gngyunbm. BURGERLIJKE STAM DER GE\!EE\TE HELDER. BURGERLIJKE STAM DER GEMESTE TEXEL. BURGERLIJKE STAMDER GËIIEE.ÏÏE TE1ISCUELL1XG. Een juffrouw, die Woensdag morgen bij een op het plein te 's Hage gehouden publieke verkooping tegenwoordig was, bemerkte eensklaps tot haar schrik, dat haar geld beurs haar ontstolen was, en wierp de schuld op een ne vens haar staanden man. Tengevolge van het hierdoor ont stane rumoer kwam de politie spoedig tusschenbeide, die de bestolene en den verdachte naar liet commissariaat van po litie vergezelde. Eerste Kamer. In de zitting van Woensdag, 48 dezer, is de beraadslaging over de overeenkomst met de Amsterdamsclie Kanaalmaatschappij aan gevangen. De heer Messchert van Vollenhoven hesp rak zeer breed voerig den loop der zaken sedert 4862. Noch de oorspronkelijke concessie, noch de statuten deugden, zoodat steeds op een verkeerden grondslag is voortgearbeid. Hij dringt niet aan op overneming door den staat, maar op een schikking met de Maatschappij, aan deelhouders en aannemer, om alle belangrijke punten, vooral wat het peil, de hoofden en het stoomwerktuig te Schellingwoude be treft, voor goed to regelen. En op die. nieuwe grondslagen moest dan de Maatschappij het werk voortzetten, als het niet anders kan, on inmiddels kon de regeering eenig nieuw voorschot geven. De hoeren Smit en Prins bestrijden mede deze overeenkomst, als niet leidende tot een behoorlijk afdoende regeling. De heer Cremers is vóór de wet. Aanvankelijk had hij liever dit groote werk van staatswege zien uitvoeren, maar wij zijn gebon den, zoowel aan de bestaande wet als aan de concessie. Hij wil nu, dat de Maatschappij voortwerkc en is zeer tegen overneming door den staat. Inmiddels onderzoeke de regeering de nog betwiste technische punten, ook het advies Staatscommissie zelve. De heeren Yiruly en Nobel zijn geneigd om voor het ontwerp te stemmen, maar bevelen eenige maatregelen aan in het belang der water schappen en van de scheepvaart bij de sluizen te Schellingwoude. De heer Rahusen is 't in tegendeel geheel eens met den heer Mes schert van Vollenhoven en andere bestrijders. Deze wet is een bankiersoperatie in stede van een definitieve regeling. De heer van Golstein betwist het beweren van sommigen, dat uit verwer ping der wet overneming door den staat zou moeten volgen. De overeenkomst prcjudicieert eene behoorlijke regeling. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt het ontwerp in 't breede en beantwoordt de verschillende bezwaren. Nadat ook de minister van financiën kortclijk het woord had gevoerd, is het ontwerp aangenomen met 24 tegen 6 stemmen en evenzoo liet ontwerp tot aanwijzing der gelden met algemeene stemmen. Daarna is de vergadering op recès gescheiden. I100RNSCHE CORRESPONDENTIE. Zoo als ik in mijn laatste schrijven meldde zou het circus Meyerg onze stad met een bezoek vereeren, dat bericht is een feit geworden doch be hoort thans weder tot het verleden. Zondag morgen jl., tusschcn 7 en 8 uur, arriveerde alhier de stoet van Medemblik. Zoowel bij de komst als gedurende het verblijf van het circus, hccrschte hier eeu ongewone levendigheid, daar vele