Z. M. heeft met ingang van 1 Juli bij den Rijks- telcgraaph benoemd tot telegr. 2de kl. II. Elbriuk, thans telegr. 3e kl. De luit. t. z. 1ste kl. D. M. G. de Swart, die der 2de kl. J. L. Hordijk en de officier van gezondheid der 3de kl. G. P. J. Theuuissen, allen laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Iudië en van daar in Nederland teruggekomen, worden op nonactiviteit gesteld. Met het in deze week naar Tndië vertrekkende stoom schip Conrad zal wederom van wege het Roode Kruis wor den medegevoerd eene bezending pijpen, tabak, enz. met bestemming voor de gewonde en zieke krijgslieden. Volgens particulier telegram is het stoomschip Tromp van hier naar Batavia, in de ltoode Zee gestrand, vol water geloopen; de inventaris en een gedeelte der lading is gebor gen; de troepen en specie zijn met het stoomschip Prins Hendrik verzonden. Aan den fortificatie opzichter der 2e kl. F. S. H. Cour- bois is op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, als zijnde benoemd en aangesteld tot opzichter bij deu waterstaat en burgerlijke werken in N. Indië. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe' belastin gen en accijnsen te Emmen c. a, den heer 1). Polkersma, thans ontvanger der dir. belast., in- en uitgaande rechten en accijnsen te Wieringen. Het schroefstooraschip Riouwonder bevel van deu 1. t. z. 1ste kl. W. Stefi'ens, is den 4 Juli te Aden aange komen en zou den 7 van daar vertrekken tot voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Onder de vele zaken, welke wij dit jaar op de kermis aantreffen, verdient vooreerst de bijzondere aandacht, het na tionaal paardenspel van de heeren Blanus en Schuitenvoerder. Om de werkzaamheden daar te zien, behoeft men in geen Cirque Carrt; of ander te gaan; niet alleen het buitengewoon kunstrijden, maar de familie Wachtenberg, hofkunstenaars van Z. M. den Keizer van Rusland, verdient bijzonder met een bezoek vereerd te worden, alleen het werken van den heer Wachtenberg met het Reuzenvat is een kunstproduct, dat men nog nooit zoo gezien heeft, wij kunnen dus niet nalaten bovengenoemd Theater aan het kunstminnend publiek aan te bevelen. De H. N. beeft in strijd met het bericht van het T). v. Z. II. gegronde redenen om te gelooven dat de regeering weldra in haar geheel zal aftreden. Het ministerie zou ech ter voornemens zijn daarmede te wachten, tot dat Z. M. de Koning hier te lande zal zijn teruggekeerd. Men meldt uit Konstantinopel, dat Abdoel Rahinan Effendi, buitengewoon gezant van den Sultan van Atchin, van zijn gouvernement per telegraaf bevel ontvangen heeft, zoo spoedig mogelijk naar Sumatra terug te keeren, waar zijne tegenwoordigheid vereischt wordt, oindat men binnen kort een nieuwen aanval der Hollanders verwacht. Naar wij vernemen, heeft Zaterdag namiddag iemand in het Vondelspark te Amsterdam zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De aanleiding tot dit misdrijf moet gezocht worden in belangrijke geldelijke verliezen, tengevolge der depreciatie vau Amerikaansche spoorwegwaarden hier te lande. Men schrijft van Haarlem, 4 Juli. Als een bewijs, dat de vorderingen der Nederlandsche ijzer-industrie aan de aandacht in het buitenland niet ontgaan, kan strekken, dat men in de fabriek van de heeren Figee alhier bezig is met de vervaardiging van twee compleete stoombaggermolens, welke dienst moeten doen bij de vestingwerken te Straats burg eu waarvan hun de levering voor Duitsche rekening is opgedragen. Dezer dagen werden door iemand te Maastricht aan het postkantoor ter verzending aangeboden zes brieven met aangegeven geldswaarde, ten bedrage van f24.000. De ver zegelde brieven, die ongeschonden aan hun adres kwamen, bleken, bij opening, scheur- in stede van bankpapier te be vatten. Het rechtsgeding, dat naar aanleiding dezer vreemd soortige gebeurtenis is aanhangig gemaakt, wordt met belang stelling te gemoet gezien. Een telegram van Reuter, uit Penaug, meldt dat al daar op nieuw berichten ontvangen zijn tot bevestiging van het gerucht, dat er door de Hollanders aanbiedingen zijn gedaan aangaande eene vredelievende schikking met Atchin. Schoon het onderzoek in de geheimzinnige zaak van den moord op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode, te 's Gravenhage, niet met zoodanigen spoed vordert als wel door het publiek gewensoht wordt, kunnen we toch teu stel ligste verzekeren, dat de nasporingen aangaande de hande lingen der verdachten voor en na het plegen van den moord met ijver eu de noodige omzichtigheid worden voortgezet, en de rechterlijke instructie dus volstrekt niet gestaakt is, zoo als dezer dagen bij geruchte verhaald werd. Thans wordt ons nog uit den Haag bericht, dat eergis teren een