^njpganticn. Wal dunkt u van de bijzondere scholen? BURGERLIJKE STfHD DER GEHEFJTE HELDER. zeeheld de zee en trotseercu de golven. En daarbij is het nog opmerkelijk, dat zij juist met hun drieën op een vaar tuig varen en alzoo de geiieele bemanning daarvan uitmaken. Teder visschersvaartuig is gewoonlijk met drie personen bemand. Vrijdag middag is op de spoorweglijn Venlo-Gladbach een kommies van's rijks belastingen overredenhij was geheel verminkt. Hij laat een weduwe en vier kinderen achter. Uit zeer goede bron vernemen wij het heuglijke feit, dat onze Nederlandsche kunst door de Internationale Jury te Weeuen met zeer veel sympathie is begroet. Zonder nog de namen der bekroonden te kunnen noemen, kunnen wij toch met zekerheid mededeelen, dat het aantal aan de Nederlandsche school toegewezen medailles zeer aan zienlijk is. Vrijdagochtend viel een 12jarige knaap al spelende in de Singelgracht te Amersfoort. Op het hulpgeschrei van zijne schoolmakkers spoedde zich een voorbijgaande juffrouw naar den waterkant, en het mocht haar gelukken, met eenige hulp van een paar kleine kameraden van den jongen, deze langs de werf op het drooge te trekken. Zaturdag middag heeft zekere vrouw Berends, wonende in de Langstraat te Arnhem, zich zoodanig aan sterken nrank te buiten gegaan, dat zij in een stal van den tapper Burgers op de groote markt aldaar, waarheen men haar ge- bragt had omdat zij in de tapperij in elkander gezakt was, is gestikt. Over dit onderwerp hoorde ik onlangs spreken, en wel door personen van contraire richtingen. De voorstander der neutrale, of gelijk anderen zeggen: gods- dienstlooze scholen, zeide: «Wanneer ik mij voorstel, welk doel de regcering kan gehad hebben met de neutrale scholen in 't leven te roependan vind ik daarvoor twee hoofdoorzakenen wel in de eerste plaats: om de scholen overal in ons vaderland toegan kelijk te maken voor kinderen, wier ouders tot de meest ver schillende kerkgenootschappen behooren, opdat niemand aanstoot zoude gegeven worden door het leeren van eenige dogmatiek. Er zoude hoegenaamd van geene godsdienst gesprokenof gelezen worden, en 't onderwijs daarin worden overgelaten aan de verschillende leeraars, elk naar zijne keuze, hetzij israëliet, katholiek, liberaal of orthodox-protestant. In de tweede plaats moeten de neutrale scholen strekken, om een in alle opzichten degelijk onderwijs aan de jeugd te geven, en daardoor de grove domheid van 't bijgeloof te bestrijdende jeugd moet leeren, dat alles in de natuur beheerscht wordt, door vaste, eeuwig onveranderlijke wetten, of natuurkrachten, waaraan de stof, en al wat wij waarnemen, onderworpen is-, dat de stof wel aan tallooze veranderingen van samenstelling en vormen onderhevig is, maar desniettemin als stof blijft bestaan; dat al deze verordeningen en hervormingen weder bestuurd worden door dezelfde natuur krachten, en, zal de natuur dus blijven bestaanhet heelal niet uiteen spatten, dan moeten deze krachten, onveranderd en onverminderd, eeuwig blijven bestaan en werkzaam zijn. Er kan dus geene afwij king, of tijdelijke opheffing dier natuurwetten bestaan, of be staan hebben; zij zijn een uitvloeisel der hoogste wijsheid en eeuwig gelijk deze. Wanneer dat aan de jeugd geleerd wordt, dan zal zij later geen geloof kunnen slaan aan sprookjes, aan on- en bovennatuurlijke fabelachtige gebeurtenissen, dewijl door het degelijk onderwijs, dat zij op de neutrale scholen ontvangen heeft, het liaar volkomen helder is, dat zoo iets nimmer heeft kunnen gebeuren; wat onmo gelijk is, heeft nooit plaats gevonden