HELDERSCHE COURANT. Jlieums- en Woensdag <ftÖoertenUe--6fttÖ. 27 Augustus. M 1280. Dertiende Jaargang. 1873. qgfftrtgEÏ gcticelte. Vergadering van den Raad der Gemeente Texel. 33iet-officiccl gcüccltc. NIEUWSTIJDINGEN. Het dorp in de duinen. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 9 n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. op DINGSDAG 2 SEPTEMBER a. s. PUNTEN VAN BEHANDELING: Installatie nieuwe leden van den Raad. Benoeming Wethouder. Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand. Ingekomen stukken. J)e Burgemeester, D. C. LOMAN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Aug. 1873. Naar wij met zekerheid vernemen, is de heer Vermeer» havenmeester van het Groot Noordh. Kanaal alhier, benoemd tot havenmeester te Vlissingen. Het detachement suppletietroependat bestemd is om met het stoomschip Jasonvia Suez, naar Java te vertrekken, zal Zaterdag a. s. alhier embarqueeren. Het stoomschip Prins va?i Oranje is 23 dezer van Suez naar Java vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Java naar hier, passeerde 23 dezer Kaap Espichel (Portugal); alles wel aan boord. Men schrijft ons van Texel het volgende De WelEerw. heer Themme de Lang, predikant te Scher- merhorn, heeft het beroep naar Oosterend op Texel aangenomen. Ee uilleton. (Vervolg. Nauwelijks was Jan van zijne reis teruggekeerd, of hij begaf zich naar de herberg, om zich in al zijne deftigheid te vertoonen. Juist kwam Peter van het strand, en de geredde hond sprong blaffend voor hem uit. Zoodra deze Jan zag, bleef hij voor hem staan en liet de tanden zien. Het dier scheen den man te her kennen, die hem zonder medelijden was voorbijgegaan, toen hij aan den mast gebonden was. Peter had de grootste moeite, om den hond tegen te houden. Woedend voegde Jan hem toe«Gij schijnt u nog al iets te laten voorstaan op den buit, dien gij aan het strand lieht opgedaan. Maar hoe hoog gij uwe borst ook draagt, ik zal u toch wel klein krijgen, schoft!" »A1 draagt gij nog zulk een fijne kleeding, zij kan toch den schoft in u niet verbergenantwoordde Peter, en stond op het punt er nog een scherp woord hij te voegen, toen zijn blik op den hond viel, die niet tot rust scheen te kunnen komen. Plotseling dacht hij aan het geopende kastje aan boord van den schoon er, waarin alles ten onderste hoven lag. Hij herinnerde zicli de doode vrouw en het hulpelooze kind. Hij sidderde en kon geen woord meer uitbrengen. Razend en vloekend betrad Jan de herberg, waar niets hem goed genoeg was. Niet lang daarna verhaalde de waardin aan eene buurvrouw, dat Jan drie loterijnummers had gedroomd en eene groote som geld getrokken had. Haar man had gelden van hem geleend en Jan had aangeboden de herberg te koopen. Veel zou er, na aftrek der schuld, met overblijven, maar zij zouden dan toch van de schuldeischers verlost zijn en konden elders opnieuw beginnen. Weldra was Jan eigenaar geworden van de herberg en de bewoners moesten ze reeds den volgenden dag ontruimen, zoo als bij den koop bedongen was. Geen drie weken later bezat Jan nog drie andere woningen nabij de herberg, waarvan hij zich door list had meestergemaakt. Ook daar had men de berichten verspreid, dat Amerika het beloofde land der landverhuizers is. Vele bunders best land werden daar voor een spotprijs, zonder belasting, verkocht, en wie eenig geld Aan het strand achter den Hoorn te Texel i spoeld het lijk van Jan Hendrik van Slooten, visscherman, van de onlangs verougelukte visscherschuit, te TJrk t'huis behoorende. Jl. Vrijdag namiddag sprong te Amsterdam een jeugdige vrouw bij de brug voor de Agnietenstraat in het water. De haar toegestoken haak weigerde zij aan te