personeu uit de omliggende plaatsen er van wilden profiteeren om het vreemde verschijnsel te bezichtigenvooral was dit het geval bij gelegenheid der groote optocht, welke Maandag d. a. v. des middags ten 12 ure, werd gehouden en inderdaad prachtig mag genoemd woideo. Ik zou u verder kunuen berichten, in hoe korten tijd de zeer ruime tent werd opgezet, alsmede het gehalte der weikzaamheden welke werden ver richt, doch ik vrees, dat ik in herhalingen zoude vervallen, van hetgeen reeds door zooveel andere bladen is gezegd, ik wil mij daarom alleen be palen met de raededeeliug dat het opbouwen van zulk een tent in zoo betrekkelijk korten tijd, door velen die daarvan ooggetuigen waren, niet als zoo groot werd aangemerkt, doch hier meer moet worden bewonderd het genie der uitvinding. Ik wil natuurlijk ieders denkbeelden niet beamen, doch zou het zeer wenschelijk vinden, dat onze stndgeuooten, zich beijverden, het voorbeeld van vlugheid van den Amerikaau eigen te worden menige teleurstelling zoude daardoor worden voorkomen. Omtrent de voorstellingen, kan ik melden, dat de tcüt bij iedere ver tooning, ruimschoots bezet was en eer plaatseD te weinig dan te veel dis ponibel waren; terwijl wat de werkzaamheden betreft, de een meer, de an der minder voldaan, huiswaarts keerde het kwam er hierbij ook maar op aan wat men had verwacht. Over het algemeen, meen ik echter te mogen veronderstellen, dat daargelaten het racer of minder aanlokkelijke of be wonderenswaardige der verschillende toeren het meerendeel der bezoekers het circus bezocht, als gevolg van de faam, welke het overal voorgaat, en aangetrokken door het vreemde, dat een circus uit Amerika (het land van Humbug) in ons land vertooningeu komt geven. Woensdag morgen tusschen 5 en 6 ure, vertrok de stoet van hier naar Furmerend, met achterlating van een paard, 't welk bij het vertrek dood ter neder stootte. PS. Nog heb ik vergeten te melden, dat Dinsdag (de verjaardag der Ko ningin) de groote muziekdrakenwagen, bespannen met 20 paarden, allecu bestuurd door den heer John Max Douald en voorzien van het geheele or kest, door eenige straten der stad toog. Waarschijnlijk vras dit ter vergoe ding van de militaire parade, welke dien dog, noch den volgenden heeft plaats gehad. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. RECTIFICATIE! In een door mij geschreven bericht omtrent de hier gedetacheerde torpedo-kompagnie, geplaatst in het nummer uwer courant van Zaterdag jl. zag ik, dat ik mij aan een onvergeeflijke fout heb schuldig gemaakt. Deze fout bestaat hierindat ik schreef, dat de levendigheid 's avonds aan het dorp minder pleizierig voor de in gezetenen was. Op onbegrijpelijk achtelooze wijze, vergat ik er 't woordje niet voor te plaatsen, en 't gevolg van dat verzuim is voor Janmaat bepaald onaangenaam geweest. Om nu zooveel mogelijk te herstellen, wat ik onwillens misdreef, en om de waarheid hulde te doen, verklaar ik, dat de levendigheid 's avonds aan het dorp niet minder pleizierig voor de ingezetenen is, dan de drukte aan de haven des daags. Het welluidend gezang waarop de bemanningder kanonneerbooten ons van tijd tot tijd