Naar wij vernemen, zal de zaak van de Jong c. s. in de maand Augustus voor het provinciaal Hof van Zuid- Holland behandeld worden. Ya&erl. Volgens de Nuova Roma zijn te Rome Turksche agenten werkzaam om voor den Sultan van Atchin Itali- aansche vrijwilligers te werven. Eenige jeugdige landlieden, uit den omtrek van Mep- pel, Donderdag aldaar gekomen, geweldig opgewonden door den rijkelijk gebruikten sterken drank, kregen onderling een zoo hevig verschil, dat een hunner den ander met een op tafel staand kommetje zoodanig op 't gelaat sloeg, dat er onderscheidene belangrijke verwondingen ontstonden, terwijl dezelfde persoon nog later op weg naar huis, een ander het oor doorsneed, waardoor een diepe wonde tot aan den oog hoek werd teweeg gebracht. De zaak is reeds in handen der justitie. Te Oosterhout zijn twee kinderen, van wie men ver moedt, dat ze hun vader, die op het land werkte, wilden gaan zoeken en daarbij door den hevigen wind in een sloot geraakt zijn, verdronken gevonden. Men schrijft uit Schaarsbergen, 26 Juni. Omstreeks éen uur had alhier op de Arnhemsche heide een vreesselijk voorval plaats. De troepen der infanterie, hare evolutiën aldaar houdende, gedurende welken tijd door vlaggetjes de -onveiligheid van het terrein wordt aangewezen, waren af- geloopen, doch een van de zoogenaamde kogelzoekers, een korporaal (die door de troepen achtergelaten worden), heeft de onvoorzichtigheid zijn geweer af te schieten, zoodat een persoon, van den Brink, scheper van E. Brans (Minne) van den Kemperberg, die zich bij zijne schapen op eenigen afstand op een berg of heuveltje bevond, het nootlottige schot ontving, waarbij de kogel den armen jongen door de boven hand ging, welke hij in zijn broekzak had, en verder in zijne bovendij of onderbuik. De toestand van den lijder moet zeer zorgwekkend zijn. Het kofschip Unie% uit nieuwe Pekela, is op reis van Prederikstad naar Geestermunde met man en muis vergaan. Ook de Telemachus van Veendam, op reis van New-Castle naar Palermo, is verongelukt. De geheele bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. De toestand van 't IJ wordt door de werken der ka naalmaatschappij, vooral door de afsluiting te Schellingwoude reeds geheel veranderd; 't spookt er niet meer bij N. Westen wind; 't water is kalm, hier en daar is er slechts moeras; ■de vaartuigen kunnen door de geulen nauwelijks meer een weg vinden, de vischvangst verdwijnt; 't eiland Ruigoord is met den vasten wal verbonden. Als nu de spoorfluit zich over de uitgestrekte velden zal doen hooren, en de ploeg den vetten grond zal doorsnijden, is er eene verandering in den toestand gebracht, die den roem der Nederlandsche, aan aan de baren ontwoekerde, gronden zal handhaven. Dr. Wap schreef dezer dagen in het Dagbl. van ZuidH. dat het grafgedenkteeken van Hugo de Groot in de nieuwe •kerk te Delft, zich sedert jaren in blijkbaar verval bevond. Het kollegie van kerkvoogden heeft gemeend zich eerst te moeten wenden tot de stamverwanten van de Groot, om hen van de staat der grafstede kennis te doen dragen, al vorens zeiven te zorgen voor het behoud van dit monument. Die pogingen bleven echter onvruchtbaar. Na lang te ver geefs naar medewerking uitgezien te hebben, kwamen kerkvoog den tot het besluit, om van deze aangelegenheid eene nationale zaak te maken en in April jl. zonden zij een verzoekschrift in, om in deze de tusschenkomst in te roepen. Deze stap werd zoo spoedig met een gunstig gevolg bekroond, dat reeds in Mei de herstelling kon plaats hebben (voor eene som van f795) welke in de eerste dagen van Juli zal gereed zijn. In Friesland is gebrek aan maaiers. De zoogenaamde hannekemaaiers uit Duitschland zijn, tengevolge van de rij zing der dagloonen daar te lande, niet gekomen, en nu kan daardoor een maaier in Eriesland f 4 a f 5 per dag verdienen. Sedert eenigen tijd werd de heer Zaalberg, predikant te 's Gravenhage, aangerand in zijne naam en eer door het verspreiden van raededeelingen, welke zijn bijzonder leven betreffen, op financieel en zedelijk gebied. De heer Zaal berg heeft daarop de beoordeeling van die mededeelingen •opgedragen aan een Raad Yan Eer, welke - den generaal Knoop aan 't hoofd had en verder was samengesteld uit mannen die de algemeene achting genieten. Deze Raad heeft de zaak nauwkeurig onderzocht en den heer Zaalberg volkomen in 't gelijk gesteld. De bladen behelzen een uitvoerig ver slag van 't onderzoek. Te Katwijk is Vrijdag een proef genomen met het vuurpijl toestel van de Noord- en Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Als doel werd genomen een schip, dat voorondersteld werd zich op 300 meters af- stands te bevinden; de eerste vuurpijl, reeds vóór twee jaren •ontvangen, viel 20 meters voorbij het doelen had eene afwijking van 4 meters; de tweede vuurpijl, voor ongeveer een jaar ont vangen, viel nog 10 meters verder neder en had geen twee meters