Wen meldt van Curaeao, 5 Juli. Zondag 23 Juni, maakte ds. F. E. Sonstral een aanvang met zijne evangeli sche bedieniug bij de vereenigde protestantsche gemeente in deze kolonie, en nam tot grondslag zijner intrede de woor den uit de Handelingen der Apostelen, hoofdst. 20, vs. 28. Bij het Departement van Koloniën is het bericht ont vangen dat het stoomschip Prins Hendrik van de stoom vaart-maatschappij "Nederland" gister Point de Galle is gepas seerd, en dat aan boord alles wel was. Het detachement militairen, dat op het stoomschip Tromp was ingescheept en, na de verongelukking van dit stoom schip bij Suez, op den Prins Hendrik naar Aden is over gebracht, heeft eergisteren de reis van daar naar Indië voort gezet in het extra stoomschip Indus van de Peninsular Orientai Company. Omtrent den gezondheidstoestand der troepen tot den dag van hun vertrek uit Aden zijn de meest bevredigende tijdingen ontvangen. De luit. ter zee le kl W. I. van Loenen wordt met den 6n Aug. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms, wacht schip alhier. De officier van gez. 2e kl. J. A. G. Hulst wordt met den 29n dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. der art. bij het leger in Oost-Indië, de kadetten H. N. Kuypers, Jhr. H. P. Tindal, A. G. Schröder en K. G. A. "Vemer allen her komstig van de Kon. Milit. Akademie. Z. M. heeft benoemd, bij het personeel van de genees kundige dienst der landmacht, tot officier van gezondheid le kl. (kolonel), den le offic. van gez. le kl. (luit-koln.) J. H. van den Broek, van genoemd personeel. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie, tot 2n luit. bij het 7e reg., den kadet J. II. P. de Lille Hoo- gerwaard. Van de ontmoeting van de Tromp en het stoomschip Prins Hendrik verneemt men nog: Kapt. Oort, gezagvoerder van 't laatste schip, vernomen hebbende, dat het schip de Tromp aan de kust van de Roode zee aan den grond zat, besloot hulp te gaan verleenen, hoewel hij niet juist wist waar het schip zat. Na eenig varen langs de kust bereikte men het echter, doch kreeg op de eerste signalen niet het minste antwoord. Eerst op de vraag: //kan ik de reis vervolgen volgde ten antwoord: //Neen, gebrek aan alles!" Na eeuige pogingen, want het had zwaar gestormd, gelukte het kapitein Oort een boot aan wal te krijgen en later daar ook te komen, waar hij met den kapitein van de Tromp beraadslaagde wat hun te doen stond. Deze verzocht hem zijne manschappen aan boord te nemen, daar er slechts voor een paar dagen drinkwater was. Dien ten gevolge brachten twee sloepen 50 man aan boord. De invallende duisternis en opkomende storm beletten dien dag meer in te nemen, hoewel besloten was allen aan boord te nemen en naar Aden te brengen. Dit geschiedde dan ook den volgenden dag, zoodat 's avonds ten 8 ure alle manschappen van de Tromp aan boord van de Pri7is Hendrik waren ingescheept, waar zich nu 900 menschen op bevonden, waarmede het schip zich zoo spoedig mogelijk naar Aden begaf, ten einde door •oponthoud geen gebrek aan drinkwater te krijgen. Onderweg passeerde hen nog het stoomschip Javadoch dit antwoordde op de signalen, dat het geen ruimte voor manschappen meer over had. Gelukkig heeft de gezondheid van niemand onder al die omstandigheden iets te wenschen overgelaten. Men schrijft uit Utrecht, het volgende: Daar het vertrek van het stoomschip Pri?is van Oranje op 5 Aug. is bepaald, is aan het detachement, sterk 300 man, dat daar mede naar Java vertrekt, een algemeen verlof toegekend een groot gedeelte is naar hier gekomen om den tijd door te brengen. Velen hunner gaan zich aan zooveel ongebon denheid en baldadigheid te buiten, dat de politie aanhoudend met hen in aanraking komt; het meerendeel is reeds ver trokken wegens gebrek aan geld, soms zoo groot, dat de reis naar Harderwijk te voet moest worden afgelegd en zij in den ongelukkigsten toestand aldaar aankwamen. Met 1 Oct. dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 15 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. (Nadere bijzonderhedenzie de Staats-courant van heden). Men schrijft van Texel, 29 Juli. Dezer dagen gin gen eenige meisjes naar het strand, achter het dorp de Koog ten einde zich aldaar, wegens de drukkende atmosfeer, in het koele Noordzeewater wat te verfrisschen. Die juffertjes, onbekend met het getij en zonder eenig geleide, begaven zich door het Zwin op een der droogliggende zandbanken en vermaakten zich naar hartelust, zonder iets van het steeds naderend gevaar te vermoeden, doch helaasspoedig bracht het