Nieuwstijdingen. 7). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat bij opneming der gemeentekas daarin bevonden is, con form de boeken en bescheiden, 43,428.41 Wordt voor kennis geving aangenomen. b. "Verzoek van den heer G. Scholten om met uit. Augustus a. s. ontslagen te worden uit zijne betrekking van gemeente-bouw meester, zijnde hij benoemd tot adjunct-directeur bij de ge meentewerken te Rotterdam. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend. De Voorzitter brengt der vergadering op zeer gepaste wijze in herinnering de vele goede zaken, tijdens het beheer van den heer Scholten, tot stand gebracht en deelt ten slotte mede, dat er op eene gedane oproeping ruim 20 sollicitatiën waren ingekomen. c. Naar aanleiding van zijn aanstaand vertrek naar Rotterdam, bedankt do heer G. Scholten tevens als lid der commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek der commissie van toezicht op het ziekenhuis, om aan den opzichter Koorn een gratifikatie van 25.teverleencn. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiertoe besloten. e. De Voorzitter deelt den leden het overlijden mede van den opperbrandmeester, den hr. K. J. Krul, en kenschetst den overledene als een voor die betrekking zeer verdienstelijk man. Eindelijk doet de voorzitter nog mededeeling, dat het adres van de hulponderwijzers, om verhooging van wedde, van de pl. Schoolcommissie met advies is terug ontvangen en het hij de vaststelling der bogrooting voor 1874 in behandeling zal genomen worden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, NIeuwediep, Willemsoord, enz., 25 Juli 1873, Woensdag avond overleed alhier zeer plotseling een geacht officier van Zr. Ms. wachtschip, nadat hij des morgens nog een promenade met de zeemilitiens gekommandeerd had. Men wil, dat te spoedige verkoeling bij de heerschende hitte, de oorzaak van zijn dood is geweest. •De ter aardebestelling zal morgen ochtend ten 11 ure plaats hebben. De kapitein der artillerie, Jhr. W. A. Alting von Geusau, is door den minister vau oorlog benoemd tot adjudant van den Kolonel stelling-kommandant en in verband daar mede overgeplaatst bij den staf van het wapen. Naar men verneemt, is het aantal zieken bij het gar nizoen zeer groot, als een gevolg der heerschende warmte, zoodat weldra geen plaats meer zal zijn tót opname in de garnizoens inlirmerie. Den 20 dezer is een gedeelte der torpedo-kompagnie, die thans op Texel verblijf houdt, Daar Briele teruggekeerd, onder kommando van den 2n luitenant Wagner. Het stoomschip Javavan hier naar Batavia, is den 21 dezer 's avouds van Point de Galle vertrokken; alles wel aan boord. Volgens ontvangen telegram van AdeD heeft het stoom schip Prins Hendrikna volbrachte reparatie en beproeving der machine, den 23 dezer ten 5 ure voormiddags de reis naar Batavia voortgezet. f Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden is, volgens ontvangen bericht van de directie der Nederl. Indische Stoomvaartmaatschappij //Bondon" in den loop der vorige week te Batavia aangekomen; de juiste dag was echter niet vermeld. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. Prins Hendrik <ler Nederlanden aan de commissie te Leiden, tot oprich ting van een gedenkteeken voor P. A. van der Werf, eene aanzienlijke bijdrage doen toekomen. Zondag is een derstoombooten van de heeren Bosman c. s., varende tusschen Amsterdam en Alkmaaraan een dreigend gevaar ontsnapt. De kermis te Wormerveer had zooveel passagiers uitgelokt, dat de boot overladen was. In de achterkajuit stroomde het water door de vensteropeningen naar binnen, en toen daarop de passagiers naar voren gingen, had in de voorkajuit het zelfde plaats, zoodat ook in de machinekamer reeds voet water stond. Met moeite ge lukte het toen, achter het gemeente-huis een plaats te vinden waar de passagiers de zinkende boot konden verlaten, waardoor men voor andere ongelukken bewaard bleef. Maagdag avond laat hebben eenige officieren met hunne dames in de Kalverstraat te Amsterdam eene onaan gename ontmoeting gehad met een vijftal half dronken mannen, die het op de dames gemunt hadden en haar las tig vielen. De wacht van het Paleis moest geroepen worden om een einde aan het schandaal te maken. Twee der bel hamels zijn in verzekerde bewaring gebracht. De anderen kozen het hazenpad. Naar wij vernemen, zijn thans de processtukken, in zake den dubbelen moord aan den Bocht van Guinea ter examinatie gezonden aan den procureur-generaal bij het Provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland. De quaestie van 't al dan niet verwijzen naar de open bare terechtzitting van den hove nadert dus haar oplossing. Uit Batavia wordt ons gemeld, dat alles voor de tweede expeditie naar Atchin wordt voorbereid, die voor December zal Vertrekken. De expeditie zal bestaan uit 7000 man infanterie, 2000 man van andere wapens en 3000 koelies. Men meende toen nog, dat generaal Verspijck 't bevel zou voeren, maar de zonderlinge benoeming van den gepensio neerden generaal Van Swieten zal in deze verandering brengen. Uit Hoorn wordt gemeld, dat daar een koppel kippen* einde Maart 1873 uitgebroed, reeds sedert eenige ciagen ge regeld eieren legt. De eitjes zijn klein van stuk maar zeer smakelijk. Dat driemaands