men. Aan boord was alles wel. Bij liet examen om als adelborst aan het instituut alhier te worden geplaatst, zijn geslaagd: J. H. van den Berg, Jhr. J. J. C. G. Bowier, W. J. Cohen Stuart, H. Elaes, J. J. Hissing, J. H. van Hoogstraten, J. M. P. Kluit, M. E. B. J. Kluit, J. Knyp, J. M. Phaff, C. M. Roeters van Lennep, Jhr. J. K. E. H. von Schmidt auf Alteustadt, E. E. H. Sutherland, P. C. Swaan, T. M. Tromp, G. E. Tydeman, K. D. de. Vassy, R. O. J. Verschoor, J. Yos, D. N. Wentholt. Hollandsche TJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder-Zaandam. Aantal reizigers gedurende de maand Juni jl. 224,379 Opbrengst van reizigers f 197,531.66 goederen 42,84-0.43 Totaal f240,372.09 Sedert primo Januari aantal reizigers 993.962 Opbrengst van reizigers en goederen f 1,127,928.54^ Woensdag morgen ten 8.1 ure is luit. generaal van Swieten, bevelhebber over de aanstaande expeditie naar Al- chin, vergezeld van den hem toegevoegden adjudant, kapi tein Vervloet, per Hollandschen spoor naar Rotterdam ver trokken, om van daar de reis naar ïndië, via Parijs, met de Eransche mail voort te zetten. Men schrijft ons van Texel, dd. 16 Juli: De uitslag der verkiezing van leden voor den gemeenteraad alhier, is als volgt: Uitgebracht 258 stemmen, volstrekte meerderheid 130, verkozen de heeren: P.R. Mentzmet201, P. Langeveld met 188, K. Mantje met 146. De heeren D. C. Loman, burgemeester, bekwam 128, Albert Dros 126, Jan P. Witte 125 en Jan Jn. Roeper 75 stemmen. Herstemming tusschen die heeren, tot ver kiezing van 2 leden. Men schrijft van Texel, 17 Juli. Het Deensche schoe nerschip Dorotheain de vorige maand bij de Roodton ge strand en later in onze haven binnengebracht, is weer gere pareerd en ligt zeilklaar. De averij van bewust schip, die hier in betrekkelijk korten tijd hersteld werd, heeft doen zien dat de scheepstimmerwerf te Texel een uitmuntende gelegenheid aanbiedt voor karweien aan schepen van klein charter. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeente raad te Schagen, zijn op 15 dezer ingeleverd 120 geldige stembiljetten, zoodat de volstrekte meerderheid was 61. De stemmen waren verdeeld als volgtop de heeren C. Smit iaftred. lid) 54, Jb. Stammes 53, A. W. Hazeu 21, Ï1 G. C. J. Heiligers 19, G. J. Muller 15, Jan Buis 15, H. B, Voorman 15, C. Boonacker 8, enz. enz., zoodat eene her stemming tusschen de vier eerstgenoemde heeren zal moeten plaats hebben. Men schrijft ons van Terschelling 16 Juli: De uit slag der alhier op 15 dezer gebonden verkiezing van vier raadsleden is geweest als volgt: Uitgebrachte stemmen 85. Verkozen zijn de heeren A. B. Mentz met 72, C. J. Oep- kes met 50 en T. D. Pais met 45 stemmenterwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. H. Stobbe met 34 en T. C. Dekker met 30 stemmen de overige stemmen waren verdeeld op de heeren P. T. Krul hij uit naar het land van den zoeten, sterken brandewijn. Alleen de gracht scheidde hem van dal schoone land. Een kwartier ver der zag hij over heide en hoornen den kerktoren van C., rondom welken men al die kroegen vond, waar de beste brandewijn te hekomen was, dien ooit russische lippen geproefd hadden. Ilij mocht echter zijn post niet verlaten, op straffe van driehon derd knoetslagen, ja zelfs vijfhonderd, wanneer hij den voet op pruisisclien grond zetteDat zou hem echter niet hebben terug gehouden. "Vijfhonderd knoetslagen kan een flink kozak wel door staan. Ook liep hij gevaar, wanneer hij de grenzen heimelijk wilde overschrijden, door andere kozakken of huzaren doodgeschoten te