NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 Juli 1873, Zondag middag had alhier, een droevig ongeval plaats- Een zeemilitien, die zich wegens de drukkende temperatuur door een bad een aangename verfrissching wilde bezorgen begaf zich daartoe in de gracht van het fort Erfprins met het ongelukkig gevolg, dat hij spoedig in de diepte wegzonk en zijn lijk eenige oogenblikken later werd opge haald. De ongelukkige had nog even tevoren zijne moeder, die hem bezocht had, naar de trein gebracht. De Sé. Ct. behelst de Koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging: Het Kruis voor Krijgsverrich tingen", onder de zinspreuk: //Helpt elkanderopgericht alhier, den 7n Januari 1873. Volgens bericht uit de //Lloyds List" was van het stoomschip Prins Hendrik de plug van de lage drukking- cyliuder glan gebroken en kon te Aden niet voldoende gerepareerd worden. Het stoomschip *St. George", van hier naar Batavia, is volgens gister ontvangen telegram, in den namiddag van •den 13den Malta gepasseerd, oostwaarts stevenendeheeft geseind, alles wel aan boord. Het Ned. stoomschip Conrad van hier naar Batavia, is den llden ten 4» ure in den middag Dungeness gepasseerd; alles wel aan boord. Met het stoomschip Conrad zijn van hier naar Batavia voor gouvernementsrekening overgevoerd een inillioen aan speciebenevens een belangrijke hoeveelheid oorlogs-ammu- nutie, als2 stoombarkasser., 12 getrokken belegeringstukken van 12 cM., met bewapening, 2500 puntgranaten, 6 pds., 90 kisten en 70 vaten brandgranaten, 45 kisten Beaumont- geweren, 5200 KG. buskruit en eene belangrijke hoeveel heid scherpe patronen. Aan boord van genoemd stoomschip is eene scheepsruimte gelaten van 300 tonvoor het in loco innemen van een gedeelte der lading van het onlangs verongelukte stoomschip Tromp. Naar men verneemt, zal met het in Augustus vertrek kende stoomschip de Prins van Oranjebehalve weder een groote hoeveelheid ammunitie, een partij Beaumont-ge- weren verzonden worden. De arbeid in de patronenfabriek te Delft wordt dag en nacht onvermoeid voortgezet. Den 11 dezer werd op de werf der fabriek te Eijenoord de kiel gelegd van een schroefstoomschip der 4° klasse, voor rekening van het ministerie van koloniën en bestemd voor den kolonialen dienst. De machines voor dat schip, van 90 paardenkrachten, worden mede in die fabriek vervaardigd. Z. M. heeft aan J. Eskens, bootsman, dienende aan boord van Zr. Ms. instructie-brik Ternateals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens redding van een in het dok te Sunderland over boord gevallen bootsmans leerling op 11 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, in gesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmede een ■loffelijk getuigschrift. Naar de Meppeler Courant verneemt, houdt men zich in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid onledig met het vervaardigen van 30,000 aardzakken, die gebezigd zullen worden voor het opwerpen van verschansingen bij de volgende expeditie tegen Atchin. In een bijvoegsel tot de St. Ct. wordt medegedeeld de Nominatieve opgave der officieren, onderofficieren en sol daten, die gedurende de krijgsverrichtingen tegen het Rijk van Atchin gesneuveld, overleden of gewond zijn. Volgens de per mail uit Indië aangebrachte be richten, zoude het met de blokkade belaste eskader in de wateren van Atchin reeds in de maand Juni bestaan uit de navolgende schepen: het stoomfregat Zeelandhet schroef stoomschip le kl. Metalen Kruisde schroefstoomschepen 2e kl. Citadel van Antwerpen en Watergeusde schroef stoomschepen 4-e kl. ('oehoorti en den Brielde raderstoom schepen SoerabaijaTimorSumatra en Admiraal van Kins- bergen de gouvernements-stoomschepen Hertog Bernhard Siak en Telegraaf, drie gewapende booten. Dit eskader zou gaandeweg versterkt worden methet schroefstoom schip 2e kl. Vice- Admiraal Koopman de schroefstoomsche pen 4e kl. SchouwenJRiouwBandaAmhoinaBommeler- waardliet raderstoomschip Borneo. Ter westkust van Sumatra was gestationeerd het schroef stoomschip 4de klasse Maas en Waalte Deli het gou vernementsstoomschip Bro7ibcek. Van Reuters Office ontving men uit Singapore onder dagteekening van 12 dezer het volgende bericht: //De Nederlandsche autoriteit heeft bekend gemaakt, dat schepen in ballast de Atchineesche havens mogen binnenloopen om de peper te halen, voor welke reeds vroeger koop ge sloten was, maar dat er geen nieuwe koopen zullen mogen gesloten worden." In de Java-Bode leest men Volgens het zeggen der Atchineezen, inwoners van Pe- nang, is van Atchin het bericht ontvangen, dat het verlies der Atchineesche