steeds wassend water daarin verandering; zij wilden zich nu in. allerijl naar het vaste strand begeven, doch werden door het steeds hooger en hooger stijgend water verhinderd het Zwin was reeds te diep geworden en de stroom ster ker en alzoo totaal afgesneden hare positie was hope loos. Zekere Kuiper, dienstdoende bij de reddingboot, en die juist nog bijtijds op het strand aankwam, had het geluk de wanhopige dames van een groot gevaar te verlossen. Men schrijft ons van Texel dd. Aug. het volgende: Bij de herstemming voor leden van den gemeenteraad zijn van de 375 kiezers 299 opgekomen. De heer D. G. Lomati bekwam het hoogste getal stemmen, 173, de heer A. Dros bekwam er 172, zoodat beide heeren werden gekozen. In plaats van den heer Mantje, die voor zijne benoeming had bedankt, is verkozen de heer J. Ylaming, van Oosterend. Den 30 Juli jl. is weder een proef genomen met 't laten springen van een torpedo. De ontploffing scheen niet zoo sterk te zijn als den vorigen keer, althans 't water werd niet zoo hoog aangevoerd Of de proef geslaagd ishebben we niet vernomen. Vele belangstellenden woonden de proefneming bij. Het maaien loopt ten einde. De boeren betaalden f 3. per dagmat. Als men bedenkt, dat vroeger het maaien, op enkele uitzonderingen nadoor bovenlanders geschiedde en nu bijna uitsluitend door Texelaars, dan zeker getuigt dit van eenen gunstigen ommekeer. En waarom ook zouden de Hollandsche arbeiders niet even goed maaien als Duitsehe? Het dagloon was zeker goed. Mocht dat ook bii andere werk zaamheden, den veldarbeid betreffende, meer in overeenstem ming gebracht worden met de duurte der producten. Al de kandidaten van de kiesvereeniging //Eendracht", te Oude Schild, de heeren: D. C. Loman, P. LangeveldP. R. Mentz, A. Dros en Jb. Vlaming kregen bij stemming de meerderheid; natuurlijk werden die kandidaten ook door an deren gesteund. Toch is 't ook bij deze stemming weder gebleken, dat eendracht in 't goede, macht maakt. Tot lid van den gemeenteraad te Anna Paulowna is gekozen de heer C. E. Perk, burgemeester aldaar. Bij de jl. gehoudene herstemming van twee leden voor den gemeenteraad te Schagen, zijn uitgebracht 127 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Jb. Stammes 85 stemmen, C.Smit 67, W. A. Hazeu 57 en P. G. C. J. Heiligers 38. De twee eerstgenoemden zijn alzoo gekozen. De uitslag der herstemming voor 2 leden van dén 'gemeenteraad te Haringcarspel is Gewone vacature: uitgebracht 102 geldige stemmen; de heer J. Iveelewoudt bekwam 56, de heer J. Groot (aftredend lid) 46 stemmen. Buitengewone vacature: uitgebracht 100 geldige stemmen, waarvan 65 op den heer W. Govcrs en 35 op den heer P. Smit. Alzoo gekozen de heeren J. Keelewoudt en W. Govers, Men schrijft ons van Haringcarspel, betrekkelijk den jl. Woensdag avond ook alhier waargpnomen brand Gisteren avond tusscheti 10 en 11 ure zag men van hier in noordelijke richting een feilen brand, die zeer in hevigheid toenam, zoodanig zelfs.dat de voorwerpen schaduw van zich gaven. Naar men meldt, was bet de houtzaagmolen te Barsin- gerhorn, die tot den grond is afgebrand. Aan de scheepswerf der //Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen," te Amsterdam, is Dinsdag met het beste gevolg te water gelalen het aldaar voor rekening van het Departement van koloniën aangebouwde schroefstoomschip, bestemd voor de hydrografische opnemingen in Oost-Indië. Onmiddelijk na de te waterlating zijn op de gemelde werf de kielen gelegd van twee schroefstoomschepen 4de klasse, mede door het Departement van koloniën aan de Koninklijke fabriek opgedragen. Het Vad. meldt, dat het hoofdcomité voor het op richten van een monument voor wijlen mr. J. R. Thorbecke besloten heeft, het bronzen standbeeld naar het model van den heer Eerdinand Leenhof, te Parijs, te doen vervaardigen in de fabriek van de beeren L. J. Enthoven en Co., te 's Ilage. Te Kampen is brand ontstaan door 't omvallen van een petroleum-lampje, dat door de onvoorzichtige ouders op den wieg van hun slapend kind was gezet. Woensdag is te Utrecht het nieuwe weekblad, Pro Patria getiteld, dat aan militaire aangelegenheden is gewijd, verschenen. Maandag jl. vond men op den weg tusschen Wageningen en Renkum twee personen, een man en vrouw, bezweken; men denkt tengevolge der drukkende warmte. Te Hedel heeft een oppassend jongeling zich in de drukkende hitte zoo vermoeid, dat hij tehuis komende nog slechts het woord dood kon uitbrengen en kort daarna overleed.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2