worden. Doch ook om zulk een gevaar bekommert zich een ;ozak niet veel. Er was iets anders, dat hem weerhield zijn post te verlaten, om naar Px-uisen te gaan. Het was die blinde gehoorzaamheid van den russischen soldaat, die niet wankelt, niet wijkt, niet mort, niet redeneert, zelfs niet denkt. Eindelijk was de dag daar, waarop zijn diensttijd ten einde liep. Oen vorigen dag, Vrijdags, daags voor de weekmarkt van C., had hij zijn ontslag ontvangen. Hij had dus den Zaterdag voor zich. Den volgenden dag, Zondag, moest hij zich naar een naburige stad begeven, om in vereeniging met andere ontslagene soldaten van de grenswacht, over Petersburg naar zijne woonplaats terug te keeren. De reis geschiedde voor rekening des rijksdat iszij mochten zich bedelende trachten voort te slepen, maar niet af zonderlijk van daar de gemeenschappelijke reis. De oude kozak had dus den Zaterdag vrij. Hij kon zijn vurigen wensch bevredigen, want de gehoorzaamheid van den russischen soldaat weerhield hem niet langer, en andere beletselen kende hij niet. Reeds vroeg in den morden, vóór zonsopgang, was hij te C., doch niemand wist, hoe hij er gekomen was. Hij had zeven-en- twintig jaren den tijd en de gelegenheid gehad de wegen en voet paden te bespieden, vorst en sneeuw kwamen hem te hulp; de gracht was toegevrozen en in den vroegen wintermorgen zag al les even grijs als een oude kozakkenmantel. Waar de lieve God eene kerk heeft, bouwt de duivel een kapel daarnaast. Zoo stonden ook rondom de kerk te C. een aantal herbergen. De kozak bezocht ze alle, om den zoeten, olieaclitigen, p. uisischen brandewijn te genieten, zoo veel hij maarkonde. Ein delijk echter werd de uitwerking hem te sterk, en hij zeeg bij 29, P. J. Eschauzier 11, J. G. Lieuwen, S. Brons Boldingh en J. J. Kooijman elk 9 stemmen, en nog 42 stemmen op 19 andere personen. Wij vernemen, dat de heer C. Muller Cz. te Barsin- gerhorn, om redenen van gezondheid, ontslag verzocht heeft uit zijne betrekkingen van secretaris dier gemeente en van secretaris en ontvanger van het algemeen burgerlijk armbe stuur aldaar, en dat dit ontslag, bij besluit van 10 dezer op eervolle wijze verleend is. Met de voorloopige waarneming der betrekking van gemeente secretaris is thans belast de heer P, Stuurman, tot dus verre beambte ter secretarie. Schag Ct. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (hoofdkiesdistrict Deventer) zijn uitge bracht 2102 geldige stemmen, Gekozen is de heer Mr.A. Schimmelpenninck van der Oye met 1072 stemmen. De heer ror. W. van der Kaay verkreeg 850 stemmen en de heer mr. G. Dumbar 170 stemmen. Volgens berichten uit Aruba is het Nederlandsch stoomschip lJonjieur. kapt. Neuman Cz., dat te Cura^ao te huis behoort, komende van Maracaibo, aan de kust van dat eiland op het strand gezet, daar het een zwaar lek bekomen had en men bevreesd was dat het zou zinken. De uitvoer van bessen, die anders om dezen tijd van het jaar met zulke aanzienlijke massa's om en in Utrecht plaats heeft, is voor dit jaar van bijna geene beteekenis. Het aangebrachte wordt alleen voor het binunenland gebruikt. De oorzaak daarvan is vooral daaraan toe te schrijven, dat de markt daar hooger is dau elders en er weinig aanvraag uit Engeland is. Dinsdag morgen is onder den Nieuwenhoorn een kind van ongeveer 15 maanden aan het toezicht der moeder ontloopen; het werd kort daarna uit een sloot achter het huis levenloos opgehaald. Zondag jl. bezocht een volwassen jongeling met zijn jongere broeder, nog een knaap, een herberg, en daar werd, aan de jongste althans, meer