Amsterdam aan Zr. Ms. schroefstoomschip Amloina, komm. de luit. t/z. Ie kl. jhr. A. E. Meijer. Na alhier van proviand en ammunitie te zijn voorzien, zal genoemd vaartuig zijne bestemming naar Oost-ïndië opvolgen. Zondag m orgen vertrok van hier, via Suez, naar Bata via, het stoomschip Javakapt. van Ingen, met volle lading 20 passagiers en 170 man troepen. tiet stoomschip Koning der Nederlanden17 Mei 9 uur 's avonds van hier vertrokken, is 30 Mei 9 uur 's morgens te Port-Saïd aangekomenalles wel. Het stoomschip Conrad26 Mei te Suez aangekomen, het Kanaal ingegaan den 27sten, is 28 Mei 's avonds te Port-Saïd aangekomen, en 30 Mei 9 uur voormiddags van daar naar Nieuwediep vertrokken. Het te Pijenoord vervaardigde 2e composite schroef stoomschip Bandathans geheel voltooid zijnde, is Zaterdag morgen van Botterdam vertrokken en naar Hellevoetsluis gestoomd. Na aldaar van ammunitie en proviand te zijn voorzien, zal dat vaartuig ten spoedigste naar Indië vertrek ken, om aldaar bij de Ned. Ind. marine dienst te doen. De luit. ter zee 2e kl. J. Lujtjes, wordt met den 11 n Juni aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier. Naar gezegd wordt, heeft de Koning bij zijn bezoek aan den grijzen Kohier te Groningen deze een jaargeld van f200 toegekend. Ook wordt ons medegedeeld, dat Z. M. als zijn voornemen heeft te kennen gegeven om twee zonen van den generaal op HD. kosten eene militaire opvoeding te geven. Men schrijft ons van Oudeschild op Texel, dd. 3 Juni, het volgende Gisteren is alhier aan de Westwal, bij Vogelenzand, ge strand een Deensche schoener, geladen met lijnzaad en tarwe. Wan de lichters, die ter assistentie zijn gezonden, is er een met lijnzaad geladen in de haven van Oudeschild terugge keerd. Een tweede is men bezig te laden, waarnamen het schip hoopt af te brengen. -Men schrijft ons van Vlieland, dat aan de redders van de 200 passagiers en 18 man équipage van het op den II December 1872 aldaar gestrande en verbrijzelde duitsche barkschip FranJclin eene belooning door de Duitsche re geering is toegezegd, ter keuze der redders, bestaande in een gouden medaille, een gouden horloge zeevaartkundige instrumenten of geldelijke belooning, De redders hebben de medaille gekozen. Het grenst aan het ongeloofelijke zegt de Bott. Cl. wat door de diamantslijpers tegenwoordig te Amsterdam wordt verdiend. Een werkman, die f 200.'s weeks ont vangt, beteekent niet veel; er zijn er die f400.f500. en meer 's weeks ontvangen, en die zich dan ook met een rijtuig naar de fabriek laten brengen. Binnenkort worden bij het corps officieren van gezond" heid belangrijke mutatiën verwacht, door bevordering van de voor hoogeren rang geëxamineerde officierenook wordt ver betering in den financiëelen toestand te gemoet zien. Men gelooft echter algemeen, dat daardoor niet ten volle zal wor den voldaan aan hetgeen voor dezen tak van dienst gevraagd wordt; vele officieren van gezondheid zijn toch van oordeel dat hun meer invidueele vrijheid behoort te worden gelaten. Utr. Dagbl. Vrijdag avond omstreeks 9|- ure, is er brand ont staan op den Nieuwendijk, te Amsterdam, in perceel L 321. op de bovenste achterkamer, bewoond.door J. J. P. Moerbeek. Twee kinderen zijn uit het raam geworpen en in de dekens opgevangen een vrouw is uit het raam gesprongen, doch door het uitglijden van de deketi gevallen en met twee ge broken ribben naar het gasthuis gebracht. Op een der ka mers vond men de wed. Sweers, 69 jaren oud, verbrand. Bij later onderzoek vond men op een andere kamer den on derwijzer Brix, met twee kinderen, mede verbrand. Door de uitmuntende werking van negen spuiten, waarvan twee door de waterleiding voortreffelijk werden gevoed, was men te 11 ure den brand meester en te 3 ure was hij geheel gebluscht. De beide stoomspuiten waren aangerukt, doch zijn niet in werking geweest. Het perceel is van boven geheel uitgebrand. Te Schelluinen sprong Woensdagmorgen het veulen van een bouwman uit den paardenstal in liet achterhuis, terwijl de man van huis en de vrouw even buiten was. Het dier liep de deur van het woonvertrek open, sloeg daar een paar stoelen stuk en wilde zich toen door het raam naar buiten begeven. Het vallen der glazen en de scherpe glas kanten, die het in de poot'en kreeg, deed het echter terug- keeren. Nu wilde het op bed springen, waarop een meisje lag te slapen, doch gelukkig kwam de moeder .juist toe schieten, greep behendig het dier om den nek en trok het terug. Met de voorbeenen had het veulen het kind wak ker getrapt en een weinigje bezeerd, doch de schrik was erger dan de pijn. Bij den laudbouwer* J. van Liere, te Nisse, grazen in eene weide twee merriepaarden, elk met een fraai bruin bles veulen bij zich. Indien eene der moeders tot werken wordt gebezigd, neemt de achterblijvende de zorg der beide veu lens op zichja men aanschouwt zelfs het zeldzame maar schoone tooneel van verdraagzaamheid, dat beide veulens elk aan eene zijde, de moedermelk met volle teugen tot zich nemen. Daar' sedert eenige dagen de wind gunstig is voor de ansjovischvangst, werkt de groote menigte visschers op de Zuiderzee, met gewenscht succes. De vangst is ruim. Te Leeuwarden is Donderdag in een pakhuis een jongman van de derde verdieping door een openstaand luik gevallen en zoodanig met het hoofd op den grond terecht gekomen, dat hij eenige oogenblikken daarna is overleden. Spoedig aangebrachte geneeskundige hulp mocht niet baten. Te Brummen werd Vrijdagmorgen in een kleine sloot op zijn rug liggende gevonden een bejaard man, te Zut- phen woonachtig, die in een niet zeer nuchteren toestand daar moet zijn ingeraakt en zijn dood heeft gevonden. Hoe wel er zoo weinig water in de sloot was, dat slechts zijn achterhoofd er onder lag, schijnt hij niet meer overeind te hebben kunnen komen en moet het water hem in de ooren zijn geloopen. Men schrijft ons van Haarlem dd. 2 Juni het vol gende Laatstleden Zaterdag werd alhier de negen en twintigste jaarlijksche vergadering gehouden der gewestelijke veree- niging Noord-Holland van het Nederlandsche Onderwij zers-Genootschap. De aanwezigen hadden de eer mede in hun midden te zien den Burgemeester met eenige leden der Schoolcommissie van Haarlem. Ook de Commissaris des Konings zou tegenwoordig zijn geweest, indien hij niet blijkens een schrijven, verhinderd ware geweest. De afdeeling Haarlem had geen moeite gespaard, om het den afgevaardigden aangenaam te maken. Na een be zoek der Kweekschool voor onderwijzers, waar zij met eenige flink uitgevoerde zangstukken door de kweekelingen werden

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2