en zal nooit plaats kunnen vinden. Zoodoende krijgt men een opgroeiend geslacht, dat de volwas senen en bedaagden in kennis en helderheid van denkbeelden verre overtreft; zoo kan, zoo moet de maatschappij eindelijk wijzer en beter worden. Onloochenbaar voortreffelijk is het doel, dat door genoemde scholen bereikt kan en moet worden. De regeering had dat uitmuntend begrepen; de uitkomsten liggen tastbaar voor de hand. Maar ziet! Is het niet eene dwaasheid, eenè laakbare zwakheid en toegeeflijkheid te noemen, dat aan de bijzondere scholen van ultra- montanen, jezuiten en christelijk gereformeerde afgescheidene ge meenten, vergund wercl om rond om deze tempels des lichts hunne zwarte gordijnen uit te spreiden, ten einde de heldere stralen der zon te keeren Dat hun vrijheid verleend wordt om scholen op te richten, waar en zoo veel als ze willen, in welke, in eene lijnrecht tegenovergestelde richting onderwezen wordt, en waar geleerd wordt, dat er een tijd is.geweest, toen de zon en de maan drie dagen hieven stil staan, dat een ezel tot zijn drijver begon te spreken, dat de zonnewijzer eenige graden achteruitging, op bevel eens menschen. enz., enz., enz.? Wat baat liet den landman om heerlijk en zuiver graan te ver krijgen, dat hij goed zaad, op een goede aarde uitstrooit, maar zijnen naburen veroorlooft, allerlei schadelijk onkruid daaronder te gooien? Wie zou die handeling wijs noemen? Zou men niet veeleer zeggen: de man bederft moedwillig zijn eigen goede zaak? want zoodoende, zal hij nooit gezonde, zuivere vruchten erlangen. Wien eene holle kies pijn doet, rukkehaar uit, maar neme niet de toevlucht tot pijnstillende middelen; dat is verspilling van moeite: Halve maatregelen, baten niets. Is de maatregel goed, alleszins goed, zet die dan met energie door, en elk mensch, met een gezond verstand bedeeld, zal dat toejuichen. Vrees niet voor den tegenstan d van een hoop intri- guan ten geestdrijvers, dweepers, bekrompene zielen of partijmannen- geschreeuw; dat alarm houdt ook op; een kind schreit zoo lang tot het zich zelf in slaap huilt. Is bet niet reeds genoeg dat ieder van den godsdienst mag denken en spreken wat hij wil, zijne, kinderen kan onderwijzen of onderwijzen in welke leer, of dogmatische begrippen hij verkeert De school is de plaats niet voor godsdienstig onderwijs en die taak behoort niet aan den man, geëxamineerd voor 't geven van lager-onilerwijsindien hijd.it goed, met beleid, geduld en volledig doet, waarlijk! clan is zijne taak reeds zwaar genoeg en verdient de man allen lof en aller achting. Mijns inziens, zou de regeering beter gehandeld hebben, door niet éen bijzondere school toe te laten maar nu die eenmaal be staan, voor haar wettige bepalingen in 't leven te roepenen wel in de eerste plaats, dat de onderwijzer grondig ervaren zij in de beginselen der natuurkunde en toe te zien, dat de jeugd dien over eenkomstig onderwezen worde, alsmede te bepalen welke school boeken men wel, en welke men niet mag gebruiken op de scholen Men vreeze niet, dat dan sommige ouders hun kroost niet naar de school zouden zenden. Indien eenigen ook al zoo onverstandig zouden willen handelen, dun zouden ze daarvan toch worden terug gehouden door het denkbeeld, dat hunne kinderen toch moeten leeren, zullen ze niet later als ballastin de maatschappij beschouwd worden en zich ongelukkig gevoelen. De bevreesde behaalt geen voordeel; dat-is weg gelegd voor moed en beleid. (Ofschoon wij het niet in alle opzichten met den inzender eens zijn, is er toch zóóveel in zijn stuk, dat wij ten volle