BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BÜKGËHLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. meer en meer algemeen toegepast en met zeer verblijdende uitkomsten. Te Oostergo o.a. ving een landbouwer in drie dagen tijds van een stuk land meer dan 1000 muizen. Het schijnt niet verkieslijk een boor te laten maken, welke gaten boort van meer dan 9 centimeters middellijn, opdat de koeien niet in de gaten trappen en ongelukken krijgen Men meldt uit het kamp bij Milligen, 27 Aug. Gisteren avond bevielen alhier twee waschvrouwen van het regement grenadiers en jagers, de eene van een zoon, de andere van een dochter; de vrouwen werden bijgestaan door de offic. van gezondheid Stakman Bosse en Zubli. Kraamvrouwen en kinderen zijn zeer welvarend. Men meldt van Scheveningen, 28 Aug.: Heden morgen te elf ure heeft zich W. van M. in een waschloods aan het Gemeente-Badhuis, alwaar zijn vrouw werkzaam was, door een pistoolschot van het leven beroofd; huiselijke oneenigheden, ontslaan uit voortdurende dronken schap van den echtvriend, schijnen hiertoe aanleiding gege ven te hebben. BIJITE ILüID. Er is Zondag weder een groote duiven-wedstrijd te Antwerpen gehouden, door het duivenverbond aldaar geor ganiseerd. Des ochtends half zeven ure zijn te Moyenne, de hoofdplaats van het noordwestelijk Eransch departement van dien naam, 144-1 duiven opgelaten, waarvan de eerste des namiddags kwart voor vijven is aangekomen. Deze duif, die de twee uitgeloofde eereprijzen heeft behaald, behoort toe aan den heer George Gits. De heer Beukelaar, te Berchem, heeft den tweeden eereprijs en dien des Konings behaald. In het geheel is voor dezen wedstrijd een bedrag van 10,000 fr. aan prijzen uitgeloofd. De wind was west-zuid-west, en het was stil weder. Te Parijs had in de vorige week het volgende plaats. Twee straatjongens van nauwelijks 15 jaren ontmoetten een blinde met een hond aan een koord. De eene sneed het koord door en verwijderde zich met den hond, terwijl de ander aan het afgesneden touw den blinde naar een afgele gen plaats geleidde, waar hij hem plotseling overviel en het bedrag zijner ontvangen aalmoezen eischte. De hond had zich echter weten los te rukken en kwam zijn meester ver lossen. De jeugdige aanrander werd zoo in het been gebeten, dat hij luid scheeuwen moest, waarop twee politie-agenten toeschoten en zich van hem meester maakten. De felle wind, die in het zuiden van Frankrijk op laatst leden Zondag woei, heeft te Lyon bijna een groot ongeluk te weeg gebracht. De luchtreiziger Poiteviu zou met een ballon opstijgen. Tegen half drie, toen de ballon gevuld was en op het punt om de reis te ondernemen, zouden de luchtreizigers in het schuitje klimmen, toen eensklaps een heftige rukwind het groote gevaarte opnam. Zeven of acht man, die de touwen hielden, werden medegesleurd. Twee van hen waren met het hoofd in het netwerk verward en zouden zeker zijn omgekomen, toen, zeer gelukkig voor al len, de ballon tegen een lantaarnpaal werd geworpen en in tweeën scheurde. Menschen, ballon, netten, schuitje en koor den, alles stortte op den grond, tot groote ontzetting der toeschouwers. Gelukkig hadden er geen ongelukken plaats. Het aantal bezoekers van de Weener-tentoonstelling bereikte Vrijdag 11. het boven verwachting hooge cijfer van 106,897, zijnde hooger dan het grootste aantal dat op een dag de tentoonstelling van Parijs in 1867, Londen in 1862 of Parijs in 1855 bezocht. Dien dag echter had een groot v volksfeest plaats met electrische en bengaalsche verlichting. Het schijnt zeer schoon geweest te zijn; de Ausstellungs- Zeitung" is letterlijk in verrukking over het feest en zijn goeden afloop, misschien