vatten, zoodat de redders aan den wal genoodzaakt waren de dame, die zich zoo gaarne van het leven wilde berooven, de ijzeren punt van de haak in de kleederen te slaan en haar op deze wijze naar den wal te trekken. Gisteren middag zijn de ministers van Justitie en van Koloniën bij Z. M. den Koning in een bijzonder gehoor toegelaten. Reeds loopen er allerlei geruchten aangaande een mogeijke oplossing der ministriëele crisis, maar het spreekt wel van zelf, dat nog niets met eenige zekerheid te voorspellen valt. Het bericht, dat wij in ons vorig nummer mededeel den, als zou de deelneming voor een nog dit jaar te houden schietwedstrijd van den Nederl. Weerbaarheidsbond minder groot zijn, was niet juist, omdat door den korten termijn, voor de deelneming gesteld, van onderscheiden vereenigingen de voldoende antwoorden niet waren ontvangen. De deel neming is beter dan msn eerst verwachtte, en men, hoopt, dat de wedstrijd nog zal plaats hebben. Bij eene nicht van Behagel is gevonden een zilveren knipje, dat, volgens getuigenis van vijf personen, aan wijle mevrouw van der Kouwen heeft toebehoord. Men hoopt daardoor spoedig meer licht in deze nog steeds duistere zaak te ontvangen. medebracht, kon met weinig moeite rijk worden. Dat moest uit lokkend voorkomen aan menschen, die in een voortdurenden strijd met den oceaan een kommervol bestaan vonden, en zij grepen met beide handen het vooruitzicht aan op een ruimer middel van bestaan. Zóo ging Jan voort, en binnen weinige jaren konde men zeggen, dat hij heer van het dorp was. Van dezen kocht hij huis en erf aan genen schoot hij gelden voor. De huizen verhuurde hij op voorwaarden, die de bewoners geheel van hem afhankelijk maak ten, zoodat zijne macht telkens grooter werd. Hij had de bedrei ging, dat hij het geheele dorp zou dwingen, dus werkelijk vervuld. Slechts met éenen wist hij niets aan te vangen, namelijk met Peter van de oostelijke hoogte. Zijn wrevel nam steeds toe en hij peinsde dag en nacht over het middel, om ook hem ten val to brengen. Hij vond het echter niet, en zocht dan zijn troost in bier en brandewijn. In de herberg werd thans een woest leven geleid. Vroeger werd ze niet door de dorpelingen bezocht dan op zon- en feestdagen, of wanneer de zee hun een buitengewoon voor deel opleverde. Nu was het geheel anders. Zij hadden niets meer te verliezen, en konden ook niets meer winnen. Onder zwaren arbeid sleepten zij een kommervol leven voort. Is het te verwon deren, dat zij bij de flesch eenige verstrooiing zochten te vinden Men dronk dus zoo lang men geld had of de waard borgen wilde. Daarbij werd gespeeld, en het spel gaf aanleiding tot liegen en bedriegen. Dan volgden harde woorden en twisten, en eindelijk vechtpartijen, welke bijna eiken avond plaats grepen. Eerst kwa men de vrouwen daar tegen op, doch toen zij zagen dat het niet baatte, liepen zij jammerend door het dorp, of volgden de man nen in de herberg en lieten tehuis de zaken gaan, zoo als zij wil den. Daardoor werden eindelijk alle handen opgelost. Van al die buitensporigheden bleef Peter verwijderd. Wel was hij niet veel rijker geworden, doch hij bezat toch, wat een ijverig werkman verdient te bezittenhet noodige voor dagelijksch onder houd, een kleine reserve voor de dagen van ziekte of andere ram pen, en bovendien een penningsken om de kosten te dekken, wan neer een bijzonder voorval tot een huisselijlce feestviering aanleiding mocht geven. Dit laatste was tot heden nog niet voorgevallen, maar Peter gaf den moed niet op. Wanneer hij een gulden in het kastje bij de vorige voegde, dacht hij»wie weet. wat er nog gebeuren kan

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1