NIEUWSTIJDINGEN. De bovenstaande regelen waren reeds geschreven, toen op de vraag van den heer Goltstein in de Eerste Kamer de ministers hebben verklaard hun ontslag aan Z. M. den Koning te hebben aangeboden. De conservatieven zijn dus wel wat voorbarig met reeds nu hunne diensten aan te bieden, waarbij het algemeen be lang zeker weinig zou worden gebaat. Het ontslag is immers nog niet verleend Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Juli 1873, Naar men verneemt, is heden middag een boeren arbeider dood in het land gevonden, naar men zegt, ten gevolge van ■een zonnesteek. Naar wij vernemen, gaat eerstdaags een eskader onzer ■marine naar België, ten einde van daar weder eenige over blijfselen van op den Citadel van Antwerpen gesneuvelde strijders, te halen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is, volgens telegram, den 17n Juli 's morgens ten 10 ure van Batavia naar hier vertrokken, met volle lading, 22 volwassen pas sagiers, 29 kinderen, 153 'soldaten en Chineezen. Het stoomschip Si. George van hier, via Suez, naar Batavia, arriveerde den 18 dezer te Port Saïd. Zr. Ms. schroefstoomschip Pommelerwaard is den!7n •dezer te Point de Galle aangekomen en zou den 19n daar aanvolgende van daar vertrekken, met bestemming naar Atchin. Aan boord was alles wel. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 17den dezer, no. II, is aan den constabel in het vaste korps dek- en onderofficieren J. H. Brumsteede, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Den 4en der volgende maand zal van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken een detache ment suppletietroepen, sterk 300 mail (waaronder 18 on derofficieren) om dien zelfden dag hier ter plaatse te em- barqueeren a/b. van het, via Suez, naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje. Het hevel over dit detachement is opge dragen aan den kapitein der artillerie G. P. W. Borel, die tijdelijk bij het O. I. leger is gedetacheerd, en tot mede geleiders de Ie luitenants der infanterie D. Brakel, en W. E. "Van Tngen, beiden van het O. I. leger en de 2e luitenant der O. I. kavalerie A. Uijt den Bogaerd. Laatstgenoemde en de le luit. Brakel keeren van verlof naar Java terug. Uilslag der verkiezing van 3 leden voor den gemeen teraad te Haringcarspel Herkozen: L Levendig. Herstemming, gewone vacature, tusscheli J. Groot, (aftr. lid) en J. Keelevvoudt; buitengewo ne vacatu-re, tusschen W. Govers en P. Smit. Ook vuurwerk kan ongeduldig worden en zijn onge duld niet bedwingen. Dit bleek Vrijdagnacht te 2 uren, toen de stukken vuurwerk, die, in de Amsteljachthaven te Amsterdam in een lootsje gereed liggende, om Zaterdagavond tot slot van het feest der Roei- en Zeilvereeniging de Hoop te worden afgestoken, door zelfontbranding ontploften. De vlammen deelden zich aan de bergplaats mede, en deze werd verteerd met de kunststukken van den lieer Van Leeuwen, wiens pyrotechnisch talent dus dien avond niet is kunnen bewonderd worden. Plet gezicht van den vuurgloed over het water en in de richting zoowel naar het Paleis voor Volksvlijt, welks koepel verguld scheen, als naar het Amstel- hötel, was indrukwekkend. Gelukkig dat spoedig aangebrachte hulp een ramp voorkwam; het vuur werd in tijds gestuit, zoodat het feest door het ongeval niet is benadeeld geworden. Het aantal toeschouwers 's nachts tusschen 2 en 3 uren was natuurlijk niet zoo groot als wanneer het vuurwerk op den bij het programma bepaalden tijd ware afgestoken geworden, maar toch had men over de opkomst van uit den slaap gewekte nieuwsgierigen niet te klagen. Vrijdag is te Amsterdam eene vrouw plotseling neer gevallen. Zij werd bij een apotheker binnengebracht, waar het bleek, dat zij gepoogd had zich te vergiftigen. Door het toedienen van tegenmiddelen zijn de gevolgen der ver giftiging voorkomen. In de //Haarl. Cour." van Maandag komt de volgen de advertentie van de familie Schot te Haarlem voor: nHe den ontvingen wij het treurig bericht, dat Zondag 13 Juli U. onze geachte broeder en behuwd broeder Jacob Schot, in leven muziekonderwijzer te Oudshoorn, op eene laaghartige wijze van het leven beroofd is gevonden in het water, de Aar. Donderdag heeft de officier van justitie te Maastricht conclusie genomen in de belangrijke zaak van den heer Ed. de Beaumont tegen de heeren Stevens, welke den 20 Juni vóór de rechtbank te Maastricht werd bepleit. De conclusie was, dat de vordering van den heer de Beaumont zou wor den ongegrond verklaard en de heeren Stevens dus niet veroordeeld zouden worden tot betaling der pretentie, maar wel in de kosten, veroorzaakt door het in vrijwaring roepen van den Staat. Donderdag is een eerste klasse waggon van den trein komende uit Nederland en bestemd voor