ook over de geldelijke uitkomsten, want tegenover de massa entrees heeft de commissie slechts 6000 fl. onkosten gehad. Opmerkelijk is de goede orde, die geheerscht heeft, zoowel op het terrein als daar buiten. Het had licht anders kunnen geweest zijn, want, om slechts iets te noemen, zond de //Neue Omnibus-Gesellschaft" na 3 uren 's middags vier honderd rijtuigen naar het tentoon- stellings-terrein af. De verslaggever der Weener tentoonstelling in de N. R. Ct. maakt in zijn overzicht van de afdeeling onderwijs melding van de zoogenaamde stomme kaarten, in Zweden in gebruik. Deze verschillen zeer van hetgeen wij in dat op zicht kennen. Het land is op een groot bord geschilderd. Eu nu geeft men den leerling een aantal blokjes met meta len punten in handen; ieder dier blokjes draagt den naam eener plaats en moet door het kind op de juiste plek wor den vastgestoken. Uit de portugeesche school meldt hij het onderricht der algemeene geschiedenis naar het systeem Zaba. Dat onder wijs wordt door middel van tabellen gegeven, die als dia grammen zijn ingedeeld, leder ruitje vertegenwoordigt een lOjarig tijdvak en vertoont een teeken. De leerling weet dal een kruisje een samenzwering, een zwart blokje de slui ting des vredes beteekent, enz., doch, voor de tabel geplaatst, moet hij die gebeurtenissen nauwkeurig aanduiden. Een viertal bedienden der Weener tentoonstelling, die aan de tourniquets bij het westportaal geplaatst waren, heb ben een middel gevonden om zich met een deel der entree gelden te verrijken. Naar hun eigen mededeelingen gingen zij aldus te werkDe draaischijf, die aan het tourniquet is bevestigd, draait bij eiken bezoeker, die binnen gelaten wordt, een vierde slag om, welke beweging op eene bepaalde wijze gecontroleerd wordt, zoodat men het aantal lieden, die gepasseerd zijn, onmiddelijk kan weten. Genoemde personen lieten nu door de opening, welke ontstond als het tourniquet een vierde omwenteling maakte, niet een, maar meer personen binnen komen, hetgeen bij grooten aandrang van buiten zeer gemakkelijk geschieden kon. Zij behoefden nu maar voor een persoon entreeprijs te verantwoorden, omdat het tourni quet maar een vierde omwenteling had gemaakt en staken het overige in den zak. Op deze wijze hebben zij ongeveer 25 a 30 fl. per dag verdiend, en daar zij reeds sinds Juli op deze wijze werkzaam waren, zijn duizenden guldens gestolen Als middel om perziken tegen den steek der wespen zooveel mogelijk te beveiligen, wordt aangeraden in potjes naast den boom eenige dunne wortelen te plaatsen die men op stroop heeft laten trekken. Hoe Qngelooflijk ook, schij nen de wespen daarin meer smaak te hebben dan in per ziken. In een particulier schrijven uit Chicago, waarvan het //Nieuws van den Dag" inzage heeft gekregen, wordt steen en been geklaagd over den toestand der werklieden aldaar. Verleden jaar verdienden de arbeiders een dagloon van min stens 2£, thans hoogstens 2, sommigen zelfs niet meer dan 1 dollar. De toevloed van werklieden, door allerlei over- drevene, rooskleurige berichten gelokt, is hier voor niet ge ring gedeelte schuld van. Tusschen Orte en Terni dus ia de wildernis der Campagna heeft een vreeselijk spoorweg-ongeluk plaats gehad. Een trein naar Florence liep in den nacht vau den 12den op een paar buffels, die op de rails lagen te slapen. Door den schok sprongen de waggons uit het spoor, renden tegen het metselwerk van een brug, en liepen zich daartegen en tegen elkander te pletter. Vijf reizigers bleven op de plaats dood, en twee en zestig, waarvan enkelen hopeloos liggen, bekwamen èr kwetsuren. Door een Schotschen sneltrein werd bij Corston een kudde schapen, die over