van de magneetnaald. Vervolgens liet men een van de mij nen, met 100 kilogram buskruit geladen, springen, teneinde te zien of de overige verklikkers door de ontploffingen zou- doen worden verstoord. De uitkomst was zeer bevredigend, want toen de Buffel zich na de ontploffing boven den tor pedo bewoog, gaven alle verklikkers, zonder onderscheid zijne komst aan. Als deze uitvinding tot volmaaktheid wordt, gebracht, ontgaat men de moeielijkheid, die thans nog be staat, om op eenigszins belangrijke afstanden het juiste oogen- blik te treffen, waarop de mijn moet ontploffen. De proef neming was voorbereid en werd geleid door de heeren van Houtum, kapitein der artillerie, van Kervel en Willekens, luitenants ter zee 1ste kl., en dr. Kaiser. Binnen enkele dagen kan men nu de officieele rangs- verhoogingen van de officieren van gezondheid te gemoet zien. In den namiddag van den 2den dezer zijn te Amster dam twee beschonken personen, die met anderen op den Sin gel bij de Heisteeg wanordelijkheden pleegden, door eenige dienaren van politie met veel moeite gearresteerd. Door den tegenstand van een gedeelte van het daarbij verzamelde publiek werd het voor de politie onmogelijk gemaakt, ook de overige geweldenaren te arresteeren. Naar men verneemt, is de talrijkheid van het trans port zieke militairen, dat gepasseerde week van Harderwijk naar 's Rijks hospitaal te Utrecht is gebracht, voor het grootste deel te wijten aan het bandelooze leven van die soldaten, vooral door het overmatig gebruik van sterken drank. In geen jaren is er zulk een transport van het werfdepot al daar gebracht. Men meldt van Weesp, 2 Aug. Door een onbekende oorzaak is aan de buskruitfabriek te Muiden een molen huis gesprongen. Het gebouw, waarin dit huis stond, is geheel uiteengeslagen en is slechts het geraamte blijven staan. Een werkman, Muller, bekwam eenige brandwonden. Men meldt van Dokkum, 1 Aug. De Hervormde gemeente alhier verkeert sedert eenigen tijd in een netelige positie. Nadat er Woensdag ji. weder velen harer leden voor het kantongerecht zijn geweest, alwaar het volgens ge ruchte nog al hevig is toegegaan, hebben onderscheidene leden gisteren schriftelijk aan den Voorzitter van den Kcr- keraad hun lidmaatschap, zoowel als gedoopt lid, als anders zins, opgezegd, welk voorbeeld nog door vele leden zal ge volgd worden. Men meldt van Zwolle, 2 Aug. Heden nacht is door den inspecteur van politie van der Wal, bijgestaan door de agenten van der Waa en Beekman, gearresteerd een mans persoon, die, met twee hooivorken gewapend, rond liep en zeer wild en gevaarlijk was. Heden is gebleken, dat hij krankzinnig is, en gisteren morgen, even voor hij naar het krankzinnigengesticht te Deventer zoude worden overgebracht, uit Almelo is ontvlucht. Zijn naam is Becude, en hij is gepensioneerd rijksambtenaar. Men meldt van Utrecht, 1 Aug. Gister morgen zakte, onder het vervoeren der vuurmonden naar het fort Vosse- gat, de brug van dat fort in, juist toen de last van een der vuurmonden zich op het midden der brug bevond, waardoor de vuurmond met lastlepcl in het water is gestort. Geluk kig is er geen menschenleven bij te betreuren cn zijn er èn artilleristen èn paarden zonder beschadiging afgekomen. Het onwrikbaar geloof van den edelen Brit, Richard, aan de mogelijkheid, om den menschonteerenden oorlog een breidel in den bloeddorstigen muil te leggen, beeft reeds eene eerste zege behaald, daar het Engelsch parlement gelijk men in het begin van Juli vernam het voorstel vau den bedoelden menscheuvriend heeft aangenomen, om name lijk de Engelsche regeering te