beamen, dat wij het bereidwillig in ons blad hebben opgenomen. Wij moeten hem echter de opmerking maken, dat hij ons de argumenten van de voorstanders der bijzondere school niet heeft medegedeeld. Het zou ons zeer aangenaam zijn, ook die te vernemen. Wij zijn be reid ze van hem, of van wien ook, in ons blad te plaatsen, om niet van eenzijdigheid te kunnen worden beschuldigd. De Red). Van 11 15 Juli 1873. ONDERTROUWD cn GEHUWD Geer.e. BEVALLEN M. Smittenoar, Z. G. M. Schutter geb. Spigt, D. M. Verfaille geb. Wielick. Z. N. Iluson geb. Dekker, D. A. ltu- deman geb. van den Biom, Z. M J Levering geb. BudiÜDgh, D. OVERLEDEN O. Smeekcns, 17 jaar, K. Drost, 4 maanden. G J. Sant, 2 maanden. J. C. Kok, 19 maanden. S. A. Knuijvers, 20 maanden. J. W. P. Timmerman, 17 jaar. J. Buitenhuis, 20 jaar. POLITIE, Dezer dagen is op de openbare straat alhier gevonden Eeu GOUDEN DAMES-IIOROLOGIE. Helder, 15 Juli '73. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. SCUEEPSTSJmftGEAI. Binnengekomen te Helder. 41 Juli. Mary Fenwic, S. Richmond, Newcastle. Louis, de Jong, Wyhorg. 12 n Cheviot, Telgate, Samarang, vertr. 15 Febr. Georgian, st. Taganrog. Louisc, v. Duyvenboden, St. Ubes. Sherburn, st. Sunderland. Kirkstall, st. Huil. 13 Alberto, Rangoon, 1. v. Falmouth; Goodcll, Crockett, Cal- cutta; Giurti, Lagana, Buenos AyrcsPrudence, Gazoli, Odessa, 1. v. Falmouth; Denia, st.SevilleSippe Visser. T. v. d. Zee, LondenAthelstone, Bedlington, Newcastle Adriana, M. G. G. Fenenga, Riga. Martha I. J. Topzant, Winda; Caroline, Engelstedt, Frediikstad. Clelia Dano- varo, Dodero, Rangoon. Hekla, st.Middell. Zee. Heeg, Boontje Londen. Stad Workum, Londen. Juno, Bur- lenson, Sunderland. 14 Nidelven, Bjcrtncss, Iïernosand. Hermod, Sievertsen, Drammen. Brinkburn Priory, Jack, Bassein, 1. v. Fal mouth. Broomside, st.Sunderland. Thorskog, st., Pe tersburg. de Beurs, Nilsen, Soderliam. Amity, Shearer, Banjoewangie. 15 Wind WZW. Calcfornia, Reinvall, Bassein, 1. v. Fal mouth. Diana, st., Londen. Black Swan, st., Newcastle. Emily Smeed, Bennett, Newcastle. Zr. Ms. brik Tcrnate Dincaux, Newcastle. Uitgezeild te Helder. 11 Juli. Vrouw Anna, de Jong, Londen. A. R. Falck, Ilut, Oostzee. 13 Sundswall, A. M. Gundersen, Oostzee. 15 Niets uitgezeild. MAKKTBERICQTEN. ALKMAAR, 12 Juli. Aangevoerd 3 Paarden f 110 a 295, Veulen f-.8 Koeien f 240 a 325, 24 nuchtere Kalveren f 11 a 24, 57 Schapen f 19 a 42, 33 Lammeren f 9 a 1G, - Geilen f - a kleiue Bokjes fa f-.70 magere Varkens f 20 a 25, 171 Biggen f 6 a 9, - Ezel fBoler per kop fO.87^ a f0.95. AMSTERDAM, 12 Juli. Tarwe, zonder handel. Rogge per 2100 kil. stil; jarige Galatz f190 aan de Zaan; nieuwe Pelersb. f205; jarige dito f195. Op leveriug verkocht weder iets hooger Oct. f 195, 196. Tarwe per 2400 kil. op levering fl. hooger; Oct. f341. Aardappelen. Westlaudschc Zand- f4 40; Noord- en Katwijker dito f2.90 a 4 40; Sasseuhciiner dito zonder handel; Westlandsche Klei- ia menden f3 20 a 3.60, dito los f2.90; Katwijker Klei- f3 a 3 30; Rijus- burger f 2.69 a 2 90. ROTTERDAM, 14 Juli. Meekrap. In den tocstaud van het artikel is volstrekt geen veraudering lo melden, en blijft de vraag zich bepaleu tot kleinigheden voor directe verzendingen. LONDEN, 14 Juli. Ter Veemarkt- zijn aangevoerd Runderen 4000, Schapen en Lammereu 24000, Kalveren 400, Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/6, Schapen en Lammeren 6/6, Kalveren 6/4, Varkens 5/6. Donderdag 17 Juli vertrekt van hier de O.-I. landmail, via Marséille, per laatste trein.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3