HELDERSCHE COURANT. Jlieums- en Woensdag flDoertentie--6faÖ. 6 Augustus. Dertiende Jaargang. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. M 1274. 1875. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advjsrtentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T JE S. ©fftciëel geöeelte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het EERSTE^ SUP PLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG, voor het jaar 1873, den lsten dezer door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af, gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter secretarie der ge meente ter lezing is nedergelegd. Helderden 5 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Jgtet-nfficiëel geöceite. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 Aug. 1873. Gisteren namiddag arriveerde alhier per extra trein een detachement kolonialen, sterk 300 manschappen en 4 officieren, dat dadelijk overging aan boord van het heden, via Suez, naar Batavia vertrokken stoomschip Prins van Oranje. Heden morgen ontdekte men op het postkantoor alhier, bij het rangeeren der. brieven, op een daarvan het volgende curieuse adres Deze Brief Te bezorgen Teegen De lans Werf over Te Nieuwediep in een Koffij huis En met worden er fette waar verkogt vroeger heeft het folgens opgaaf een ligt huis geweest de naam weet ik niet van die Heer. Spoet. Een loodsschuit, Zondag de haven alhier verlatende, werd door het binnenkomende stoomschip jEïaa zoodanig aange varen, dat zij belangrijke averij bekwam. Door de stoomboot Ada van Holland op sleeptouw genomen, werd ze weer alhier binnengebracht. Vrijdag kwam alhier van Amsterdam aan -Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Deli. Naar wij vernemen, gaat genoemd stoomschip, na van ammunitie enz. te zijn voorzien, naar Atchin. Het Ned. stoomschip Java, kapt. E. van Ingen, is, volgens ontvangen telegram van 31 Juli, te Batavia gear riveerd. De stoomvaart-maatschappij Java bericht, dat het op morgen van wege de maatschappij vertrekkende stoomschip zal worden opgevolgd door de stoomschepen Celebes en Holland die respectievelijk begin September en begin October ver trekken. De luit. ter zee 2de kl. Quispel, geplaatst als officier van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine al hier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met 1 Sept. daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2de kl. J. P. J. Lucardie. Volgens een bij het departement van koloniën ont vangen teïegraphisch bericht, gedagteekend Aden 1 Augus tus, was Z. Exc. de luitenant-generaal van Swieten dien dag aldaar met de Pransche mail van Marseille aangekomen. Z. M. heeft met 1 Sept. e. k. aan dr. A. T. van Aken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direct, en lecraar der rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, en in diens plaats als zoodanig benoemd dr. J. D. Boeke, leeraar aan gen. school. De luit. ter zee 2e kl. jhr. P. G. M. van der Wijck, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. schroef- stoomschip Amstelgestationeerd in Suriname, en van daar den 28n Juli jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijd stip op non-activiteit gesteld. Volgens teïegraphisch bericht van den 2den dezer, is Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix van Batavia naar hier vertrokken en waren Zr. Ms. schroefstoomschepen Schouwen Bommelerioaard en Rtouw, de beide eersten in Atchin en het laatste te Singapore aangekomen. Z.M. heeft benoemd bij de dd. schutterij te Alkmaar, tot kapt. h. la suite S. C. Coster, thans le luit.; tot len luit. I. Holtz, thans 2e luit.; tot 2n luits. W. Verbeet en C. J. Voute, thans schutters. In Indië is het plan gevormd, om voor wijlen den heer Motké een gedenkteeken te plaatsen op zijn graf te Pekalongan. Er is tot verwezenlijking van dit denkbeeld een beroep gedaan op de medewerking van zijne vrienden in Nederland. Dientengevolge heeft zich eene commissie ge constitueerd met het doel om het plan te ondersteunen, met dien verstande evenwel, dat ook een gedenkteeken zal ge plaatst worden in de geboorteplaats van Motké, Thorn in Limburg. Men schrijft ons van Texel het volgende Naar men verneemt, heeft de kerkeraad der gereformeerde gemeente te Oosterend tot haar predikant beroepen de leeraar der gemeente Holijsloot en Uitdam. Over 't algemeen is het met de schipperij slap. Oesters geven geen brood. Wier is er bijna niet te maaien. De schelpen zijn schraal. Door den hocgen prijs zijn de inkom sten nog al redelijk. De vijfhoeken zijn bijDa niet te vin den. Mosselen is een gewaagd bedrijf. Door het koele weder is het afkeuren een zeldzaamheid, daarom gaat men nog zoo als gedurende het geheele jaar voort met mosselen, doch door slechts enkelen, want de aanvraag uit Engeland is zeer bepaald. De Texelaars nemen den dank van hun Burgemeester aan. ZEd. Achtb. kan zich overtuigd houden, dat zijne benoe ming tot raadslid een gemeentewensch is. Omtrent de proeve in zake het torpedowezen, aan de kust van Texel genomen, deelt de Arnh. Ct. het volgende mede Woensdag zijn aan de kust van Texel, niet ver van de haven van Oude-Schild, proeven genomen met de daar aangelegde torpedo-batterij. Het voorname doel dezer proef neming was, om de werking na te gaan van de zoogenoemde //verklikkers," door Dr. Kaiser te Leiden uitgedacht, welke uitvinding, zoo zij voor practische toepassing vatbaar blijkt, een van de grootste bezwaren tegen de torpedo-versperrin gen zal hebben uit den weg geruimd. Dr. Kaiser begreep, dat een pantservaartuig, wanneer het boven een metalen tor pedo vaart, zijne aankomst zou kunnen aankondigen, wan neer de torpedo slechts was verbonden met een magneet naald, waarvan de afwijkingen in den observatiepost konden worden waargenomenop dit eenvoudige beginsel steunt de uitvinding der //verklikkers". Zeven zoodanige verklikkers waren aangebracht in den observatiepost Oude-Schild, door een telegraafdraad korrespondeerende met zeven metalen tor pedo's, die in de onmiddellijke nabijheid der mijnen waren aangebracht. Het ramtorenschip de liuffelouder bevel van den kapitein-luitenant ter zee Sluijterman van Loo, met de generaals Thije Hannes en Delprat aan boord, stoomde in alle richtingen over de aangelegde mijnen heen, hetgeen door 4 van de 7 verklikkers aan den observatiepost werd kenbaar gemaakt door de zeer duidelijk waarneembare afwijkingen

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1