llWiliilLUkK MW'I ilEiMÏiMÏTiltLlM. BlilKiERLIJKI .STAM) l)ER IMEEM'Ë TEXEL. Door de rijkspolitie te Onderdendam zijn aangehouden twee Duitschers, die twee jonge paarden uit eene weide ont vreemd hadden, welke zij wilde vetkoopen, om dan voor het ontvangen geld met hunne gezinnen naar Amerika te euii- greeren, tot welk doel hunne viouwen zich reeds hier te lande bevonden. Men schrijft uit Zwolle, 29 Juli: De heer Polak circa 102 jaren oud, vroeger onze stadgenoot, thans woon achtig te Deventer, bezoekt bij gelegenheid onzer kermis in volmaakte gezondheid zijne kinderen alhier en zal binnen «enige weken de gouden bruiloft van een zijner kinderen te Leeuwarden gaan bijwonen. De zee eischte te Goes ook een slachtoffer. Eenige heeren hadden zich naar het Sas begeven, om daar buiten te zwemmen. De heer Bboekhouder bij de firma Kleeu- wens en Zoon aldaar, begaf zich, naar men verneemt, het eerst te water en zworn een eind van wal, doch op eens ziet men heui zinken met de hand omhoog geheven en verdwijnt hij in de diepte. Niettegenstaande de anderen hem trachtten te redden, was alle moeite te vergeefs, en vond men, in weerwil van alle aangewende pogingen, zijn lijk niet. Men gelooft dat hetzelve zeewaarts is afgedreven tengevolge van de eb. In de nabijheid der gemeente Dieren, heeft een zekere Kaspers met opzet een der armen van zijn kind, slechts tien weken oud, aan het boveneind gebroken, de breuk is zonder geneeskundige hulp genezen, maar de arm stond verdraaid aan het lichaam. K. heeft daarna, weder opzettelijk, den benedenarm gebroken. De vrouw, met wie hij leefde, bemerkte deze verminking en riep de hulp in van een geneesheer, die daarop van de euveldaad aangifte heeft gedaan bij de politie. De ontaarde vader is naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd; hij heeft bekend de gruweldaad fe hebben bedreven, en geeft voor gehandeld te hebben uit haat jegens de vrouw, met wie hij leefde. Te Muntendam wilde Vrijdag avond zekere B. M., ar beider in een aardappelmeel- en siroopfabnek, eenige gedeel ten van de machine smeeren. Om een weinig tijd en eenige moeite te sparen liep hij over een balk tusschen eenige snel- draaiende raderen, met het ongelukkig gevolg, dat een der raderen in aanraking kwam met het rechter been en daaraan zulke belangrijke verwondingeu toebracht, dat hij nog dien zelfden avond overleden is. Zondag namiddag werd de kerk in een onzer vader- landsche gemeenten bezocht door een eigenaardigen toehoor der, een grooten katuil. Of de nachtvogel werd aan getrokken door sommige broeders en zusters, die de gewoonte hebben om in de kerk te slapen, weet de berichtgever niet te melden zeker is het dat onze //hoorder vau elders" aan die leelijke gewoonte mee toegaf, want zoozeer werd hij on der de prediking getroffen, dat hij in zwijm neerviel voor de voeten van den diaken-kollektant en een uur daarna aan de gevolgen bezweek Als een bewijs, dat de nieuwe Fransche leger wet streng wordt gehandhaafd, dieue, dat de Fransche consul te Rot terdam de Eranschen, verblijf houdende in Z. Holland, Zee land, N. Brahant en Limburg, in de termen vallende der loting, heeft opgeroepen aan het konsulaat te verschijnen. Verzuim wordt met gevangenisstraf van een maand tot een jaar geboet. Den 29 Juli landde te