den spoorweg werden gedreven, overvallen, waardoor een groote slachting werd te weeg ge bracht en 26 stuks terstond werden gedood. De Madras Athenaeum deelt mede, dat te Sattiamum- galum een tijger was gevangen, op welke men sinds drie jaren te vergeefs had jacht gemaakt, en die, naar men bere kende, eiken dag een mensch oppeuzelde. Kapitein Chaul- field, een vermaard tijgerdooder, en de predikant Jackson, een geweldig jager, waren zoo gelukkig het leger van den tijger te ontdekken en hem handig een dosis strychnine toe te dienbn. Den 26sten Augustus is te Schmalkaden overleden de beroemde componist Karei Wilhelm, aan wien Duitschland de muziek voor de Wacht am Rhein te danken heeft. Hij werd den 5deu September 1815 te Schmalkaden in Thuringen geboren, en toonde reeds vroeg grooten aanleg voor de muziek. In 1840 werd hij te Crefeld directeur der in die stad gevestigde liedertafel en componeerde daar de toonzetting, welke hem zooveel bijval verzekerde. 't Nieuwe Dnitsche Kijk legde hem een jaargeld toe, de Keizer schonk hem een ridderorde en de Keizerin vereerde hem een gouden gedenkmunt. Zijn dood zal zeker in Duitschland allerwege diep wor den betreurd. Met het doel om aan dé sedert eenigen tijd haud over hand toenemende onveiligheid te Berlijn zoo mogelijk in eens paal en perk te stellen, heeft de president van poli tie den volgenden maatregel doen nemen. Een sterke afdeeling der politie is dezer dagen in den laten avond uit Rixdorf naar de Hasenhaide getrokken. Bij die gelegenheid heeft zij niet minder dan 130 perso nen in verzekerde bewaring genomen, van welke geen enkele een vaste woonplaats kon aauwijzen. Zij zijn allen naar de Stadvogtei gevoerd, teneinde een voorloopig verhoor te ondergaan hierbij is geblekeu, dat onder hen zich velen bevonden, die tot de gevaarlijkste boe ven behooren. Een andere afdeeling begaf zich dienzelfden avond naar een ander stadsgedeelte, teneinde de sluipholen van het al daar huizende geboefte te doorzoeken. Hier had men een geringe vangst, want men kon niet meer dan een vijftal mannen van dat slag meester worden intusschen behoorden ook deze tot de zeer gevaarlijke soort. Sedert deze opruiming is de toestand merkelijk beter. Benoemingen, enz. De officier van gez. 2e kl. J. P. M. Trousselot, wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Ilellevoetsluis, om dienst te doen bij de maritieme zieken-inrichting aldaar. Van 26 tot 29 Augustus 1873. ONDERTROUWD 1'. S. de Beer, kleermaker, en E. Vleeschhouwer, ou derwijzeres, wonende te Amsterdam. M. de Vioome, aardewerker, en T. C. Gokking. J. P. Caltenbacb, kleermaker, en J. van Hulst. P. Daalder, schoenmaker, weduwnaar van A. J. de Waard, en J. B. Bakker, weduwe van B. Nierop. GEHUWD J. Dalmeijer en D. WTelick. B. J. Faure en M. A. van Dongen. J. W. Bergmann en T. van den Heuvel. D. Boon eu S. J. de Visser BEVALLEN M. C. Smits gcb. Priem, Z. H. Dorsman geb. Kamp, Z. M. E. Achterberg geb. Rother, D. M. Durer geb. Smeets Z. A. Koene geb. Rieuwers, Z. E. Dekker geb. Peeters, Z. B. Heij- man geb. de Vries, Z. A. Selderbeek geb. Groot, Z. OVERLEDEN L. Polak, S j. A. E. Das geb. Frank, 33 j. C. W. Kosten, 1 j. Van 21 tot 28 Aug. GETROUWDGeene. ONDERTROUWD Jonas Scbagen en Martje Visser. GEBOREN lda, dochter vau Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Cornelis, zoou van Arie Schoenmaker en Jannetje Mulder. Gerard, zoon van Jacob van der Kooi en Soutje van der Ploeg. Cornelis, zeon van Dirk Kooiman cn Cornelisje Vlaming. Antje, dochter van Jacob Huis man en Antje Maas. OVERLEDEN Betjo Verbaarschot, 39 j. gehuwd met Jacobus Simonis Gerlake Kuiper. Jan van Slootcn, 15 j. wonende te Urk. Eliza Lan- geveld, 21 jaar, zoou van Pieter Langeveld Mz. eu wijle Aafje Duinkér, Dirk Bakker, 32 j. weduwnaar van Willempje Keijser.Jannetje Daal der, 7S j. weduwe van Leendert Boon. Eeu levenloos. SCHEEPSTIJDINGEN. Binnengekomen te Helder. 