onthaalt, verschaftt ons inderdaad veel genoegen, 'k Voeg hier de verklaring bij, dat een voortreffelijke geest tusschen militairen en burgerij heersclit; en dat velen door aangenamen omgang en vroolijken scherts, vooral bij de jeugd, hoog staan aan geschreven. Hiermede mijne onwillekeurige onattentie, wenschende hersteld te hebben, ben ik als altijd: Een vriend van onschuldig vermaak. Oude Schild, op Texel, 48 Juni '73. Van 17 20 Juni 1S73. ONDERTROUWD P. Graait', werktuigmaker, en W. Smit. GEHUWD: II Walles cu M. M. van Lintei. H..Jacobs en B. Man. N. ltookcr en D. Roerdomp. A. vun der Sfaaij en 15. Snel, II. Mens en D. vau Dok. J Rieuvverts en C. L Delchambre. J. Nelis en T. Hemelrijk. BEVALLEN A. Bakker geb. Pen nik, D. C. A. van Bruggen geb. Franke, Z. N. Vos geb. Lap, D. A. Eibers geb Gorter, Z. li. Snoek geb. Dupout, D. OVERLEDEN E. M. Krul, 9 jaar. J Boon, 12 weken. J C. J. Stecber, 15 maandeu. P. J. J. Piscaer, ruim 51 jarcu. H. Bandsma, 18 dagen. Levenloos aangegeven 1. Van 12 19 Juni ONDERTROUWD Maarten Teunis Zegel en Trijntje Bakker. Willem Zegel en Martje Klcijn. GETROUWD.- Willem Lourens Bakker Lz en Antje Plaatsman. GEBOREN Roindert, zoon van Hendrik Bakker en Bregjc Klok, Rei- nior Pieter, zoon van Aric Eelruan eu Maria Garritsen. Trijntje, dochter van Jacobus Cornelis Steenland eu Naantje Boon OVERLEDEN Jotiauna vau Sikkelaras, oud 9 maauden, dochter vau Jau eu Jannetje Zegel. Een levenloos aangegeven kind. van 1 Januari 13 Juni 1873. ONDERTROUWD: Albert ltoos, zeeman, 26 jaar en Trijntje Cupido, 22 jaar. Cornelis Pielers Kooijmnu, landbouwer, 40 jaar eu Aunc II003, 2S jaar. Frans Vuuier, zeeman, 24 jaar en Antje Pie, 23 jaar. Oepko Vbegop, zeeman, 25 jaar en Trijntje Vuurer, 27 jüar. Arien Jollcina, landbouwer, 29 jaar cu Trijntje üonne, 29 jaar. Gerrit Lieuwcn, zeeman, 29 jaar, en Duurke Kuipers, 26 jaren. Arien Roos, zeeman, 28 jaar cn Aaltje Stada, 23 jaar. Jau Oopkes, zeeman, 29 jaar en Anna Amclia Eschauzier, 24 jaar. Jan Doekscn, landbouwer, 10 jaar, en Trijntje Bos 20 jaar. Heertjo Bloeiu, loodskweckeliug, 26 jaar en Johanua Frederiea de Boer, 25 jaar. Carcl Wilhelmus Fuuke, varkenslachter te Amsterdam, 30 jaar en Sophia Droog, 19 jaar. Willem Franciscus Zeeders, schipper, 23 jaar eu Elisabet Oepkes, 23 jaar. Berend Berends de Haan, schipper, 51 jaar en Jantje Heertjes Bloem, 35 jaar. GEHUWD Alle bovengenoemde personen, behalve B. B. dc liaan, en J. II. Bloera. GEBOREN: Willem, zoon van P. J. Bakker en V. A. Roggen. Pietje, dochter vau S. de Vries en G. Kuiper. Geertje, dochter van A. Kooijmau eu S. Lieuwen Neeke, dochter van D. Kooijman eu N. Kooijman. Sake, zoon van D. Pais cn N. de Vries. Cornelis, zoon van C.C.Sohanp eu T. A. Cuijper. Ileiju, zoon van W. Doeksen en D. Cupido.Fran ciscus Ludnvicus, zoon van A. J. Stelleupohl en M Nuijeus. Trijntje, dochter van J. van Rees en M. W. Nabcr. Dirk, zoon van S. C. Cupido euT. T.Lieu- W'èrs. Gepkeja, bochtcr van H. de Vries en A. Stada. Eelkc, zoou van R. de Beer eu R. Zuidmulder. Jantje, dochter van It. A. Roos en W. H. de Breed. Maaike, dochter van P. Ree en A. Molenaar. Cornelis, zoon van P. P. Bakker en