Bath een vaartuigje, zoo klein, dat het ieders bewondering trok. De eigenaar, een Engelschman, die hiermede binnen zes en een half uur en voor het grootste gedeelte tegen stroom, al roeiende van Antwerpen daarheen was gevaren, droeg met de hulp van slechts een man zijn vaartuig op den wal en schoof het daar na gemakkelijk binnen het raam van de wachthut der sloep- roeiers, waar het *s nachts bleef. Het scheepje is een canot, genaamd Romolaen heeft slechts in het midden een opening van vier voet lengte bij twee voet breedte; het is met zijn scherpe stevens lang 15, breed 3 en hol een voet, voert twee masten met sprietzeiltjes en kan ook roeiende met éeu riem, voorzien van dubbel blad, worden bewogen. Het is gemerkt: Wattes, Cambridge. De reiziger, die verscheidene gemakken in dien notendop tot zijn gerief heeft, verklaarde reeds een reis door Zwitserland en België daarmede te hebben gedaan en thans op weg te zijn om ook Nederland te bezoeken; hij heeft plan om eerst naar Rotterdam te varen en langs de binnenwateren en kanalen tot Amsterdam te reizen, om vervolgens naar zijn vaderland terug te keeren. Heeft Weenen dezer dagen zijn schaakwedstrijd, New- York heeft zijn concours gehad op het biljart. De meest bekende kampioenen van alle natiën hebben er aan deelge nomen. Een Frauschman, Garnier, is overwinnaar gebleven. Als prijs ontving hij een prachtig bewerkte zilveren vaas, duizend pd. st. en een evenredig gedeelte van 8000 dollars, het bedrag der ontvangst. Bovendien heeft hij den titel van ^Champion of the World" verkregen, dien hij zal be houden wanneer hij inden nieuwen wedstrijd, die het vol gend jaar zal gehouden worden, weer de overwinning be haalt. Ook het biljart, waarop Garnier den prijs won, is zijn eigendom gewordeu. Men deelt het volgende uittreksel mede uit een par ticulieren brief uit Suriname, dato 4 Juli: //lk ben overtuigd u iets aangenaams te zeggen, als ik u mededeel, dat-de opheffing van het staatstoezicht voor de vrijgemaakten, op den 1 dezer, met gepaste vreugde en in de beste orde is afgeloopen. De nu geheel vrije en met iedcren burger gelijke rechten genietende mannen en vrou wen, jongelingen en jonge dochters, hebben zich voorbeeldig goed gedragen, ter beschaming van degenen, die bevreeesd waren voor opgewondenheid, verstoring van de orde, en wie weet wat al meer. Een kort verslag der feestviering vindt men inhet//Goev. en Advertentieblad" vau 3 Juli. Berichten uit de buiten- districten ontbreken nog, maar algemeen verwacht men nu van de plantage-arbeiders dezelfde houding en denzelfden geest als van en bij de stadsbewoners. //Het zegel op de emancipatie is nu gedrukt. Wij ho pen, dat de Hemelsche Vader verder het werk der vrijma king met zijn zegen zal bekroonen. Mogen ook nu de plan ters zich behoorlijk gedragen en billijk eu rechtvaardig zijn, dan zal het blijken, welk eene weldaad de vrijmaking van slaven ook voor Suriname is." Een trouwlustige adverteert in 't ITandelsll //Huwelijks-aanvraag." Een weduwenaar uit een burger Lijke stand en gezond van gestel, F. G. twee en zestig Jaa- ren out en honderd negen en Cestig gulden pencieoen een oble gaattie op Rus Land van duizeut. giilden. vijfperzend en van alles dubbelt onder Legen en van een vatzoendelijke vamielje, en uoond ver