26 Aug. Rufus, Christensen, Wilmington, 1. v. Falmouth. Houtvaart,. "Visser, Nerva. A. R. Falck, Hut, Ilelsingfors. Delft, v. d. Meer, Sundsvall. 27 Enrica Merello, Michelina, Rangoon.West-Friesland, Tho- masz, Riga. Gebr. Janzen, Sanne, Wyborg. Bernardma, Olthaus, Windau. Heeg, Boontje, Londen. Hawk, st. Huil. Zeehond, Ceolen, Riga. Vlinder, Adriaanse, Hellevoetsluis. Chiara, Canovaro, Rangoon, 1. v. Falmouth. 28 Koning der Nederlanden, st. Batavia. Phonix, Ouwchand, St. Ubes. Sherburn, st. Sunderland. Erlen, Hanscn, Archan- gel. Holland, Wiersma, Soderham. Musgrave, st. Newcastle. Vigo, Auensen, Helsingfors. Vrouw Dieuwke, Keimpema, Londen. Christina, Witters, Londen. Californie, Rilley, Newcastle. 29 t> Niets binnengekomen. Uitgezeild te Helder. 26 Aug. Kirkstall, st. Huil. Médéa, st. Gotlienburg. Malangen, Christensen, Krager. 27 Pollux, st. Middell. Zee. Kcpier, st. Sunderland. Diana, st. Londen. Iron Era, st. dito. Vixen, Arnesen, Oostzee. Iledevig, Thorgensen, dito. 28 Warrior, Ochiltree, Quebec. Bamborough, st. Newcastle. Barbara, Robinson, Newcastle. Chip Chase, st. Newcastle. 29 Niets uitgezeild. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 28 Aug. 4 Paarden f60a 180, Ossen f a Stieren f 75 a 160, 31 Gelde Koeien f130 a 330, Kalf-Koeien fl60a 322. - Vaarzen f 110 a 130. Hokkelingeu f a 12 Nuchtere Kalvereu f 12 a 23. - Vette Rammen fa792 magere Schapen f 22 a 32, Vette Schapen f32 a 39, Lammeren f 17 a 22, Overhouders fa 4 Bokken eu Geiten flf a 15, Vette Varkens f a per Kg. 41 Magere Varkens f 13 a 21, 10 Biggen f 6| a 8, - Zeugen f a -, 100 Konijnen 10 a 75 ets 200 Kippen 10 a 175 ct.- Eeuden f a Duiveuf— a ets. Kg. Boter. f0.96| a 1.47 per Kg. of ets. per kop. stapels Kaas f0 40 a 0.50 per Kg. 2000 Kipeieren per 100 stuks f3.50 a -. Eeudeieren f-.a ENK HUIZEN, 27 Aug. Aangevoerd 51 stapels kaas, wegende 12661 Kg. Hoogste prijs f 3S.00, Laagste prijs f 31.50. Mosterdzaad f 20.00 a 20 25 per hectol. Karweizaad; per 50 kg. f 17.75 a Blauw Maanzaad per 50 kg. fa Grauwe Erwten per heet. fa Vale Erwten fa Bruine Boo- nen f a Gerst f Haver f AMSTERDAM, 28 Aug. Rogge per 2100 kilo op levering iets flauwer; Oct. f229, 228; Maart f235, 234. Tarwe per 2400 kilo op levering flauw; Oct. f380 bieden, f 3S5 laten Maart f377. Aardappelen. Westlaudsche Zand f3.10; Hillcgommer dito f2 a 4.25 Geldersche Kralen f 2.30; dito Stoelen ui atters f2.50 a 2.75 dito Frau- sche Jammen f 2 50 ronde Wolkammers f 1.50 a 1.90; Friesche Munster- sche f2.10. Aanvoer 1200 bectol. Handel traag de markt is flauw ge stemd. BELFAST, 25 Aug. Vlas. Te Strabane werden 30 tons oud Vlas verkocht tot 40 a 47/6 per cwt. voor ord eu 50 a 60 per cwt. voor fraaie qual., alsmede 8 par tijtjes vau den nieuwen oogst tot 61 a 80 per cwt. LONDEN, 28 Aug. Ter Veemarkt ziju aangevoerd Runderen 1100, Schapen en Lammeren 11000, Kalvereu 500, Varkens—. Prijzen: Beste Runderen 6/6, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 6/-, Varkens 5/6. Zaterdag 30 dezer sluiting der mail naar Oost-Indië, per stoomschip „Jason", na aan komst van den trein ten 9.45 des morgens. Maandag 1 Sept. vertrekt van hier de mail naar Curagao cn Suriname, per eerste trein. Woensdag 3 Sept. vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, viaSoutliampton, per eerste trein. Donderdag 4 Sept. vertrekt van hier de O.- Ind. landmail, via Brindisi, per laatste trein.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3