BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. In het Algemeen Weeshuis Tweede Kamer. lil de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van 27 Juni jl. is de discussie geopend over de afschaffing der plaats vervanging. De heer de Biebersteyn bestrijdt het ontwerp, als terugvoerende tot de gehate fransche conscriptie. De heer Grata- jna verdedigt het beginsel der wet als een daad lo. van recht vaardigheid; 2o. van billijkheid; 3o. van beleid; 4o. van wijze politiek en 5o. van weldadige en bezielende werking voor het leger en verbetering van zijn gehalte. De lieer de Roo acht het stelsel van absoluten dienstplicht alleen vefeenigbaar met verkorting en beperking van den dienst en met vrijstellingen; hij is dus tegen de absolute afschaffing. De heer 's Gravesande evenzeer, deels op dezelfde gronden, deels met het oog op nog andere gewichtiger volksbelangen dan de inrichting van het krijgswezen. De heer Gevers, schoon voor het beginsel, is tegen de wijze van toepassing. De lieeren Saaymans, Godelroi, en Jonckbloet zijn op verschillende gronden, hetzij tegen het beginsel of ook tegen de toepassing. De politiek komt hierbij niet te pas, waar het betreft groote sociale belangen en maatschappelijke toestanden. In de zitting van 28 Juni werd de beraadslaging voortgezet. De heer Lenting was er zeer voor en wees er op dat de heer de Roo bij gelegenheid van 't wetsontwerp tot herziening der mili- tiewet van Thorbecke, ineene nota, het denkbeeld aangegeven had, om vooraf het beginsel der afschaffing van plaatsvervangers te doen beslissen. Daaraan heeft de Regeering thans juist voldaan. De heer van Wassenaar was sterk vóór de afschaffingzij zou leiden tot verbetering en versterking van leger en weerbaarheid. Hij had echter een amendement op art. 8 nopens de toepassing. De heeren Stieltjes, van Kuijk en Heemstede waren op verschil lende gronden bepaald tegen. Zij willen versterking en verbete ring van 't leger door andere middelen, als: aanmoediging der vrijwillige dienst, verbetering of beperking van 't kazerneleven, het localiseeren der militie, het trekken der kaders uit de militie en andere middelen. Ook de heer Blom acht het ontwerp niet voordeelig tot verbetering en uitbreiding der strijdkrachten, even min voor de maatschappij. Daarop werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken het ontwerp breedvoerig verdedigd. Het voldoet, zeide hij, aan het geen de Kamer zelve bij 't onderzoek van 't vorig ontwerp tot wijziging der militiewet heeft gewenscht. De Régeering houdt vol dat zonder afschaffing der plaatsvervan ging het gehalte van het leger niet kan verbeteren. Over de on- derdeelen wilde de Minister niet twisten; het is de regeering al leen te doen om de beslissing van het beginsel. Gisteren was de Minister van Oorlog aan het woord. Hij heeft de wet breedvoerig verdedigd; wierd het beginsel ver worpen, zoo zou hij zijne taak nederleggen. De heer Jonckbloet heeft een scherpe kritiek geleverd op de rede van den heerGeert- sema van Zaterdag, die daarin de wet over boord geworpen en, als onmachtig, geabdiceerd zou hebben. De heer Geertsema heeft zich verdedigd en, met volle erkenning van het recht der verte genwoordigers tot kritiek, als zijne meening te kennen gegeven, dat de houding van den heer Jonckbloet tegenover eene bevriende regeering hem in het bijzonder meer blijk gaf van personeele con- sideratien. In