- Aan boord van liet stoomschip Prins Hendrikdat den 14 dezer van hier, via Suez, naar Batavia vertrekt, zul len den .13 dezer embarepieeren 400 man troepen, waaronder 24 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is op gedragen aan den kapt. der inf. van het O.-T. leger L. W. C. Gerlach en tot medegeleide de le luits. der inf. W. L. J. Scheepens, H. L. van den Hoff en J. M. Romijn, de 2de luit. der inf. B. Schaap en de 2e luit. der cavalerie J. A. W. Oxenaar, allen van het O.-I. leger. De kapt. Gerlach en de 2e luit, Scheepens keeren van verlof naar Java terug. Het Ned. stoomschip Java, kapt. E. van Ingen, van hier naar Batavia, is Maandag nacht ten 4 ure Dungeness gepasseerdalles wel aan boord. Wegens het vuurvatten van het houtbekleedsel van den ketel, dat echter door de goede orde aan boord spoedig, werd gebluscht, maar waardoor eene kleine reparatie ver- eischt wordt, zal het stoomschip Java zich 2 of 3 dagen te Portsmouth moeten ophouden. De Stoomvaartmaatschappij Java ontving eergisteren, avond het volgende telegrafisch bericht van den directeur, die dadelijk naar Portsmouth gegaan was. Na een gestreng on derzoek aan boord, dat zes uur duurde en hetwelk gehouden, werd in bijzijn van den kapitein, den eersten machinist en de bevelvoerende officieren der troepen, is gebleken dat de brand ontstaan was door groote onvoorzichtigheid van den tweeden machinist. Van dit onderzoek werd een proces verbaal opgemaakt en geteekend voor den Nederlandschen consul. De Java heeft reeds gisteren nacht de reis voortgezet. De schade is zeer gering, De passagiers waren zeer te vreden en gezond. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden den 9 Mei te Malta binnen gekomen, is den 29 Mei's nachts van daar naar Batavia vertrokken, na volbrachte reparatie. Genoemd stoomschip moet 6000 pond sterling voor sleep loon betalen. De stoomvaartmaatschappij Nederland bericht: //Vol gens telegram van Malta is het stoomschip Conrad den 3n dezer 'savonds aldaar gepasseerd. De luit. ter zee der le kl. A. P. Hooghwinkel, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 15u dezer op non-activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen kwam den 4-den dezer te Port-Saïd aan en zou dieuzelfdeti dag de reis naar Oost-ludië voortzetten. Alles wel aan boord. Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis kwam den: 31 Mei jl. te Point de Galle aan^ teneinde kolen in te ne men en daarna de reis naar Indië voort, te zetten. Aan! boord was alles wel. Dinsdag vertrok van hier het instructie-vaartuig Ürdniai kominandant de luit. t/z. le kl. P. ten Bosch, tot aanvaar ding van een oefeningstocht met de adelborsten van het laatste studiejaar. Z. M. heeft benoemd tot 2n luit. bij het 4e reg. inf. den sergeant van het 7e reg. L. C. Grootendorst, bij het 7e reg. den sergeant C. J. L. Schuilei* van het Se, den sergeaut titulair 'H. H. C. baron van Voorst tot Voorst van het Se,- de sergeants II. G. Moorrees en F. W. G. Nieuwland van| het instructie-bataillon, en deu sergeant A. G. Westerouen van Meeteren, van het reg. grenadiers en jagers. Bij het Se reg. den sergeant titulair S. A. N. van Overveldt, van het 7e regiment. -Bij Kon. Besluit van 5 Juni 1873, N 9, is aan den Heer J. C. van Spall, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ln luitenant bij het Artillerie Vrijkorps te Helder. Voorts zijn bij genoemd korps benoemd: tot ln luitenant den Heer J. Schuijt thans 2n luitenant, tot 2n luitenant' den Heer K. W. Feith, thans fourier. Tn een particulier schrijven uit Tndië wordt gemeld, dat de redacteur der Sam. Ct. door den gouverneur-gene-? raai uit indië gebannen is, wegens beleedigende uitdrukkingen tegen Z. Exc. in openbare geschriften. Hij zou te vergeefs genade aan den minister van koloniën gevraagd hebben. Volgens een correspondent van de Angsl. Allg. Ztg. heeft de gezant van Atchin in Turkije beweerd, dat Atchin reeds in 1516 en laatst in 1851 zich voor een provincie van het Turksche rijk heeft verklaard, en de sultan derhalve als souvereine vorst en als geestelijk opperhoofd van den Islam verplicht is, Atchin tegen de Nederlanders te hulp te komen. Genoemde correspondent gelooft niet, dat de Turksche regeering zich aan de zaak zal laten gelegen liggen, al zijn de oud-Turksche bladen zeer tegen Nederland ingeno men om den oorlog met Atchin. Tot directeur van de hoogere-burgerschool te 's TIage is benoemd dr. A. T. van Aken, thans directeur' van 's Rijks hoogerc-burgerschool te Alkmaar. -Tot lid der Prov. Staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Zoetermeer is gekozen Mr. J. G. Patijn, officier van justitie te Rotterdam. Benoemd tot hoogheemraad