Zr. Ms. schroefstoomschip 7 Lookoram. Rijk vertrok gisteren van hier naar Hellevoetsluis. Morgen vertrekt van hier naar Ylissingen Zr. Ms. ramtorenschip Duffelaan boord hebbende het stafmuziek korps der Kon. Ned. Marine. Volgens bericht van de reederij, is het stoomschip Sumatravan de stoomvaartmaatschappij Java, den 2n dezer te Port-Saïd gearriveerd, hebbende 17 dagen reis. Het heeft Zaterdag ochtend de reis naar Java vervolgd. Het stoomschip Conrad is in den ochtend van den 31sten Aug. ten 9 ure van hier te Batavia gearriveerd schip en machine waren in den besten staat. Het stoomschip Prins Hendrik zou 4 September naar hier vertrekken. Het stoomschip Prins van Oranje passeerde den 29 Augustus jl. Aden. Alles wel aan boord. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, tengevolge van het heerschen der cholera te Memel, op de schepen, die sedert den 22n Aug. jl. van daar zijn vertrokken, bij aankomst in Nederland, de quarantaine- maatregelen zullen worden toegepast. Men schrijft ons van Oude Schild, op Texel, dd. 1 dezer het volgende: Heden middag heeft men ten derden male een proef genomen met het laten springen eener torpedo. Sedert verscheidene jaren is de schelpenvisscherij niet zoo slecht geweest als in dit jaar. Het weder is meestal te ruw om te visschen. De verdiensten zijn dan ook gering. A'an het einde der godsdienstoefening van gisteren maakte onze geachte leeraar Ds. M. Wassenaar ons bekend, dat door hem eene beroeping naarWilp in Groningen was ontvangen, hetgeen hij in beraad zou nemen. De werkende leden der sociëteit Neptunus gaven heden avond voor 't eerst weder eene tooneelvoorstelling ten beste. Achtereenvolgens werden met veel succes opgevoerd 1. Goede Harten. 2. Niet en Graag. 3. Wiezal schoon zoon zijn In de pauze hield de heer J. Vos eene voor dracht, die met genoegen werd gevolgd. De minister van Oorlog heeft de chefs der verschillende legerkorpsen gemachtigd, aan de militiens (plaatsvervangers en nommerverwisselaars daaronder begrepen) der lichting van 1870, die daartoe aanzoek mochten doen, de toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen. Men schrijft ons uit Hoorn, d. d. 1 dezer: Heden mor gen hadden in het Huis van Correctie alhier eenige op roerigheden plaats onder de daar verblijfhoudenden. Vol gens sommigen zou ontevredenheid onder de gevangenen over het eten en drinken de oorzaak der oproerigheid zijn geweest, terwijl volgens anderen bij de bewoners van het groote hotel eene grief scheen te bestaan tegen twee der beambten, merkbaar uit een oproerig liedje dat door hen werd uitgeschreeuwd; hoe het zij, men achtte versterking van militaire macht noodzakelijk, die dan ook spoedig kwam opdagen. Door het afzonderen van een paar der voornaamste belhamers, die in de Cachot werden opgesloten, wist men de rust te herstellen. Versterking van militaire macht gedurende die nacht werd echter raadzaam geacht, waaraan, naar ik verneem is gevolg gegeven. De Raad der gemeente Hoorn heeft in zijne Dinsdag jl. gehouden vergadering besloten f 500.toe te staan aan de vereeniging voor volksvermaken, ten behoeve van een vuurwerk, af te steken bij gelegenheid van de in de maand October te houden feesten. Men deelt uit de residentie mede, dat het een feit is, dat het ministerie collectief de portefeuilles heeft aange boden, maar dat er in werkelijkheid met het oog op Atchin aanleiding zou bestaan hebben het ontslag voorloopig te wei geren. De heeren van Stirum en de Vries blijven echter volhouden bij hun ontslag, terwijl de Koning van eene re constructie van het Kabinet door den heer Fransen van de Putte nog niets wil weten. Naar men met zekerheid verneemt, is baron vau Lynden van Sandenberg, die door Z. M. te 's Hage was ontboden, belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. Te Ooststellingwerf moet een kind overleden zijn tengevolge van een beet van een slang. Ook zou er voor eenigen tijd een kalf gestorven zijn, dat mede door een slang was gestoken. Jl. Zaterdag viel een achtjarige knaap van S.in de Lange Smeesteeg te Utrecht, terwijl hij aan het spelen was, zoo ernstig, dat hij daarbij het rechterbeen brak. De Kon. Nederl. Stoombootm. te Amsterdam, heeft zooveel arbeid voor het vervoer der aangeboden goederen, dat zij gebrek aan arbeiders heeftzij betaalt aan hare sjou werlieden zelfs 20 c-ents per uur. Door de justitie wordt de aandacht gevestigd op de volgende oplichterij: Omstreeks de helft van Juli jl. ont- viug G. J. Nyrolder, koopman in eieren te Beltrum, ge meente Eibergen, een in het Hollandsch geschreven brief uit Londen, //109, Borough Highstreet Londen Bridge," geteekendTwiddy