verplichten tot het doen van de noodige stappen ter verwezenlijking eener //internatio nale scheidsrechtelijke tusschenkomst" bij ontstane verschillen der volkeren, voorloopig van Europa en der Vereenigde Staten, gelijk laatstelijk daarvan de gezegende uitslag in de vredelievende oplossing der //Alabama-kwestie zoo treffend ge bleken is. In verband met die beweging, kwam doctor James Miles, uit Boston, naar Europa over, met een zending, die ten doel had het tot stand brengen van een ^Internationaal Wet boek van Volkenrecht" een nieuw //jus gentium." Zijn edele pogingen zijn, niet minder dan die van zijn Britschen medestander Richard, met het beste gevolg bekroond. Im mers, wij vernemen, dat reeds in de maand October aan staande, te Brussel, een kring van uitgelezen rechtsgeleerden uit de verschillende rijken van Europa zal bijeenkomen, om de grondslagen te leggen van een //Code international du droit des gens," waartoe ook uit Nederland juristen van naam zullen toetreden. Heeft men, onder ons, het //Algemeen Nederlandsch Vre deverbond" veelal voor een //utopie" gehouden, en soms on edelmoedig met bespotting uitgekreten, dan gebiedt de recht vaardigheid te constateeren, dat zich, van lieverlede, meer en meer voorteekenen eener ophanden zijnde ontluiking van de schijnbaar doode plant vertoonen. Het te 's Gravenhage ge vestigd hoofdbestuur van het //Algemeen Nederlandsch Vre deverbond" smaakt het genoegen, de vruchten zijner onver droten pogingen al meer en meer te zien rijpen. De talrijke brieven, door de uitstekendste mannen van Europa en Amerika, op het vredegebied, tot dat hoofdbe stuur gericht, getuigen niet slechts van sympathie voor ons edelaardig medestreven, maar tevens van hooge waardeering onzer uitstekende volkshoedanigheden en groote wetenschap pelijke verdiensten, zoodat men dan ook, met bijzondere in genomenheid, Nederland mede zal opnemen in den hierboven bedoelden kring der verheven mannen, aan wier grootsche pogingen de menschheid, voorzeker, de eerbiedigste hulde en den vurigsten dank verschuldigd is. De blokkade van Atehin. Omtrent de blokkade der Atchineesclie kust meldt de Javasche Courant het volgende De ter bewaking der kust achterblijvende scheepsmacht bestond alzoo uit Zr. Ms. stoomschepen Citadel van Antwerpen, Soerabaija, Sumatra en Coehoorn, welke nog met Zr. Ms. stoomschip Timor werd vermeerderd, en na het vertrek der Djambi onder de bevelen stond van den kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes, comman dant van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen. De Timor was den 5den Mei van Edi aangekomen, aan boord hebbende den controleur R. C. Kroesen, belast geweest met eene zending derwaarts. Den 4den Mei werd door de Sutnatra post gevat tusschen Poeloe Baroe en Pedro-Punt, om de Malakka-passage te bewaken. Den 9den Mei kwam de Sumatra voor Atehin terug, medebren gende den schoener Conqueror, onder Engelsche vlag, die tusschen de lading twee stukken geschut verborgen had, welke niet op de scheepspapieren vermeld waren. Deze schoener werd later naar onzen consul te Penang opgezonden. De Gouvernements-commissaris vertrok den lOden met de Soera baija naar Penang en Batavia, terwijl de Sumatra den 12den de reede van Atehin verliet met bestemming naar Batavia, om aldaar eenige hoogst noodige reparatiën te ondergaan. Den 15den Mei vertrok de Coehoorn van Atehin om de N. W. kust van dat Rijk te bekruisen. De Siddo- en Kloewang-baaien werden bezocht en eenige vaartuigen, onder Engelsche vlag, gevi siteerd, waarvan de papieren in orde werden bevonden en welke geen