BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. om subsidie voor de oprichting van. een muziekkorps, ten gevolge van het niet mede onderteekenen van den toenmaligen majoor- kommandant, staakten de stemmen, en werd de behandeling tot een volgende zitting uitgesteld; in dien tusschentijd werd echter het adres door de onderteekenaars teruggenomen, en ben ik wel geïnformeerd, dan moet in deze kwestie een der oorzaken gezocht worden, waarom de majoor-kommandant zijn ontslag heeft genomen. Hoe die zaak in elkander zitweet ik nietmaar het trok mijne aandacht, toen dezelfde zaak in de laatste vergadering weder ter tafel kwam en de stemmen op nieuw staakten. Thans wordt eene subsidie van 600 gulden gevraagd voor muziek bij de schutterij. Dat muziekkorps zal toch minstens, behalve een directeur of kapelmeester, '12 personen sterk moeten zijn, en hoe men die menschen met 600 gulden wil salariëeren, zoodanig dat zij daarin een drijfveer hebben om in het korps te blijven, begrijp ik niet; want behalve het traktement der muziekanten, moeten er toch ook instrumenten, muziek, kleeding en uitrusting zijn, en dit alles veroorzaakt weder kosten van onderhoud en vernieuwing. Wil men rekenen op de liefhebberij der menschen voor de kunst, dan bouwt men op een zeer onzekeren grondslagmen behoeft, om zich daarvan te overtuigen, slechts te denken aan de verschillende vereenigingen, die van tijd tot tijd in deze gemeente worden opgericht, om na een kort kwijnend bestaan weder te verdwijnen, en wat kan men verwachten van een muziekk., waarbij telkens verandering van personen plaats heeft; dan gaat het er mede als met de muziek, zaliger gedachtenis, van het vrijkorps. Wil men een goed muziekkorps, dat zich om de veertien dagen kan doen hooren en dat ook nog bij andere gelegen heden tot opluistering zal kunnen medewerken, dan moet het zich vooral in de eerste jaren, voor elke openbare uitvoering minstens drie maal oefenen. Men mag dus gerust aannemen, dat voor twaalf uitvoeringen nog 36 repetitiën noodig zijn, dus 48 bijeenkomsten. Rekent men nu dat de directeur 100 gulden ontvangt, dan blijft er voor ieder muziekant ruim 46 gulden over, waarvoor hij 48 maal gedurende twee uren zijn handwerk of beroep moet staken en wie zal dat op den duur voor zulk een bagatel doen? Maar gesteld eens, dat de subsidie wordt verleend en dat er op de eene of andere wijze in het nog ontbrekende wordt voorzien, zoo dat er kans bestaat op een redelijk goed korps, is dan nog de oprichting in het belang van onze gemeente; het blijft toch altijd een artikel van weelde, dat goed is voor gemeenten, die zonder hulp van provincie en rijk in hare uitgaven kunnen voorzien, maar waaraan de onze, naar mijn gevoelen, niet moet denken. Dooi' Provinciale Staten van Noord-Holland is een subsidie van ruim 26,000 gulden toegestaan voor den bouw en de inrichting van een vijfde openbare school; vele leden van die vergadering verzetten zich daartegen, op grond dat de Helder het zelf wel kan betalen, daar de gemeente in de laatste jaren zichtbaar vooruit gaat in bloei en welvaart en de hoofdelijke omslag lager is dan in de meeste andere gemeenten. Onze Burgemeester wederlegde deze bewering met korte maar bondige woorden, door te wijzen op de soort en het gehalte der bewoners en door aan te toonen dat de hoofdelijke omslag door een betrekkelijk klein getal hoofden van gezinnen wordt gedragen. Welk een indruk moet het nu maken, als onmiddelijk na het toestaan van genoemd subsidie op de aangevoerde gronden, door den gemeenteraad een som van 600 gulden wordt verstrekt voor de oprichting van een gemeentelijk muziekkorps. Door den Burgemeester is voorgesteld het eerste jaar, als proef neming 300 gulden toe te staan. Dit is geheel onmogelijk, daar natuurlijk aan de oprichting