den loop der zitting is door den heer Storm eene verklaring voorgelezen, dat de zaak tusschen den heer de Roo en den Minister van Oorlog uit den weg geruimd is. De heer de Roo heeft de woordendat hij met dezen minister niet in discussie wilde treden, ingetrokken; de Minister verzekert, dat hij in de zaak der bevordering den goeden naam van den heer de Roo niet heeft willen schaden. Na velerlei discussie over de amendementen van de heeren van Naamen en Bredius, is Art. 3 van het beginsel van afschaffing der plaatsvervanging verworpen met 43 tegen 25 stemmen, waarna de Regeering de wet heeft ingetrokken. De Minister van Oorlog verklaart, dat hij aftreedt. In den aanvang dezer zitting is den heer Nierstrasz verlof ver leend, om op een nader te bepalen dag een interpellatie te doen over den oorlog met Atchin. ^ngcjonöcn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Ter gelegenheid van het scherpschuttersfeest, op 6 en 7 dezer alhier te houden, zou het zeer wenschelijk zijn, dat de ingezetenen door het uitsteken van vlaggen en wimpels van hunne belang stelling in dat concours deden blijken. In andere groote gemeenten is men dat zoo gewoon, en steller dezes vleit zich, dat ook alhier aan de van buiten komenden getoond zal worden, dat men vreem delingen, die ter feestviering opkomen, ook feestelijk weet te ont vangen. Helder1 Julij 1873. Z. Van 27 Juni 1 Juli 1873. ONDERTROUWD P. Kramer, bewaarder, weduwnaar van A. Herfst, en M. Melis. P. Kalff, schilder, en D. Kramer. GEHUWDGeene. BEVALLEN: J. Hoogervorst geb. de Nagtegaal, D. S. van Elburg geb. Boon, D. M. Vrieslandcr geb. Kannewasser, 1 Z. en 1 D. V. Mali geb. de Ring, Z. M. Bijl geb. Mestje, Z. D. Smit geb. van Halen, D. M. A. J. van Saarloos geb. Bruin, Z. OVERLEDENA. J. Daalder geb. de Waard, 49 jaar. H. Kolster, 14 maanden. M. Vrieslander geb. Kannewasser, 35 jaar. SCHEEPST1JD1KOEH. Binnengekomen te Helder. 27 Juni. 2 Zusters, Feenstra, Londen. Friesland, Feenstra, idem. Yine, st. Huil. Ida Gesina, Egberts, Goole. 28 San Francisco d' Assisi, Guida, Messina. Ethel, st. St. Pe tersburg. n. Londen, als bijlegger. 29 Previ Dubrovacki, Vlaic Pendo, New-YorkRecovery Johnson, Newcastle, Wide Awake, Taun, Londen. Nereid, st„ Newcastle. 30 Diana, st., Londen. Altorwash, s. Amble. Tyne,s. Newcastle, Piet Hein, Meijer, Petersburg. Symon Martina, v. d. Meij, id. Cycloop, st. Pillau. 1 Juli. Niets binnengekomen. Uitgezeild te Helder. 27 Juni. Scotland, st. Londen. 28 Koophandel, Visser, Lovisa. Henriette Ohristina, Dahl- racijcr, Soderham. Aegidia, Dasberg, Oostzee. 29 Hoop, J. Zoethout, Londen. Vrouw Dcukc, K. v. Keimp- raa, id., Purveyer, Adams, id., Edith, Bailcs, Rochcster. Linnet, Adams, Aberdeen. Conservator, st-, Newcastle. Athelstan, Bedlington, id. Ariel, Shipley, id. Nelson,Air, Seaham.Succes, James, id. llardwicko, Scott, id. Hercules, W. Wink, Sundsvall. Delft, J. W. v. d. Meer, id. Fauna, Maulin, Elseneur. Louise, Tucltsen, Avontuur. "Willem I. st., Hamburg. 30 Dovenby, Penny, Londen. Comelia Anna Christina, de Haan, Goolo. Louis August Constantijn, Rotgans, New castle. Landbouw, Sissingh, Sundswail. West-Friesland, Thomasz, Riga. Argus Eye, Wood, Wyburg. 1 Juli. Ary Scheller, Bisseling, Batavia. Mentor, Teenstra, Lon den. Sandvikcn, Hanssens, Oostzee. Petronella, Brakke Gothenburg. MARKTBERICHTEN. HOORN, 28 Juni. - heet. Tarwe fa-.