drank getapt dan hij kon verdragen. Thuis gekomen viel hij bijna onmiddelijk in slaap. Hij ontwaakte daaruit eerst 's avonds en begaf zich toen op straat om een vergeten boodschap te verrichten. Bedwelmd als hij zeker nog was, liep hij echter in 't water en werd daaruit levenloos opgehaald. Dinsdag avond wilde een jongen te Utrecht op een in beweging zijnden mallemolen springen, doch kon zich niet goed vasthouden, waardoor hij er afviel en zich ernstig aan" het hoofd verwondde; men zegt ook dat hij een been gebroken heeft, althans hij kon niet loopen en moest naar huis worden gedragen. Te Amsterdam is van eenige jongens, die in de vest achter het kruithuis bij het Eunen waren gaan zwemmen, er een verdronken, ondanks de door den molenaarsknecht de Laby aangewende pogingen om hem te redden. Te Grave trof een gelijk lot den twaalfjarigen zoon van H., die met eenige makkers op eene gevaarlijke plaats in de Maas was gaan zwemmen. Toen hij in de diepte verdween, kon men niet eens pogingen aanwenden om hem te redden, en zelfs zijn lijk is nog niet gevonden. den kerkmuur in de sneeuw neder. Het werd avond. Hij sliep, snorkte, droomde. Hij was zóo dronken, als ooit een kozak geweest was, en toch scheen hij te droomen, want een glimlach zweefde over zijn verweerd gelaat. Droomde hij nog van den lekkeren brandewijn'? Of van zijne jonge vrouw en zijne kleine kinderen tehuis Hij moest echter gewekt worden. Hij zou immers den volgen den morgen voor rekening van het rijk zijne t'huisreis aanvangen. Dat wisten een paar goedhartige boeren, die hem kenden, en hem trachtten te doen ontwaken, doch lang te vergeefs. Zijn slaap was te vast; de brandewijn had hem altezeer overmeesterd. Eindelijk brachten zij hem tot staan, en, hem ondersteunende, stelden zij zich in beweging naar de russische grenzen. Zou hij de grenzen kunnen overschrijden en den volgenden dag de groote reis naar vrouw en kinderen aanvaarden? Zondag morgen vernam men, dat op eenigen afstand van C., aan de russische grenzen, doch op pruisisch grondgebied, een dood geschoten kozak was gevonden. Het was de oude kozak van den vorigen dageen geweerkogel had zijne borst doorboord. De boeren hadden hem met veel moeite tot aan de grenzen gebracht, doch daar begon ook voor hen het gevaar. Na een marktdag waren de kozakken en huzaren dubbel opmerkzaam. Zij schoten op alles, wat zich in de nabijheid der grenzen bewoog, indien het niet, aangeroepen zijnde, stilstond. De oude kozak konde niet verder, want zijne beenen weigerden hem allen dienst. Alle moeite was vergeefs, en dat nauwelijks vijftig schreden van het doel. De boeren waren wanhopig. Om zich aan de blikken der grenswacht te onttrekken kroop men in de sneeuw tusschen de donkere pijnboomen voort. Niets kon baten. Toen beproefde een hunner als laatste middel hem den naam zijner vrouw toe te fluisteren. Dat werkte als een toover- middel. Hij sprong op en riep luid den naam zijner vrouw en kinderen uit. De boeren schrikten, wierpen zich op den grond en riepen hem toe, hetzelfde te doen. Hij hoorde niet en liep als een wilde naar de grenzen. Intusschen ontstond er beweging op den wal. Er viel een schot. Een kogel had het hart van den kozak getroffen. Hij zag dus vrouw en kinderen niet weder. Een zijner wen- schcn was vervuldmaar zou, zonder dit uiteinde, na een afwe zigheid van zeven-en-twintig jaren, hot wederzien zijner vrouw en kinderen zijn tweeden wensch hebben vervuld Of zou het hem teleurstelling hebben gegeven

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2