A. O. Zorgdrager. Dirk, zoon van S. Slobbe eu K. van Rees. Martje, dochter vau A. Roggen en A. Swart. ltijn- der, zoou van C. Schaap en M. Roos. Martje, dachter van C. Bos eu A. Bakker. Willem, zoon van G. C. Rijkcboer en T. J. liaan. Fre- dcrik, zoou van F. lteedeker en M. de Jong. Arie, zoon van II J.Sluijk en G. H. Kuijper. Jacoba, ibchter van C. Kuijper en A. Geus.Bankje, dochter van D A. Roos eu M. P. Ewoud* Wilhelmina, dochter van O. de Breed en M. Schroor. Alida Wibbegiena, dochter van W. M. Bruins en H. M. Zuuderdorp. Antje, dochter van W. Schroor en N. Wulp. Teunis, zoou van J. J. Groendijk. Trijntje, dochter J. T. Pais eu T. T. Bloem. Rijn, zoon van C. Klijn en A. Swart. Cornelis, zoon van G. de Gorter en G. Visser. Cornelis, zoou van C. J. Schaap, en H. C. de Zeeuw. Neeke, dochter van N Roos. Andries, zoon vau J. Knol cn G. Bloem. Jan, zoon van C. J. Kliju en P. van der Meulen. Talina, dochter van G P. Bos en J. D. Bos. Sijbrand, zoon van P. P. Zorg drager en T. S. Ruige. Piet Heiu, zoou vau H, Kramer en N. Rotgans. Neeke, dochter van W. P. Cupido en J. J. Droeviger. Hendrik, zoon van W. Bruijt en E. Duijf. Teuutje, dochter van L. C. Sprits en A. Pronker. Klasina Justina, dochter van G. Kaale en K. Onstwcdder. Cornelis, zoon van H. Zorgdrager eu M C. Rijf. Jacob, zoon van F. J. Grol en W. Wever. Trijntje, dochter van A. J. Droeviger en V. P. Cupido. Jacob, zoon vau J. Schaap en P. Ochquie. Jan, zoon van J. R Spits en A. J. Winter. Maria, dochter van C. C. Groendijk eu T. T. Boer. Jan, zoou van S. J. Roos en N. A. Roggen. Hessel, zoon van Jort P. Kooijman en N 1). Smit. OVERLEDEN Gerrit Ree, 6 weken.Hijlkje Jelles Buijs, gehuwd met A. S, van Eerde 30 jaar.Maaijke Kuijper, 1 jaar.Jan Wiegman, 8 maanden.Cornelis van Kculeu, gehuwd met A. Groendijk, 27 jaar. Ai.tje IJsbrand Kuijper, 59 jaar.Trijntje Kuijper, 17 maanden. Albert Pieters Rotgans gehuwd met G. C. Wever, 68 jaar.Jacoba Kuijper dag.— Jelle Groendijk, 5 jaar Neeke Pietei Zorgdrager, Weduwe J. C. Kooijman, 91 jaar.Antje Bakker, 9 jaar,Jan Cornelis dc Boer, ge huwd met A. E. Koop, 74 jaar. Baukje Jaus van de Lande, Weduwe J. S. Cupido, 84 jaar.—Martje Kuijper, 2 jaar.Trijntje Alts van Zwol, 21 jaar.Jaotje Jans Doeksen, Weduwe J.J. Doeksen, 84 jaar.— Jantje Jansen, Weduwe J. Cupido, 90 jaar Jan H-irmeus van Zwol, Weduwn. vau P. J. Limburg, 80 jaar.Keeltje Teunis Klein, 77 jaar.Ambtshalve ingeschreven 1. C A Ei G A L IJ 8 T. Yan af 13 toten met 19 Juni 1873, zijn te Helder als losplaats ingeklaard Naam van Plaats het Gezagvoerder. van Lading. Bestemd voor Schip. herkomst. Erol G. Dickers Sunderland Steenkolen Duink. Goedk Temon John Knowles Newcastle de Vries Co. Rembrandt K. W. Bols 13 remeu Koopmansch. Zurmühlen Co. HeurGerardine K. Krijuen Sundswall Hout Blikman Co. Sherburn R. Bcnson Sunderland Steenkolen Zurmühlen Co. Hamvicke John Scott Seaham Duink. Goedk. Apolllo E. Stcphanson Sundswall Hout Blikman Co. Jenny H. Loreutseu Nerva Van Vliet Co. Delft W. J.v.d Meer Helsingfors id. Whitwood R. T'nomtoü Goole Steenkolen Floogl &v.Henv. Nilsou Johu Air Seaham Zurmühlen Co.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3