afwijking. De proefneming gelukte dus volkomen. Te Zaandam is een nieuwe organisatie van den brand weer ingevoerd, gegrond op het stelsel van belooning van bewezen diensten. Er zijn echter tal van boeten bij de verordening bepaald, waardoor zij nog al ontevredenheid opwekt. Zaterdag morgen ontdekte de bewoonster van eene armenkamer te Groningendat op een daarachtergelegen en geheel afgesloten plaatsje een blikken trommel stond. Daar zij zeer zelden op dit plaatsje kwam, wist zij niet wat van dat verschijnsel te denken. Zij riep de politie ter hulp, en na opening bleek deze trommel in te houden het lijk van een pasgeboren kind, 't welk in verregaauden staat van ont binding en onkenbaar was. De trommel met het lijkje is naar het academisch ziekenhuis gebracht. De politie doet onderzoek. Bij de woning van den bijenhouder T. v. K., te Wil lige Langerak, had een bijenzwerm zich op een eksternest neergezet, terwijl de oude vogels afwezig waren. Spoedig waren de jonge eksters door de bijensteken gedood. Toen daarop v. K. het nest uit den boom wilde stootenom de zwerm te scheppen, zette deze zich op het ooievaarsnest ne der, dat zich op het dak der woning bevindt. De oude ooie vaars durfden nu het nest niet naderen en hunne jongen werden mede door de bijen doodgestokenuitgezonderd eene enkele, welke uit het nest naar omlaag viel. Dit dierhoe wel ook deerlijk gestokenloopt nu op een stuk land rond en zal waarschijnlijk wel het leven behouden. Een predikant te 's Hage ontving dezer dagen een brief, waarop zijn titel in de latijnsche initialen stond uitgedrukt Y. D. M. Verbi Divini Minister). Toevallig nam de predikant, uitgaande, zelfden brief aan, en wilde hem dadelijk openen, doch de brievenbesteller, dit ziende, ging eenigszins schroomvallig op hem af en merkte heel nederig op: neem me niet kwalijk, do miné, u vergist u, de brief is Foor De J/eid, zie maar, het staat er op, v. d. m. In den Volksvriend lezen wij de volgende A t c h i n-M a r s c h yan Ds. C. S. Adama van Scheltema. Neerland, zwaai uw driekleur hoog, Zend ten strijd uw zonen uit! Met uw roem en dank voor oog Valt hun Atchin haast ten buit. Naar Sumatra moet het gaan; 'tOud Wilhelmus klink vooraan! Galmt het uit, Ver en luid, Nassouws lied door niets gestuit Ons «Wilhelmus van Nassouw" Sterke moed, beleid en trouw, Ga, bij 't rood en wit en blauw, Naar Atchin ons vooruit. Schalt de krijgstrompet met kracht, Scherpt vol hoop het krijgsgeweer, Toont aan Atchin Neêrlands macht, Stormt zijn trotschen kraton neêr. Koor. Naar Sumatra enz. Köhlers naam en heldendood, Broederbloed roept ons ten strijd! Atchin, dat ons bloed vergoot, Broeders, hun ter wraak gewijd! Koor. Naar Sumatra enz. Haast ziet gij uw zonen weer, Neerland, met de zegevaan, En uw driekleur, rijk aan eer, Hoog op Atchins kraton staan. K o o r. Naar Sumatra enz. Wee, wie Neêrlands driekleur hoont, Wee, wie zijn Oranje tart! 'Eeuwen door met roem gekroond Woont de moed in 't Neêrlandsch hart. Koor. Naar Sumatra enz. BUITEILAHD. Te Chatelet is een man doodgeslagen door zijn vrouw en drie zijner kinderen. In Lima, hoofdstad van Peru, had dezer dagen eene dieven bende van 8 roovers de brutaliteit tegen 6 ure in dén avond ge maskerd en goedgewapend een magazijn binnen te dringen. De chefs, die aan tafel zaten, boden krachtigen tegenstand en bekwa men onderscheiden wonden; eindelijk joegen zij de dieven op de vlucht; een van deze was zwaar gekwetst en hinderde hen in de vlucht; toen de politie hen dicht op de hielen zat, schoten de anderen hem eenvoudig doodwaarop zij allen in veiligheid wisten te komen. De berichten uit Spanje zijn tegenstrijdiger dan ooit en hebben onveranderlijk »men zegt" of «naar men verneemt" ten aanhef; en missen dus alle beteekenis. Zoo wordt het gebeurde te Malage ook van Madrid verhaald. Sommige olficieele en particuliere te legrammen houden vol, dat de bende van Dorregaray e. a. vol komen uiteen gejaagd zijn en bij een hevig gevecht zestig dooden, driehonderd gekwetstenen eenige gevangenen telden. Een bericht uit Bayonne gewaagt van talrijke benden te Vera en andere, die Irum bedreigen. Volgens een dépêche uit Hendaye had Santa Cruz bekend gemaakt, dat Nouvilas met drie duizend man gevangen ge nomen en met vele andere doodgeschoten was. Santa Cruz zelf zou bij een val van't paard Donderdag gekwetst zijn. Uit Hendaye wordt verder getelegrapheerd, dat de diligences tusschen SanSe- bastian en Vittoria de dienst gestaakt hebben. Te Irum was Vrijdag een bericht van den gedeputeerden generaal der provincie ontvangen, volgens 't welk den vorigen dag de Navarreesche benden, met die van Lizarraga vereenigd, te Araiz en Alday het onderspit gedolven hadden. De hoofdman Radica was zwaar gekwetst. Uit Barcelona eindelijk wordt geschreven, dat Don Alfonso en Miret door Ca- brinetty verslagen zijn.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2