Brussel, in brand geraakt, tengevolge van het breken van een petroleumlamp. Twee reizigers, die zich in het rijtuig bevonden, zijn met moeite gered. Te Laren geraakte twee paarden, bespannen voor een rijtuig, hetwelk zij door het afhellende van een weg tegen zich aankregen, op den hol. In volle vaart renden zij tegen een aan den weg staanden boom, waardoor het rijtuig omsloeg. Van de daarin zittende personen brak een heer zijn been, eene dame bekwam eene belangrijke kwetsuur aan het schou derblad, terwijl een tweede heer het geluk had er uit te springen, twee kinderen, die zich mede in het rijtuig bevon den, kwamen er met den schrik af. Het rijtuig was groo- tendeels verbrijzeld. Den 26 dezer zal de eerste zending landbouwers, werk lieden enz., die zich vrijwillig verbonden hebben om voor rekening van eene kommissie te Suriname aldaar werkzaam te zijn, met het Schoenerschip Antonia ('arolina Hendrica, kapt. Hoedemaker, van Amsterdam vertrekken. De heer A. II. Oostmeyer maakt in de Zaanl. Cl. de landlieden opmerkzaam op de gemakkelijke wijze, waarop zij van den last der veldmuizen kunneu ontslagen worden. Hij deelt o. a. het volgende feit medeDoor J. Prins te Oostzaan, die bij mij twee booren heeft laten maken, wer den geboord honderd vijftig gaten, alleen in de greppels van drie morgen land. Deze gaten leverden in de tien eerste dagen 22 emmers muizen 455 per emmer, dus ruim tien duizend stuks hiervoor is betaald aan arbeidsloon drie gulden. Zaterdag morgen is de dam van het groote spoorwerk in de wijnhaven te Rotterdam bezweken en is alles volge- loopen groote schade is daardoor aangericht. Met het met selwerk van de pijlers was men reeds aangevangen met het heien was men gereed. Behalve eene vertraging in het werk, zal nog veel te herstellen vallen. De Arnh. Cl. ontvangt van welwillende zijde het vol gende uittreksel uit een brief uit Londen dd. 16 Juli, be treffende het verbranden van de stad Elmina //liet doet mij leed u te moeten melden, dat mijn ver moeden zich, ongelukkigerwijze, heeft bevestigd. Elmina is op 14 Juli 11. verbrand. Het was bij ons bestuur bekend, dat de Elmineezen de Ashantijiien met kruit en lood onder steunden en hen geheel op de hoogte hielden van de gebeur tenissen, die te Cape-Coast plaats hadden. De administra teur kon dit niet langer toelaten, daar de Elmineezen, ondanks alle aanmaningen, daarmede bleven voortgaan. In den nacht van den L3den kwam er een 60tal Europeanen en 100 Houssa-mannen te Elmina, en in deu morgen waren de oor logschepen voor die plaats geankerd. Een proklamatie werd uitgevaardigd, waarbij gelast werd kruit, geweren, kortom alle wapenen, in het fort te brengen. Aan ongewapenden, vrou wen en kinderen, werd bescherming in het fort toegezegd. Deze proklamatie bleef zonder gevolg. Andermaal ten 10-*- ure werd de proklamatie vernieuwd, en nog een half uur uitstel verleend om daaraan te voldoen. Het was te ver geefs de gewapende Elmineezen verlieten het krom en voeg den zich bij de Ashantijiien. //Van de schepen debarkeerden 300 man ongeveer ten half een ure viel het eerste schot en in - zeer korten tijd staken onze rockets de stad in brand. Het vuur woedde vreeselijk, en de verschillende ontploffingen die volgden, toon den aan, dat de Ashantijiien nog over een groot gedeelte kruit konden beschikken. In den middag vielen eenige Elminee zen de onzen aan, doch werden spoedig veijaagd. //Later vestigden een groot aantal Ashantijnen,men schat hun getal op 3000, zich in den gouvernementstuin. 200 der onzen waren voldoende om hen te verjagen en de Snider- riffles hadden een ongehoord succes. 200 lijken werden den volgenden dag begraven, terwijl wij geen enkeleu doode had den, slechts een paar mariniers werden licht gekwetst. Een menigte Elmineezen zijn teruggekeerd en hebben zich aan ons gezag onderworpen. Den 16den dezer des morgens werd de bode van Steen- wij kerwoud op Steen wijk, tusschen Willemsoord en eerst- gemelde plaats, op den straatweg gevonden, naar men meent, door eene beroerte getroffen. Men zegt, dat uit den brie- ventasch, die op eenigen afstand werd gevonden, papieren met geldswaarde worden vermist. De justitie doet onder zoek. Tot nu toe is de mau sprakeloos. Men schrijft van Alkmaar, 18 Juli. Op de scholen van de hoofdonderwijzers Reiziger en v. d. Berg hebben zich kindervereenigingen, tot bescherming van dieren, gevormd ter sterkte van 48 en 60 leden. De burgemeester, de heer Maclaine Pont, heeft zich als blijk van ingenomenheid laten inschrijven. Te Batavia is een reus Chang te zien, die op weg naar Weenen eerst Europa zal doorreizen. Hij ziet een vol wassen persoon, die op een stoel staat, over het hoofd heen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2