zelve de meeste kosten verbonden zijn en er uitgaven moeten plaats hebben, die later niet meer voorkomen, of ten minste niet tot zulk een bedrag. De aanschaffing van muziek-instrumenten, muziek, kleeding en uitrusting der manschappen, vordert zeker meer dan 600 gulden, wat zal men dan met 300 gulden aanvangen? Naar mijn inzien brengt derhalve het belang der gemeente mede, dat de subsidie niet worde toegestaan. Wil men een mu ziekkorps, laat dan de burgerij de handen ineen slaan en door een kleine jaarlijksclie bijdrage de oprichting en instandhouding mogelijk maken; als dan de gemeente voor kleeding en uitrusting zorgt, dan is er gemakkelijk iets op te vinden om dat korps bij de Schutterij dienst te laten doen. In nommerl273 dezer courant las ik een dankbetuiging van den *1.eer.P,..<-'" Loman, burgemeester van het eiland Texel, aan allen die bij zijne herbenoeming als lid van den gemeenteraad een nieuw bewijs van vertrouwen hebben gegeven en als die herbenoeming door ZEA. zoo zeer gewenscht was, dan is eene hartelijke dank betuiging zeer goed te billijken. Schrijver dezes had gaarne gezien, dat mannen die zich in deze zoo verdienstelijk gemaakt hebben, ook eene bijzondere publieke dankbetuiging hadden ontvangen, tot aanmoediging van andere personen, die de gunst van ZEA. wel eens in hun voordeel noodig hebben; in de eerste plaats bedoelt schrijver de heeren hoofd onderwijzers Muller en Bouwma, die den heer Burgemeester in de oude Heldersche Courant zulk een hoogen lof hebben toegebracht in 't belang der herstemming. In 't bijzonder wijden genoemde heeren uit overde goede hoedanigheden van hunnen geachten burger vader in 't belang van het lager onderwijs hetwelk door vele ingezetenen voornaamüjk aan het dorp Oosterend niet ingezien wordt, daar het onderwijs op die plaats niet geroemd wordt en dien tengevolge men tot het besluit komt, dat genoemde vrienden van ZEA. meer de onderwijzers dan het onderwijs bedoelen, alzoo zal het misschien zijnom der wille van het smeer enz. De andere personen, welke schrijver op het oog heeft, zijn die oude heerdie zich naar de stembus heeft laten dragen, en de twee die hem gedragen hebben, als men dat personeel in aanmer king neemt, zal niemand twijfelen of het is geschied in het belang van den EdelAchtbaren heer Burgemeester, herbenoemd lid van den gemeenteraad van Texel. B. CORRESPONDENTIE. Hij is van hier als eerlijk man vertrokken. De andere vraag zal per brief beantwoord worden. 282ste STAATS-LOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Trekking. No. 6574 f2000. Nos. 3596 en 144-96 elk f.1000. Nos. 902 en 2988 elk f400. Nos. 8056 en 10986 elk f200 Nos. 927, 5724, 5919, 6262 en 16753 elk flQO. Van 1 tot 5 Augustus 1873. ONDERTROUWD: II. L. Vrieslander, kooppian, en R. Prins. GEHUWD: Geeue. BEVALLEN L. Kraak geb. de Winter, Z. M. de Geus geb. Vetten, Z. OVERLEDEN: J Mens, 15 j. en 9 m. L. Kleijn geb. de Molder 35 j. C. Konijn, 4 m. W. van der Kruik, 39 j P. Schuil, 57 j. H. L. Tiebackx, II d. II. Vink geb. Visser, 44 j. P. Klaver, 20 j. SCHEEPSTiJDIXGEN. Binnengekomen te Helder. 1 Aug. Zeehond, Feninga, Suriname. Holmside, st., Newcastle. Maria Catliarina, Sluisman, Helsingfors. 2 Julius, Wijtsma, Suriname. Esperance, Beekman, St. Peters burg. Frederik Theodorus, Rab, Riga. Jenny, Lorent- sen, dito. Jura, Grönwoldt, Wasa. Geertruida Cornelia, Ridderikhoff, Wyborg. 3 d Julie, Fockenberghe, Samarang, vertr. 31 Jan. Etna, st., Bayonne, 1. v. Antwerpen. Recovery, Johnson, Newcastle. Slierburn, st. Sunderland. Jacoba Cornelia, Fok lees, St. Pe tersburg. Frits, Christensen, Nerva. Noord Holland, Bloos, Riga. Henriette Maria, Oldenburger, Sundsvall. San Jose, de Gorrone, Bilbao. Nina, st. Bayonne. Ilawk, st. IIull. Nelson, Air, Seaham. 1-Ielena, Teensma, Sundsvall. Rifon- do, Haagensin, Kotka. 