en Co.waarin hem voorgesteld werd om aan die firma eene partij eieren te leveren. Nyrolder antwoordde, dat hij daartoe bereid was, doch dat hij vooruit betaling verlangde. Hij ontving daarop weder een brief van dezelfde firma, waarbij deze hem verzocht de eieren te zen den, en hoezeer dit anders niet hare gewoonte was, zond zij hem voor de levering eene cheque van 25 pond sterling, geteekend: Twiddy en Co., op //Mess. Hartland en Co.the Continental-Bank." Nyrolder disconteerde die cheque bij een huis te Arnhem, en verzond de eieren per Rhijnspoor- weg en verder per stoomboot naar Londen. Eenige dagen later is de cheque onbetaald en geprotesteerd teruggekomen, en zou, volgens informatie, er te Londen, in de Borough Highstreet no. 211, eene firma Twiddy en Co. bestaan, welke soliede is, doch schijnen de heeren van no. 109 Borough Highstreet dien naam met een oneerlijk doel te hebben aan genomen. Er zou sprake zijn van meerdere cheques, die on betaald zijn teruggekomen. Voor een paar weken werd door een diamantslijper te Amsterdam een partijtje diamant, in een sigarenkoker gebor gen, op straat verloren. Terstond werd hiervan de noodige aangifte gedaan, terwijl een omroeper in de wijk werd opge dragen dit feit met luider stemme den volke bekend te ma ken, doch alles te vergeefs; de diamanten-liefhebber kwam niet uit zijn pothuis te voorschijn. Een paar dagen geleden echter begreep de man, een eerzame, schoenlapper, dat dia manten eigeulijk in geen pothuis thuis behooren en besloot hij zich daarvan te ontdoen. Het grootste gedeelte, ter waarde van een goede f 200,werd aan een persoon ver kocht, die hem daarvoor f 45.ter hand stelde. Deze in zijn oog aanzienlijke som noopte hem zich ook van een paar overgeblevenen te ontslaan en zijne vrouw werd dan ook met dat doel uitgezonden. In het bezit van een fraaien diamant, begaf zij zich naar een commissionair in dat artikel. Op diens bevreemding, hoe die eenvoudige vrouw aan zulk een edel sieraad kwam, werd door haar geantwoord, dat haar man een partijtje oude laarzen en schoenen had gekocht en in een daarvan den diamant had gevonden. De commissionair^ trok dit beweren geenszins in twijfel en gaf der vrouw do volle waarde. Of de laatste diamant de beste was, weten wij niet, doch hij was 't zeker in zooverre, dat hij de zaak aan 't licht bracht. De vrouw begaf zich namelijk kort daarop nogmaals bij den commissionair, om den laatstovergebleverte te koop aan te bieden en vertelde hem, dat zij dien waar lijk weer in een laars gevonden had. Het begon nu ech ter den man vreemd voor te komen, dat men zoo maar elk oogenblik diamanten in oude laarzen vond, en hij drong er ernstig op aau van de vrouw te vernemen, wat er van de zaak was, onder bedreiging haar te zullen aangeven bij de' politie. De vrouw hield stijf en sterk vol, dat haar man die oude, doch kostbare laarzen gekocht had. Alsnu volgde aan gifte bij de politie, die zich thans met de zaak bezig houdt. De verliezer heeft zijn eigendom her-, de vinder, de opkoo- per en de vrouw hebben hunne feiten bekend. Te Rijswijk (Geld.) staat in den tuin. van den on derwijzer een morellenboom voor de twexle maal in dit jaar in bloei. Volgens telegraphisch bericht uit Calcutta van 11. Vrij dag is het schip Calcutta met 400 koelies, naar Suriname bestemd, uitgezeild. Aan de militairen van den Tsraëlietischen godsdienst zal bij de eerlang invallende godsdienstige feesten weder gelegenheid gegeven worden, die op de gebruikelijke wijze- te vieren. Te Bergum is Viijdag overleden de heer O. J. van der Veen, in leven leeraar in de wis en natuurkunde aan de wis-cn zeevaartkundige school te Sehiermonnikoog, een man, wiens dood, om 't verlies dat de inrichting daardoor lijdt, zeer betreurd wordt. Woensdag is te Langerak het eenig zoontje van K. Maat, terwijl de moeder even afwezig was, spelende in het water geraakt en levenloos opgehaald. Te Loenen op de Vel uwe is een meisje, dat een koe- hoedde, door deze op den grond geworpen en met een der horens een zeer diepe wond in het bovenbeen toegebracht. De toestand van het meisje, ofschoon gevaarlijk, is niet hopeloos. Vrijdagavond is te Beverwijk een beambte, in dienst' der Holl. Spoorweg-maatschappij, bij het draaien van de: brug, waarschijnlijk door het uitsteken van de sleutel, in het water gevallen en, niettegenstaande zijn kameraad hem1 trachtte te redden, verdronken. De ongelukkige laat 6606- weduwe met vijf nog jonge kinderen na. Twee boeren zijn verleden week te Gorinchen weder bekeurd voor het ter markt brengen van toter, die het vereischte gewicht niet had.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2