politiebeambte van daar naar Leiden is vertrok ken, met het doel om te onderzoeken of aldaar verwanten van Verlint en de Jong wonen, die geacht kunnen worden op de eene of andere wijze in het bezit te zijn gekomen van goederen, die bij den Haagschen moord ontvreemd zijn en als bewijs zouden kuunen dienen in het aanhangig rechts geding. Welke de resultaten dezer nasporing geweest zijn, is ons tot nog toe onbekend. Moge ze eenig licht in deze duis tere en ingewikkelde zaak verschaffen Het medegedeelde is in elk geval een bewijs dat de rechtspleging volstrekt niet vertraagd wordt, maar de justitie integendeel met den mees ten ernst haar moeilijke en zwaarwichtige taak tracht te volbrengen. De Koerier verhaalt, dat een ingezeten van Deventer voor f 25.eene schilderij heeft gekocht, welke thans blijkt van Rubens afkomstig en tienduizend gulden waard te zijn. Als curiosum deelen wij uit het Politieblad het vol gende mede: *De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kan tongerecht te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van het Amerikaansche paardenspel, onder directie van J. W. Myers, aan wien eene dagvaarding moet worden beteekend wegens de overtreding der zondagswet. Maandag namiddag gaf op de Botermarkt te Amster dam een vrouw aan twee aankomende jongens een pakje over, volgens haar zeggen waschgoed inhoudende, en met verzoek het bij eene op een bovenhuis aldaar wonende waschvrouw te bezorgen. De jongens voldeden hieraan en bespeurden, toen zij op den trap gekomen, eenige beweging in het pakje, zoo dat zij van vrees begonnen te schreewen. Bij een onmidde- lijk ingesteld onderzoek, bleek dat in het pakje niet wasch goed, inaar een kind lag, hetwelk, zoo wordt verteld, reeds gestikt was. De vrouw, die zich nog niet ver verwijderd had, werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De trein van den Rijnspoorweg, die gistermiddag ten 3 ure 5 min uit deu Haag naar Gouda is vertrokken, en waarmede Z. K. H. prins Hendrik met gevolg zich naar Soestdijk begaf, is, in Gouda komende, ten gevolge van het verkeerd leggen van een wissel op een ander spoor, en daar door tegen den gereedstaanden Rotterdamscheu trein geloo pen. Behalve dat de passagiers van beide treinen een hevi- gen schok ondervonden, had men tevens een noodlottig ongeval te betreuren. Eene dame, met een tweejarig meisje op den arm, juist toen de botsing plaats greep uit den stil- staanden trein op het perron staande, verloor ten gevolge van den schok het evenwicht, het kind ontviel haar en ge raakte onder den trein, die toeu eenigszins in beweging was, waardoor een der teentjes van het kind werd verbrijzeld. Een militaire dokter, in een der treinen aanwezig, verleende de eerste geneeskundige hulp. Gelukkig, dat het ongeval voor de overige passagiers, en niet het minst Z. K. H. prins Hendrik, geen noodlottigen afloop heeft gehad. Men schrijft uit Nieuwersluis, 5 Juli. Toen gis!er namiddag de stoombarge (Vecht), kapt. G. J. Valk, ten 3.10 van deze plaats vertrok, had er een deerniswaardig ongeluk plaats, hetwelk grootendeels te wijten is aan onvol doend personeel, daar de tegenwoordige stuurman als stuur man en machinist fungeerde. De boot liep met snelle vaart op een van Utrecht komende aak, geladen met 20,000 stee- nendeze verdween onmiddelijk iu de dieptede vrouw van den schipper is met levensgevaar gered. Duizenden brieven doorkruisen ons land dagelijks waarvan somwijlen enkelen voorzien zijn van de wonder lijkste adressen, die onwillekeurig den lachlust opwekken. Wie echter heeft ooit gehoord van een adres op rijm en zang? Geen uwer? Welnu, voor eenige dagen werd te Grave een brief op de post gedaan met het volgende adres (Wijze: I)ie Wacht am Phein "Vooruit, papier! Naar AmsterdamJ Och, kom toch bij den rechten man De gracht, de gracht, de Martelaarsgracht Daar is 't waar men U vurig wacht. Bij HennyChristiaan zijt gij wel {bis Vijf honderd een-en-vijf!ig L. bis.)n Be mensch in de courant. Als de mensch geboren wordt, is hij een welgeschapen zoon. Sterft bij iu de eerste maan den van zijn aardsche loophaan, dan heet hij de jongste onzer lievelingen. Ontloopt hij later zijn ouders, dan luidt hetde jongeling die verzocht wordt tot zijn bedroefde bloedverwanten terug te keeren, zijnde alles geschikt. Zoekt 'hij een vrouw langs den meer en meer gebruikelijken weg, dan heet hij een jongmensch van fatsoenlijke familie en een goed voorkomen. Heeft hij een portefeuille verloren, dan is hij een braaf behoeftig huisvader. Neemt hij ergens een nieuwe parapluie mede in plaats van de zijne, die zeer oud is, dan wordt hij genaamd, dc welbekende heer, die om cm-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2