3 Gezusters, de Boer, Riga. Mar- gareth Milne, Olsen, Soderham. Anna Colbjornsen, Kjoloe, Fredrikstad. 4 Diana, st. Londen. Vivid, Bedingfield, Sunderland. Lina, Johannes, Riga. Brouwershaven, Teensma, Nerva. 5 Coromandel, st.Batavia. Anna, Biss, Riga. Suceess James, Seaham. Pieter, Oostervink, Riga. Lamb, Philips, Sunderland. Christiane, Schjarvig, Riga. Uitgezeild te Helder. 1 Aug. Oscar I, Neuman, Oostzee. Vrede, Ouendag, dito. 2 Conservator, st., Newcastle. 3 Eber, Gurricli, Newcastle. Cycloop, st. Koningsbergen. Anna Maria Wilhelmina, Grol, Oostzee. Mary, Christensen, Elsenëur. Hilldirig, st. (St. Petersburg) Rotterdam. 4 Hercules, Ahlfors, St. Ubes. 5 Vrienden, Venveij, Riga. Mentor, Teenstra, Londen. Vrouw Dieuwke, Keimpema, Londen. Rotterdam, st. St. Petersburg. Cheviot, Telgate, Troon. 5 Prins van Oranje, st., Batavia. Silentia, Basberg, Oostzee. Passagiers aan boord van het stoomschip Prins van Oranje. De heer W. F. L. de Vrecse. F. II. baron v. Verschuer. J. C. de Ruijter de Wildt. G. J. Buijskcs. H. A. Sirks. E. Vootelink. J. II. Strootman. W. II. Dittloff Tjassens. D. Brakel met echtg. en kind. W. E. van Ingen met echtg. A. Uijt-ten-Boogaard. J. M. IC. Bis dom. M. de Boer. A. P. J. Tegelberg en eclitg. Mevr. de wed. Schmid en 3 kind. de hr. M. Bock. G. J. W. Hoogwinkel. J. Ak- kersdijk. J. D. Kramers met echtg. en 3 kind. E. J. L. Hercns. J. C. Schonstedt. L. Harlof, echtg, en 3 kind. en Jav. bed. A. 11. Warren. H. A. Sclienau met eclitg. C. J. Wentzel. Een detache ment kol., sterk 18 onderolfic. en 282 manschappen, onder geleide van den kapt. der artillerie G. T. W. Borel, tijdelijk bij het O. I. leger gedetacheerd. Passagiers aan boord van het stoomschip Sumatra (ex Salsette). De hr. Mr. J. van Angelbeek, echtg. en 5 kind. W. Meijer. Mr. van Ronckel. Mevr. de wed. Hageman en 4 kind. IC. J. Swart, cchtg. en 2 kind. Mej. L. van Haften. J. Scrriere, met echtg. en 6 kind. J. C. Jonker. A. Coomans met echtg. en 3 kind. Mevr. de Jonge met zuster en kind. M. Welbers. C. de Vink. J. H. Muller, met echtg. A. W. Hasselbach, echtg. en 2 kind. J. de Vink. A. Scheers. C. van der Bijl. M. Gornelissen, met cchtg. en kind. E. Dakman. J. P. Roosmalen. II. G. Hal. P. Lichthart. C. Elenbaas, met echtg. en 4 kind. F. S. II. Courbois, met echtg. en kind. H. Mess er. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 2 Aug. Aangevoerd 3 Paarden f 60 a 125, Veulen f-.8 Koeien f 270 a 300j 22 nuchtere Kalveren 1'13 a 24, 111 Schapen f 16 a 49, 22 Lammeren f 12 a 17, - Geiten f - akleine Bokjes f-.a f-.92 magere Varkeus f 16 a 20, 224 Biggen f 6 a 8, - Ezel f Boter per kop f0.92è a fl.00. AMSTERDAM, 4 Ang. Tarwe per 2400 kilo onveranderd; bonte Poolsclie f410 c. z. k. Spaan- scbe f 325 c. z. k. Rogge per 2100 kilo vast met weinig zaken; nieuwe Gnlatz f211 jar. dito f 197, 196 nieuwe Odessa f195 van boord; uieuwe Pctersb, f200 van boord; jarige dito f195. Op levering hoogcr verkocht; Oct. f198, 199 Maart f202, 203, 204. Aardappelen. Westlandsche Zand f4.50 a 4.80; Noord- en Katwijkcr dito f2.50 a o Hillegommer dito f3 a 4.50; Katwijkcr Klei f3.25 Rijnsburger f2.40 a 2.70; Geldersche Kralen f2.60 a 2.75 Kuilenburgers f 2.20 a 2.40 Friesche f 2.35 a 2.40. Aanvoer 4500 hectol. Handel Ie» vendig cr is veel van de markt genomen. ROTTERDAM. 3 Aug. Meekrap. De handel was heden iets levendiger tot onveranderde prijzen, doch kouden alleen puike kwaliteiten koopers vinden. Donderdag 7 Aug. vertrekt van hier de O.-I. landmail via Brindisi, per laatste trein. Woensdag 13 dezer vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, via Southaropton, per eerste trein. Donderdag 14 dezer vertrekt van hier de O.-Ind. mail, via Marseille, per laatste trein.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3