kippen reeds leggen wordt als een groote zeldzaamheid beschouwd. Te Rotterdam is een jongmensch in de zweminrich ting plotseling doodgebleven, omdat hij zich in verhitten toestand in het water begeven had. Te Rotterdam werd een werkman, bezig .roet het lossen van een kolenschuit, door een hartaderbreuk getroffen en bleef dientengevolge op de plaats dood. Te Herwen is een 18jarig jongeling, die in de verte brand zag en meende, dat deze in het huis zijner ouders W3S uitgebroken, van schrik doodgevallen. Te Brummcn heeft Dinsdag morgen vroegtijdig eene dame van circa zestigjarigen leeftijd een einde aan haar le ven gemaakt, door zich in de rivier den IJssel te werpen. Men kan hoegenaamd geen zekere redenen voor deze wan hopige daad vinden. Alleen weet men, dat zij van tijd tot tijd treurde, omdat zij geene familie-betrekkingen meer had. Pogingen tot redding zijn er niet kunnen worden aangewend. Haar lijk vond men later op 20 minuten af- stands vau de plaats, waar zij den zelfmoord beging. Dinsdag namiddag, ten ongeveer 12 ure, heeft ze kere A. T.die als kinderjuffrouw in dienst was van den heer A. H. B. II.aan de Verlengde Rijnkade te Arnhem, welke juffrouw een kindje vau 13 maanden, hetwelk aan hare zorg was toevertrouwd, op Verregaande wijze mishan deld en zich bovendien aan diefstal in loondienstbaarheid had schuldig gemaakt, zich van een 3 4 meters hoog balkon doen zakken, op een oogenblik dat haar meester Daar het commissariaat van politie was gegaan om van een en ander aangifte te doen. Toen de juffrouw op de straat was ge komen, is zij in allerijl de Kadestraat ingeslagen en ver volgens geheel gekleed in de Lauwersgracht gesprongen. De wachtmeester Bekker, die de juffrouw had gevolgd, is haar nagesprongen en mocht de voldoening smaken haar, met behulp van eenige inmiddels toegeschoten personen, van een wissen dood te redden. Onmiddellijk is A. T. naar het stads-ziekenhuis overgebracht. Men verneemt, dat tegen de verdachte proces-verbaal wordt opgemaakt. 3|ngE3onöcn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! In uw weekblad van den lGden dezer las ik met zeer veel ge noegen eene degelijke beschouwing over de bijzondere scholen, (secte-scholen). Blijkbaar is de S. daarvan gehoel op de hoogte van het doel en de inrichting van ons Lager Onderwijs, en vindt dat onderwijs in hem een warm voorstander. Nu de zaak van het bijzonder onderwijs in uw blad besproken wordt, gevoel ik den lust bij mij opkomen om enkele opmerkingen ten beste te geven, zoowel wat betreft het onderwijs op de neutrale als dat op de bij zondere scholen. De grootste grief, welke velen tegen de neutrale scholen hebben is dezezij voeren tot godsdienstloosheid, omdat er geen onderwijs in de eene of andere godsdienstleer wordt gege ven. Nu moet ik doen opmerken, dat onderwijs in den godsdienst (leer) nog altijd geen godsdienstig onderwijs is, en eveneens dat er zeer goed godsdienstig onderwijs kan worden gegeven, zonder juist de eene of andere godsdienstleer te onderwijzen. Verder, dat het nog volstrekt niet bewezen is, dat de leerlingen der neutrale scho len ongodsdienstige!" (minder braaf) zijn, dan die der bijzondere scholenen aan de vrucht kent men immers den boom Er is zeer wel godsdienstig onderwijs mogelijk, zonder opzette lijk onderwijs in eene godsdienstleer. Om dit aan te toonen moe ten wij eerst de vraag beantwoordenWat verstaat men door godsdienst Het antwoord zal wel zijnde leer van God, dat is, van Zijne wijsheid, grootheid en liefde jegens al het geschapene en van de verplichtingen, die ons zijn opgelegd, verplichtingen zoowel jegens andere schepselen als jegens ons zeiven. Om die wijsheid en grootheid eenigszins te waardeeren zal eene degelijke verstandsontwikkeling zeker noodzakelijk zijn welnu, de L. S. zorgen uitmuntend voor de ontwikkeling der verstande lijke vermogens. Om Gods liefde eenigszins te gevoelen zal men zeker zelfs wel een ontwikkeld gevoel moeten hebbenwelnu op de L. Scholen wordt zoowel door woord als daad zorg gedragen voor de aankwee king en versterking van 't gevoel voor 't goede, ware, schoone en verhevene Om zijne plichten jegens anderen te volbrengen en zijne eigene rechten te handhaven, moet men zoowel een goed verstand als een juist gevormd gevoel en eenen vasten wil hebben. Welnu geen enkel onderwijzer zal ooit de gelegenheid verzuimen om zijne leer lingen aan te sporen tot krachtig willen, indien het eene goede zaak geldt. Overigens leiden een goed verstand en goedgeplaatst gevoel als van zeiven tot de vorming van eenen goeden wil. Ik twijfel niet of iedereen zal toestemmen, dat de pas aangege ven ontwikkeling noodig is om met vrucht eenig onderwijs in de eene of andere godsdienst bij te wonen. Terwijl de L. S. dus de leerlingen vatbaar maken om onderwijs in den godsdienst te kun nen ontvangen, en ondertusschen bij elke gelegenheid de kinderen aansporen tot de beoefening van alle deugden, zegt men, veelal ondoordacht, doch helaasal te dikwerfop de L. Scholen worden onze kinderen ongodistenWij hebben aangetoond, dat die be wering geheel ongegrond isnu zullen wij aantoonen, dat het onderwijs in de godsdienstleer, aan jeugdige en ontwikkelde leer-

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2