buiten de stat en nu gelozeert in amsterdam en wensten met een Jufvrouw of nut een We duwe zonder kinderen en van een gezont gestel en van ge lijke stand van veertig tot vijftig jaaren out En die ook wat vermogen mee kan brengen om in een stil Leven te Lijden tót een christe Lijke opbouwing; wensten in kennis te komen om na voldoende kennis making en naar goet vinding een huwelijk te sluiten en een stipte gehemhouding, zij die hierop acht slaan worden verzocht onbeschroomd zig met franco briefve onder Letter D. Z. te adderezeere En te wende aan de dierectie Handelsblat." Vau 29 Juli tot 1 Augustus 1873. ONDERTROUWD G. Rippens, schoenmaker, en J. M. Tobijaszen. GEHUWD C. van Vliet en D. Koningstem. E. Graavendaul en G. de Vries. BEVALLEN A. Allliuisius geb. Bosman, Z. A. Drijver geb. de Wijn, J). A. 11. de Jong van Beek en Donk geb. du Marclne Sarvaas, Z. {T. Mets geb. Dekker, D. O. Theunissen geb. vau der Hoeven, Z. JU. Oudjccrk geb. Jacobson, Z. R. Meenes geb. Sarfatij, Z. OVERLEDEN J. D. de Graar, 6 m. H. C. Schieke, 4 in. L. F. D. Sshoondermark, 2 m. C. llan, 15 m. W V. I.arnpc, 6 m. H. Breukels geb. Schaap, 49 j. J. Schilder, 6 ra. M. Edelcubosch, 8 w. A. Wiering geb. Lcngers, 36 j F. W. Vermeer, 2 j. N. Plat voet, 6 j. J. Mens, 15 j. en 9 m. Levenloos aangegeven 1. Yan 24 tot 31 Juli. GETROUWD en ONDERTROUWD Geene. GEBOREN Anlje, dochter van Willem Schaatsenberg cn Jannetje Ja ger. Susanna, dochter van Jacob llab en Marlje Geus. OVERLEDEN Corutlis de Porto, 45 j., echtgcn. van Trijutje Gieles, Overleden te Leeuwarden. CM K A L 9J S T. Yan af 13 toten met 30 Juli 1873, zijn te Helder Naam vau Plaats het Gezagvoerder. van Lading. Bestemd voor Schip. herkomst. Alberto Prodeuca Califoruia Claus Thomese Nordlyset Carbon Durley Vivid Barbara Nanna Freya Ornen Broinsyde. Conservator Musgrave Jolianncs BrotberlyLove Barsingerhorn Kingmoor Beddick Sherburn Silentia F. Fredrigo F. Gazzolo H. Reiuvall A. Larseu Larseu G. Reiton G. HaywarJ Reedingficld J. Robinson M. Man ritsen H. Erickseu H. Hansen P. Goodseu W. Robinson.' D. Conavy F. Nannings J. Moffert S. v. d. Woude' John Chaso T. Liddie R. Rcnscn O. Basberg Rangoon Odessa Bassein Nerva Hernosand Newcastlc Taganrog Sunderland. Scaham Memel Snndswall Helsingfors Sunderland Newcastle Soderham Shields Soderham Newcastle Sunderland Soderham Rijst Granen Rijst Hout Hout Steenkolen Zaad Steenkolen Hout Hout Steenkolen Hout Steeukolen Duinker Co. Duinker Co. Duinker Co. van Vliet Co. Blikman Co. Zurmühlcn Co. tan Vliet Co. Duinker Co. Zurmühlen Co. van Vliet Co. an Vliet Co. Blikman Co. Zurmühlen Co. Hoogl. &v. Hcrw. Zurmühlen Co. Blikman Co. Zurmühlen Co. Blikman Co. Zurmühlen Co. Zurmühlen Co, Duinker Co. Amons Co. SC3JEEPSTBJOSXGEM. Binnengekomen te Helder. 30 Juli. Sunda, M. A. Overgaauw, Banjocwangie 1. v. de Simons- baai. Helen, Lenny, Runcorn. Pieter Adolf, C. Jaski, Tjilatjap, vertr. 24 Maart. Preciosa, Klath, St. Petersb. Gemso, Sievcjtson, Nerva. Neptun, Keire, Windau. Vlinder, Adriaanse, Hellcvoetsluis. Warrior,Ochiltree, Ran goon. 31 Maria Elisc, van Deursen, Banjoewangie. Profesor, Petcrscn, Rangoon. Maria Spcsmea, Vaalman, Petersburg. llanna Christenscn, Jacobsen, Christiania. Conservator, st. Newc.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3