-, 1 heet. Rogge f7.50 a7 heet. Garst f 6.50 a 7.1 heet. Haver f 6. a -.1 heet. witte Erwten fll a - heet. groene Erwten fa 3 heet. grauwe ervvteu f16 a 17, 7 heet. bruine Ëoonen f14.00 a 15, - beet. witte Boonen fa-.-,- heet. Paardenbooueu af-, liect. mosterdzaad fa beet. karweizaad fa 28 Paarden f75 a 180, 17 Koeicu f150 a 250, 150 Schapen f29 a 40, Lammeren f— a 25 Kalveren f 7 a 16, 25 Varkens f 17 a 25, Zeugen fa 250 Biggcu f6.a 12 00, Bokken f-.00 a Geiten f2.00 a 7500 Kipeieren f3.10 a -.- per 100 stuk?,, 4300 Eendeieren f3.50 a -.-per 100, 2250 kop Boter f0 63 a 0.70'per kop. 400 heet. Aardappelen f7.a 8.per heet. 850 kilo Kruisbessen f 14.- a f 18 de 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 2S Juni. Aangevoerd 8 Paarden f55 a 295, Veulen f-,12 Koeien f 21a a 250, 37nuchtere Kalveren f9 a 2S, 180 Schapen f25 a 47, 154 Lammeren f 12a 18, 7 Geiten f6 a 12, kleine Bokjes f -.a f-,115 inagcro Varkens f 17 a 24, 204 Biggen f 7 a 11, - Ezel fBotor por kop l'O.Só a f0.90. AMSTERDAM, 30 Juni. Tarwe per 2400 kilo stilnieuwe bonte Poolsehe f 420 c. z. k.dito f425 2/m z. k. Rogge per 2100 kilo onveranderd; nieuwe Galatz f218 jarige dito f205, 203, 200; Nicolajeff f201; Bessarabischc f 203. Op levering op nieuw lager; Oct. f 200, 199, 198. Aardappelen. Zeeuwsche Jammen f2.40 a 2.75 Friesche Jammen f2.50 a f 2 85 Westlandsche Zand- f 6.80, dito Klei- in manden f 5 a 5.80, dito los f5.50; Rijnsburger f4.50 a 4.75. Aanvoer 1000 heet. nieuwe en 2400 heet. oude. Heden is het eerste scheepje ltijnsburgers aangekomen met 50 beet. Handel levendig, daar de aanvoer te geving blijft naar do vraag, hetgeen is toe'te schrijven aan de groote vraag voor buitenslands en ook het beschot nog zeer klein is. In oude was de handel vrij wel, hoofd zakelijk in Frieschein Zeeuwsche ging weinig om, zijnde een vaartuig Brielsche aangekomen, waarin mede weinig handel was. ROTTERDAM, 30 Juni. Meekrap. De handel bepaalde zich weder tot kleine partijtjes puike qua- liteit, die tot vorige prijzen verkocht werden. De berichten over het te veld staande gewas luiden gunstig. LONDEN, 30 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 4400, Schapen en Lammeren 27000, Kalveren 400, Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/4, Schapen en Lammeren 6/4, Kalveren 6/4, Varkens 5/4. Donderdag 3 Juli vertrekt van hier de O.-I. landmail, via Marseille, per laatste trein. Donderdag 3 Juli vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, via Southamp- ton, per eerste trein. Donderdag 10 Juli vertrekt van hier de O.-I. landmail, via Brindisi, per laatste trein. Bevallen van een welgeschapen DOCHTER S. van ELBURGgeb. BOON. Helder, 28 Juni 1S73. Helderden 29 Junij 1873. Heden ontvingen wij het voor ons zoo smartelijk berigt, dat onze geliefde en veelbelovende Zoon JEAN LOUTS ETLENNE, Machinist bij de Kon. Nederl. Stoomb.-Maatschappij, door een noodlottig toeval, hem op den 22sten dezer op het stoomschip HOLLAND overkomen, op den 28sten des avonds kalm in het hospitaal te Cardiff is overleden, in den ouderdom van 18 jaren. H. MACKAY. J. C. II. MACKAY, geb. Chappüisy. inde gemeente HELDER, wordt een mannelijke S UPP OOST gevraagd, op eene jaarwedde van ƒ150. met Kost, Inwoning en bewasscliing. Sollicitanten worden verzocht, zich vóór ilen I5am Julij 1S73, met franco brieven, te wenden tot Regen ten van genoemd gesticht.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3