oorlogscontrabande aan boord hadden. Van Kloewang werd de terugreis henoorden langs de eilanden Way en Bras naar Atehin aangenomen, alwaar den 18dcn weder werd geankerd. De Citadel van Antwerpen verliet ook den 15den Mei de reede van Atehin om de Noordkust te bekruisen. De verschillende inhammen en baaien werden tot aan Tand jong- Pasangan door genoemden oorlogsbodem bezocht en eenige vaar tuigen gevisiteerd, die in orde werdén bevonden. Den 23stcn Mei werd ter reede van Atehin, alwaar de Citadel van Antwerpen intusschen was teruggekeerd, onder den wal op mijl afstand eene prauw gezien, die bezig was met lossen. De Timor kreeg bevel onverwijld derwaarts te stoomen, doch kon wegens de geringe diepte niet genoeg naderen om, met het oog op het kleine doel, veel werking van het geschut te verwach ten, terwijl die bodem door de forten, waaronder de prauw ten anker lag, zeer hevig beschoten en daarom teruggeseind werd. 's Avonds werd eene gewapende sloep met een gewapende stoom- barkas van de Citadel van Antwerpenonder bevel van den luite nant ter zee Lamie, afgezonden om de prauw te nemen. Als reserve volgde de stoombarkas der Timoronder bevel van den luitenant ter zee J. Haremaker. In de nabijheid der prauw gekomen, werd een vrij hevig gescliut- en geweervuur met den vijand op de prauw, in de forten en langs het strand gewisseld, wat echter niet belette, dat het vaartuig 't welk onder het gevecht bleek verlaten te zijn, door de sloep ge- enterd en met behulp der stoombarkassen naar de Citadel van Ant werpen gebracht werd. Bij deze nachtelijke expeditie was geen der onzen eenig letsel toegebracht. Het vaartuig was nagenoeg nieuw, met rijst en gambier geladen. Yan scheepspapieren of vlag was geen spoor te ontdekken. Daar de gezondheidstoestand aan boord der Citadel van Antwer pen veel te wenschen overliet, en de bcri-beri al meer en meer toenam, besloot de kommandant der maritieme middelen, dien bo dem eenige dagen te Penang te doen vervcrschen, werwaarts ge noemde stoomer dan ook den 26sten vertrok. De reis werd via Edi gedaan, alwaar Zr. Ms. stoomschip Den Briel werd aangetroffen. Deze bodem was van Muntok naar de wateren van Atehin ge zonden en had order bekomen om Edi van de zeezijde tegen Sim pang Olim te beschermen en verder de kust tot Diamantpunt te bekruisen. Den 30sten Mei kwam de Citadel van Antwerpen ter reede van Penang. 3[nge50iiücn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Er bestaan in deze gemeente twee kranten, die, dunkt mij, wel eens moeite zullen hebben, hare kolommen telkens gevuld te krij gen met berichten en nieuwstijdingen, die ten minste liet lezen waard zijn. Nu en dan vindt men er, wel is waar, een vrij goed geschreven artikel in over politiek of onderwerpen tan algemeen belang; zelden of nooit echter worden de gemeentezaken besproken cn nooit treft men er een kritiek in aan van het verhandelde in den gemeenteraad, ol eene bespreking van de onderwerpen, die aldaar in behandeling zullen komen. Er was een tijd dat zulks anders was; de wijze, waarop het toen plaats had, liet evenwel veel te wenschen over en leidde niet tot het doel, voorlichting namelijk van de publieke opinie. Gaarne geef ik toe, dat niet alle zittingen aan leiding of stof geven voor bespreking in dagbladen; nu en dan cch ter komt zulk een onderwerp vooren de korte bespreking van een dergelijke zaak heb ik mij nu ten taak gesteld. Nu omtrent een jaar geleden, kwam er een adres in den raad, onderteekend door dc officieren der dd. Artillerie-Schutterij alhier,

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2