van het waterschap Eijerlan d. A. Koning Jz. Monseigneur IT. Loos, aartsbisschop van Utrecht, is Woensdag overleden. Men schrijft van Eibergen, 31 Mei. Eene meid, die sedert 28 jaar tegen f 8*(acht gulden loon per jaar diende, is dezer dagen door den rijken bot-r, bij wien zij dienstbaar .was, weggezonden, omdat zij niet meer zoo vlug voort kon als vroeger. De verontwaardiging over die daad is in ons dorp algemeen. Voor de 96 open gestelde plaatsen, om als kadet bij de Koninkl. Militaire Akademie vervuld te worden, hebben zich dit jaar slechts 38 aspiranten tot het afleggen van examen aangeboden, als: bij het leger hier te lande: voor het wapen der art. 5, dat der genie 16bij het leger in Oost-ludië: voor het wapen der inf. 1, voor dat der art. 3 en der genie 13. Z. M. de Koning heeft Woensdag j. 1. in tegenwoor digheid van HD. militair huis, in afscheidsgehoor ontvangen al de officieren van het leger hier te lande, die op hunne aanvrage voor den tijd van twee jaren bij het leger in Indië, ter deelneming aan den oorlog tegen Atchin, zijn gedetacheerd geworden en spoedig naar Indië zullen vertrekken. Eenige hunner zijn Dinsdag j. 1. bij Z. K. 11. Prius Frederik in afscheids-audientie toegelaten. Te Arnhem zijn sedert Zondag ochtend vijf muzie kanten, waaronder drie van de beste, van het muziekkorps van het 8e regiment infanterie verdwenen. Twee waren ge huwd en hebben vrouw en kinderen achter gelaten. Zij zijn gedeserteerd en wellicht naar Weenen gegaan. 3;nsc5onöin. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Z ËEiTIAAI-ON n E SS W S.J9 Z E fit. Een levensloop van 7 jaren als zeeman en 50 jaren als onderwij zer der jeugd, afgelegd en beschreven door T. R. Zwaai, thans nog fungeerend hoofdonderwijzer te West-Terschelling. Onder dezen vreemd klinkenden titel wensch ik bij gelegenheid van mijn 50jarigen schooldienst op -1 Oct. e. k. een werkje in 't licht te geven, waarin die levensloop, welke in vele opzichten van die van de meeste mijner mede onderwijzers aanmerkelijk verschilt, eenvoudig en naar waarheid wordt beschreven. Bij velen, die met mijn bedrijvig en veel bewogen leven onbekend zijn, zal al licht de-gedachte opkomen, dat eene levensbeschrijving van een onder wijzer er al vrij eentoonig zal moeten uitzien en er niets dan een droog verhaal over school zaken van te verwachten is. Die mij kennen, zullen er, hiervan houd ik mij overtuigd, een veel gunstiger oordeel over vellen. Ik was van mijne vroegste jeugd at' voor de zee bestemd en heb die dan ook 7 jaar bevaren,i en mij op niets anders toegelegd, dan om een bekwaam zeeman te worden. De omstandigheden, welke er toe hebben geleid om toch dien gewich- tigen stap te doen, om op 22jarigen leeftijd, zonder eenige voor bereiding, van gemeen matroos onderwijzer der jeugd te worden, en wat belangrijks ik in beide betrekkingen in den loop mijns levens zoo al heb ondervonden, zijn door mij in dit werkje duidelijk te boek gesteld. Mochten vele mijner vroegere leerlingen, op een zestal verschil lende plaatsen, in znnderheid zij, dié op Texel mijne school voor de Zeevaart bezocht hebben, en ook andere vrienden en belang stellenden genegen zijn zich dit werkje aan te schaffen, zij gelieven mij dan binnen eenige dagen hunne naarateekening, woonplaats en lint verlangde aantal ex. per briefkaart op te geven. Bij genoeg zame deelneming zal het werkje, dat ongeveer 130 a'140 bladzijden zal bevatten, en bij intcekening op 4. gesteld is, zoo mogelijk in den loop der maand September e. k. verzonden worden. Daar ik, Gode zij dank! niet tót. de minimum-lijders behoor, is winstbejag niet de drijfveer van mijn schrijven. Mijn levensdoel was altoos en is dit nog: nuttig tc zijn voor anderen. Tn hoeverre ik hieraan getrouw ben gebleven, moge uit den inhoud blijken. West-Terschelling, 4 Juni 1873. T. R. ZWAAL. A ES G A L fiJ 5 T. Van af 30 Mei tot en met 5 Juni 1873, zijn te Helder als losplaats ingeklaard Naam vau liet Schip. Gezagvoerder. Plaats van herkomst. Lading. Bestemd voor W'hitwood Aart& Cornelia Bavbara Cherhurn 1-Insti.ngs Aimswell Barsingerhorn R. Thornton C. K rij oen J. liobinson R Reoun C. Douglus S. Fernie J. v. dWoude Goole Riga Scahnm Suudcrland Sealiora Sundsvvall Steenkolen Hout Steenkolen Hout Hoogl &v.Hcr\v. Zurmühlcn &Co. Blikman Co. Zurmiihlen &Co. Diiinlc. Gocdk. Zurmühleu &Co. Blikman Co. SCK1EEPST8JS)!1GEI. Binnengekomen ie Kelder. 3 JuniAimwell, Fernie, Newcastle. Cycloop, st.Pillau. 4 Kate Covert, Minchin, Rangoon. Barsingerhorn, v. d. Woude, Sundsvall. Eigen, Sunde, Memel. 3 Brodre, Andersen. Drammen. Vesta, st. Kroonstad. Etna, st. Dantzig. Alpha,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2