troepen 1700 man bedraagt; nagenoeg al de gekwetsten zijn aan de gevolgen hunner wonden overleden. Men zegt ook, dat vele bewoners van Atchin verwoed over de groote verliezen, naar den rijksbestierder zijn gegaan, hem hebben verweten dat hij den oorlog niet had weten te voorkomen, en hem daarop in stukken hebben gehakt. Te Steenderen zal eerstdaags een 72jarige grijsaard zijn vierde huwelijk sluiten met eene jonge dochter van 27 jaren. De jagt op waterwild zal in Noord-Hollaud op 26 dezer worden geopend. Te Hoorn heeft zich eene kommissie gevormd, om een feest te organiseeren, ten einde den dag te herdenken, waarop de Spaansche admiraal l3ossu door de watergeuzen gevangen genomen en Hoorn binnengebracht werd. Men schrijft van Utrecht 14 Juli. Gister had hier het volgende voorval plaats. Een gezelschap Amsterdam mers, ongeveer een 25tal personen sterk, had zicb, om een onderling uitgelegen pot te verteeren, naar hier begeven. Het gezelschap vermaakte zich hier zeer goed en had in een der logementen zijn intrek genomen. Na een ruime ver teering gemaakt te hebben, kwam het op betaling aan, doch nu bleek het, dat de persoon, die de beurs had, zich uit de voeten gemaakt had. Daar het gezelschap nu geen vol doende middelen bezat voor de betaling der gemaakte on kosten, moest men aan den kastelein het bij zich hebbende goud en zilver als waarborg afgeven. Zaterdagavond is eene vrouw, die te Arnhem als pas sagier 3e kl. op den trein van den Rijnspoorweg naar Utrecht had plaats genomen, te Wolfhezen in den wagen doodge bleven. De //Gazetta di Palermo" deelt mede, dat professor Pederici met den schitterendsten uilslag als middel tegen de cholera aangewend heeft de onderhuidsche inspuitingen met morphme. De genezing moet onmiddellijk volgen. Genoemde geleerde is voornemens een werk uit te geven over de onder vinding, in het hospitaal van Palermo verkregen. Te Deventer ging in de vorige week een leerling van de hoogere burgerschool eene wandeling maken. Voorbij een vijver gaandezag hij twee armpjes boven het water uitsteken. Hij begreep dat het hier het leven van een kind gold, sprong met de kleêren en al in het water en was zoo gelukkig het kind te redden. De meid, die op het kind moest passen, had intusschen op eenigen afstand haar ver maak gezocht. Dezer dagen heeft op den grooten weg van Valken burg naar Maastricht een daad van vandalisme plaats gehad. De kruisbeelden zijn daar verbrijzeld en de kapel bij het huis Willems, te Bergh, door inbraak, van een groot Christus beeld beroofd, 't welk men verbrijzeld en waarvan men de stukkeu langs den weg geworpen heeft. Nog twee kapellen zijn op dergelijke wijze geschonden. De justitie doet onder zoek naar de daders. Een arbeidersvrouw te Sidderburen legde een driejarig slapend kind op een bed en ging naar buiten, Toen zij weer binnen kwam, vond ze het kind met het hoofd in 't bed gedrukt, dood. Het schijnt omgerold te zijn of omge woeld te hebben en was gestikt. Te 's Hage blijven velen militaren voortdurend de noodzakelijkheid bewijzen van het afschaffen van hel dragen van wapens buiten dienst; door telkens van hunne wapens gebruik te maken om burgers te mishandelen. Twintig mijlen bezuiden Casablanca is een flesch ge vonden, met een stuk papier er in, waarop in het Neder- landsch geschreven stond: //Kaap St. Vincent, 4 Mei. Het schip //Carel Peter" is vol water en zinkende. Geene hoop op redding. De booten weggeslagen. Wij zinken weg. Vaarwel." Aangaande het spoorwegongeluk, dat 10 dezer in de na bijheid van het station Laren heeft plaats gehad, verneemt men nader dat de trein van 11.24- door een fout met het wisselspoor op een verkeerd spoor is gekomen en met een met hout geladen wagen in botsing geraakt. De conducteur heeft een been gebroken, twee passagiers hebben kneuzingen bekomen en de goederenwaggons zijn genoegzaam geheel verbrijzeld. Ook van de goederen, die zich in de waggons bevonden, is weinig terecht gekomen. De kleermakersgezel L. heeft zich te Doesburg in den vroegen morgen letterlijk in den modder verdronken,in een gracht bij het kerkhof aldaar. Al weer een slachtoffer van de ellendige drankgewoonte. Tot twee uren had de ongeluk kige nog aan zijn werk gezeten. Het visschersleven is voorzeker niet een van de minst afmattende broodwinningen, en toch vindt men op Urk een voorbeeld van krachtigen hoogen ouderdom, zooals in Neder land zeker geen tweede aan te wijzen is. De visschers Klaas Romkes, oud 82, Jurieu Kramer, óud 79 en Hendrik Kra mer, oud 80 jaar, bevaren nog even flink als menig jong

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2